Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

Önerilen Mesajlar

Merhaba,

2014 Model 1.5 TDCİ Ford Fiesta sahibiyim. Ford aracımda 0W-30 WSS-M2C950-A yağ kullanılmasını öneriyor ama piyasada bu standardı karşılayan yağ yok. Aracı alırken verdikleri kitapçıkta yazdığı gibi wss-m2c913-c 5w-30 yağ kullanılmasını tavsiye edeceksiniz ama neden aracımda daha kötü bi yağ kullanayım? Yurtdışında Castrol ile ortak geliştirdikleri Castrol Magnatec Professional D 0W-30 ürünü varken,, ancak sanırım bizi 3.dünya ülkesi gibi gördüklerinden henüz Türkiyede bu yağa ulaşamıyorsunuz. Bi daire parası vererek aldığımız araçları korumak istemiz en doğal hakkımız, servislere sormadım ama eminim şuanda arayıp sorsam 1.5 tdci hangi yağ koyulmalı diye, 5W-30 abi diyecekler.. Çünkü ellerinde bu standartı karşılayan 0W-30 yağ yok.

Ben şahsen bu olaya çok kızdım, Ford a konuyla ilgili şikayet oluşturdum, aracım garantide olduğundan kafama görede davranamıyorum. Mobile 1 esp veya Castrol edge kullanmak istiyorum ama kullanamıyorum, olaya bak :) daha önce konuyla ilgili şikayet oluşturdum, genel merkezden aradılar haklısınız konuyu fabrikaya yazıyoruz dediler amma 7-8 aydır cevap gelmedi. Ford standartlarını karşılamıyor ki, fordun bi bildiği var ki diyeceksiniz ama bende DPF varken bu standartı karşılamayan yüksek sülfürlü yağ nasıl onaylı olurda, Euro V motor için geliştirilmiş düşük sülfürlü teknojisi daha yüksek bi ürün nasıl Ford onaylı olmaz?? Motorun alaşımına mı sakıncalı? Biri beni aydınlatsın..

Bence bi yerde bi yanlışlık var,, ford aracımızın turbosunu, motorunu ve biz müşterilerini hiçmi hiç önemsemiyor bence,  100.000 km garantileri içerisinde nasılsa zeytin yağı kullanılsa bile kolay kolay arıza olmaz, buda bizi bağlamaz mantığı var sanki.

Ben şuanda kitapçıkta yazdığı üzere servisde Castrol magnet 5w30 a5 pro. koydurdum ancak memnun değilim çünkü ciddi soğuk havalarda aracın sesini vs beğenmiyorum. Pskolojikmidir bilmiyorum ama kitapçıkta 0W-30 tavsiye ederken servisde 5W-30 kullanılıyorsa, 100 bin üzerindeki bi turbo arızasında ford a dava açıcam (çok ciddiyim, şaka değil)

Buraya bunları yazmamın amacı fikir alışverişi yapmak, kimseyi kötülemek vs değil.. Yanlışımız varsa düzeltelim, haklıysamda konu hakkında sizlerde de destek bekliyorum, firmaların gözünde bi kaç kişi birşey ifade etmez ama herkes şikayet ederse hatalarını farkederler.

Ayrıca 6 ay kadar sonra 30 bin bakımına gireceğim (bu arada aracımı gerçekten seviyorum amacım kimseyi veya firmayı kötülemek değil, o yüzden de 15bin bakımını 6 ay önceden 9,2 bin km deyken yaptırdım), bu bakımda Motul 8100 Eco-clean 0W30  yağ kullanmayı düşünüyorum, hem fordun WSS M2C 950A standartını karşılıyor hemde sülfür oranı düşürülmüş, bu yağı piyasadan temin edip servise götürsem (piyasa da yok, sadece bi yerde var nasıl temin edicez bakalım) değişim yaparlar mı? garantim bundan etkilenir mi? herhangi bir arıza durumunda sen yağı kendin getirmişsin bu yağ sahteymiş, yada neden bizim yağımızı kullanamdın vs bişey derler mi?

Saygılarımla,

8100_Eco-clean_0W-30_(GB)(1).pdf

Çağatay Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ford 5w-30 kullanamazsın veya zararlıdır diye bir şey söylemiyor. 

