Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Emeklilik

Önerilen Mesajlar

konu dışı olduğu için fikirlerinizi bekliyorum.

iyi geceler arkadaşlar.3.2.1963 doğumluyum.17.5.1979 - 31.12.1979 yılları arasında sigortalı olarak(17 yaşında) (toplam 153 gün çıkıyor).

1981 yılında ise toplam 60 gün sigortalı çalışmışlığım bulunuyor.01.10.1985 tarihinde  devlet memurluğuna başladım.devlet memurluğum toğplamı 30 yıl 5 ay kadar oluyor.emekli yaşına takılmıyorum.emekl olmayı düşünüyorum.memurluktan önceki sigorta toplamı 213 gün olup buda aklaşık 7 ay yapmakta.ben 31 yılı bititip ikramiye ve maaşı 31 yıl üzerinden almak istiyorum.bu 213 gün emeklilikten saylılrmı.17 yaş dahil olurmu bu konuda ne gibi bir işlem yapmam gerekir.yorumlarınızı bekliyorum.teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kendi branşınızda çalışmış iseniz memuriyetinize o çalışılan günün 3/4'ü yansıtılıyor.

Örneğin bende şuan 657liyim. Bilen bilir 4 yıl kadar kendi eczanemi işlettim. Eczacı olarak memuriyete atanınca kapadım eczaneyi.

O serbest çalıştığım (Bağkur) 4 yılın 3 yılı (yuvarlama rakamlar bunlar) memuriyetime sayıldı.

17 yaş dahil olur mu onu teferruatlı bir araştırmak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugün kurum personel müdürlüğüne gittim.kesin olarak 17 yaş çalışmaların emeklilikten sayılamayacağı belirtildi.bende bu işi araştıracağımı belirterek bir ay daha çalışacağımı söyledim.kısa bi araştırmamda.

http://www.engelliler.biz/forum/emeklilik/9244-18-yasindan-once-sigortali-olan-kisilerin-sigorta-baslangiclarina-dair-mevzuat.html

bu genelgeye göre.

1.1.3. 18 yaşın altında geçen hizmetler
Kanuna göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarının uygulanmasında, 18 yaşından önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık sürelerinin, 18 yaşını doldurdukları tarihte başladığı kabul edilecektir. Bu tarihten önceki süreler için ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilecektir.

hesaba dahil edilmesi gerekir diye düşünüyorum.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 yaş altının emeklilikten sayılıp sayılamayacağına ait bir yazı daha.

18 YAŞIN ALTINDA GEÇEN SSK. LI SİGORTALI SÜRELER 2829 SAYILI KANUNA GÖRE BİRLEŞTİRİLECEK HİZMETLERDE, 5434 SAYILI T.C.EMEKLİ SANDIĞI KANUNUNA GÖRE EMEKLİLİKTE ESAS ALINAN KADINLAR İÇİN 20. ERKEKLER İÇİN 25 HİZMET YILININ HESABINDA VE EMEKLİLİĞE TABİ OLUNAN YAŞIN DOLDURULMASINDA ESAS ALINAN 23.05.2002 (14.06.2002) TARİHİNDEKİ HİZMETE GÖRE YAŞIN HESABINDA GEÇERLİ KABUL EDİLMEKTEDİR.

2829 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanunun 4 üncü maddesinde Hizmet sürelerinin birleştirilmesinde Kurumlara tabi çeşitli işlerde çalışılmış sürelerin, aynı tarihlere rastlamamak kaydıyla aylık bağlanmasına hak kazanıldığında birleştirileceği, "Ancak, hizmet süreleri toplamının aylık bağlanmasına yeterli olmaması halinde, bu Kanun hükümleri uygulanmaz." Şeklinde açıklık yapılmış, bu hükümden 18 yaşın altı ve üstü şeklinde bir ayrım yapılmadığı görülmektedir.

2829 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi Sigortalılık süresinin başlangıcını belirlemekte, 18 yaşından önce kurumlardan herhangi birine sigortalı olanların sigortalılık sürelerinin başlama tarihinin, 18 yaşını doldurdukları tarih kabul edileceğini açıklamaktadır. Bu şart mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu hükümlerinin uygulanmasında da geçerli olacağı, anlaşılmakta, ayrıca burada da 18 yaş altı yada sonrası hizmetlerin ayrımı yapılmadığı görülmektedir.

