Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Otomatik Start-stop Kullanılması Zarar Verir Mi?

İsmail Yıldız

Önerilen Mesajlar

merhaba arkadaşlar,2015 dizel otomatik focus sahibiyim. frene her uzun basışımızda devreye giren auto startstop sisteminin motora zarar verebileceği ile ilgili bazı söylentiler duydum.ancak ford servisindeki teknik görevli bunun yanlış bilindiğini ifade etti.çünkü bu yeni nesil araçlar üretilirken motorun ona göre üretildiğini,aracın startstop yapmasının hiç bi sakıncasının olmadığını belirtti.hatta 3 sn üzerindeki stoplarda yakıttan fazlasıyla tasarruf sağladığını belirtti.bu konuda fikri olup da paylaşmak isteyen arkadaşlar olursa sevinirim.ısprtada yaşamaktayım.trafik sorunu yok ama kırmızı ışıklar en az 1 dk sürüyor.şahsen ben bu özelliği kullanıyorum.devre dışı bırakmıyorum.ancak aklımda acaba? yanlış mı yapıyorum diye de sorular var:(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 dakika önce, İsmail Yıldız said:

cevap yazan herkese teşekkürler,korkularımı yendim.şimdi focusun keyfini sürme zamanı:)

Hocam arabanız zaten yeni ve garantili :)

Hiç tasasız keyifle binin. 

Kazasız belasız İnşallah. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu said:

Hocam arabanız zaten yeni ve garantili :)

Hiç tasasız keyifle binin. 

Kazasız belasız İnşallah. 

Gürkan abi, bak şimdi bir sahne canlandır gözünde. Otosan yetkilileri ve yetkili servisler bir duvar dibinde, ellerini ovuşturuyorlar, pis bir gülüşme esnasında bir tanesi: 'Nasıl olsa garantileri bitecek' diyor usulca, sonra basıyorlar hunharca kahkahayı.

Latife tabiki :smiley2k:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

teşekkürler hocam:) bi konuda daha fikrinizialmak isterim aslında.sıfır arabada yapacağımız herhangi bir modifikasyon( cam filmi,bodykit,jant değişimi,gündüz farı takılması vs.) eğer serviste yapılmadıysa garanti kapsamını nasıl etkiler?sonradan taktırdığımız ürünlerle ilgili elbetteki servisin yapacağı bişey yok,ama aracın orjinali ile ilgili bir arızada servis aracın orjinalliği bozulduğu için bazı şeyleri garanti kapsamından çıkarır mı acaba?

sorularım biraz basit gelebilir ama ilk kez garantili arabaya bindiğimiz için bazı şeyleri bilemiyoruz.idare edin kardeşinizi:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir süre sonra s.s teklerse de korkmayın.. akü yıpranmaya başlamış demektir..daha doğrusu akü az yıpranmış ama bunu telafi edecek kadar araca binmiyorsunuz demektir..hele kalk-dur mesafeniz kısa ise, iş-ev 7 km altı mesela..

benim ki 5 km.. ilk sene süperdi.s.s. ikinci sene ara ara çalıştı, bu kış hiç çalışmadı.. dün tekrar çalışmaya başladı çünkü babam hasta sürekli hastane git gel..akü daha iyi dolmuş..

kısaca 1 yıldan sonra aküyü dolduracak kadar binemiyorsanız ss çalışmayabilecektir.. o ss un %10 luk tasarrufu bu yüzen bence az binen için sadece 1 yıl geçerli..

bugün itibari ile ss un hala çalışır durumda olması da, yıpranma olsada akü hala sağlam anlaşılan.. seneye erteledim akü değişimini..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

37 dakika önce, Servet Özkan said:

Gürkan abi, bak şimdi bir sahne canlandır gözünde. Otosan yetkilileri ve yetkili servisler bir duvar dibinde, ellerini ovuşturuyorlar, pis bir gülüşme esnasında bir tanesi: 'Nasıl olsa garantileri bitecek' diyor usulca, sonra basıyorlar hunharca kahkahayı.

Latife tabiki :smiley2k:

Hahahahah...

E tabi kardeşim, düzen böyle :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben bu start-stop meselesinin yakıt tüketimi konusunu anlamış değilim. Özellikle şehir içi yoğun trafikte  (özellikle istanbul) iki metre de bir durmak zorunda kalan araçlar nasıl yakıt tasarrufu yapacak çok merak ediyorum? Tamam rahat trafikte ve uzun yanan lambalarda olabilir ama  örneğin köprü trafiğinde aracınızın  10 saniyede bir start-stop etmesi ne kadar sağlıklı ve yakıt ekonomisine ne kadar sağlıklı? Çünkü daha ayagınızı debriyajdan kaldırmadan tekrar debriyaja basmak zorundasınız. Bir de Özer Aksu Bey'in verdiği 

http://blog.ford.com.tr/ford-teknolojileri-otomatik-start-stop-sistemi/ linkteki makalenin son paragrafındaki sistemin çalışması için gereken koşullar sağlanırsa zaten doğrudan yakıt tüketimi düşmez mi? 

Egzoz gazlarının yoğunluğunun düşürülmesi açısından faydalı olduğu aşikar. Bir keresinde tünelden geçerken tünel çıkışında kaza olmuştu ve yol kapanmıştı. Stop etmeyen bir çok sürücü yüzünden neredeyse hastanelik olacaktık.  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.