Kullanmaya izin veriyor, özetle 0w-30 şart değil :yeah:

Tabiki de getirmeleri gerekiyordu, haklısınız:yeah: Ama bakım zamanına kadar gelmişsiniz bize hiç araba hakkında yorumlarınız bırakmamışsınız, bekliyoruz... Görüşmek üzere

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

30 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Ford 5w-30 kullanamazsın veya zararlıdır diye bir şey söylemiyor. 

Kullanmaya izin veriyor, özetle 0w-30 şart değil :yeah:

Tabiki de getirmeleri gerekiyordu, haklısınız:yeah: Ama bakım zamanına kadar gelmişsiniz bize hiç araba hakkında yorumlarınız bırakmamışsınız, bekliyoruz... Görüşmek üzere

Aslına bakarsanız bu 1.5 tdci motor yağı ile ilgili bilgi ararken formunuzu keşfettim,, müsait bi zamanda fiesta bölümünüze fikirlerimi paylaşırım. Bu arada bu araba piyasasında 1 yıl yada daha fazla süre kullanıcı aracı kullandıktan sonra firmalar arayıp aracınızdan memnun musunuz? değil misiniz? neresinden memnun değilsiniz yada hoşunuza gitmeyen nedir gibi fikir isteyen/soran firma var mı?? Bu kadar büyük paraların döndüğü bir sektör sahibi olsam kesinlikle bu tür uygulamam olurdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel konu. Dikkatimizi çektiğiniz için teşekkürler. Fiestada var mi bilmiyorum. Bizde stop start da var. Uygun yağ şart bize.

Ford spesifikasyonunu karşılayan yağı alıp gotururseniz bayii size itiraz edemez . Kullanmak zorunda... Bu yağ fordpartsda var .  Posta ile gelir mi acaba. Gümrükte falan kalır mi yani. 

http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_0w30_castrol_magnatec_professional_oil_5ltr__f_1794210.htm

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 dakika önce, H. Cenk said:

Güzel konu. Dikkatimizi çektiğiniz için teşekkürler. Fiestada var mi bilmiyorum. Bizde stop start da var. Uygun yağ şart bize.

Ford spesifikasyonunu karşılayan yağı alıp gotururseniz bayii size itiraz edemez . Kullanmak zorunda... Bu yağ fordpartsda var .  Posta ile gelir mi acaba. Gümrükte falan kalır mi yani. 

http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_0w30_castrol_magnatec_professional_oil_5ltr__f_1794210.htm

Finis numarası var. Servis de getirtebilir bu yağı sanırım, kaça gelir bilinmez tabi ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Biz varız işte bedava yapıyoruz onların yerine :D ahaha 

Sesimiz Ford a ulaşıyorsa süper ama hiç sanmıyorum, biz 3.dünya ülkesiyiz. Aracımı avrupa pazarında ESP tuşu ile piyasa sürerlerken benimken çıkartıp kartlık yapmışlar, ilk zamanlarda buraya evet kart koymak için kullanıalbilir ama ne kadar saçma diyordum, sonradan öğrendimki bizim tuşdan kar a geçmiş ford :)

14 dakika önce, H. Cenk said:

Getirtilebilse hemen alırım inanın ama gümrükte takılabilir,, ayrıca bu ücrete kargo dahilmidir bilmiyoruz, birde gelirken kapağı açılabilir,, (internetten bi kere sıvı detarjan almıştım başıma gelmişti,,  heee şöyle ki; servisle görüşerek servis tarafından getirtebilirmiyiz sormak lazım.

Bu arada bu bahsettiğim fordun tüm 1.5 Tdci motor kullanan modellerinde geçerli, focus, mondeo. Benimki için sıkıntı daha az çünkü sıkıştırma oranı düşük 16:1 (gerçi alaşım ı bilmiyorum ama) beygir yükseldikçe sıkıştırma oranları yükseliyor ,o zaman motor yağı daha önemli bir faktör bence. Ayrıca bende star stop yok olsa heralde tv de filan görürdünüz; ford merkezi önünde olay çıkarırdım bu sinirle :)

Çağatay Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tuş ile kar etme durumu yok hocam onlar yazılım ile açılıp kapatmaya döndü aslında tamamen kapatılmadığı için düğme yok da denilebilir.Ayrıca okunur buralar okunur merak etmeyin :) Bizi avrupa pek ilgilendirmiyor muhatabımız/nız Ford Otosan.

