Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2017 Ford Fusion Sport Resmi Olarak Tanıtıldı

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

• 2 hafta sonra...
14.01.2017 - 21:45 tarihinde, Haydar*Ocal yazdı:

Mondeo önce hafiflemeli...fordun tüm modelleri hafiflemeli

Yapmayın hocam lütfen,

1.6 tdci manuel makyajlı focus sürücü + tüm sıvılarla birlikte 1343 kg.

Mondeo 1.5 ecoboost otomatik yine aynı şekilde 1504 kg.

Mondeo 1.6 tdci manuel yine aynı şekilde 1493 kg

Diğer tüm markaların ( özellikle ortalamanın da üstünde satanlar ) sitelerine bir girip bakın lütfen. Boş ağırlıkları, focus ve mondeo'nun dolu ağırlıklarına denk neredeyse. Bu markların çoğu sürücüsüz ve sıvısız halde ağırlıklarını yazıyorlar. Onlara sürücü ve sıvıları ekleyince focus ve mondeo'nun ağırlıklarından daha fazla oluyorlar. Hele sürücü ve sıvı dahil mondeo'nun ağırlığı şuan d segmentinde ki en hafif araç büyük ihtimalle. Üretici, araç hafiflesin diye yepyeni, aşırı maliyetli ve aynı zamanda çok hafif alüminyum malzeme üretimli bir arka süspansiyon koymuş mondeo'ya. Sizse hafiflemeli diyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Cenk Demirel yazdı:

Yapmayın hocam lütfen,

Diğer tüm markaların ( özellikle ortalamanın da üstünde satanlar ) sitelerine bir girip bakın lütfen. Boş ağırlıkları, focus ve mondeo'nun dolu ağırlıklarına denk neredeyse. Bu markların çoğu sürücüsüz ve sıvısız halde ağırlıklarını yazıyorlar. Onlara sürücü ve sıvıları ekleyince focus ve mondeo'nun ağırlıklarından daha fazla oluyorlar. Hele sürücü ve sıvı dahil mondeo'nun ağırlığı şuan d segmentinde ki en hafif araç büyük ihtimalle. Üretici, araç hafiflesin diye yepyeni, aşırı maliyetli ve aynı zamanda çok hafif alüminyum malzeme üretimli bir arka süspansiyon koymuş mondeo'ya. Sizse hafiflemeli diyorsunuz. 

Çok haklısınız hocam bundan sonrası hafifletmek için zaten artık karbon fiber malzemeye giriyor ulaşılabilir d segmentinden çıkıyor araba :)   ben alt yapı ve üzerinde ki mühendisliği beğeniyorum

Ahmet Özçelik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Yapmayın hocam lütfen,

Hafiflemeli.

Şu anda sınıfının ağır abileri arasında, en azından Focus ve Mondeo öyle. 

Araç teknik özelliklerinde ağırlıklar Avrupa Birliği içerisinde kıyaslamaya izin verebilmesi için RL92/21/EWG standartı ile verilmek durumundadır. Yani AB içerisinde hiç bir üretici boş veya dolu farklı ağırlık vermez, veremez. Bu standart da 68 kg sürücü, 7 kg bagaj, tüm motor sıvıları normal seviyesinde ve yakıt deposu %90 dolu olarak belirlenmiştir. 

Bu çerçevede çıta seviyesini belirleyen marka ile karşılaştıralım hemen:

kilo.JPG

Opel de Astra ile ciddi bir ağrılık azaltmaya gitti ve yeni Insignia'da da benzer teknolojiyi kullanıyor.

Onların verilerini çıkarmaya üşendim açıkcası.

Zaten Focus IV için 50 kg kadar bir hafifleme ön görülüyor.

Yani özetle yukarıdaki tabloyu da incelerseniz ağırlığın azaltılması verimliliğe önemli ölçüde katkıda bulunuyor, bu giderek sıkılaşan emisyon yönetmelikleri için kaçınılmaz ve Ford da bu konuda ev ödevini yapmak zorunda...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Firmaların cambazlığı maalesef sürüyor :D 

1.4 tsi manuel Seat Ateca Türkiye sitesi 

Screen Shot 2017-01-20 at 10.41.17.png

Olması gereken; 1359 kg :) 

Screen Shot 2017-01-20 at 10.50.40.png

Cambazlık yok.

Boş ağırlık 1284 (sürücü hariç denilmiş) + 75 kg (sürücü ve yükü) = 1359 kg.

Koşulları belirtmiş. 

Tabii bizde ağırlık bildirimi ile ilgili bir yönetmelik var mı bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Hafiflemeli.

Şu anda sınıfının ağır abileri arasında, en azından Focus ve Mondeo öyle. 

Araç teknik özelliklerinde ağırlıklar Avrupa Birliği içerisinde kıyaslamaya izin verebilmesi için RL92/21/EWG standartı ile verilmek durumundadır. Yani AB içerisinde hiç bir üretici boş veya dolu farklı ağırlık vermez, veremez. Bu standart da 68 kg sürücü, 7 kg bagaj, tüm motor sıvıları normal seviyesinde ve yakıt deposu %90 dolu olarak belirlenmiştir. 

