Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

Lastik, aracın en önemli parçası. Yarın diğerlerinde de sorun olması yüksek ihtimal. Ben tamamının değişmesi yönünde oy kullanıyorum.

İlla değişmeli demekle birlikte, tamamı derken ön iki mi diyorsunuz? diğer lastikler hiç tamir görmedi ve yeniler yalnız

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlla değişmeli demekle birlikte, tamamı derken ön iki mi diyorsunuz? diğer lastikler hiç tamir görmedi ve yeniler yalnız

Olduğu yerde bekleyen lastik ise değişin. Km veya ne zaman alındığını önemli değil. Duran arabayı taşıyan lastikten hayır gelmez.

Eğer gerçek yeni ise değişmeye gerek yok tabi .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Volkan Kaya, lastikleri değişirken hele ki 5000 km üzerinde yol yapmış lastiklerse dingiline göre değiştirmek lazım.

Sizin durumunuzda diğer lastiklerin hasarlı olmadığı düşünülürse iki yeni lastik alıp bunlara arkaya takmak ve kalanları önde kullanmak en mantıklısı.

Eğer lastikçi sizin lastiğinizin tıpatıp aynısını benzer diş derinliğinde tek olarak verebiliyorsa ve lastikte yama/balon vb. sorun yoksa bu uda düşünülebilir bir alternatiftir.

Hatay'da ben de pek kış lastiği gereksinimi olacağını düşünmüyorum, aynı şekilde dört mevsim lastik de gereksiz (tabii soğuk bölgelere seyahat etmediğinizi varsayıyorum).

Zaten dört mevsim için Good Year Vector dışında pek seçenek yok.

Memnun idiyseniz üzerindeki lastiklerle yukarıdaki seçenekler doğrultusunda devam edin. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlarım abilerim, kışlık lastiklere geçerken yazlıkların durumunu daha net görme fırsatım oldu, özellikle bu yaz tatilinde lastiklerin kaymak asfaltta bile gürültülü dönmesiyle başlayan memnuniyetsizlik, yol tutuşun da kötüleşmesiyle artmıştı. Lastikler 2012 üretimi Goodyear Efficientgrip sıfır aracın üzerinde gelen lastikler. Kış lastikleriyle yaptığım 3 bin km yi saymazsam bu lastiklerle toplamda 1,5 senede 24 bin km yaptım. Dişleri az çok belli oluyor. Bu lastikler için erken bitmiş diyebilir miyiz? Kış bitince takıp takmamakta tereddüt ettiğim için sizin de görüşünüzü almak istedim. Sizdeki efficient gripler de böyle mi? ayrıca bir sonraki yazlık lastiği eff.grip performas almayı düşünüyordum, acaba o da buna benzer bir aşınma gösterir mi?

kkyVhod.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lastiklerin asinmasi gayet güzel.

Fazla asinmislik yok.

Resme gore bir degil iki yil daha kullanilir.

Ancak cok fazla sertlrsmisse yeni lastik almak niye sorun olsun ki.

Ama alacaginiz lastikler de bunlar kadar kullaninca bunlar gibi olacak.

Ben olsam kullanmaya devam ederdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lastikler zaman içerisinde ve katettiği mesafe ile ister istemez performans kaybına uğruyor.

Değişik iklim ve yol şartlarında 1 tondan fazla yükü iki yıl boyunca 24000 km taşımış lastik haliyle ilk günkü gibi olmaz.

Yasal diş derinliğinin üstündesin, en az 4-5 mm var görünüyor. Yasal limit resmin  1/3 alt yatayında geçen hayali çizigye paralel giden ve oluklara gömük bir kabartı var, onun tabanla aynı düzleme ulaşmış olması halidir ve mal ve can güvenliğine kesin tehdit demektir. 

Açıkcası çok rahatsız ediyorsa değişim düşünülebilir, km düşük olsa bile geçmişte değiştiğim lastikler oldu böyle, ama bence de bir yaz daha rahat gider.

Yenilerken düşündüğün lastiği tereddütsüz alırdım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilindik testlerde dunlopun bu modeli genelde yer almıyor. Ama nedense Türkiyedeki satılan neredeyse tüm dunloplar bu model. Linkini gönderdiğin lastiğin testi var mı hiç. Ben de fiyatından dolayı bir ara düşünmüştüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ramazan petlas a baksana..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Ramazan V.

Bence Goodyear Efficient Grip performance al. 

Dunlop'un bu modeli sanki çok iyi değilmiş gibi geliyor bana. 

Mesela ben 215/55/16 Efficien Grip Performance lastiği hepsiburada dan 250 tl ye almıştım. Şimdi yine baktım da o fiyatlara yokmuş. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada) olarak değiştirdi
  • Yakup Ç. A., bu konuyu kilitledi
  • Yakup Ç. A., bu konunun kilidini kaldırdı

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.