Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Hyundai ix 35 Nasıldır?

Serkan erden

Önerilen Mesajlar

merhaba arkadaşlar; arkadaşım ix35 1,6 benzinli manuel vites almayı düşünüyor,ama bu model hakkında bilgisi zayıf. genel olarak araç nasıldır? lpg uyumlumudur, sorunlu bir araçmıdır,elden çıkarması zormudur? bilen arkadaşlardan yorumlarınızı rica ediyorum.

Serkan erden tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makyajlısını alın almışken derim ledli olan,  genel olarak sıkıntısız bir araç ,  Lpg uyumlu sıvılaştırılmış LDİ  lpg sistemi uygulanıyor.Fiyatları  6.000 - 7.000 ₺  arası değişen pahalı bir sistem ve araç sadece lpg ile çalışıyo performans kaybıda olmuyo

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yakıt sorun edilmezse oldukça iyi bir araç..gdi motor olduğu için Zafer in yazdığı gibi ciddi para lpg kiti..

şundan emin değilim.. sırf lpg denmiş ama ilk andan itibaren lpg benzin karışımı kullanıp, soğukken ve güç stediği zamanlarda benzin oranı fazla kullanılıyor diye biliyorum.. başka bir sistemle karıştırmıyorsam, araştırılmalı..o yüzden gerçek lpg kadar tasarruflu olmayabilir o kadar para verilsede

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 saat önce, Serkan erden said:

merhaba arkadaşlar; arkadaşım ix35 1,6 benzinli manuel vites almayı düşünüyor,ama bu model hakkında bilgisi zayıf. genel olarak araç nasıldır? lpg uyumlumudur, sorunlu bir araçmıdır,elden çıkarması zormudur? bilen arkadaşlardan yorumlarınızı rica ediyorum.

4 yıl önce sıfır olarak sportage almıştım. O dönemde her ikisini de iyiden incelemiştim. Sportage kasa olarak daha sportif ve ilgi çekici bir araç. Donanım zaten birebir aynı, motor aynı. Performans hariç zevkle binmiştim. Performansı çoğu insana yetebilecek düzeyde ancak bana yetmemişti. Konfor ve donanım döneminin ve sınıfının epey üstünde. Otomatik parktan ön arka koltuk ısıtmasına kadar her şey mevcut. Cam tavan acayip ferahlık hissi veriyor. Otomatiğini kesinlikle almayın hem yakıt en az 2 -3 lt farkediyor hem de performans iyiden yerlerde sürünüyor. Yaklaşık 8 ay kullandım ama ayran gönüllüğümden dolayı sattım. 57 ye kampanyalı aldığım aracı 8 ay sonra 59 500 e sattım :) Üstelik 2 günde. Niye bunu diyorum elden çıkartmak hiç de zor değil. Yeter ki temiz aracınız olsun. 

Yakıt aslında kötü değil ama beklenti önemli. Ş.içi 10 lt gözden çıkartılmalı. LPG sadece sıvı sistem oluyor. 5 ile 7 bin lira arasında firmasına göre değişen fiyatlar mevcut. Tam uyumlu. Taktırıpta sorun yaşayan ben pek duymadım ama detaylı araştırmak lazım. Sistem tamamen LPG ile çalışıyor, benzine ihtiyaç duymuyor. %5 - %15 performans artışından bahsediliyor ama ne kadar doğru bilmiyorum. 

Netive olarak şunu söyliyeyim eğer alıp uzun süreli binerim derseniz düşük km li ve garantisi devam eden ( 5 yıl) bir tane alıp ( Spo yada 35  ) LPG yi de taktırıp afedersiniz eşşeğe bine r gibi binebilirsiniz :) Kronik ufak tefek şeyler dışında bir problemi olduğunu da duymadım. 

Hatta bu hafta sonu yeni kasasını test etme fırsatım oldu. Hem yeni Spo hem de Tucson. 1.6 TGDI. Acayip hoşuma gitti. Performans süper. Yakıt malum. Donanım resmen uçmuş. Kasa olarak ise bu kezTucson daha iyi geldi bana. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 senede benim Sportage kullanmışlığım var 136 beygir 156 tork atmosferik 6 ileri manuel GDI kronik olarak can sıkıcı bir arıza ile karşılaşmadım İX 35 kullanan samimi arkadaşlarım var onlardan da öyle büyük problemler duymadım, İX 35 ile kasa hariç her şeyi ile aynı araç motor birebir aynı  ufak tefek donanım farklılıkları olabiliyor alınan paketlere göre. Baz modeli bile boğaz dolu araçlar çok zevkle kullandım, komple cam tavan oluşu ön bölümün açılması falan çok güzel ayrıntılar. Yakıt konusuna gelince benzinli bindiğim dönemde kış koşulları şehir içi kış lastiklerinin etkisi ile (Eskişehir) 10 lt civarı yakışı vardı sıcak havalarda 8,5 litre civarı. Bu araçlara 2 çeşit LPG dönüşüm sistemi uygulanabilmekte;

