Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

@Olcay Sert cevabı benim için çok kolay bir soru değil.

Crossclimate ile gerek kişisel deneyimlerim, gerek arkadaşlarımın deneyimleri ve gerekse değişik dergilerin inceleme sonuçları bir konuda birleşiyor: Gerçekten başarılı bir lastik. Daha önce de çok kez yazdığım gibi yaz lastiği özellikleri kış lastiğinden iyi, ama karda buzda performansı da beni hiç üzmedi, aksine hep şaşırttı. 

Diğer bir deyişle yılda bir kaç kez karda kullanımı rahatlıkla ve hiç eksiklik hissetmeden yaparsın. Yazın da gayet iyi sonuç alırsın. Örneğin BMW 3'ünde Turanza ER300 kullanan arkadaşıma ödünç verdiğim Crossclimate'ları geri vermiyor (bak iyi aklıma geldi bir yakasına yapışayım), o kadar memnun.

Ama, evet bir aması var maalesef, çekincesiz tavsiye edemiyorum çünkü performansı önemsiyorsan ve en iyisini kullanırım diyorsan CPC6'nın kullanım koşullarının %90'ında üstünlüğü var.

Aşağıda üç inceleme var, verileri de ayrıntılı paylaştığı için önemli buluyor ve yol gösterici olabileceğini düşünüyorum. İlk ikisi AutoBild'den, sonuncusu ise AutoZeitung'dan.

Özellikle sonuncusu senin düşündüğün lastikleri doğrudan kıyasladığı için faydalı, yalnız Almanca, ama çözülmeyecek gibi değil. 

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-All-Season-Tyre-Test.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm

https://www.autozeitung.de/assets/sommerreifen-test-2018.pdf

Sonuçta CPC6'nın yaz lastiği olarak perdormans açısından bir tık önde olduğunu görmek kolaylıkla mümkün.

İşte o tık benim için önemli, bu nedenle Antalya'da Crossclimate'ı kış lastiği olarak kullanmayı tercih ettim. 

Ve yine bu yüzden seçim bana kolay gelmiyor.

İncele ve görüşünü yaz, yine tartışalım gerekirse. 

@Yakup Çağatay konfor açısından sıkıntı yok. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

@Olcay Sert cevabı benim için çok kolay bir soru değil.

Crossclimate ile gerek kişisel deneyimlerim, gerek arkadaşlarımın deneyimleri ve gerekse değişik dergilerin inceleme sonuçları bir konuda birleşiyor: Gerçekten başarılı bir lastik. Daha önce de çok kez yazdığım gibi yaz lastiği özellikleri kış lastiğinden iyi, ama karda buzda performansı da beni hiç üzmedi, aksine hep şaşırttı. 

Diğer bir deyişle yılda bir kaç kez karda kullanımı rahatlıkla ve hiç eksiklik hissetmeden yaparsın. Yazın da gayet iyi sonuç alırsın. Örneğin BMW 3'ünde Turanza ER300 kullanan arkadaşıma ödünç verdiğim Crossclimate'ları geri vermiyor (bak iyi aklıma geldi bir yakasına yapışayım), o kadar memnun.

Ama, evet bir aması var maalesef, çekincesiz tavsiye edemiyorum çünkü performansı önemsiyorsan ve en iyisini kullanırım diyorsan CPC6'nın kullanım koşullarının %90'ında üstünlüğü var.

Aşağıda üç inceleme var, verileri de ayrıntılı paylaştığı için önemli buluyor ve yol gösterici olabileceğini düşünüyorum. İlk ikisi AutoBild'den, sonuncusu ise AutoZeitung'dan.

Özellikle sonuncusu senin düşündüğün lastikleri doğrudan kıyasladığı için faydalı, yalnız Almanca, ama çözülmeyecek gibi değil. 

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm

https://www.autozeitung.de/assets/sommerreifen-test-2018.pdf

Sonuçta CPC6'nın yaz lastiği olarak perdormans açısından bir tık önde olduğunu görmek kolaylıkla mümkün.

İşte o tık benim için önemli, bu nedenle Antalya'da Crossclimate'ı kış lastiği olarak kullanmayı tercih ettim. 

Ve yine bu yüzden seçim bana kolay gelmiyor.

İncele ve görüşünü yaz, yine tartışalım gerekirse. 

@Yakup Çağatay konfor açısından sıkıntı yok. 

