Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford 1.5 tdci Motor Yağı Şikayeti

Önerilen Mesajlar

Ceratec seramikli katkıyı geçen haftasonu yağ değişiminde arabama koydum. Sanki biraz daha sessiz çalışıyor gibi ama psikolojik te olabilir. Bilmiyorum. Youtubeta baya test videoları var eski yağdan örnekler alarak ceratecli yağdan örnekler alarak sürtünme testleri yapmışlar. Ceratecli yağ hep bir tık farklı geldi. Benimde kafama yattı aldım kullandım. Motor iç temizlemede yaptım. İçim rahat şu an [emoji4]

Son bakım malzemelerim. IMAG0305.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 saat önce, Kubilay Yıldırımbayazıt yazdı:

Birde LM yağın (ford şartlarını sağlayan) ismini öğrenebilir miyim linkte olabilir abi.

http://urun.n11.com/motor-yagi/liqui-moly-special-tec-f-5w-30-motor-yagi-5l-P148699248

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben üretici koşullarını karşıladıktan ve bakım aralıklarını uyduktan sonra her yağın yeterli olduğunu düşünüyorum.
O tüketimi azıcık azaltıyor, bu birazcık sessiz çalıştırıyor, şu motor ömrünü uzatıyor gibi herhangi bir somut ve nesnel kanıta dayanmayan ifadelerin de anlamlı olmadığı inancındayım.
Yağ testlerini yapan kuruluşlarda da hem kriterler çok net değil, hem de motor ömrüne etkisini nesnel bir biçimde ölçebilmiş bildiğim çalışma yok. 
Konunun bu kadar tartışmaya açık olması ve kanaatler uçuşması da bu nedenle. 
Çok sayıda değişik incelemeye baktım, çoğunda premium marka ürünleri ile ucuz yağlar arasında çok ciddi ve çarpıcı bir fark yok. 
Böyle bakınca tek kriter üretici koşullarını karşılaması kalıyor. 
Sonrasında pazarlama stratejileri devreye giriyor, o motorsporlarında başarılı, bu Alman üretimi, şu ilk tam sentetik yağ üreticisi gibi argümanlarla akıl çeliniyor.
Soruya dönersek Liqui Moly Almanya'da bilen, sevilen ve önem verilen bir üretici, aynı şey Fransa'da Motul için söylenebilir, ya da global ölçekte Castrol ve/veya Mobil için.
Hepsinin kullanımı arzulanan sonucu verecektir, seçim ise zevk ve keyif meselesidir.
Ben hangisini ucuz bulursam onu kullanıyorum, Castrol de koyarım, Liqui Moly de, Motul da. Şu anda Fiesta'da Motul, Focus'a LM var örneğin.  

Abi focusuda fiestayada pahalı yağları koymuşun ama:) bildiğim kadarıyla LM de motulde pahalıdır castrol mobil vblerine nazaran.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 dakika önce, Yasin Taşcı yazdı:

Abi focusuda fiestayada pahalı yağları koymuşun ama:) bildiğim kadarıyla LM de motulde pahalıdır castrol mobil vblerine nazaran.

Şart değil.

LM 5W-30 5L 130 TL, Castrol 4L 95-100 TL arası, ben arada eklediğim için mecburen 1L ek alacağım o da 35 TL.

5W-20 5L Motul'u ise 170'e aldım.

Hiç kolay bulunan bir yağ değil. Yetkili servisler genelde FMY kullanıyor ve neredeyse iki katına satıyor. FMY bulabilirsen 160-180 TL arası. 

