Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

City Stop , Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi Sensörü İç Yapısı

Önerilen Mesajlar

Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi (city stop) lidar sensörünün iç yapısını paylaşmak istedim.

Dıştan görünüşü 1

image8.thumb.jpeg.5f7d5eea107b9c525ad885

Dıştan Görünüş 2

image9.thumb.jpeg.a05d4d63702b3aa41db488

Ve içini açıyoruzimage7.thumb.jpeg.4c7434b96d4ff766f0640e

Bu merceklerde neyin nesi derken merceklerin altına da bakıyoruz.

image1.thumb.jpeg.0a5d17ddb7d8aa065e896f

Biraz daha yakından

image2.thumb.jpeg.0097446a3aa9931c46f2a9

Neden iki tane var diye soran olursa cevabım bilmiyorum olacaktır :D

Neyse alttaki alıcıya geçelim.

image5.thumb.jpeg.4c07724b046bf25c95b056,

Biraz daha yakından bakalım alıcıya

image6.thumb.jpeg.71df56dc01b2fb699e8ece

Sokette kaç pin var diye soranlar olabilir, şahsen ben sorardım :D 

image10.thumb.jpeg.369bb3f1e698406ff6c46

image3.jpeg

image4.jpeg

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yaw işte elin adamı bir avuç devre ve yazılıma dünya para alıyor.. arge ye harcamış çünkü, yoksa maliyeti 20 dolar tutmaz.

laser yazıcıyı sökünde bakın onun içi daha karmaşık.. laser aynada yansıyıp tambura iz bırakıyor(ki bu ayna fıldır fıldır dönüyor), ize toner yapışıyor, onuda gidip kağıda fırınlayarak basıyor. akıllara zarar.. nasıl beceriyor veya nasıl bulmuşlar diye insan kendi kendine sormadan edemiyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Özer Aksu said:

Bazen benim araç aktif city stop çalışmıyor uyarısı veriyor acaba sensörlerin önüne camdaki kir pislik geldiği için bu hatayı alıyor olabilir miyim.

O uyarıyı  vermesi için camın baya baya ama baya baya kirli olması lazım. :D

Bez falan örtünce, ya da kar kapatınca veriyor. Onun haricinde yapmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Özer Aksu said:

Bazen benim araç aktif city stop çalışmıyor uyarısı veriyor acaba sensörlerin önüne camdaki kir pislik geldiği için bu hatayı alıyor olabilir miyim.

Görünüşe göre evet bu yüzden o hatayı alıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Çağlar Kasımoğlu said:

Neden iki tane var diye soran olursa cevabım bilmiyorum olacaktır :D

Bu basit bir LIDAR sensörü (Light Detection And Ranging - Işık tanıma ve mesafeleme), gözün birinden gözü rahatsız etmeyen/görünmeyen bir lazer ışığı gönderiliyor, diğerinden yansıması algılanıyor, gidiş geliş arasındaki farktan da mesafe hesaplanıyor.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Mehmet Demir said:

yaw işte elin adamı bir avuç devre ve yazılıma dünya para alıyor.. arge ye harcamış çünkü, yoksa maliyeti 20 dolar tutmaz.

laser yazıcıyı sökünde bakın onun içi daha karmaşık.. laser aynada yansıyıp tambura iz bırakıyor(ki bu ayna fıldır fıldır dönüyor), ize toner yapışıyor, onuda gidip kağıda fırınlayarak basıyor. akıllara zarar.. nasıl beceriyor veya nasıl bulmuşlar diye insan kendi kendine sormadan edemiyor.

Volvo'da şu parça 1200 TL civarı. Ar-Ge'nin maliyetini kat kat çıkartmışlardır bence :))

Volvo'larda standart bir özellik ve 50 km/s hıza kadar aktif. Araçla, öndeki cisim arasındaki hız farkı 15km/s'e kadarsa çarpışmadan durduruyor. Daha yüksek ise yine müdahale ediyor yavaşlatıyor fakat vurabilme ihtimali yüksek...

1 saat önce, Cem Boneval said:

Bu basit bir LIDAR sensörü (Light Detection And Ranging - Işık tanıma ve mesafeleme), gözün birinden gözü rahatsız etmeyen/görünmeyen bir lazer ışığı gönderiliyor, diğerinden yansıması algılanıyor, gidiş geliş arasındaki farktan da mesafe hesaplanıyor.  

Bence üstteki iki lazer ışık yollayıcı.

Alttaki daha büyük olan ve tek olan algılayıcı gibi birşey.

Üstteki aynı şekilde olan mercekli lazerlerin yapısı birebir aynı. Sadece konumları biraz farklı. Sanırım buda yüksek-alçak araçları algılayabilmek için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 dakika önce, Çağlar Kasımoğlu said:

Bence üstteki iki lazer ışık yollayıcı.

Alttaki daha büyük olan ve tek olan algılayıcı gibi birşey.

Üstteki aynı şekilde olan mercekli lazerlerin yapısı birebir aynı. Sadece konumları biraz farklı. Sanırım buda yüksek-alçak araçları algılayabilmek için.

Aynen öyle, ben detaylı yazmaya üşenince eksik kalmış

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Özer Aksu said:

Camda çatlak veya dıştan kirlenme yoksa içten tozlanmış olma ihtimali yüksek.

Eliniz yatkınsa üniteyi söküp, camı içten silin ve sensörlerde tozlanma varsa dıştan rahatça silebilirsiniz.

Eliniz yatkın değilse yetkili servisler 10 dakikada temizliyor.

image.png.d7839f7edd4099b74f40149dd77bdd

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Resimde görülen bölümün yanında ön tamponun oralarda radar ve konsolun içinde bir yerlerde modülü var görünüyor (ford için).

Yeni teknolojiler genelde pahalı çünkü herkes üretemiyor, patentine sahipseniz fiyatları belirliyor oluyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 dakika önce, Murat Kavuk said:

Resimde görülen bölümün yanında ön tamponun oralarda radar ve konsolun içinde bir yerlerde modülü var görünüyor (ford için).

Yeni teknolojiler genelde pahalı çünkü herkes üretemiyor, patentine sahipseniz fiyatları belirliyor oluyorsunuz.

onlar adaptif cc için, aktif şehir içi güvenlikte yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 saat önce, Özer Aksu said:

Tehlikeyi fark edip hız limitlerinin üstünde olunca yb bu bilgiyi veriyor.en azından benim araçta  böyle :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
Tehlikeyi fark edip hız limitlerinin üstünde olunca yb bu bilgiyi veriyor.en azından benim araçta  böyle [emoji4]

Daha bir kaç saat evvel beceriksizin biri önüme adadan dönmek için kırdı ve bizim zamazingo devreye girip kazıkladı. İlk başta ne heyecan yaptın koçum desemde sonra kendisine teşekkür ettim. ☺

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.