Kış koşullarında istanbul ve belli istikametler için üzmeyeceğini duymak mamnun etti. A6 da performans arayışı yok abi. %80 istanbul içi kullanıyor araba. Uzun yoldada istanbul izmir yapıyor genelde arada işte diğer yerler. 

--1 dakika sonra eklendi--
22 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Ben sadece yılda birkaç kere için, günlük yaşantımın konforunu bozmak istemezdim sanırım. 

ama işte o zamanlarda da arabayı kullanamak mağdur ediyor. günlük yaşantıda crossclimate ne gibi konfor bozukluğu yapar?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Olcay Sert yazdı:

Kış koşullarında istanbul ve belli istikametler için üzmeyeceğini duymak mamnun etti. A6 da performans arayışı yok abi. %80 istanbul içi kullanıyor araba. Uzun yoldada istanbul izmir yapıyor genelde arada işte diğer yerler. 

--1 dakika sonra eklendi--

ama işte o zamanlarda da arabayı kullanamak mağdur ediyor. günlük yaşantıda crossclimate ne gibi konfor bozukluğu yapar?

Cem abi ne dediyse o dur :D Ben açıkcası kullanmadım, ama genel toplamda çok iyi bir yaz lastiği ile kafa tutacağını sanmıyorum. Konfor derken de genel paket olarak demiştim özellikle yol sesi konusunda. Sert olacağını sanmıyorum ki olsa dahi A6'da ne kadar hissedersiniz :/ Ayrıca yeni versiyonlarla ADAC testi ne diyor, ona da bakardım herhalde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

A6'da ne kadar hissedersiniz :/ 

üstündeki lastikler ya 2014 yada 2015 olması lazım. şimdi Cem abinin linklerinin ilkini anca bitirdim conti all season listeye almamamdaki tek etkenin kurudaki fren mesafesi olduğunu söyleyebilirim diğer koşullarda conti AS daha iyi gibi ama en çok kuruda kullanılacak araç

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eski Focus'umda Crossclimate kullanıyordum, 2015 Ocaktan 2017 Aralık ayına kadar kullandım. Focus'ta ilk aldığımda kötü şöhreti olan Primacy HP vardı.

Değişimden sonra çok bilgili olmadığım bir konu olduğu için bana göre ıslak zemin performansı mükemmel denecek kadar iyiydi. Tercih etme nedenim de Edirne'de öğrenci olduğum için soğuk hava, ıslak zemin ve az da olsa kardı. Bu konularda beklentilerimi çok iyi derecede karşıladı. Karlı havada otoparkımın girişindeki rampayı zorlanmadan çıkması buna bir örnekti.

Ama, bu amadan sonrası yılın büyük kısmını kapsıyor :) Yazın sıcak havalarda beni gerçekten memnun etmiyordu. Virajlara ''kendi'' sınırlarımı zorlayarak giriyorum genelde, en büyük zevkim bu araba kullanırken. İşte bu durumlarda ıslak zeminde çok iyi yol tutan lastik, yazın kuru zeminde tedirgin ediyordu beni ve ara ara ciyaklama diye tabir edilen sesi çıkarıyordu. Lastik basınçlarını düzenli olarak kontrol ettiğim için konunun direkt olarak lastikten kaynaklandığını düşünüyorum.

Zaten bu tecrübemden sonra da hepsinden biraz olan lastiği değil; yazın yaz, kışın kış lastiği kullanmaya karar verdim. Bir daha 4 mevsim almam diye düşünüyorum.

İmkan varsa, ki araba A6 olduğuna göre vardır diye düşünüyorum :D 4 mevsim yerine yaz ve kış olarak ayrı iki takım alın derim. Naçizane tavisyem bu şekilde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21 saat önce, Olcay Sert yazdı:

uludağa yada kartepeye çıkış yapılabilirmi? genelde yollar temiz oluyor

Temiz uludağ yolunda çıkış yapar. Kartepeden emin değilim. Yanlız virajlı inişlerde pek güvenilir değil. Kuru yollarda konfor ve frenleme olarak csc3 den daha iyi bir lastik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

02.03.2018 - 18:46 tarihinde, Olcay Sert yazdı:

üstündeki lastikler ya 2014 yada 2015 olması lazım. şimdi Cem abinin linklerinin ilkini anca bitirdim conti all season listeye almamamdaki tek etkenin kurudaki fren mesafesi olduğunu söyleyebilirim diğer koşullarda conti AS daha iyi gibi ama en çok kuruda kullanılacak araç