Castrol zaten hiç görmedim. Bir de 150 TL civarında Total Quartz serisi var. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, GökhanYıldız yazdı:

Gökhan bey ben yağ çarşısından alıyorum genelde. Güvenilir bir yerdir. Hem motul un sahtesi ile uğraşacaklarını sanmıyorum. Kaç kişi motul alır ? kaç kişi castrol alır ? Kaç kişi bizler gibi aracına en iyi yağı koymak için uğraşıyor ? Kim ne ucuzsa onu kullanıyor. O yüzden ben o tarz söylentilere kulak asmıyorum pek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Ogün Özemre Eyvallah hocam teşekkür ederim. İlk aracımız ve ilk bakımımız olacak o yüzden deyim yerindeyse ince eleyip sık dokuyoruz belki gerekli belki de evham yapıyoruz bilmiyorum. Gazamız mübarek olsun. Deneyip görücez :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

[mention=30]Ogün Özemre[/mention] Eyvallah hocam teşekkür ederim. İlk aracımız ve ilk bakımımız olacak o yüzden deyim yerindeyse ince eleyip sık dokuyoruz belki gerekli belki de evham yapıyoruz bilmiyorum. Gazamız mübarek olsun. Deneyip görücez [emoji4]

Allah kaza bela vermesin. Unutmayın sakınan göze çöp batar demiş atalarımız. Detaylara çok takılmayın. Aracınızın tadını çıkartın.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29.07.2017 - 16:30 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Teşekkür ederim abi sen bu satıcıdan mı alıyorsun güvenilir bir yer var mı temin  edebileceğimiz? ilerisi için soruyorum. Hep ben soruyorum zaten??

Kubilay Yıldırımbayazıt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Kubilay Yıldırımbayazıt yazdı:

Teşekkür ederim abi sen bu satıcıdan mı alıyorsun güvenilir bir yer var mı temin  edebileceğimiz? ilerisi için soruyorum. Hep ben soruyorum zaten??

FMY veya Motorcraft alacaksam parçacım var ondan temin edebiliyorum. 

Diğer markalar için neresi denk gelirse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende servisin açık yağ varillerinden Opet yağı koymasından dolayı rahatsızım. Yıllardır Motul 5w-30 8100 xclean yağ alıp yetkili serviste birazda nazımın geçmesi vasıtasıyla koyduruyorum. Herhangi bir problem bunu koyamayız gibi bir sıkıntı ile karşılaşmadım. He diyelim ki oldu. Servis çıkışı o yapı boşaltıp, gene bildiğim güvendiğim yağı koyarım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Delirmek işten değil ?

Kitapçık diyor ki M2C950-A 0-30 yağ koyun . 

BUlamazsanız ACEA C2 SAE 0-30 yağ koyun 

Onu da bulamazsanız M2C913-D veya ACEA A5/C5 5-30 koyun . 

Servis ne koyuyor. Bunların hiçbirini değil. M2C913-C koyuyor . O yağ 1.6 tdci nin standart yağı. Yaaa bu anlı şanlı yetkili servis 1,5 otomatiği 1.6 düzle karıştırmış olabilir mi ?  Telefona da çıkmıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, H. Cenk yazdı:

M2C913-C koyuyor

Abicim sen de paşa paşa kendi yağını alıp götürüp vereceksin.

Artık o kadar nazın geçmiyorsa o servise gitme zaten.

Bu arada M2C913C de ACEA A5/C5 uyumlu, D ile aralarında çok dert edecek bir fark yok.

Yani motora bir kötülüğün dokunmaz.

Ancak tabii premium ücret kesip eldeki ile geçiştirmek hiç şık değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
12.01.2016 - 22:30 tarihinde, Çağatay Özsoy yazdı:

Yok ne yazikki karşılamıyor, ekte ki pdf görüldüğü üzere fordun onayı yok, hatta ismi hiç yok :) olsa bakımda zaten edge koyduracaktım. O zamanlar çok araştırdım, dediğim gibi ford genel merkezle görüştük haklısınız fabrikaya yazıcaz dediler ama ne yazdılar, yazdılar mı bilmiyorum, 7-8 aydır cevap filanda gelmedi. Yıllık yağa fazladan vereceğim 50-100 tl sinde değilim, bi turbo arıza verse 4-5 bin lira.

BPXE-8S5BGR.pdf

Castrol edge acea c2 sae 0w30 sertifikasi var bu yagi koyduramiyormuyuz 2016 kullanim klavizunda var.

--3 dakika sonra eklendi--

Sanziman yagi olarak castrol transmax dual koydursak bisey olur mu. Filtre conta gibi parcalari piyasada bulabilirmiyiz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.