Dediğim gibi 5w-30 şartları sağlayan bir yağ burada listesi ve detayları mevcut (kılavuzdan alma)

Ne turboya ne de start stop'a zararı olur, sadece emisyon verilerini tamamen karşılamaz o kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

castrol edge 0-30 tam sentetik, bu motordan önceydi, karşılıyor mu acaba..

merak etmeyin birşey olmaz.. bizim 1.0 motorlu focus u alıp 1 yıldan önce 15.000 i doldurup servise gidenlere aynı sizin durumda olduğu gibi ellerinde 5-20 olmayınca, yerine 5-30 eklediler.. sonra 5-20 nin fiyatını görünce neden 5-30 olmuyor demeye başladık :)

halbuki 5-20 nin esprisi, sürtünmeyi azaltıp %2-3 lere varan yakıt tasarrufu yaptırması..

şimdi sizin 0-30 yeni nesilse, eski 0-30 olmuyorsa en az %50 pahalı satarlar  :)

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Mehmet Demir said:

castrol edge 0-30 tam sentetik, bu motordan önceydi, karşılıyor mu acaba..

merak etmeyin birşey olmaz.. bizim 1.0 motorlu focus u alıp 1 yıldan önce 15.000 i doldurup servise gidenlere aynı sizin durumda olduğu gibi ellerinde 5-20 olmayınca, yerine 5-30 eklediler.. sonra 5-20 nin fiyatını görünce neden 5-30 olmuyor demeye başladık :)

halbuki 5-20 nin esprisi, sürtünmeyi azaltıp %2-3 lere varan yakıt tasarrufu yaptırması..

Yok ne yazikki karşılamıyor, ekte ki pdf görüldüğü üzere fordun onayı yok, hatta ismi hiç yok :) olsa bakımda zaten edge koyduracaktım. O zamanlar çok araştırdım, dediğim gibi ford genel merkezle görüştük haklısınız fabrikaya yazıcaz dediler ama ne yazdılar, yazdılar mı bilmiyorum, 7-8 aydır cevap filanda gelmedi. Yıllık yağa fazladan vereceğim 50-100 tl sinde değilim, bi turbo arıza verse 4-5 bin lira.

BPXE-8S5BGR.pdf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Çağatay Özsoy said:

Yok ne yazikki karşılamıyor, ekte ki pdf görüldüğü üzere fordun onayı yok, hatta ismi hiç yok :) olsa bakımda zaten edge koyduracaktım. O zamanlar çok araştırdım, dediğim gibi ford genel merkezle görüştük haklısınız fabrikaya yazıcaz dediler ama ne yazdılar, yazdılar mı bilmiyorum, 7-8 aydır cevap filanda gelmedi. Yıllık yağa fazladan vereceğim 50-100 tl sinde değilim, bi turbo arıza verse 4-5 bin lira.

BPXE-8S5BGR.pdf

turbo dan sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.. bizim motorda olduğu gibi daha ince ekonomi odaklı bir yağdır.. bu yeni yağ tüketimi 0.1-0.3 azaltabilecektir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.6 ecoboost  için 5w20 yazıyor servis 5w30 koymuştu. Bu iş de servisler keyfe keder davranıyor. Yağ işte koy geç modunda birçoğu kimi fmy kimi castrol buradaki serviste petrol ofisi yağı koyuyor adamlar way halimize diyelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Tuş ile kar etme durumu yok hocam onlar yazılım ile açılıp kapatmaya döndü aslında tamamen kapatılmadığı için düğme yok da denilebilir.Ayrıca okunur buralar okunur merak etmeyin :) Bizi avrupa pek ilgilendirmiyor muhatabımız/nız Ford Otosan.

Dediğim gibi 5w-30 şartları sağlayan bir yağ burada listesi ve detayları mevcut (kılavuzdan alma)

Ne turboya ne de start stop'a zararı olur, sadece emisyon verilerini tamamen karşılamaz o kadar.

