Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

Önerilen Mesajlar

Spec dökümanlarında " Ford WSS-M2C950-A" 2.0TDCI için görünüyor, @Servet Özkan ... zaten ACEA C2 Diesel / DPF'li motor yağı standart'ı ... alıntı yaptığın kaynağı paylaşır mısın? (müsait olduğunda) 1,6'lar için 950-A 'mı tavsiye edilmiş, bakmak istiyorum. 

... bir yanlış anlaşılma var sanki. 

@H. Cenk  5w30 üstadım ... 0w30 dolum büyük hacimli (2,0 ve üzeri) veya performans (yukarıda yazdığım gibi ... mesela RS) motorlara yapılıyor.

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Kaan Yagizer said:

Spec dökümanlarında " Ford WSS-M2C950-A" 2.0TDCI için görünüyor, @Servet Özkan ... zaten ACEA C2 Diesel / DPF'li motor yağı standart'ı ... alıntı yaptığın kaynağı paylaşır mısın? (müsait olduğunda) 1,6'lar için 950-A 'mı tavsiye edilmiş, bakmak istiyorum. 

Otosanın kendi websitesinde yayınladığı Focus e broşürünün 440. sayfası . Burada net olarak 1.5 tdci için 0-30 yağı spek olarak girilmiş. Fakat 1.6 tdc, de senin dediğin 5-30 yağ var ama 1.5 tdci de 0-30 . Biz 1.6 tdci değil 1.5 tdci için konuşuyoruz. 

SPEC.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Kaan Yagizer said:

Buyursunlar:

http://www.fordservicecontent.com/Ford_Content/vdirsnet/OwnerManual/Home/Content?bookCode=O31161&languageCode=EN&marketCode=GB&viewTech=IE&chapterTitleSelected=G1686588&subTitleSelected=G1692399&topicHRef=G1692718&div=f

Bu arada evet 0-30 dolduruluyormus EU da.

Diyorki: yag eklerken WSS-M2C950-A standartlarina uymasi lazim. Ve hatta SAE 0W-30 kullanmaniz lazim. Eger bulamadinizsa WSS-M2C913-D or ACEA A5/B5 standartlarina uyan SAE 5W-30 koyun diyor.

Arabanin icinde 0-30 olmasa adam niye 0-30 ekleyin bulamazsaniz 5-30 ekleyin desin.

Uuuv kurtlar vadisine dondu burasi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bakiim ...

ilk dolum yağın 5w30 olduğu konusunda sıkıntı / çekince yok.  

... olayı hep 1,6 diye dinliyorum ya (algıda seçicilik) 1,5TDCI için kontrol edeyim ... bilgi vereyim.

%90 ihtimal ile 5w30 ilk dolum + 5w30 ile devam et şeklindedir ama saha mühendisleri ile görüşüp bilgiyi doğrulatayım.

3 dakika önce, Servet Özkan said:

thank you.

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Servet Özkan said:

Diyorki: yag eklerken WSS-M2C950-A standartlarina uymasi lazim. Ve hatta SAE 0W-30 kullanmaniz lazim. Eger bulamadinizsa WSS-M2C913-D or ACEA A5/B5 standartlarina uyan SAE 5W-30 koyun diyor.

Arabanin icinde 0-30 olmasa adam niye 0-30 ekleyin bulamazsaniz 5-30 ekleyin desin.

5 dakika önce, Kaan Yagizer said:

bakiim ...

ilk dolum yağın 5w30 olduğu konusunda sıkıntı / çekince yok.  

... olayı hep 1,6 diye dinliyorum ya (algıda seçicilik) 1,5TDCI için kontrol edeyim ... bilgi vereyim.

%90 ihtimal ile 5w30 ilk dolum + 5w30 ile devam et şeklindedir ama saha mühendisleri ile görüşüp bilgiyi doğrulatayım.

thank you.

Nasil sikinti/cekince yok. Adamcaazlar yag eklemeniz gerekirse 0-30 baktiniz bulamiyorsunuz 5-30 yag ekleyin diyorlar. Icinde 0-30 olmasan niye boyle bir bilgi versin? Neye gore dediniz bunu?

Kii adamlar sunu da eklemis.

Alıntı

Using oils other than the specified WSS-M2C950-A SAE 0W-30 can result in longer engine cranking periods, reduced engine performance, reduced fuel economy and increased emission levels.