Bu çerçevede çıta seviyesini belirleyen marka ile karşılaştıralım hemen:

kilo.JPG

Opel de Astra ile ciddi bir ağrılık azaltmaya gitti ve yeni Insignia'da da benzer teknolojiyi kullanıyor.

Onların verilerini çıkarmaya üşendim açıkcası.

Zaten Focus IV için 50 kg kadar bir hafifleme ön görülüyor.

Yani özetle yukarıdaki tabloyu da incelerseniz ağırlığın azaltılması verimliliğe önemli ölçüde katkıda bulunuyor, bu giderek sıkılaşan emisyon yönetmelikleri için kaçınılmaz ve Ford da bu konuda ev ödevini yapmak zorunda...

Öncelikle emeğiniz için teşekkürler. Vermiş olduğunuz ve markaların katalog, internet sitelerinde yazan ağırlıkları özellikle Vag grubu araçlar için net boş ağırlıktır. Bu ağırlıklara sürücü, bagaj, %90 dolu depo ve diğer sıvılar ekli değildir. Bunları eklediğimizde focus ve mondeo, güncel rakiplerinin bir çoğundan daha hafif kalıyor. Tabii ki bununla yetinmemeliler ve ağırlık düşürücü önlemleri almalılar. Ama tekrar belirttiğim üzere, rakipleri sürücüsüz ve sıvısız ağırlık koyuyorlar. Sıvıların koyulmadığı konusunda, eksik bir bilgiye sahip olabileceğim ihtimali olsa da boş ağırlık değerlerine sürücü + bagajın ( 75 kg ) eklenmediğini iyi biliyorum. Bu çerçevede;

Mevzuyu benim yanılmam üzerinden değerlendirirsek, golf ve passat modelinde belirtilen boş ağırlığa sıvılar ve %90 dolu depo dahil olsun, bir tek sürücü + bagajı ekleyelim. Yani 75 kg ekleyelim.

1.0 tsi man. golf 1211 kg + sürücü ve bagaj 75 kg = 1286 kg

1.0 eb man. focus 5K. sürücü+bagaj+%90 depo+sıvılar = 1280 kg

1.6 tdi dsg golf 1317 kg + sürücü ve bagaj 75 kg   = 1392 kg

1.5 tdci ps focus sürücü+bagaj+%90 depo+sıvılar  = 1364 kg

1.4 tsi 150 hp dsg passat 1413 kg + sürücü ve bagaj 75 kg = 1488 kg

1.5 eb 160 hp oto. mondeo sürücü,bagaj,%90depo,sıvılar  = 1504 kg

1.6 tdi man. passat 1444 kg + sürücü ve bagaj 75 kg        = 1519 kg

1.6 tdci man. mondeo sürücü, bagaj, %90depo, sıvılar      =1493 kg  

1.0 ecoboost manuel focus'un ağırlık değeri sizin gösterdiğiniz tabloda sedan kasaya ait, golf ile eş değer focus'un hatcback kasası 1306 değil 1280 kg.

Görüldüğü üzere, vw araçlarının boş ağırlık değerlerine sıvıların eklenmediği düşüncemin yanlış olması dahilinde bile Ford'un araçları, passat-mondeo benzinli otomatik versiyonları hariç, hemen hemen bütün kasalarından hafif.

Yorumlara konu olan Ford'un araçlarının hafifletilmesi mevzusuna hala katılıyorum, fakat diğer faktörleri çıkarıp sadece rakiplerinin ağırlıkları düşünüldüğünde bunun zaruri ve en öncelikli ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Öncelikle emeğiniz için teşekkürler. Vermiş olduğunuz ve markaların katalog, internet sitelerinde yazan ağırlıkları özellikle Vag grubu araçlar için net boş ağırlıktır. Bu ağırlıklara sürücü, bagaj, %90 dolu depo ve diğer sıvılar ekli değildir. Bunları eklediğimizde focus ve mondeo, güncel rakiplerinin bir çoğundan daha hafif kalıyor. Tabii ki bununla yetinmemeliler ve ağırlık düşürücü önlemleri almalılar. Ama tekrar belirttiğim üzere, rakipleri sürücüsüz ve sıvısız ağırlık koyuyorlar. Sıvıların koyulmadığı konusunda, eksik bir bilgiye sahip olabileceğim ihtimali olsa da boş ağırlık değerlerine sürücü + bagajın ( 75 kg ) eklenmediğini iyi biliyorum. Bu çerçevede;

Mevzuyu benim yanılmam üzerinden değerlendirirsek, golf ve passat modelinde belirtilen boş ağırlığa sıvılar ve %90 dolu depo dahil olsun, bir tek sürücü + bagajı ekleyelim. Yani 75 kg ekleyelim.