Birincisi sıralı sistem benim tercihim bu sistem olmuştu, tabi bu bildiğimiz sıralı sistem gibi çalışmamakta ve fiyatları şu an 2200 tl ile 3500 tl arasında değişmekte. Sistem ilk çalıştırmada benzin ile çalışıp motor yeterli sıcaklığa ulaşınca gaza geçiyor ancak sübapların magnezyum alaşımlı olması ve LPG'nin yanma sıcaklığının benizine göre yüksek olması nedeniyle çoğu yeni nesil araçta olduğu gibi soğutma problemi yaşanmaması amacıyla aracın normal kullanımı esnasında kullanıcı fark etmeden sistem yanma odasına LPG akışını durdurup aracın kısa süreli benzin ile çalışmasını sağlamakta ve bu şekilde soğutma yapılmaktadır. Benim ölçümlerimde şehir içinde 4-5 depo lpg ye 1 depo benzin, uzun yolda 5-6 depo lpg 1 depo benzin şeklinde olmuştu.

İkincisi ise sıvı sistem bu sistemin çalışma prensibi ise araç kapısı açıldığı andan itibaren başlıyor ve bu sisteme özel üretilen LPG tankı üzerinde bulunan pompa sayesinde (bazı firmalarda iki pompa kullanıyor iki pompa kullanılması gaz benzin geçişerini kolaylaştırmak amacıyla uygulanıyor) LPG sıvı hale çevirilerek motor kısmına pompalanıyor bu sistemde sıralı sistemlerde kullanılan regülatör ve gaz enjektörleri kullanılmıyor aracın benzin enjektörlerinden sıvı hale dönüşen gaz soğuk olarak yanma odasına verildiği için soğutma problemi yaşanmıyor. Araç direk karbüratörlü araçlar gibi LPG ile ilk çalışmayı sağlayıp benzine hiç ihtiyaç duymuyor tabi arada benzine alıp bir süre kullanmakta fayda vardır diye düşünüyorum. Sistemin maliyeti 6000-7000 tl civarı yakıt tüketimi de benzinde yaktığına göre 1,5-2 litre fazla gaz yakması olarak düşünebiliriz.

Sistemlerin tercihinde yıllık yapılan km sistemin amorti edilmesi açısından önemli, 3 yıl boyunca yaşadığım tecrübelerden ve facebook da sadece bu araçların LPG sistemleri üzerine kurduğumuz sayfadan edindiğim bilgilere dayanarak sizlere aktarabileceklerim bunlar. Saygılarımla...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Doğan Kurban said:

Bu arada Kia daki gibi garantisi 2 yılmıdır acaba hyumdai de de

Doğan Bey bildiğim kadarı ile her ikisi de 5 yıl 

2 saat önce, kemal kaya said:

ne kadar fiyat farkı var bilmiyorum ama tucson un turbo motorlusu daha mantıklı gibi

bir de haliyle benzindi pahalıydı takıntısı olmayacak ^_^

Kemal bey ix35 70 civarı Tucson ise 114 hatta 2016 ları biraz daha pahalı 119 gibi. Tabi en dolularından bahsediyorum. Ama imkan varsa TGDI tercih edilmeli diyorum zira çok farklı. Benim bile aklımı çelmedi değil. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Cem Dilmen said:

Doğan Bey bildiğim kadarı ile her ikisi de 5 yıl 

Valla arkadaşım yanlış biliyor olabilir o zaman. Çünkü 2013 model ve 2 yıl demişler şaşırdım nasıl yani diye.

Şimdi kia dan aldım bu bilgiyi

Binek otomobiller;  malın tüketiciye teslim tarihinde başlar ve 2 yıl veya 60.000 km (hangisi önce dolarsa) dir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

35 dakika önce, Doğan Kurban said:

Valla arkadaşım yanlış biliyor olabilir o zaman. Çünkü 2013 model ve 2 yıl demişler şaşırdım nasıl yani diye.

Şimdi kia dan aldım bu bilgiyi

Binek otomobiller;  malın tüketiciye teslim tarihinde başlar ve 2 yıl veya 60.000 km (hangisi önce dolarsa) dir.

http://www.kia.com.tr/kia-sahipleri/garanti-kapsami

Burada yazıyor Doğan Bey. İhtiyati garanti diye bişey. Hani garanti uzatma muhabbeti var ya sanırım onun gibi ama bunda extra bir para istemiyorlar. Bir örnek vereyim:

Yakın bir dostuma 2012 model kia rio aldık. Aracın iç trimlerinde ( kapı tutacakları , pencere otomatikleri falan) ve direksiyonda tamamen soyulmalar mevcuttu. Ankara Opale götürdük 3 ay önce. Bana sorduğunda direksiyonu kesin değiştirmezler falan demiştim ama hepsini ücretsiz olarak garanti kapsamında değiştirdiler... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Cem Dilmen said:

Kemal bey ix35 70 civarı Tucson ise 114 hatta 2016 ları biraz daha pahalı 119 gibi. Tabi en dolularından bahsediyorum. Ama imkan varsa TGDI tercih edilmeli diyorum zira çok farklı. Benim bile aklımı çelmedi değil. :)

ooo baya varmış fiyat oralara çıkınca alternatif de çoğalır :) yeni tiguan beklenebilir mesala

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.