Yani 0-30 dan baska yag kullanirsaniz! uzun sure icersinde, gec mars alma, motor performansinda dusus, negatif yakit ekonomisi ve emisyon seviyelerinde yukselme olur diyor.

Hani kusura bakma hocam ama bu adamlarda boyle yazmis?

Siz hala diyorsaniz ki bu araclara boyle denmesine ragmen fabrika 5-30 yag koyup gonderiyor, adamlar bildigin bize fabrikadan saatli bomba gonderiyor.

Hani bak mesela 1.6 EB icin farkli yazmislar.

Alıntı
Topping up the oil: If you are unable to find an oil that meets the specification defined by WSS-M2C913-C or WSS-M2C948-B (petrol engines only), you must use SAE 5W-30 that meets the specification defined by ACEA A5/B5.
Using topping up oils other than the one specified can result in longer engine cranking periods, reduced engine performance, reduced fuel economy and increased emission levels.

Demislerki 5-20 yada 5-30 kullanabilirsin problem yok. Ama bunlarin disinda kullanirsan yine benzer problemler yasarsin diyor. Yani 1.5 deki gibi illa 0-30 kullan problemsiz olur diye bir ibare yok.

Sunca yazilmis dokumana ragmen cidden 5-30 yag doldurup gonderiyorsa fabrika illegal bi is yapiyor, yine bu bilgilere ragmen servisler bu yagi bakimda bosaltip 5-30 dolduruyorsa yetkili servisler illegal bir is yapiyor.

Aksi de sanirim yazili bir kaynak olmadan gecerli bir sebep kabul edilemez. (Hukuki yanini bilmedigimden)

Usenmedim Turkce kullanim klavuzunu buldum.

http://www.ford.com.tr/cs/BlobServer?blobtable=MungoBlobs&blobcol=urldata&blobheadervalue1=attachment%3Bfilename%3D%22Focus+%282015%29.pdf%22&blobheadervalue2=abinary%3Bcharset%3DUTF-8&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadername2=MDT-Type&blobheader=application%2Fpdf&blobwhere=1214490082712&blobkey=id

1.5L Tdci icin yurtdisi kitapcigiyla ayni seyi soyluyor.

Alıntı

Yaekleme: WSS-M2C950-A teknik özelliklerine uygun bir yabulunamaması halinde ACEA C2 teknik özelliklerini karşılayan SAE 0W-30 kullanmanız gerekmektedir. WSS-M2C913-D veya ACEA A5/B5 teknik özelliklerini karşılayan SAE 5W-30 yağını da kullanabilirsiniz.

Not: Planlanmış servisler arasında 1 L'den fazlasını kullanmayınız.

Belirtilen WSS-M2C950-A SAE 0W-30 dışında bir yakullanılması, motor marsüresinin uzamasına, motor performansının ve yakıt tasarrufunun dümesine ve salım seviyelerinin yükselmesine neden olur.

Ford motor yağı tavsiye edilir.

Tabii birinde Ford Motor Yagi (FMY) oneriliyor, digerinde Castrol :D

Ahaha

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Çağatay Özsoy bir kaç konuyu gündeme getirmişsiniz ve de fikir alışverişi amaçlı olduğunu yazmışsınız, arkadaşlar da yeterince tatminkar cevaplar vermişler.

Öncelikle şunu belirtmek lazım yağ konusu fazla abartılıyor

Nedenini de aşağıda açıklamaya çalışacağım. 

Yine de birkaç noktada bilgilerimi paylaşayım:

1. Ford ve talep ettiği yağ özellikleri

Bu konu daha önce 1.0 EB için öngörülen ve ülkemizde zor bulunan ve pahalı satılan 5W-20 yağ ile gündeme geldi, şimdi benzeri kör bir tartışma 1.5 TDCi ve 0W-30 ile devam ediyor. 

Ford'un yağ tanımında standart koruma ve ısı değerlerine uygun olmanın ötesinde önemsediği ve özellikli olarak vurguladığı şey düşük emisyon/yakıt ekonomisi. Temelde yatan en önemli etken bu. Nokta.

