Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

20 dakika önce, Mehmet Demir yazdı:

5 gün önce, ocak ayında alıp lastikçide bekleyen yaz lastiğim goodyear eff. grip performance 215-55-16 yı taktırdım. 4 lastiğe 31.5 hava bastım. fabrika ile gelen lastiğim 215-55-16 michelin hp idi.

bu sayflardaki arabayı satın aldığım dönemlerdeki ilk mesajlarıma baksanız şöyle yazmıştım.

ya focus farklı yada lastikler. büyük bir göbek var bizim buralarda burayı 50 ile dönerken iç şeritle girsem dış şerite geçerek araba dönüş yapıyor. yani merkez kaçla dışa doğru gezerek araba dönüyor. ön veya arkada kopmadan ziyade yana doğru gezerek bir şerit değiştirme var diye yazmışımdır.

şimdi aradan geçen 4 sezon sonra aldığım yeni lastikten mi desek markadan mı desek ne desek bilemiyorum, yeni lastiğim michelin hp den en az 2-3 gömlek daha üstün. mesele lastik mi marka mı bunu %100 test etmem için yarın gidip arabaya yeni michelin primacy3 takıp denemek lazım.. yani belki HP ile kıyaslamak hata olabilir.

son olarak; 5 gündür anlamıştım gy eg p ın ciddi iyi olduğunu bugün o bahsettiğim göbeği 55 ile döndüm araba hiç şeritten kopmadan kaymadan gayet kararlı bir şekilde döndüm çıktım ve malum çok sevindim..

herkese tavsiye edilir, goodyear efficient grip performance 215-55-16 (alman malı-360 a aldım şu sıralar ötv artışından 390 gibi fiyatı var)..ha burada hatırlatmakta fayda var önceki mesajlara bakarsanız eff.grip perf ın 205-55 nin egea lar için üretilmiş 3 oluklu daha ucuz modelide satılmakta.

michelin primacy 3 kullandım,hp de kullandım hiç memnun kalmadım lastik farkından kaynaklanıyor durum bence goodyear michelin den iyi..Michelin adı var sadece başka bir numarası yok...Premium başka markalarda kullandım michelin den memnun kalmadım sadece.

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracıma lastikciye 91 yerine 95 W hatalı gelen lastikleri zamanım olmadığı için kabul edip taktırmak zorunda kaldım.Sizce bir sakıncası olur mu ?(215 50 R17 95W)

Ufuk Altaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada da görüldüğü üzere:

http://m.michelin.com.tr/ogrenPaylasDetay/lastikTanimlamaIsaretleri101

Sadece yük endeksi farklı. Fark edilebilir hiç bir değişiklik olmaz.

--0 dakika sonra eklendi--

Lastik başına 615 kg yerine  690 kg yüklenebilir artık

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaklaşık 70 bin km kadar iki set primacy 3 eskittim. Bazı testlerde birinci geldiğine aldanmamak lazım. Lastik 10-15 bin km sonra tüm özelliklerini yitiriyor çünkü hamuru bozulmuş oluyor. Yüksek otoban süratlerinde araç sürekli geziniyor ve milim milim kayıyor. Kuruda viraj kabiliyeti sıfıra iniyor. Otomobil bütün halde kaymaya başlıyor. Sertleşiyor konforu düşüyor ve yol gürültüsü artıyor. Kesinlikle kimseye önermiyorum.

Bu yaz için egp ve pc5 arasında kalmıştım 205-55-16 ebatları için. Daha önce egp kullanım deneyimim vardı ve çok memnun kalmıştım. Fakat aklımın bir köşesinde her daim pc5'i de deneyimleme hevesi ve isteği vardı. Bu sefer farklılık yapıp pc5 aldım. İki lastiğin de birbirine göre artıları var.

- Pc5'in dry grip'i egp'dan daha iyi seviyede. Özellikle egp'ın zorlanmaya başladığı yerlerde pc5 hala inatla yola oturuyor ve viraj sırasındaki hassasiyeti yüksek. İş wet grip'e geldiğinde tersine dönüyor. Egp daha iyi tutuş ve hissiyat sergiliyor. Pc5'in ıslak zemindeki limiti egp kadar yüksek değil

- Egp'ın yuvarlanma direnci daha düşük. Bu da yüksek hızlarda daha rahat ilerlemesine, aracın öne doğru gitme eğilimini daha istekli yapmasına ve dolasıyla yakıt tüketimine de olumlu katkısı oluyor. Roll yapmayı sevenler kesinlikle egp tercih etmeli.

- Pc5'in konforu bir çıt daha iyi. Lastik hamuru egp'dan bir çıt daha yumuşak ve bozuk yollardan, kasislerden tatlı-sert hoş bir geçişi var. Ama aralarındaki fark bariz değil. İkisi de memnun eder.