Yazılımla açılıp kapandığı için kaldırıldıysa içerisinde kablo tesisatın ne işi var? (kendim açıp bakmadım ama tesisat ve soket hemen altındaymış oranın) Umarım dediğiniz gibi okunuyordur Yakup Bey, yani şikayetim com sitesine baktığımda ford yetkilisinin herhangi bir şikayete ilgili arkadaşa ulaşılmıştır diye bile bi ibare görmedim.. Emisyonla filan işim yok, zaten kimse için tehlikeli bi durum arz edeceğini sanmıyorum vw varken, motoruma veya turboma zarar gelmesin yeter. Dediğim gibi oratada firmanın tavsiyesi ettiği bir yağ var ama yetkili servisinden bile bu ürünü kullanılamıyor,, ona kızıyorum bi müşteri olarak.

33 dakika önce, Murat Kavuk said:

Finis numarası var. Servis de getirtebilir bu yağı sanırım, kaça gelir bilinmez tabi ..

bu site üzerinden almaya kalkarsak;  kullanıcı adı oluşturarak ürünü alınmak istendiğinde 31,5 sterlin yağ fiyatı kargo içinde 56 sterlin istiyor, kısaca toplamda Türk parası ile 390 TL civarına geliyor.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50 dakika önce, Çağatay Özsoy said:

Aslına bakarsanız bu 1.5 tdci motor yağı ile ilgili bilgi ararken formunuzu keşfettim,, müsait bi zamanda fiesta bölümünüze fikirlerimi paylaşırım. Bu arada bu araba piyasasında 1 yıl yada daha fazla süre kullanıcı aracı kullandıktan sonra firmalar arayıp aracınızdan memnun musunuz? değil misiniz? neresinden memnun değilsiniz yada hoşunuza gitmeyen nedir gibi fikir isteyen/soran firma var mı?? Bu kadar büyük paraların döndüğü bir sektör sahibi olsam kesinlikle bu tür uygulamam olurdu.

Yakup'un bahsettiği gibi bize özel bir durum yok. Tüm Avrupada kalktı ESP tuşu. Sadece spor modellerde kullanılmaya devam edildi. Genelde tesisatı da olmuyor. Hava yastığı iptal göstergesinin tesisatı oluyor, onu ESP tuşu tesisatı sanıyorlar. 

7 dakika önce, Çağatay Özsoy said:

Yazılımla açılıp kapandığı için kaldırıldıysa içerisinde kablo tesisatın ne işi var? (kendim açıp bakmadım ama tesisat ve soket hemen altındaymış oranın) Umarım dediğiniz gibi okunuyordur Yakup Bey, yani şikayetim com sitesine baktığımda ford yetkilisinin herhangi bir şikayete ilgili arkadaşa ulaşılmıştır diye bile bi ibare görmedim.. Emisyonla filan işim yok, zaten kimse için tehlikeli bi durum arz edeceğini sanmıyorum vw varken, motoruma veya turboma zarar gelmesin yeter. Dediğim gibi oratada firmanın tavsiyesi ettiği bir yağ var ama yetkili servisinden bile bu ürünü kullanılamıyor,, ona kızıyorum bi müşteri olarak.

bu site üzerinden almaya kalkarsak;  kullanıcı adı oluşturarak ürünü alınmak istendiğinde 31,5 sterlin yağ fiyatı kargo içinde 56 sterlin istiyor, kısaca toplamda Türk parası ile 390 TL civarına geliyor.. 

Gümrüğe takılırsa (%99 takılır), +%20 daha ekleyin. Kimyasal sıvı olduğu için, gümrükte farklı bir muamele görür mü bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Çağatay Özsoy said:

Aracınız 1.5 tdci ise makyajlıdır, makyajlı Fiesta'da eğer ESP opsiyonu satın aldıysanız (eskiden standart değildi) bunun ayarı müzik çaların ekranınından değişiyor. Dediğim gibi esp kapatılamıyor tcs ve hla'yı yönetebilirsiniz.

3. ve son kez yazayım kendi adıma, uygun 5w-30 koyarak aracın herhangi bir mekaniğine zarar veremezsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.