Ford'un kendi açıklamasından alıntıdır (ABD sitesinde idi, kopyalamıştım bilgiyi, ancak adresi hatılamıyorum):  

"Some customers are reluctant to follow Ford's recommendation to use 5W-20 oil in their engines based on the incorrect assumption that Ford and other Auto Manufacturers only recommend 5W-20 oil in order to increase fuel economy. Using 5W-20 oil can increase fuel economy by about 6/10ths of a percent compared to 5W-30 and more if you are currently using a higher viscosity oil. This equates to an additional savings of 125 million gallons per year when used in all applicable Ford vehicles. Since its introduction in the 2001 MY, 5W-20 oils have saved up to 640 million gallons of gasoline in the U.S. or an equivalent 5.6 million metric tons of carbon dioxide emissions. 
5W-20 oil is a thinner oil with lighter viscosity that creates less drag on the crankshaft, pistons and valvetrain. Additionally, the oil pump can pump thinner oil more easily, improving oil circulation. Any increase in fuel economy may not be noticed by the average motorist. Machined internal engine parts are more precise than the parts of 20 years ago. This means that clearances between moving parts are smaller and more exact. Thinner oil such as 5W-20 can flow more freely through the engine while still filling the spaces. Thicker oil is harder to push through the spaces between the parts. This causes the oil pump to work harder, which in turn increases oil pressure while simultaneously decreasing oil volume. A lack of oil volume results in a decrease of lubrication and cooling, which may decrease engine part life." 

Özetle kullanıcı bireysel düzeyde fark etmese bile kümülatif düşük emisyon ve tüketimin önemli olduğu vurgulanıyor. Daha ince yağın motorda direnç oluşturmadan akabildiği için ekonomiyi de beraberinde getirdiğini vurguluyor. 

Viskozite değerleri ile ortam ısısı arasındaki ilişkiyi de hatırlarsak (bknz. grafik) yeni dizel motorlarda aşırı soğuk çalışmada rahatlamayı sağlamak adına 0 değerinde yağ talebi belirlenmiş diyebiliriz. Araçlar dünyanın her bir köşesinde çalışabilir olma zorunluluğu taşıdığından bu yağı genel standart olarak tanımlamak gerekli olabilir. Bizim yaşadığımız iklim koşullarında ise 5W etiketli yağın da fazlası ile işinizi göreceğini söylemek mümkün. 

yagvis.JPG.60344dfd64cce10920c59ce5457e4

Peki onca kalitesini kanıtlamış tam sentetik yağ varken, Castrol Edge ve Mobil 1 gibi, niye Ford'dan vize alamıyorlar?

Neden gene aynı. Düşük emisyon hedefi.

Ford yağlarında HTHS değerinin düşük olmasını tercih ediyor. High Temperature High Shear Viscosity'nin kısaltılmışı olan bu özellik yağın yüksek ısıda iyice akışkan olmasını sağlayarak direnci düşürüyor ve hem emisyon, hem yakıt, hem de güç değerlerine olumlu etkisi oluyor. Nerede kaybı var? Aşınmada. Yüksek ısıda motoru zorlarsanız aşınma göreceli fazla olacaktır.

Çözüm olarak yağ özelliklerinde aşınma ile verimlilik arasında bir denge yakalanmaya çalışılırken, motorun da düşük HTHS değerlerine uygun üretilmesi sağlanıyor ve 1.0 EB bunun için çok uygun bir örnektir. 

Ford 3 civarında bir HTHS değeri hedeflerken az önce sözünü ettiğimiz yağlarda bu değer sınır kabul edilen 3,5 üstünde. Bu yüzden de onay alamıyorlar. Onay almamaları kullanımlarının yanlış olduğu anlamına gelmez.

Zaten şüphede kaldığınızda en temel standart olarak kullanılan ACEA değerine bakarsınız ve A5/B5 karşılanıyor ve viskozite değeri tutuyor ise kullanırsınız.

Farklardan bahsediyoruz ya, peki bunlar gerçekten aracın motor ömrünü hissedilecek düzeyde etkiler mi? 

Hayır...

Bakın yakıt ekonomisi için 5W-20 yağda %0,6'dan bahsedilmiş. Motor ömrünü de bol bol atayım taş çatlasın %10 etkilesin, yani 300.000 km'yi deviremeyip 270.000'de beni ustaya götür diyebilir. Kaldı ki motor da saat gibi çalışıp bir gün bir daha çalışmamak üzere yığılıp kalmıyor ki. Yağ yakmaya başlıyor, performansı düşüyor, tüketimi artıyor, kısacası yaşlanıyor. Böyle bir süreçte birkaç bin km fazla ya da eksik önemsiz.