- Yol gürültüsü bakımından egp bir çıt daha iyi seviyede. Pc5 kafa ütülemiyor ama egp biraz daha bastırılmış ve pürüzsüz bir ses deneyimi sunuyor

Sonuç olarak; iki lastiğin de kendine ait etkileyici özellikleri bulunuyor. Deneyimleyebildiğim kadarıyla pc5'in kuru yoldaki tutuşu gerçekten takdire şayan, karşı taraftan da egp'ın yuvarlanma direncindeki düşüklüğü ve ıslak yoldaki tutuşu muazzam.

Cenk Demirel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Cenk Demirel kutlarım, neredeyse yarım asıra yaklaşan otomobil kullanma deneyimim var, aktif yarışçılık dahil sınırları zorladığım çok oldu, ama lastiklerimle hiç böyle bir ilişkim olmadı.

Hiç anlayamamışım onların dilinden, çıt çıt farklara kayıtsız kalmış, boşa geçirmişim zamanı.

Kıskançlıkla okudum yorumlarını...

Yalnız aklıma takıldı, kötülediğin lastiklerle niye bu kadar uzun ve tekrarlayan bir evlilik yaptın?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

@Cenk Demirel kutlarım, neredeyse yarım asıra yaklaşan otomobil kullanma deneyimim var, aktif yarışçılık dahil sınırları zorladığım çok oldu, ama lastiklerimle hiç böyle bir ilişkim olmadı.

Hiç anlayamamışım onların dilinden, çıt çıt farklara kayıtsız kalmış, boşa geçirmişim zamanı.

Kıskançlıkla okudum yorumlarını...

Yalnız aklıma takıldı, kötülediğin lastiklerle niye bu kadar uzun ve tekrarlayan bir evlilik yaptın?

Primacy 3'den bahsediyorsanız mecburiyetten kaynaklı bir kullanımdı bu. 2012'de almış olduğum sıfır aracımda bu lastikler geldi, daha sonra satıp 2015'de başka almış olduğum sıfır aracımda da aynı lastikler geldi. 2015'de almış olduğum focus'a takasta kullandığım aracımda ki egp'ları takacaktım ama arabayı teslim ettikten sonra aklıma geldi ve geç kalmıştım. Zaten 10-15 bin km sonra öncekinde olduğu gibi lastiklerin hamuru yine bozuldu.

Otopark.com'un 1.5 ecoboost mondeo testinde de aynı lastikler mevcuttu ve o lastikler yüzünden otomobilin yol tutuş değerlendirmesi yapılamamıştı. Çevremde aynı lastiği kullanan bazı kişilerden de aynı yorumları aldım. İstisnalar muhakkak vardır fakat lastikten beklenti mevzusu tamamen şoföre ait bir olgu olduğu için istisnalar kaideyi bozmaz diyerekten ve şahit olduğum bir çok yorumdan sonra böyle bir değerlendirmede bulundum.

Sizin beni daha iyi anlamanız lazımdı. Yanlışım yoksa bir kaç takım pc5'e dair taban ve balans sorunu yaşadığınızı söylemenize rağmen aynı sıkıntıyı ben pc5'de yaşamadım. Yaşanan bu deneyim farklılığı size, ' o kadar tecrübem var acaba ben niye bunları yaşamadım ' gibi gurur kırıcı bir imada yorum yapma hakkını bana vermez diye düşünerek öyle bir yorumda bulunmadım. Dediğim gibi, bunlar kişisel tecrübelerdir. Herkesin tecrübe ve fikirlerine saygım var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaklaşık 200-300 km lastikten tam performans alamazsınız, üretim çıkışında farklı bir tabaka oluyor üzerinde. 

Ankara bursa; bursa ankara arası yol yaptım 800 km yaklaşık. Ona rağmen yapmıştı.. bizim tork 205 ebata fazlamı geliyor ..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

primacy 3 konusunda bende Cenk arkadaşa katılıyorum bugüne kadar premium olsun ,başka lastik olsun birçok farklı marka kullandım beni hüsrana uğratan michelin oldu.Benim michelin tecrübemde Cenk arkadaş gibi 0 aldığım focus 2.5 un üzerinde gelen lastikle oldu,ha birde 2. el aldığım 1.6 Ecoboost un üzerinde takılı idi aracı aldığım gün öndeki araca arkadan çarpacaktım az daha Antalya'nın sıcağında  asfalt kendinden geçmişti zaten ,öndeki araç aniden frenleyince bende frenledim ama lastikler beni hiç memnun etmemişti öndeki araca 30 cm kala son anda durdum daha sonra zaten  17 inç janta ve başka lastiğe geçmiştik