Bende eski focusumda kullandım crossclimate i karda pek işe yaramıyor yağmurlu ve ıslakta iyi en büyük dezavantajı ses yapıyor 100 km yi geçince uğultu başlıyor plus ınında pek farklı olduğunu sanmam bence ıslak performansı iyi bir yaz lastiği alın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Crossclimate plus aldık. bunda katkısı bulunan öncelikle @Cem Boneval abi olmak üzere, @Yakup Çağatay, @Erdem B., @Ramazan D. ye teşekkürler. Erdem bey imkan var ama zaman yok, geçen iki üç yıl boyunca kış lastiği yok diye bir hafta 10 gün kar ne kadar lazımsa kiralık arabalarla uğraştık yada taksicilerle. hiç değilse istanbul içi sorun çıkarmayacağını düşünüyorum kayağa giderkende deniyeceğiz bakalım zincir bagajda olmak şartıyla 

@Yasin Taşcı bey sizin dışında herkes hafif kış koşullarında lastiklerden çok memnun, sizdekinin kullanım ömrünün sonuna yaklaşması gibi bir durum varmıydı 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Olcay Sert yazdı:

Crossclimate plus aldık. bunda katkısı bulunan öncelikle @Cem Boneval abi olmak üzere, @Yakup Çağatay, @Erdem B., @Ramazan D. ye teşekkürler. Erdem bey imkan var ama zaman yok, geçen iki üç yıl boyunca kış lastiği yok diye bir hafta 10 gün kar ne kadar lazımsa kiralık arabalarla uğraştık yada taksicilerle. hiç değilse istanbul içi sorun çıkarmayacağını düşünüyorum kayağa giderkende deniyeceğiz bakalım zincir bagajda olmak şartıyla 

@Yasin Taşcı bey sizin dışında herkes hafif kış koşullarında lastiklerden çok memnun, sizdekinin kullanım ömrünün sonuna yaklaşması gibi bir durum varmıydı 

Yok yeniydi lastikler umarım siz memnun kalırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arabayı aldığımda üzerinde goodyear ultragrip 9 vardı halen onları kullanıyorum 2014/9 hafta üretimi ve halen yeni gibi ses ve uğultu dışında çok memnunum viraj ve frenleme performansı çok iyi yazlık lastikleride michelin p3 önümüzdeki hafta değiştiricem lastikleri michelinleri takınca ses yapma viraj ve frenleme performansında neler değişir merak ediyorum michelinler arabanın üzerinde gelen lastikler 20 veya 25 bin km anca yapmış iyi durumdalar.

Adem Kazıl tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Yoksa bu kadar eski lastiği satmaya çalışmak çok çirkin mi olur ?

Yeni lastik alacaksaniz eski lastikleri yeni lastiğin fiyatına 3-5 de olsa sayan yerler var. Önceki aracımda üstündeki lastikleri 200 Tl. saydırıp 1100 Tl olan crossclimate ları 900 Tl almıştım.

Ramazan D. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

51 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Günaydın 

diş derinlikleri iyi ama 2012 50. hafta üretimi olan nokian kışlıklarımı ilana koysam mı? Alan çıkar mı ? Seneye kullanmayı düşünmüyorum. Yoksa bu kadar eski lastiği satmaya çalışmak çok çirkin mi olur ? 

diş derinlikleri iyi ise lastikçiler genelde bunun tekrar satışını yapıyor.

bence güzelce tüm resimlerini çek abi, koy sahibindene alıcısı gelirse üçe beşe bakmadan ver gitsin. 

satışta yalan söyleyen çirkinlerden olmada abi yoksa her malın bir alıcısı vardır. bazıları haftasonu lastik yakmak için bile alıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar. Aranıza yeni katıldım. 

215-55-16 ebatlarında yaz lastiği önerilerinizi, deneyimlerinizi, fikirlerinizi bekliyorum.

Lastiğin viraj performansı benim için oldukça önemli. Bunu dikkate alarak yardımcı olursanız sevinirim.

Ayrıca elinde ikinci el lastiği olup satmayı düşünen varsa da iletişime geçebiliriz.

Dizel 95ps aracıma yaz başında soft yazılımla birlikte DPF iptali uygulaması yaptıracağım. Aramızda bunu uygulayan arkadaşımız var mı ? Olumlu olumsuz yönleri nelerdir ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.