Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

C-max Led Sis Farı Projesi

Necati Ustundağ

Soru

Selamlar,

Sondan başlayıp ne yaptığımı değil sonucunu bir video ile göstereyim.

video adresi : youtube.com/watch?v=XWS_5Qy7jmE

Sis farı adından da beklendiği gibi sis olduğunda yolu aydınlatması gereken farlardır. Velev ki teoride pek öyle olmuyor. Normal hava şartlarında bile yolu aydınlatmaktan aciz olan bu farların sisli havada önünüze ışık duvarı örmekten başka bir işe yaramadığını bir kaç kez tecrübe ederek öğrendim. Muhtemelen mercekli oldukları için kısa farlar, sisli havada ışığın dağılmasına neden olmadığı için görüşü daha da berbat bir hale getirmiyorlardı. Bu durum sis farları neden mercekli olmasın ki sorunu aklıma getirirken kafamın hemen üstünde bir tane led ampul yandı, zaten xenonların aydınlatması da "bu nasıl xenon far" dedirtirken onlara takviye aydınlatma sağlayacak bir sis farı yapabilirdim, ama mercekli ve yükseklik ayarlı olmalıydı ki karşıdan gelenlerin gözünü almasın. Sislere xenon mercek taktırabilir miyim diye araştırdım, sol tarafta çamurluğun içinde ön taraftaki  bir parçadan dolayı buraya takılabilecek farın uzunluğu 10cm'den fazla olamıyor. En kötü mercek sistemi 12cm ' ampulün çıkışı vs 15cm derinlik gerek. Bu durumda led + mercek = tek seçenek.

20160220_215212.jpg

20160220_172420.jpg

20160220_215202.jpg

20160220_172340.jpg

20160220_151025.jpg

20160220_151010.jpg

Necati Ustundağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Sisli havada halojenin de işe yaradığını pek söyleyemem. Henüz sisli havada test imkanım olmadı. Bu arada ledler video'da fazla beyaz görünüyor, renkleri 4300K dır, OEM xenonlar ile aynı renk. Işığı alttan vereceği için ve mercek sayesinde dağılmayacağını varsayarak halogen'den çok daha iyi performans vermesini bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Aluminyum aksamı Türkiyeden elektonik aksamı çinden temin ettim. 4-5 aylık bir çalışmanın sonucudur.

Mercekte perde yoksa ışığı dağıtacaktır ama. Sizin için söylemiyorum ama malum sokaktaki sis lerde xenon luları görünce korkmadım diyemem

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Fotoğraflar biraz eski orada görünmüyor bu yüzden. Merceklerde perde var ve servo motor ile yükseklik ayarı yapılabiliyor. Videoda dikkat ederseniz sadece sisler yandığı durumda öndeki aracın içine hiç ışık sızmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
48 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu said:

Ben dizüstünde videoyu göremiyorum.

Son günlerde drl araştırmasında olduğum için ilgimi çekti ancak sisler üzerinde yapılan uygulamaları tercih etmiyorum.

Emeğinize sağlık, güle güle kullanın...

Osram'ın drl'si var, orjinal ford aksesuarı. Ama o da sis üzerinde :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

57 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu said:

Ben dizüstünde videoyu göremiyorum.

Son günlerde drl araştırmasında olduğum için ilgimi çekti ancak sisler üzerinde yapılan uygulamaları tercih etmiyorum.

Emeğinize sağlık, güle güle kullanın...

Teşekkürler.

Videonun youtube adresini altına ekledim. Direkt youtube üzerinden deneyebilirsiniz.

Bu yaptığım çalışma tamamen deneysel seviyededir, eğer işe yaramaz yada trafikte magandalık yaratan bir sistem ortaya çıksaydı söküp atacaktım. Gerçekten bana bir fayda sağlıyor mu ve bunu başkalarına rahatsızlık vermeden yapabiliyor mu? Hatta başlarına rahatsızlık vermemesi en önemli önceliğim. Bu yüzden yükseklik ayarı için servo motor kullandım, bir ışık sensörü ve arduino kontrolü ile karşıdan (özellikle rampa aşağısından) gelen aracı algılayıp farların yüksekliğini ayarlayan bir sistem ekleyeceğim. Şu an sadece uzaktan kumanda ile ışık gücünü ayarlayabiliyorum yada araçtaki sis farı düğmesinden açıp kapatabiliyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Necati Ustundağ said:

bir ışık sensörü ve arduino kontrolü ile karşıdan (özellikle rampa aşağısından) gelen aracı algılayıp farların yüksekliğini ayarlayan bir sistem ekleyeceğim.

Bu sistemi eğer uygulayabilirseniz bence farlara da yapın. Bir nevi otomatik uzun far sistemine benzer olur. Güzelde olur bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13 dakika önce, Doğan Kurban said:

Bu sistemi eğer uygulayabilirseniz bence farlara da yapın. Bir nevi otomatik uzun far sistemine benzer olur. Güzelde olur bence.

Evet bu sistemi otomatik uzun far içinde kullanabiliriz. Servo motor kontrolü yerine 5V role ile uzun farların açık/kapalı konumu tetiklenebilir. En önemli soru ise sistemin ne kadar hassas çalışacağı. Photo resistor'ler ile teoride çalışır ama muhtemelen gerekli gereksiz çalışır. Orjinalinde olduğu gibi ön camda kamera ve nesne tanıma yazılımı kullanmak gerek.

Şu sıralar araç bilgisayarına göz kestirdim. Oradan güzel projeler çıkabilir. Mesela bu proje cep telefonu kamerası + bluetooth obd adaptörü sayesinde hazırlanabilir.

DRL konusu çok ilgimi çekmiyor fakat şöyle bir sistem var. http://www.aliexpress.com/item/Car-bifocal-fog-lens-Front-bumper-lights-bifocal-lens-assembly-COB-Angel-eye-rings-DRL-case/32256660168.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Necati Ustundağ said:

bir ışık sensörü ve arduino kontrolü ile karşıdan (özellikle rampa aşağısından) gelen aracı algılayıp farların yüksekliğini ayarlayan bir sistem ekleyeceğim.

hocam elinize sağlık.. özellikle bu kısmı çok merak ediyorum, takipteyiz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
34 dakika önce, Mert Yürüyen said:

hocam elinize sağlık.. özellikle bu kısmı çok merak ediyorum, takipteyiz

Teşekkürler.

Işık dağılımı konusunda reflektörde iyileştirme yapmak şu an ilk hedefim, çünkü bütün ışık aracın ön kısmında benim görmediğim alanda toplanıyor, ışığın dikey açısını daraltmam gerek. Sonrasında otomatik yükseklik ayarına başlayacağım, gerekli malzemeleri temin ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.