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, çağlar çetinkaya yazdı:

primacy 3 konusunda bende Cenk arkadaşa katılıyorum bugüne kadar premium olsun ,başka lastik olsun birçok farklı marka kullandım beni hüsrana uğratan michelin oldu.Benim michelin tecrübemde Cenk arkadaş gibi 0 aldığım focus 2.5 un üzerinde gelen lastikle oldu,ha birde 2. el aldığım 1.6 Ecoboost un üzerinde takılı idi aracı aldığım gün öndeki araca arkadan çarpacaktım az daha Antalya'nın sıcağında  asfalt kendinden geçmişti zaten ,öndeki araç aniden frenleyince bende frenledim ama lastikler beni hiç memnun etmemişti öndeki araca 30 cm kala son anda durdum daha sonra zaten  17 inç janta ve başka lastiğe geçmiştik

2015 Focus'umu sıfır aldığımın ertesi haftası ben de Antalya tatiline gitmiştim. Giderken ve dönerken hiç bir sorun yoktu. Ama o sıcağı yedikten sonra tıpkı bir önceki primacy 3 setinde olduğu gibi gün geçtikte lastiğin performansı düştü. 10-15 bin km'nin sonunda girdiğim her virajda kafadan kayıyordum ya da 4 lastik bütün halde kayıyordu. Otobanda 160-170 kmh gibi hızlarda seyir ederken araç sürekli geziniyor, sabit bir doğrultuda gidemiyordum. Hele otobüs, kamyon gibi büyük araçların yarattığı rüzgarlar yüzünden aracımın direksiyonuna sıkı sıkı sarılıyordum. Pc5'e geçince kendime geldim sorunlarım ortadan kalktı. Egp kullanırken de böyle sorunlarım olmamıştı ki onları da 38 bin km kadar kullandım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Yanlışım yoksa bir kaç takım pc5'e dair taban ve balans sorunu yaşadığınızı söylemenize rağmen aynı sıkıntıyı ben pc5'de yaşamadım. Yaşanan bu deneyim farklılığı size, ' o kadar tecrübem var acaba ben niye bunları yaşamadım ' gibi gurur kırıcı bir imada yorum yapma hakkını bana vermez diye düşünerek öyle bir yorumda bulunmadım.

1. Aracın üzerinde gelen lastikler CPC2 idi ve araç seri alanında uzun süre beklediği için dördü de taban sorunlu çıktı, balans tutmadıkları için de Continental tarafından değiştirildi. Ben buna rağmen Continental ile ilgili özel durumdan kaynaklanan bu sorun nedeniyle olumsuz bir yaklaşım sergilemedim, sadece yaşadığımı paylaştım, benzer sorun yaşayanlar olursa yol gösterici olsun diye. Ayrıca bu deneyimim bir daha Continental almama engel olmadı, nitekim CP5 ile anlamlı bir sorun yaşamadım. Bununla ilgili istediğiniz yorumu yapabilirsiniz, gururum pek kırılgan değildir. 
  2. Michelin'e yönelik toplumuzda Fransız arabalarına karşı olduğu gibi bir önyargı olduğunu düşünmeden edemiyorum. Kiraladığım araçlar arasında Primacy 3 ve Primacy HP lastikleri olanlar oldu, sürüşte olumsuz bir durum yaşamadım. Çevremde Michelin kullananlardan şikayet duymadığım gibi farklı bir markaya yönlendiremediklerim dahi var. 
  3. Tyrereviews sayfasındaki bireysel deneyimlerin özetine bakılırsa CPC 5 ile Primacy 3 arasında anlamlı bir fark olmadığı, hatta Michelin'de "yeniden alırdım" oranının göreceli yüksek olduğu görülebilir.  

cpc5.JPG

prim3.JPG

Özetle "şunu şunla karşılaştırdım" ifadelerinin sürücü beklentileri, sürücü algı düzeyleri, lastik aşınma düzeyleri, yol koşulları, araç marka ve modeli gibi ciddi farklılıklar nedeniyle güvenilirliğinin pek yüksek olmadığına inanıyor, bu kadar değişken bir ortamda kişisel kanaatlerden genelleyici kesin ifadelere varılmasını ve tek başına bunların karar aldırıcı nitelikle kullanılmasını pek doğru bulmuyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

