Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus MK3 Geri Görüş Kamerası Kurulumu

Önerilen Mesajlar

Bayram tatilinde izmire gitmişken eski üyemiz muzaffer abiyle görüşme fırsatı buldum. Uzun süredir sorununu tespit edemediğimiz kameradaki problemi sonunda çözdük. Problemin kaynağı kullanılan fakra kablo kaynaklı kabloya 0.75 A göremedik yeni bir Fakra kablo temin ederek sorunu çözdük. As-Built kodlarında da değişiklik yapıldı. buradan kendisine teşekkür ediyorum. 

Ayrıca kare kare olarak görünen arka sensörleri mi gösteriyor. Öyle ise bende geri geri yanaşırken sesli ikaz var ama o karelerde renk değişikliği olmuyor. Ne içindir bunlar bilen var mıdır

20160922_150357.jpg 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

C-max'da o kareler var, renkli cizgiler yok. Beyaz çizgi var sadece direksiyon ile birlikte dönen. O kutular aracın düz mesafesini algılamakta faydalı. Geri geri gelirken o kutuların içleri renk değiştiriyor (yeşil, sarı ve kırmızı şeklinde)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

C-max'da o kareler var, renkli cizgiler yok. Beyaz çizgi var sadece direksiyon ile birlikte dönen. O kutular aracın düz mesafesini algılamakta faydalı. Geri geri gelirken o kutuların içleri renk değiştiriyor (yeşil, sarı ve kırmızı şeklinde)

O beyaz çizgi bende de görünüyor direksiyon döndükçe görünüyor . Sanırım serviste modülü yeniden programlamak gerekebilir .
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...
19.07.2016 - 21:56 tarihinde, Doğan Kurban yazdı:

Başkan 2 nedeni olabilir. 1 aldığım kablolarda sorun vardı ve çalışmadı. 2 bendeki kamera modülle uyum sağlamadı.Tesisatı yeniden çektim ve çalıştı.

Arabaya çektiğim kabloları basitleştirerek birşemaya dönüştürdüm. @Ozan Kar da onaylarsa doğru olduğunu rahatlıkla kendiniz çekebilirsiniz.

Yapmanız gerekenin en başında bagajı tamamen boşaltacaksınız. Kameranın zaten nereye takılacağı fotolarla ilk sayfalarda var.Umarım faydası olur.

Geri görüş kamerası tesisat şeması.png

Üşenmezsem kabloları renklendirebilirim. Ama bu halide anlaşılır olmuştur sanırım.

titanyum x paketlerde sağ arka stobun iç tarafında bir soket var gri boşta duran küçük halı parçasını çıkartınca direk soket gözükür .

bagajın sağ tarafındaki halıyı komple sökün bantlı 2. bir gri soket göreceksiniz modüle giren soket bu ....

modüle soketi takın sağ stobun iç tarafında kalan ilk söylemiş olduğumuz sokete kameradan gelen 6 kablonun 5 tanesini bağlıyorsunuz 1 pin boş...

yolcu bölümündeki kapağı söküp ekranın arkasından gelen alt kısımda kalan girişin  video görüntü ucunu bu uçların birisi (+) birisi (-) 

arkadan gelen mavi yeşil olan kablo ile birleşitireceğiz bu hat önemli direk ekrandan kameranın dibine kadar gidecek sinyal - ve + olarak ...

burada en önemli olan kamera koduna göre kameradaki pinlerin ne işe yaradığını bilmek ...

1 nolu pin güç 

2 nolu pin lin 

3nolu pin görüntü (-)

4 nolu pin görüntü (+)

5nolu pin ground

6 nolu pin boş pin !!!

yukarıdaki pin sıralaması kamera koduna göre farklılık gösterebilir pinlerin görevleri yerleri değişebilir.Bu konuda dikket etmekte fayda var !!! 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

titanyum x paketlerde sağ arka stobun iç tarafında bir soket var gri boşta duran küçük halı parçasını çıkartınca direk soket gözükür .
bagajın sağ tarafındaki halıyı komple sökün bantlı 2. bir gri soket göreceksiniz modüle giren soket bu ....
modüle soketi takın sağ stobun iç tarafında kalan ilk söylemiş olduğumuz sokete kameradan gelen 6 kablonun 5 tanesini bağlıyorsunuz 1 pin boş...
yolcu bölümündeki kapağı söküp ekranın arkasından gelen alt kısımda kalan girişin  video görüntü ucunu bu uçların birisi (+) birisi (-) 
arkadan gelen mavi yeşil olan kablo ile birleşitireceğiz bu hat önemli direk ekrandan kameranın dibine kadar gidecek sinyal - ve + olarak ...

burada en önemli olan kamera koduna göre kameradaki pinlerin ne işe yaradığını bilmek ...

1 nolu pin güç 
2 nolu pin lin 
3nolu pin görüntü (-)
4 nolu pin görüntü (+)
5nolu pin ground
6 nolu pin boş pin !!!

yukarıdaki pin sıralaması kamera koduna göre farklılık gösterebilir pinlerin görevleri yerleri değişebilir.Bu konuda dikket etmekte fayda var !!! 

Tmm
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

@aziz ay güle güle kullan hayırlı olsun  çok şanslı bir insansın varya kardeşim hani derler ya anası kadir gecesi doğurmuş diye aha o tam senlik bir adamın işi bu kadar mı rast gider kardeşim :D 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://cloud.tapatalk.com/s/589db96e57505/DSC_0001.JPG

http://cloud.tapatalk.com/s/589db9a43b60d/DSC_0002.JPG

http://cloud.tapatalk.com/s/589db9bd6759b/DSC_0009.JPG

Abilerim dün bagajı boşalttım tesisat var mı yok mu diye, sanırım yok, birde sizlere sormak istedim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Kadir Mermer yazdı:

https://cloud.tapatalk.com/s/589db96e57505/DSC_0001.JPG
https://cloud.tapatalk.com/s/589db9a43b60d/DSC_0002.JPG
https://cloud.tapatalk.com/s/589db9bd6759b/DSC_0009.JPG
Abilerim dün bagajı boşalttım tesisat var mı yok mu diye, sanırım yok, birde sizlere sormak istedim?

Tesisat olsun ya da olmasın sorun değil. Bende de yoktu tesisat. Hepsini kendim çektim şuan kulanıyorum.Rahat ol kadir. Sen yapıp yapmamaya kararını ver bence.Gerisi halledilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tesisat olsun ya da olmasın sorun değil. Bende de yoktu tesisat. Hepsini kendim çektim şuan kulanıyorum.Rahat ol kadir. Sen yapıp yapmamaya kararını ver bence.Gerisi halledilir.

Abi şuan yalıtım malzemesini alıp yazın uygulamayı düşünüyorum 2.sırada geri görüş kamera işlemi var, tesisat konusunda endişeliyim becerebilir miyim diye?

@Doğan abi birde bizim sony ekranını değiştirmeden görüntü alabilir miyim navigasyon şimdilik istemiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi şuan yalıtım malzemesini alıp yazın uygulamayı düşünüyorum 2.sırada geri görüş kamera işlemi var, tesisat konusunda endişeliyim becerebilir miyim diye? @Doğan abi birde bizim sony ekranını değiştirmeden görüntü alabilir miyim navigasyon şimdilik istemiyorum

Yarın PC'ye geçince inceleyim ben resimleri :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sen bir eksik malzemeleri topla çalıştırırız her türlü :)
Geri görüş kamera modülü
Geri görüş kamerası
Geri görüş kamera modülü
Fakra soket
Kamera dibi soketi

Ekranın arkasında video girişi var mı o önemli !!!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.