Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Mondeo 1.6 TDCI 115 PS M/T Yakıt Tüketim Değerleri

Volkan G.

Önerilen Mesajlar

Yeni Mondeo 1.6 TDCI 115 PS M/T yakıt tüketim değerlerini burada paylaşalım.

Öncelikle, referans olması açısından resmi verileri sunalım:

5694f20f04420_Adsz005.jpg.f73c26fe821c4c

Bugün, "Yeni Mondeo ile ne kadar az yakabilirim?" sorusuna cevap bulabilmek için "ekonomi odaklı" bir test yaptım.

Tamamı şehirlerarası güzergahtan oluşan bu testte, Ankara Gölbaşı - Konya Yolu rotasında 45 km gidip geri döndüm. Bu yolculuğun neredeyse tamamında 85 km/h hıza sabitleyip, 5. vites, 1750 rpm ile gittim. Hava güneşli, 12- 13 derece, rüzgar güneyden orta şiddette, asfalt kuru, kış lastikleri takılı durumda tamamladığım bu rotada, aynı yolu gidip döndüğüm için, yokuşlar ve inişler yakıt tüketimi noktasında birbirini amorti etti ve mümkün olduğunca standart bir ortalama yakalamaya çalıştım.

90 km'lik yolculuk sonunda, başladığım noktaya geldiğimde sonuçlar beni oldukça memnun etti :) Buyrun :

5694f0b10d6f6_Adsz02.jpg.9e9bdecaeb3b83e

Aynı koşullarda düz yolda ilerlerken, anlık yakıt tüketimi bu şekilde görünüyordu :)

5694f0b6e1ec5_Adsz03.jpg.6a76e553198daea

Bugün Ankara'da dizel yakıt fiyatı 3,44 tl. Yani şehirlerarasında 3,44 tl * 3,5 / 100 km = 0,1204 tl / km yaktım :D

Aracımın 15750 km'lik genel tüketim ortalaması da aşağıdaki şekilde. Kullanım olarak, %60 şehir içi bagajsız 2 yetişkin, %40 şehir dışı bagajlı 2 yetişkin ve 2 çocuk şeklinde.

5694f0b42e4b2_Adsz01.jpg.cdf05f806b259c2

Ek olarak: Bugünkü testte, yukarıdaki koşullarda (85 km/h cc, kışlık lastik ...) ilerlerken, araç içi ses ölçümü yaptım. Klima, radyo ve camlar kapalı şekilde, telefonu kulağıma tutarak (tam olarak benim kulağıma gelen gürültüyü ölçebilmek için) aldığım kayıtlarda, ortalama ses yüksekliğini 80 DB olarak tespit ettim.

5694f0b987ba3_Adsz04.jpg.db7159a6c372fdb

Volkan G. tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Yakup Çağatay said:

@Mert Yürüyen bu Ford Pejo'dan ders almalı: Reklamlarda en az yakan bu demek için :P 

hahaha :) 

ne güzel işte, köstek olmuyoruz, böyle manzaralar görmek istiyoruz :)

ama Volkan abi resmen kendi laboratuvarını kendi kurmuş ve öyle test yapmış, yani fazla izole bir test bu :) kendisini istanbul yollarında saat 18:00-19:30 arası görmek isteriz :smiley2k:

bir ara aynısını bende deneyeyim, bakalım ne kadar ne kadar az yakabilirim... hatta çok merak ettim tam bu şartlarda bizim düldül ne kadar yakacak acaba... muhtelemelen 90 km yi aşmamak şartıyla bende benzinle 6.0-6,2 yı yakalayabileceğimi düşünüyorum...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Mert Yürüyen öyle deme yav. Ben de ilk zamanlar deneme amaçlı Eskişehir - Yalova zorlayayım kendimi dedim. 5.2 ile gittim. Bir sevinç, mutluluk kapladı içimi. Rakamı görünce dönüşte nasıl gaza geldiysem artık kaptırmışım kendimi. 6.8 ile döndüm.. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Semih O. said:

@Mert Yürüyen öyle deme yav. Ben de ilk zamanlar deneme amaçlı Eskişehir - Yalova zorlayayım kendimi dedim. 5.2 ile gittim. Bir sevinç, mutluluk kapladı içimi. Rakamı görünce dönüşte nasıl gaza geldiysem artık kaptırmışım kendimi. 6.8 ile döndüm.. :D

abi öyle ama :)

bende iki kişi dolu bagaj ile 1500 km gittim geldim 6,7 ile... benzinli otomatik bir araç için çok iyi. 110'un altına düşmedim 130 u da aşmamıştım.