1.0 tsi man. golf 1211 kg + sürücü ve bagaj 75 kg = 1286 kg

1.0 eb man. focus 5K. sürücü+bagaj+%90 depo+sıvılar = 1280 kg

1.6 tdi dsg golf 1317 kg + sürücü ve bagaj 75 kg   = 1392 kg

1.5 tdci ps focus sürücü+bagaj+%90 depo+sıvılar  = 1364 kg

1.4 tsi 150 hp dsg passat 1413 kg + sürücü ve bagaj 75 kg = 1488 kg

1.5 eb 160 hp oto. mondeo sürücü,bagaj,%90depo,sıvılar  = 1504 kg

1.6 tdi man. passat 1444 kg + sürücü ve bagaj 75 kg        = 1519 kg

1.6 tdci man. mondeo sürücü, bagaj, %90depo, sıvılar      =1493 kg  

1.0 ecoboost manuel focus'un ağırlık değeri sizin gösterdiğiniz tabloda sedan kasaya ait, golf ile eş değer focus'un hatcback kasası 1306 değil 1280 kg.

Görüldüğü üzere, vw araçlarının boş ağırlık değerlerine sıvıların eklenmediği düşüncemin yanlış olması dahilinde bile Ford'un araçları, passat-mondeo benzinli otomatik versiyonları hariç, hemen hemen bütün kasalarından hafif.

Yorumlara konu olan Ford'un araçlarının hafifletilmesi mevzusuna hala katılıyorum, fakat diğer faktörleri çıkarıp sadece rakiplerinin ağırlıkları düşünüldüğünde bunun zaruri ve en öncelikli ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

Cenk hocam :) Cem abinin verdiği tüm değerler zaten eşit koşullarda verilen ağırlıklar yani passat'da vs zaten sürücü ve yakıt ağırlığı var. Sadece focus'un değerleri senin dediğin gibi olacak o kadar; 1280'e 1364.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

52 dakika önce, Cenk Demirel yazdı:

Öncelikle emeğiniz için teşekkürler. Vermiş olduğunuz ve markaların katalog, internet sitelerinde yazan ağırlıkları özellikle Vag grubu araçlar için net boş ağırlıktır.

Ne kadar emin yazıyor ve fakat yanılıyorsunuz. 

Daha önce de yazdım, AB içinde üretim yapan firmalar AB içinde teknik özellikleri belirtirken 92/21/EWG standartını kullanmak zorundalar, burada VAG istisna değildir. Bu Almanya VW sitesinden her model için 12 Ocak 2017 tarihli güncel teknik özellikler dökümanını indirdiğiniz zaman da göreceğiniz bir bilgidir (bkn. Sayfa 38, dipnot 1).

Buna göre M1 sınıfında (hızı 25 km/h aşan dört tekerlekli araçlar) boş ağırlık verilirken sürüşe hazır durumda tüm soğutma sıvısı, yağlar, yakıt, varsa stepne ve alet takımı artı sürücü (68 kg + 7 kg yük) olarak belirlenir.

Saygı ile bir kez daha bilginize sunulur. 

İlgili dökümanlar:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/PDF/?uri=CELEX:31992L0021

http://www.volkswagen.de/content/medialib/vwd4/de/dialog/pdf/passat-b8/passat-passatvariant_preisliste/_jcr_content/renditions/rendition.download_attachment.file/passat-passatvariant_preisliste.pdf

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

42 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Cenk hocam :) Cem abinin verdiği tüm değerler zaten eşit koşullarda verilen ağırlıklar yani passat'da vs zaten sürücü ve yakıt ağırlığı var. Sadece focus'un değerleri senin dediğin gibi olacak o kadar; 1280'e 1364.

20 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Ne kadar emin yazıyor ve fakat yanılıyorsunuz. 

Daha önce de yazdım, AB içinde üretim yapan firmalar AB içinde teknik özellikleri belirtirken 92/21/EWG standartını kullanmak zorundalar, burada VAG istisna değildir. Bu Almanya VW sitesinden her model için 12 Ocak 2017 tarihli güncel teknik özellikler dökümanını indirdiğiniz zaman da göreceğiniz bir bilgidir (bkn. Sayfa 38, dipnot 1).

Buna göre M1 sınıfında (hızı 25 km/h aşan dört tekerlekli araçlar) boş ağırlık verilirken sürüşe hazır durumda tüm soğutma sıvısı, yağlar, yakıt, varsa stepne ve alet takımı artı sürücü (68 kg + 7 kg yük) olarak belirlenir.

Gerçekten çok ilginç.

Bir kaç ay evvel benzer bir konu sohbet ortamında geçtiğinde internetten araçların kataloglarını pdf formatında indirip karşılaştırma yaptığımızda vw araçları için ağırlık değerleri tablosunun alt kısmında * ile dipnot düşülmüştü sürücü dahil değildir diye.

Ya mevzuatı yenilediler ya da internette ki kataloğu güncellediler. Aynı ibare güncel katalogda gerçekten de gözükmüyor.

Bilgiler için tekrar teşekkürler.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı 2017 Ford Fusion Sport Resmi Olarak Tanıtıldı olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.