Turbo ayrı bir konu ve yağın türünden oldukça bağımsız çalışma koşullarının etkisinde ve yapısal olarak da arıza olasılığı yüksek. Açıkcası bunu temel standart içinde kullanılan yağa bağlamak da bence yanlış olur. 

2. "Biz 3.Dünya ülkesiyiz, bizi önemsemiyorlar" sorunsalı

Üretici dünyanın her yerinde çalışacak bir araç üretmek zorundadır. Yine de farklı ülkelerin kullanım koşulları bazı değişikliklere gidilmesine neden olabilir. Söz gelimi ekvator kuşağında kullanılacak bir Fiesta ile ne bileyim Grönland'da kullanılacak kardeşini bir tutmak şartları zorlamak demektir. 

Ülkenin iklim ve yol koşulları, kullanıcının eğitim ve bilinç düzeyi, pazarın satın alma özellikleri ve rekabet durumu gibi pek çok etken ülke dağıtıcı ile ana üreticinin ortaklaşa araç özelliklerinde uyumlu oynamalar yapmasını gerektirir. 

Söz gelimi Türkiye alım gücü düşük, kullanıcının araç teknik ve kullanım bilgisi göreceli az, donanım beklentileri farklı (lüks ve gösterişi severiz), yolları bozuk, aşırı tozlu ve kıyılar da nemli. Bu koşullar ülkemizi farklı yapar. Buna 3.Dünya dersiniz veya demezsiniz... 

Dağıtıcı firma bu koşullara uygun değişimleri sağlar, sağlamak zorundadır. Ve elbette bunları yaparken var olmak ve hizmetini belli bir kalite ile tüm ülkede benzer koşullarda uzun yıllar sürdürmek için kârlılığını da düşünmek zorundadır. 

Bakın kimsenin pek üstünde durmadığı farklardan biri Avrupa'da servis aralığa 20.000km iken bunun Türkiye'de 15.000km olmasıdır. 

Sizin bireysel beklentileriniz olabilir, araca kazancınıza göre çok para verdiğiniz için el üstünde tutulmak istiyor olabilirsiniz. Ama sadece 2015 yılında 27.000 Focus, 10.000 Fietsa satıldı. Bu da 20-30.000 biryesl kullanıcı demek, hepsinin de özel istekleri ve beklentileri olursa ne yapacağız?

Sonuça Ford - Otosan hem müşteri memnuniyeti hem de firma kârlılığını dengeleyerek elinden geleni yapmaya çalışıyor. Her şeyi doğru yaptıklarını iddia edemem. Ama olabildiğince kullanıcı geri bildirimlerini takip ettiklerini ve kurum politikası esnekliğinde cevap vermeye çalıştıklarını biliyorum. 

Beğenmeyenler de özgürdür, gidip başka bir marka ile farklı bir macera aramaya karar verebilirler. 

Son söz: Arabanızın keyfini sürün, 5W-30'u gönül rahatlığıyla kullanın, gereksiz kaygılara ve sanrılara da kapılmayın. Kötümser de olmayın, iyimser de kötümser de aynı yere varırlar, ama iyimserin yolculuğu her zaman daha iyi geçer.  

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 dakika önce, Cem Boneval said:

Bakın kimsenin pek üstünde durmadığı farklardan biri Avrupa'da servis aralığa 20.000km iken bunun Türkiye'de 15.000km olmasıdır.

Ekvator kusagi ornegi ulkemiz ve avrupa ulkeleri arasindaki karsilastirmada pek bir extreme kaliyor sanki? Ha birde bildigim kadariyla Mercedes araclari ulkemize ozel uretiliyor, klimasi bile ulkemize uzel. Hani diyeceksiniz ki Mercedesle Focus bir mi? Merakimdan soruyorum bu tip farklilastirmalari (bakim araliklarini degistirip fazladan para cukkalamaktan baska) Ford dahil bu segmentte yapan var mi?

Insanlara dikte edilen bu durumun hakikaten gerekliligi olduguna inanan ve gerekliligini kanitlayacak birileri var mi cok merak ediyorum?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Kaan Yagizer said:

Sıkıntı yok.

...kontrol ettim, araçlar ilk dolum 5w30 ile geliyor, bakım / ekleme vs. için de 5w30 ile devam ediyoruz. Servis mühendisliği "tolerans değerleri içinde, çekinmeden kullanabilirsiniz." diyor. 