4857 SAYILI İŞ KANUNUNDA 18 YAŞINI DOLDURMAMIŞ KİŞİLERİN ÇALIŞABİLECEKLERİ AÇIKLANMIŞTIR. 4857 SAYILI KANUNUN ?ÇALIŞTIRMA YAŞI VE ÇOCUKLARI ÇALIŞTIRMA YASAĞI? KONUSUNU ELE ALAN 71 İNCİ MADDESİNDE ?Onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.? İBARESİ İLE BU HUSUS AÇIKLANMIŞTIR.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

18/4/2016 tarihi itibariyle emekliye ayrıldım.20/4/2016 tarihi itibariyle evraklar emekli sandığına gönderildi.şu ana kadar bir işlem yok.7 ayık ssk lı çalışmayı birleştirmek için kuruma başvurduğumda 17 yaş altının sayılmayacağı belirtildi.SGK kurumuna yazdım gelen cevapta kuruma müraccat etmem gerektiği belirtildi. bunun üzerine BİMER' e başvuruda bulundum.ordan gelen cevapta,

''Kurumunuzca üstyazı ekinde gönderilecek emeklilik belgeleriniz ile dosyanızda bulunan bilgi ve belgeler incelendikten sonra şayet, sigortalı hizmetlerinize ait yeterli bilgi ve belge mevcut ise, emeklilik işlemleriniz sırasında sigortalı hizmetleriniz memuriyet hizmetleriniz ile birleştirilerek gereği buna göre yapılacaktır''
şimdi kurum bana olmaz dedi.tekrar SGK yı aradım ve kurum kabul etmedi dedim.kendileri onay verirsen üst yazı ile biz soralım dediler onay verdim.hayırlısı bakalım.
Alparslan Özaslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emekli olmak için çalıştığım işten ve/veya kurumdan nefret etmem lazım. 

Bunun dışında işim beni hayata bağlayan önemli bir motivasyon. Bundan kolay kolay ve de isteyerek vazgeçmem diye düşünüyorum.

Tabii elim ayağım tuttuğu ve de kafam çalıştığı sürece. 

Tabii tercih sizin Alparslan Bey, hayırlısı olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1984 1989 arasında askeri öğrencilik yaptım. Emekli sandığına dahildim ancak atıldım ve bu süre yandı. Askeri okulu bitirsem arkadaşlarımın çoğu uzun zamandır emekli.. 

1991 Aralık ayında öğrenciyken part time işçi olarak SSklı 5-6 ay çalıştım, sonra bıraktım (iyi ki çalışmışım o sayede 2019da emekli olabileceğim ).

1993te devlet memuru oldum 4 yıl devlet memuru olarak çalıştım. 1997de uzmanlığı alır almaz istifa ettim. Yeniden SSKlı olarak çalışmaya başladım. Bu arada SSKlı olarak çalışıyorken bir şirkete ortak oldum. 2006da şirket faaliyeti bıraktı tasfiyeye girdi, ben kesinti olmadan SSKlı olarak başka işlere girdim . Sonra 2010 Nisanında SSKlı olarak çalıştığım yerden ayrıldım,  diğer yerde başlamam 10 gün sonra oldu. Tasfiye sürecinde ve çalışmayan şirkete ortaklığım devam ettiği için kesinti olur olmaz Bağkura geçmeliymişim. Ama geçmedim o günden beri de kesintisiz olarak SSKlıyım. Ortağı olduğum şirket 2011 veya 2012 de kesin olarak kapandı. Sonra bana 2014te SGKdan ceza tebliği geldi 2010daki o 10 günlük kesinti nedeniyle yasanın değiştiği 2011 mart ayına kadar benden faiziyle bağkur prim borcu istediler. Yapılandırmaya girdim ve taksitle ödedim bir dünya para. Yani aynı dönem için hem SSKlı hem Bağkurlu oldum. Şimdi SSK payını geri almaya uğraşıyorum. 

Daha enteresanı Emekli sandığında hiç bir şekilde kaydım çıkmıyor. Sağlık bakanlığı bana hangi tarihler arasında hangi kadro derecesinde hangi pozisyonda çalıştığıma dair bir yazı verdi ama bunu emekliliğe doğru SGKda birleştirirsin dedi. 

Yani 1) ben aynı dönem için hem Bağkur hem SSklı oldum. 2) Emekeli Sandığı kaydım yok edilmiş (bu nedenle KEY falan da alamadım) .

3) Ayrıca hem ssk hem bağkur hem emekli sandığına da tabii olan az sayıda kişiden biriyim

Karışık ülke vesselam. 

Daha komiği eşim 1989da SSklı işçi olmuş 1999a kadar çalışmış. 1999da devlete geçmiş YÖK yasasına tabii çalışıyor. Emeklilik hesabında SSK başlangıç tarihini kabul etmiyorlar. Devlete grdiği süreden 20 yıl geçmeden emekli olamazmış. Yani o da 2019dan önce olamıyor :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.