Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2016 Yılı MTV Hadleri

Önerilen Mesajlar

2 saat önce, H. Cenk said:

Bir tane polo 1.2 bir tane de focus 1.5 var. Çok değil yani. Site ortalamalarına yakındır. 

MTV bir servet vergisidir. Evi arabası olanın olmayanlara göre serveti yüksek (daha zengin )  olduğu kabul edilir .

Ancak türkiyede 750bin TLlik evin vergisi 500-600 TL olabiliyorken 50 bin TLlik arabadan niye 700 TL verggi alındığı veya 200 bin TL lik 520i ile 40 bin TL lik sümbülden niye aynı verginin alındığı asıl sorunumuz. 

MTV madem servet vergisi direk olarak arabanın değeri ile ilintili olmalı. 

Dogru, buzdolabi bile halen lux tuketim mali olarak gorunuyor. Arabanin motorunun L hacmiyle fiyati ne kadar komik kiyas. 1.6L 2-3bin TL ye de var 1XXbin TL ye de. Tamam simdi vergilendirme faturaya (yok yok bize degil) fiyati uzerinden vergi sokuluyor ama. Daha sonrasi?

Kafasi karisik bu vergi memurlarinin. 1962 yilinda yapilmis yasanin ustunden iki baba hindi kafasi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer doğru biliyorsam aracın model yılı değilde trafiğe çıkış yılı baz alınıyor. Bu da değişti, heralde artık trafiğe çıkış-model yılı farklı olmuyor. Benim aracım 2009 model ama 2008-11 trafiğe çıkışlı olduğu için bu senede 7-11 arası sayılıyordu, 412 tl ödedim. 434 tl olmuş :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yatır yatır vergileri de yatırılan başka bir şeyler var sanki.

Varlık vergisi fikrine katılmıyorum; kat edilmesi gereken yol varsa (ki yol yoksa bile sırf gezmek için; toplu taşıma her an her yere, her yerde kolay bulunmayabiliyor) aile başı bir araç insani ihtiyaca girer. Kaldı ki varlık vergisi bile olsa zaten alırken fazla fazla veriyoruz; üstüne bir de marka/model haksızlığı.

Aman! Her neyse; aynı devlet pırlantadan % kaç yat mazotundan % kaç alıyor geyiğine kadar gidiyor; alan razı veren razı...

374 TL ödenir; araç satılır; turbo fındık motor alınır sonra ona da ödenir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Ahmet Dursun said:

Yatır yatır vergileri de yatırılan başka bir şeyler var sanki.

Varlık vergisi fikrine katılmıyorum; kat edilmesi gereken yol varsa (ki yol yoksa bile sırf gezmek için; toplu taşıma her an her yere, her yerde kolay bulunmayabiliyor) aile başı bir araç insani ihtiyaca girer. Kaldı ki varlık vergisi bile olsa zaten alırken fazla fazla veriyoruz; üstüne bir de marka/model haksızlığı.

Aman! Her neyse; aynı devlet pırlantadan % kaç yat mazotundan % kaç alıyor geyiğine kadar gidiyor; alan razı veren razı...

374 TL ödenir; araç satılır; turbo fındık motor alınır sonra ona da ödenir...

Son 2-3 cümlede özetlemişsin @Ahmet Dursun:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıfır araç alıyorum tonla vergi veriyorum.. İlk senesinde yine tonla vergi ver... 10 sene kullanmadan satmayın..  Halbuki tersini yapsa zamanla vergi artsa sen 3 yılda bir araba yenilesen sıfır arabadan tonla vergi alsan daha iyi olur gibi... 

3-5 yaşındaki arabaya 2000tl vergi vereceğimize sıfır arabaya 40bin veririz daha iyi :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen yıl 3 ocakta almış olduğum aracıma ilk yarı mtv ödemedim, yılın ikinci yarısı için 472,5 tl ödemiştim.

Bu sene ilk yarı için 498,5 * 2 = 997 tl güzel para. 52 tl 1 yıl içerisinde ki gelen zam, hayır anlamadığım şey bu zamlar neye göre kime göre hesaplanıyor? birde üstüne geçen yıl 325 tl ödediğim trafik sigortası bu yıl zamlarla beraber 803 tl olmuş. 

Kasko+Sigorta+MTV+ ilk yılı dolduğu için aracın zorunlu bakımı ( henüz 10090 km'de ) = yıllık masrafı 3327 tl :(

Bi taraftan da aracın kredisini ödüyorum.

Zaten bi jant'ta alamadım daha, bakıp bakıp duruyorum, napıcaz biz böyle yav! Ne olacak emeğiyle kazanan insanların hali? :( 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.