Ben buna inanmıyorum. Niye kılavuza 0-30 yazmışlar o zaman. Buraya bakan herkesin kafasının karışacağını göremiyorlar mı ? Neden kılavuzu 5-30 kullanın diye değiştirmemişler. Çünkü FORDdan korkuyorlar. 

Ben otosanın burada üçkaat yaptığını düşünüyorum. Her durumda otosan hatalı. Fabrika 0-30 koyuyor otosan bunu 5-30la mı değiştiriyor, fabrika 5-30 mu koyuyor (o zaman kılavuza niye 0-30 yazdırsın) . Nasıl oluyor da bu araba 5-30 la geliyor kılavuzu 0-30 yazarken. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, H. Cenk said:

Ben ilk servise gittiğimde bu FORD finiş kodlu yağın getirilip getirilemediğini soracağım.

Kaan abi daha iyi biliyordur prosedürü ama benim tecrübem şu şekilde: Yağı sen istersen getirirler. Ama fiyatı söylemezler. Eğer ürün ilk defa gelecek ise ve fiyat belirlenmemişse, servisteki yedek parçacı otosana mail atıyor, bundan istiyorum diye. Onlar da ürünü siparişe açıyorlar. Sen peşin peşin kaça olursa olsun alacağım diyorsun ki yedek parçadaki arkadaş mahçup olmasın. Ama bu işe nedense bazen acemi yedek parçacılar olmuyor diyebiliyor. Muşluoğlunda bir abimiz vardı, o ne istersem getiriyordu bu şekilde. Sonra ilişkiyi kestik o ayrı (O abimiz de ciddi bir rahatsızlık geçirmişti, aramadık da, inşallah iyi olmuştur) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Servet Özkan said:

Yukaridaki sorularima bir madde daha eklemek istiyorum. Acaba kac tane ulkede Ford araclarin bakim araligini degistiriyor? Biliyor musunuz?

Araç spec'lerini EU temel standartlarından farklı getiren (örnek:geniş tabanlı lastik - büyük radyatör - güçlü akü - ek ısıtıcı / soğutucu , takviye edilmiş süspansiyon sistemi.) ülkeler bakım aralıklarını ve bakım içeriklerini değiştiriyor / değiştirebiliyor. Örnek: İsrail, Türkiye, Rusya.

Şimdi, H. Cenk said:

Ben buna inanmıyorum. Niye kılavuza 0-30 yazmışlar o zaman.

... büyük ihtimal ile gelen kılavuzu türkçe'ye çevirmek ile yetinmişlerdir. 

+ Ford-Otosan'ın Ford EU veya Forc Co. dan korkmasına gerek yok :) zaten söz konusu şirketler onun ortağı ve F/O onların bilgisi/onayı olmadan iş yapmaz/yapamaz.

... bir nokta daha.

F/O Türkiye'de sattığı araçların sorumluluğunu Ford.Co ile paylaşmıyor ... Garanti vs. için onay bile almıyor. iş prosedürü belli olduğu için bir garanti - teknik sorun var ise o hallediyor, eğer çözemediği / bilemediği sorun varsa o zaman "bayrak atıyor!" (yani yardım istiyor)

Sonuç : 1,5TDCI makinalar 5w30 kullanıyor. 

Şimdi, Murat Kavuk said:

Kaan abi daha iyi biliyordur prosedürü ama benim tecrübem şu şekilde: Yağı sen istersen getirirler. Ama fiyatı söylemezler. Eğer ürün ilk defa gelecek ise ve fiyat belirlenmemişse, servisteki yedek parçacı otosana mail atıyor, bundan istiyorum diye. 

... doğrudur, aynen öyle. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arabada 5-30 varsa onu değiştirmeye gerek yok 5-30 a devam o zaman (belki de arabanın beklediğim kadar ekonomik olmaması 5-30 yağ içermesindendir).

Ford o kadar eksoz emisyon deklarasyonu yayınlamıştı. Nerede kaldı o zaman bu. Fordun VWnin yaptığı sahtekarlıktan ne farkı kaldı.  Benim araba şu spec yağla şu kadar yakıyor ekonomisi şu emisyonu bu ama ben arabayı sana başka yağla gönderiyorum o yağın ekonomisi daha kötü emisyonu daha yüksek.İdare ediver...  Vwninkinde pek de farklı gelmedi gözüme. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.