Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

soğutma sıvısı haznesi

Serkan erden

Soru

arkadaşlar merhaba; aracımın (2015 model) sogutma sıvısı haznesi kaç litre acaba? bazı arkadaşlarım hazneye komple antifiriz koy su koyma diyorlar. bu doğru bir yaklaşımmıdır? ben pek katılmıyorum söylediklerine. ancak yinede merak ettim haznenin kaç litre aldığını.

Serkan erden tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
01.02.2016 - 18:46 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

fabrika her şeyi az koyuyor, ilk bakımda tamamlanıyor.

2012 model focusumla Ankara'da ilk kisim olacak. Daha once hatay'da boyle derdim olmuyordu. Subat 2016'da serviste rutin bakim yaptirdim, su an motor sivisi sinirlar arasinda. Servis rutin bakimda kontrol yapmismidir, bu isten pek anlamam birsey yapmam gerekirmi Ankara icin. Bu sabah buzlu camla -5 i gorunce bi tirstim, bilale anlatir gibi anlatir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

normalde bakmış olmaları lazım her rutin bakımda bakılır.. ama bir kereye mahsus ölçtürseniz sonraki yıllar için yeterli olur..

suyun erken kaynamaması için en iyi karışım 1+1 olandır, ama fabrika kılavuza yazar, kendi bile koymaz..

ben aldığımda -22 çıktı..ilavelerle -35 çıkarttım..hazneden 750 ml kadar çekip, sadece antifiriz koydum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
02.01.2016 - 11:14 tarihinde, Serkan erden yazdı:

bazı arkadaşlarım hazneye komple antifiriz koy su koyma diyorlar. bu doğru bir yaklaşımmıdır? ben pek katılmıyorum söylediklerine. ancak yinede merak ettim haznenin kaç litre aldığını.

Ana fikir su:antifriz oranının Mehmet Hocanın yazdığı gibi 1:1 olması.

Soğutma sıvısı 1.6 ATm 5,8, 1.6EB 6.3 ve 1.6 TDCi için 7,3L iken, haznenin de 1.5-2L'yi pek aşmayacağı düşünülürse eksilen sıvının antifriz ile tamamlanması sağlıksız bir düşünce değil. Ama haliyle yoğunluğu ölçüp ona göre ayarlama yapmak daha doğru.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2012 model focusumla Ankara'da ilk kisim olacak. Daha once hatay'da boyle derdim olmuyordu. Subat 2016'da serviste rutin bakim yaptirdim, su an motor sivisi sinirlar arasinda. Servis rutin bakimda kontrol yapmismidir, bu isten pek anlamam birsey yapmam gerekirmi Ankara icin. Bu sabah buzlu camla -5 i gorunce bi tirstim, bilale anlatir gibi anlatir misiniz?

Volkan bey iki gün önce Kartaş servisteydi aracım. Standart prosedürleri arasında motor sıvısı antifriz ölçümü var. Burada önemli olan kalibre bir refraktometre ile ölçüm. Mesela serviste -37 ölçülen değer en son kalite kontrol aşamasında -42 olarak tekrar ölçüldü. Gerçi motor sıvısı sınırlarını da standart prosedür kontrol ediyor olmaları lazım. Ek okarak Kışlık lastiklerimi de serviste taktırdım; 135 nm tork ile lastikleri de kontrol ettiler mesela. Aracınıza yeni lpg taktırdıysanız (sıvının ısı değişim yüzey alanını ek bir modifiye ile arttırılırsa) düşme yapabiliyor motor sıvısı. Onun haricinde kaçak harici benim bildiğim başka bir sebeb yok düşmesi açısından bilen arkadaşlar daha iyi aydınlatabilir konu hakkında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Volkan Kaya yazdı:

bi ölçtürün, gerekirse eklenir. ancak gerekeceğini sanmıyorum, kritik değil yani. benzinciler bile ölçüyor artık.

--0 dakika sonra eklendi--
5 saat önce, Mehmet Demir yazdı:

normalde bakmış olmaları lazım her rutin bakımda bakılır.. ama bir kereye mahsus ölçtürseniz sonraki yıllar için yeterli olur..

suyun erken kaynamaması için en iyi karışım 1+1 olandır, ama fabrika kılavuza yazar, kendi bile koymaz..

ben aldığımda -22 çıktı..ilavelerle -35 çıkarttım..hazneden 750 ml kadar çekip, sadece antifiriz koydum..

artık hazır karışım olarakta satılıyor ona dikkat etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar forma yeni katıldım. 2004 ford focus aracım dün havanın çok sıcak olduğu bir saatte şehir içinde seyir halindeyken kaputun sağından birden duman çıkmaya başladı aracı sağa çekip kaputu açtım motor suyu haznesinin çevresinin ıslandığını gördün su seviyesi azalmıştı herhangi  delik ,çatlak da göremedim bir müddet bekledim ve biraz su ekleyip yoluma devam ettim tamirciye henüz gidemedim acaba sorun ne olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
29 dakika önce, Hasan Aladağ yazdı:

acaba sorun ne olabilir

Su kaçağı, hazne kapağından, hortum girişlerinden, başka bir yerden... Hepsi olabilir.

Hararet yükseldi mi? Eğer öyle ise başka şeyleri de düşünmek lazım.

Bize sorarak vakit kaybetmeyin. 

Biran önce gösterin bu sıcak yaz günlerinde başınıza iş almayın. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ben 3-4 ayda bir su ekliyorum çünkü min çizgisine geliyor sıvı. Servise uğrayıp kayot açtırayom yoksa başıma iş açacak. Motoru sıkıştırmadan kullandığım halde eksilme olması garip. 93 model skodam vardı o bile conta yanığı arızası giderildikten sonra hiç eksiltme yapmaz olmuştu..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 dakika önce, Can.B yazdı:

2015 1.6 tdci aracım için hangi antifriz'i almalıyım arkadaşlar ? yenilmeyi düşünüyorum piyasada satılanlar saf antifriz mi ? saf su ile mi karıştırmak gerekiyor 1:1 şeklinde ?

komple mi değişecek, ilave mi?

kılavuzuna bakın ama normalde opetlerde satılan kırmızı antifiriz..

komple değişecekse 1:1 karışımla doldurtun.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 dakika önce, Mehmet Demir yazdı:

komple mi değişecek, ilave mi?

kılavuzuna bakın ama normalde opetlerde satılan kırmızı antifiriz..

komple değişecekse 1:1 karışımla doldurtun.. 

Toplamda kaç lt antifriz almam gerek 7.3 LT alıyor komple sanırım o halde antfrizi 2 adet 3lt mi almam lazım 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
14 saat önce, Can.B yazdı:

Toplamda kaç lt antifriz almam gerek 7.3 LT alıyor komple sanırım o halde antfrizi 2 adet 3lt mi almam lazım 

1 lt likte var.. 3+1 4 lt

8 lt lik karışım hazırlayabilirsiniz

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.