ama gel gör ki şehir içi sprintboostersız bile 10'un altına kolay kolay düşemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

55 lt depo tek depo ile 1350 km gitmişliğim var 1.6 tdci basmazsan yakmaz birde 18 jantlarımla yetişkin 4 kişi ve bavullar :D 

arkadaşın ölçümü gayet doğru veriler düzde hız sabitleme kullanılarak 3.2lt 3.3lt görülüyor rahatça :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Serkan Karakoca said:

55 lt depo tek depo ile 1350 km gitmişliğim var 1.6 tdci basmazsan yakmaz birde 18 jantlarımla yetişkin 4 kişi ve bavullar :D 

arkadaşın ölçümü gayet doğru veriler düzde hız sabitleme kullanılarak 3.2lt 3.3lt görülüyor rahatça :D

derhal başlığı terkeder misiniz!?!?!?!?!?!?! :angry: 

:)

EDIT: ben terkediyorum... buralar bana göre değil... :sofeer:

Mert Yürüyen tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hahaha 

6 dakika önce, Mert Yürüyen said:

derhal başlığı terkeder misiniz!?!?!?!?!?!?! :angry: 

:)

EDIT: ben terkediyorum... buralar bana göre değil... :sofeer:

yanlış hatırlamıyorsam opetten bu km sonu doldurduğumda 205.00 tl gibi bir yakıt almıştım :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

YB ile gerçek full dolum karşılaştırmasını henüz yapmadım maalesef :) Bu testi "minimum ne kadar yakabilirim" odaklı olarak çok dikkatli bir şekilde yaptığım için, normal şehir dışı yaktığımdan daha az yakmıştır diye düşünüyorum.

Şehir içi kullanımım da, günde 2 - 3 defa soğuk çalıştırma ile bol yokuşlu, dur-kalklı ve dönüşlü yollardan 15 km kadar gidip stop ediyorum. Bu da, normal şehir içi kullanımından daha fazla yakıyor.

Bu testteki veriler ile genel ortalama verileri arasındaki fark, sanırım bundan kaynaklanıyor.

Gerçek şehir dışı - şehir içi kullanıma güzel bir örnek de, 2015 yazında yaptığım gezide YB ile tuttuğum kayıtlar oldu. Sanırım o veriler de, daha doğru bilgi verir. Şu şekilde eklemiştim buraya o zaman; Özetle:

Alıntı

2 büyük, 1 çocuk ve 1 bebekle, Ankara'dan başlayıp, İzmir-Muğla-Antalya-Mersin rotası üzerinde, 1500 km'si şehirler arası, 1350 km'si şehir içinde, bagaj ağzına kadar dolu, klima hep 23 derecede açık. Şehirler arası 110 - 120 km hızda sabit gidilen, şehir içi dolap beygiri gibi dönülen,  bol yokuşlu ve virajlı bir rota...

Ankara'da evin önünde, ikinci yol bilgisayarını sıfırlayarak başladığım bu yolculukta dönüşte değerler bu şekilde idi.

12.thumb.jpg.cfce4d2e6a681e15e045f064893

harita.thumb.jpg.77b37702aff3af1076b68d9

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 saat önce, Mert Yürüyen said:

kendisini istanbul yollarında saat 18:00-19:30 arası görmek isteriz :smiley2k:

bir ara aynısını bende deneyeyim, bakalım ne kadar ne kadar az yakabilirim... hatta çok merak ettim tam bu şartlarda bizim düldül ne kadar yakacak acaba... muhtelemelen 90 km yi aşmamak şartıyla bende benzinle 6.0-6,2 yı yakalayabileceğimi düşünüyorum...

Mert Bey, iki üç ay içinde küçük bir İstanbul programımız olacak gibi görünüyor. Kısmet olur da gelirsem, şehir içi doğal trafik koşullarında en az 100 km'lik tüketim verilerini alıp burada paylaşacağım inşaallah :)

Dizel motorun benzinliye göre tl bazında ne kadar avantaj sağladığını ben de çok merak ediyorum. Bahsettiğiniz gibi, mümkün olduğunca benzer koşullarda test yapabilirseniz, çok memnun olurum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gerçek koşullarda Ankara şehir içi tüketimi efendim :) , buyrunuz:

sehirici01.jpg.794753f3ed44d8157891164f8

Trafiğin orta yoğunlukta olduğu saatlerde, dur-kalklı, dönüşlü, bekleyişli (yarısı SS ile, yarısı SS'suz), 2000 rpm civarı kullanım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.