Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2013 Focus'a Lpg Taktırmalımıyım?

Ali Tınaztepe

Önerilen Mesajlar

Selam Arkadaşlar uzun süredir işler dolayısı ile siteye giremiyordum. Sorum şu; ortalama aylık 1200 km yapıyorum ve 450 tl gibi bir rakam ödüyorum

+-%10 değişiyor. sizce aracıma lpg taktırmalımıyım? ortalama karım ne kadar olur? teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

selamlar şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler 3 ay önce 2014 model focus ııı titanium aldım araba 7300km de.Garantisi bozulmasın diye lpg taktırmadım,fakat benzinle binilecek gibi değil,sürekli şehir içinde işe gidip geliyorum (günlük ortalama 18km.) Lpg nin bu araca uyum sağlmadığı ve ilerde zarar vereceği gibi yorumlar okudum.Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda bilgi verirlerse sevinirim.Ayrıca hangi marka lpg taktırmamı  önerirsiniz burası küçük yer brc,lovato,atiker gibi markaların servisleri var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

selamlar şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler 3 ay önce 2014 model focus ııı titanium aldım araba 7300km de.Garantisi bozulmasın diye lpg taktırmadım,fakat benzinle binilecek gibi değil,sürekli şehir içinde işe gidip geliyorum (günlük ortalama 18km.) Lpg nin bu araca uyum sağlmadığı ve ilerde zarar vereceği gibi yorumlar okudum.Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda bilgi verirlerse sevinirim.Ayrıca hangi marka lpg taktırmamı  önerirsiniz burası küçük yer brc,lovato,atiker gibi markaların servisleri var.

Yıllık 10000 km ancak yapıyorsunuz verdiğiniz rakama göre. Yılda 1000 tl lpg dönüşümden karınız olur. Bence değmez garanti den çıktığına lpg tankı taşıdığınıza vs 2.5 yılda falan amorti edeceksiniz lpg yatırımınızı. Aracı kaç yıl elinizde tutacaksınız bu önemli. Zevk ile binin aracın diğer markalardan daha fazla lpg uyumunda sorun çıkmaz. Kitten çok usta önemlidir. Az km yapan benzinli araçlar için (benim için yıllık 15000 km kisisel hesabim) lpg riskli bir tercih. Taktıran arkadaşlarla marka model fiyat ve konularında paylaşımları var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O kadar çok yazıldı ki: http://www.focusclubtr.com/search/?type=all&q=prins

Kuruş hesabı yapanlar, her benzinciye gittiğinde hayıflananlar fazla kilometre hesabı yapmadan taktırsınlar.

Arama listesindeki başlıklarda yeterince açıklama var.

Ekonomi yaparken

- Garanti dışı kalabilecekleri

- Motor çalışması ile ilgili sorun olursa sahipsiz kalabileceğini

- LPG tankı ile otopark kullanımında kısıtlamalar olacağını

- Sıcak çalışma nedeniyle başta süpaplarda erime olmak üzere sorunlar olabileceğini

bilsinler, ama ekonomi için buna katlanmaya razı olduklarını da hatırlasınlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

lpg taktırma düşüncesi 2005 te ilk arabamı almamla başladı o gün bu gündür taktırmadım, kuruntularından dolayı. bu sene başında taktırdım. öncesinde aylık 250-450km arası yapıyordum ilk 1-2 ay fazla gezdik şimdi gene aynı km ler yapıyorum. ev iş yakın olduğu için araba akşamları ve hafta sonları kullanılıyor. benzinli ort 9.8/lt ve ort km fiyat olarak 42krş lpg li 10/lt ve 19krş 

birde ilk takıldığında nasılsa yakmıyor diyerek abandığım oldu o zamanlarda bile 12.4lt/ yani 23krş yaktı 

sonuç performanstan biraz ödün vermiş olsanda aylık yakıt faturan

1200*0.23 = 276 lira maksimum hız sabitleme falan yapar sanda 

1200*0.19 = 228 lira olacak

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Volkan bey, Cem bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Zaten şu an taktırmayı düşünmüyorum garantisi bitene kadar. forumlara bakarken dikkatimi çekti focus 3 lerin lpg ye uyum sağlamadığı ilerde zarar göreceği gibi.Bu nedenle araştırma ihtiyacı hissettim.forumda bu konularla ilgili açıklamaları okudum ama çok farklı bilgiler verdikleri için tatmin olmadım.amacım forumda ,bu konularda teknik bilgi seviyesi yüksek üyeler den daha detaylı bilgi albilmekti .Benzin bu fiyatlarda devam edersede rahatlıkla benzinli araca binmekte zorlanırız.Buda bir gerçek.(Birde kimsenin değinmediği bir konu var ,ki çevre kirliliği? bu konu bir proğramda tartışılırken dikkatimi çekti lpg,nin benzine göre daha az çevreye zarar verdiği, avrupa  ülkeleri halklarını lpg ye teşvik ettiği gerçeğide var)çokmu çevrecisiniz derseniz? ekonomimi etkileyecek bir uygulamayı düşünürken çevreye daha az zarar vereceğimi bilmek te bir etkendir.riske gelince 15 yıl daha düşük modelli ve lpg li araçlar kullandım düzenli ve bilinçli bakımlarını yaptırırsanız benzinli araçtan daha riskli olduğuna inanmıyorum.ayrıca şehirlerin merkezlerinde lpg istasyonları varken.Kapalı otopark var lpg li araç almıyor dibinde lpg istasyonu var sizce hangisi mantıklı. Başta dediğim gibi sadece lpg nin (2014 focus 3)aracıma uyum sağlayıp sağlamayacağı.Şimdiden vereceğiniz detaylı ve teknik bilgiler için teşekkürler.

Orhan D. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.