Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Devlet Pusu Kurar Mı ?

Önerilen Mesajlar

Sürekli viraj çıkışları, bariyer arkaları gibi uzaktan görülemeyecek yerlere pusu atan Jandarma ve Polis araçları görüyoruz, bu şekilde radar cezası yazmak onlar için kolay fakat ne kadar doğru, ne kadar etik ve ne kadar yasal sizce ?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani Hakan Türkiye'de yaşıyorsun ve devlet pusu kurar mı diye yazıyorsun?

Yurt dışı örneklerinde yola çıkarsak:

1. Aşırı hıza uygun ve tehlike arz edecek yerlerde sabit radarlar kuruludur, sürücü uyarılır ve daimi denetleme yapılır.

2. Hızlı gidilme olasılığı olan yerlerde de gerekli uyarı levhaları olmak koşulu ile değişken yerli sabit ve/veya gezici radarla kontrol yapılır.

Temelde maksat insanları yöntem ceza ile de olsa eğitmektir. 

Bizde böyle bir seçici davranış yok. Genelde ceza gelirleri kaleminde hedef tutturulamaz ise baskın yönü ağır basan ve keyfiliği tartışılmayacak bir düzenleme var. 

Hele ki otoyol ayarında olup 3-5 evin bulunduğu sözde mekanlardan geçen ve 50 ile gitmenin neredeyse imkansız olduğu mahallerde kontrol amacını tamamı ile aşıyor.

Hız sınırlarının revize edilmesi gereken yer çok. 

Kaldı ki bu bile keyfi, mesela bizim Konyaaltı sahili eskiden 50 limitli idi, radar sınırı 85 olarak kabul edilmişti ekipler tarafından.

Tabii sürücülerimizin umursamazlığı ve bilinçsizliği de ayrı bir konu...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Doğan Kurban said:

Benim bildiğim mahkeme kararı var. Gizlenip radap kuramazsın diye. Ve hatta yolun önceki kısımlarında seyyar radar varsa seyyar tabela da olmalı.

Bende Doğan gibi biliyorum. Gizlenerek radar olamıyor. Kesinlikle görünmesi gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikli amaç ceza kesmek değil, hız yapılmasını engellemek olsa ne güzel çözümler üretilir...

Son günlerde ülke olarak vizyonumuzun bir çok konuda, ne kadar dar olduğunu görüyorum... Kabuğumuzu kırmamız lazım...

Bağcıyı dövmeye devam...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Saatte 90 km hız ile giderken 200-300 metre içinde 50 km'ye düşen sınırlamalardan çok rahatsızım; kurallara uymaya çalışıyorum, çoğunlukla da başarılı oluyorum ama şehirlerarası yolda yasal hız sınırına cc kitlemiş tatlı tatlı giderken hop! Birden ard arda 70 ve 50 tabelası; fren bile yapsan tabelanın altına soteye yatmış radardan kaçış yok... Keyfilik de tam burada, kota tutturma noktası!

Çözümü de ne olur, bilemiyorum...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabii bu arada başka bir yanlışlık daha var, söz gelimi hız 110'dan 70'e düşürülüyor, sonra onu kaldıran tabela konulmuyor, bir sonraki hız göstergesine kadar bu geçerli kalıyor.

Bilmeyenler için (az rastlanıldığından) olması gereken bu tabelalardan biri:

tabela.JPG.af408b3986622e647b9f51062dc79

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir yerel gazetede vardı Eskişehir için ''Bir günde 208bin TL ceza kesildi'' başlıklı bir yazı. Hadi tamam hepsi radar v.s değildir mutlakada bu kadar ceza nasıl kesilir anlamış değilim hele ki 1 günde.. 

Diğer şehirleri bilmem ama Eskişehir bu konuda çok sıkıntılı,adım başı radar adım başı kontrol. Hayır 3 şeritli yolda dahi 50km hız sınırı ile neredeyse bisikletlerle yan yana gider durumdayız. 

Devleti bilmem ama Eskişehir'de çok güzel pusu kuruyorlar,akşam vakti tam viraj içinde bir araç farları yakmış bekliyor. Selektör attım zaten viraj içinde dönünce göz alıyor bari kapat diye yanına bir yaklaştım meğer trafik ekibiymiş... 200-300mt geçmeden çeviriyorlar tabi. Allahtan hızım azdı da çevrilmeden geçip gittik. Ama madem radar koyacaksın tabelanı koy,aracında farlarını yakmada millet neye uğradığını şaşırmasın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bu konuda en çok merak ettiğim şey tekrar tekrar radar cezası yazılabilmesinde bir sınır var mı?

10 metre arayla 3 tane radar aracı koysalar itiraz edebiliyor muyuz?

Bu da aklıma geçen gün beysukent köprüsünden sonraki radardan önce köprünün altında radar görünce geldi de yazmayı unuttum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Mertcan Çelik said:

Benim bu konuda en çok merak ettiğim şey tekrar tekrar radar cezası yazılabilmesinde bir sınır var mı?

Tekrar tekrar hız sınırının üstünde gidiyorsan sence yazmamaları mı gerekli? Sen zaten limitin üstünde gidiyorsun sürekli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Mertcan Çelik said:

Bu da aklıma geçen gün beysukent köprüsünden sonraki radardan önce köprünün altında radar görünce geldi de yazmayı unuttum.

Eğer sabit kameralar ile tespit yapılıyorsa itiraz edilemiyor. Tüm cezaları ödemek gerekli.

Ama senin dediğin gibi radar uygulamasına rastlamadım hiç. Muhtemelen itiraz edilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Doğan Kurban said:

Benim bildiğim mahkeme kararı var. Gizlenip radap kuramazsın diye. Ve hatta yolun önceki kısımlarında seyyar radar varsa seyyar tabela da olmalı.

21 dakika önce, Ozan Kar said:

radar için tabela koyma zorunluğu kalktı diye biliyorum. 

Bir bilgi karışıklığı oluşmaya başladı sanki, doğruyu bilen birileri elbette vardır bekleyelim bakalım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.