Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

yağ değişim ikazı

Volkan Ergüner

Soru

Aracım 2012 tdci titanyum x ve 52000km de.45000 de bakıma soktum. Yağ motocraft 5w30 kondu. Şimdi bir haftadır aracı ilk çalıştırdığımda direksiyonun arkasındaki ekranda "motor yağı değişimi" diye bi ikaz veriyor.Bakıma 8000km var. Ve araba günde en fazla 20-30 km yapıyor. Ne yapmalıyım. Arabanın böylr bi ikaz verebildiğini bile bilmiyordum .

Bi sorum daha var 52000km oldu ve fren balatalarımı hala değiştirmedim. Kış lastığı taktırmak için geçen hafta ustaya götürdüm. Balataya da bakarmısın dedim. Baktı ve daha yarısı duruyor dedi. Abi brn sıfır aldım ve 50000km de dedim gösterdi balataları baya etli görünüyorlardı. Normal mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 7 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Yağ ikazı Avrupa programında var, bizde sanırım deaktive ediyorlar, bazı araçlarda bu yazılımsal olarak devre dışı kalmayınca bu ikazı veriyor. Yağ seviyesi düzgün ise dikkate almayın. 

Istanbul trafiğinde balatalar ile 50.000 km yapabilmeniz çok sakin kullanımın bir göstergesi olabilir ancak. Genellikle önlerde 35-40.000 km civarında aşınıyor. Sürtme sesi yok, performans kaybı yaşanmıyor ise bir sonraki bakımı bekler bence. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bir keresinde uzun yoldan gelip arabayı burnu yukarıda kalacak şekilde ön tekerler kaldırımın üstünde park etmiştim, yağ değişiminden çıkalı henüz 5.000km olmuştu, arabayı daha stop etmeden hemen önce bu uyarıyı gördüm, arabanın burnu havada kaldığı için yağı az gördü diye düşünüp aldırış etmemiştim ancak bu uyarıyı silene kadar devam etti yani kendiliğinden silinmedi, silme yöntemini ise forumda araştırıp bulmuştum. Önce yağ çubuğunu kontrol edin, problem yoksa yol bilgisayarından belirtilen şekilde silin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

kontağı açıp (aracı çalıştırmadan) frene ve gaza aynı anda sonuna kadar basınız ve bu şekilde 15 saniye bekleyiniz. "Yağ değişim periyodu sıfırlandı" gibi bir mesaj göreceksiniz. Bunu gördüğünüz an bir sonraki uyarı 15000 km sonra çıkar. 52000+15000=67000 km'de tekrar uyarı görürsünüz. Aslında yağ değişince yapılması gereken bir işlem. Yağınızı değiştirdiğinizde tekrar yaparsanız süreci sıfırlamış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar benim de aynı sorunum var. araç 2014 model style plus 1 yıllık araç şuan km 9000 ortalama her 1500 yağ değişim uyarası veriyor. 3- kez uyarıyı sondürdüler. sonra tekrar vermeye başladı. 2 defa yazılım atıldı. sorunun ne olduğunu bir türlü bulamadılar. bir açıklamada yapamıyorlar. sizce ne olabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhaba, bugün ben de benzer sorunla karşılaştım. Şöyle ki 14700 km civarında bakımını yaptırıp yağını değiştirdiğim aracım, bugün sabah 16000 km'ler civarında aşağıdaki uyarıyı verdi:

fmy.jpg.443a88c9d678a6fe895ed43434ee97ac

"Bakımda yağ km sayacını sıfırlamamışlar" diye düşünerek, araç bilgisayarından yağ sayacını sıfırladım. Akşam dönerken aracı çalıştırdığımda yine aynı uyarıyı verdi. Yolda gelirken bir daha sıfırladım.

Eve gelip kontağı kapatıp tekrar açtığımda, yine aynı uyarıyı verdi. Ben de yağ çubuğunu kontrol ettim. Miktar olarak eksik görünmüyordu. Yalnız, 1400 km kullanılmış yağın rengi biraz daha bal rengine yakın olması gerekir diye düşünüyorum. Bana biraz fazla kara geldi. Yarın gün ışığında fırsat bulabilirsem, yağın rengini daha net çekmeye çalışırım.

cubuk.jpg.732eecd4a4fac8be6bf0b2389d357f

Bir de iki gündür 65 km kadar kullandım, yakıt ortalaması ilginc bir sekilde 9.3 (dizel) oldu. Aşırı soğuktan olabilir mi, başka bir sebepten mi kaynaklanıyordur? Sorun ne olabilir acaba?

1 saat sonra edit:

Evet, sorunu çözdüm çok şükür. Araç bilgisayarında bulunan menuden, "yağ değişim zamanını sifirla" seçeneğini  seçerek yaptığım sifirlama işlemi, reset atmadi, uyarıyı vermeye devam etti. Sanırım yazilimsal bir bug var.

Ben de bu forumda okuduğum manuel yöntemi denedim. Yani, "kontağı 2 konumuna getir, fren ve gaza sonuna kadar bas, 15 sn bekle" yöntemi. Bu şekilde bekleyince hiçbir reset ekranı çıkmadı,  ama tekrar kontağı kapatıp açtığımda artık uyarıdan kurtuldum :)

Volkan G. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13.12.2015 - 18:15 tarihinde, Bedirhan Doğan yazdı:

kontağı açıp (aracı çalıştırmadan) frene ve gaza aynı anda sonuna kadar basınız ve bu şekilde 15 saniye bekleyiniz. "Yağ değişim periyodu sıfırlandı" gibi bir mesaj göreceksiniz. Bunu gördüğünüz an bir sonraki uyarı 15000 km sonra çıkar. 52000+15000=67000 km'de tekrar uyarı görürsünüz. Aslında yağ değişince yapılması gereken bir işlem. Yağınızı değiştirdiğinizde tekrar yaparsanız süreci sıfırlamış olursunuz.

@Süleyman Ünal bak buraaa bi oku hele

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.