45 dakika önce, Cem Boneval yazdı:
  1. Aracın üzerinde gelen lastikler CPC2 idi ve araç seri alanında uzun süre beklediği için dördü de taban sorunlu çıktı, balans tutmadıkları için de Continental tarafından değiştirildi. Ben buna rağmen Continental ile ilgili özel durumdan kaynaklanan bu sorun nedeniyle olumsuz bir yaklaşım sergilemedim, sadece yaşadığımı paylaştım, benzer sorun yaşayanlar olursa yol gösterici olsun diye. Ayrıca bu deneyimim bir daha Continental almama engel olmadı, nitekim CP5 ile anlamlı bir sorun yaşamadım. Bununla ilgili istediğiniz yorumu yapabilirsiniz, gururum pek kırılgan değildir. 
  2. Michelin'e yönelik toplumuzda Fransız arabalarına karşı olduğu gibi bir önyargı olduğunu düşünmeden edemiyorum. Kiraladığım araçlar arasında Primacy 3 ve Primacy HP lastikleri olanlar oldu, sürüşte olumsuz bir durum yaşamadım. Çevremde Michelin kullananlardan şikayet duymadığım gibi farklı bir markaya yönlendiremediklerim dahi var. 
  3. Tyrereviews sayfasındaki bireysel deneyimlerin özetine bakılırsa CPC 5 ile Primacy 3 arasında anlamlı bir fark olmadığı, hatta Michelin'de "yeniden alırdım" oranının göreceli yüksek olduğu görülebilir.  

cpc5.JPG

prim3.JPG

Özetle "şunu şunla karşılaştırdım" ifadelerinin sürücü beklentileri, sürücü algı düzeyleri, lastik aşınma düzeyleri, yol koşulları, araç marka ve modeli gibi ciddi farklılıklar nedeniyle güvenilirliğinin pek yüksek olmadığına inanıyor, bu kadar değişken bir ortamda kişisel kanaatlerden genelleyici kesin ifadelere varılmasını ve tek başına bunların karar aldırıcı nitelikle kullanılmasını pek doğru bulmuyorum. 

1- Pc ile yaşamış olduğunuz sıkıntıya atıfta bulundum. Çünkü okuduğum o yazınızdan sonra ' acaba benim alacağım lastikte de bu sıkıntı olur mu ' sorusunun içinde buldum kendimi. Fakat merakım ağır bastı ve pc5 aldım. Ben size demiyorum ki o lastikle yaşadığınız sıkıntı gerçek değil. Sonuç olarak bu sizin deneyimiz ve bunu paylaşmışsınız. Aynı şekilde ben de primacy 3 ile yapmış olduğum deneyimleri paylaştım. Bu noktada cümlelerimde kullanmış olduğum kesin yargılar genel geçer bir gerçek değil, kendi edindiğim kişisel tecrübelerden ibaret. Aksini söylemiyorum zaten. Sizin, taban ve balans sorununa dair yapmış olduğunuz yorum insanların fikirlerini ne kadar etkiliyorsa benim de primacy 3'ün kullanım ömrü hakkında yapmış olduğum yorum o kadar etkiliyor. Sonuçta 10-15 bin km sonra hamuru bozulan lastiğin belgeli, kağıtlı ispatını yapamam sizin probleminiz gibi.

2- Uzun zaman Ford kullanıp, 2012 yılında citroen c4'e geçmiş biri olarak, fransızdır alınmaz - primacy 3'tür kullanılmaz tarzı ön yargılarımın olmadığını belirterek, yorumlarımın okuduklarım ve duyduklarımdan ibaret olmadığını söylemek isterim. Fransız ön yargısı denilen olguyu borç harç içinde almış olduğum aracı lanet ederek satmış, bu lastiği kimseye önermiyorum diyerek primacy 3'den ciddi şekilde soğumuş biri olarak deneyimlerimi bire bir yaşayarak ve tecrübe ederek insanlara aktarmaya çalıştığımı bilmenizi isterim. Siz de primacy 3 adına bir sorunla karşılaşmadığınızı belirtmişsiniz. Ben sizin fikrinize saygı duyuyor ve ona göre yorum yapmaya gayret gösteriyorum. Ama takdir edersiniz ki sıkıntı yaşadığım ve hiç memnun kalmadığım bir ürünün eksikleri yerine artıları varmış gibi anlatmam da olmaz. Sonuç olarak ne ben ne siz ne de başka biri insanların fikirlerini ciddi yönde etkileme adına birer referans değiliz.

3- Göndermiş olduğunuz sitedeki test sonuçlarını ve kullanıcı deneyimlerini lastik almadan evvel ben de enine boyuna haftalarca araştırdım. Ben daha önceki yorumlarımda da belirttim, lastik mevzusu kişisel beklentilerle ve kullanım şartlarıyla doğru orantılıdır. O değerlendirmelere oy veren insanların yaşadıkları ülkeler, iklimleri, asfalt kaliteleri bile o lastiğin sürdürülebilir performansında direkt etkendir. Babamın aracında fabrika çıkışlı primacy 3 var ve o lastiğinden çok memnun. Ama o lastikler de benim kullanım tarzımla yolda yüzüyor ve kendini bırakıyor. Anlatmak istediğim, kullanıcı deneyimleri sizin de bildiğiniz gibi kişiseldir. Başkasının kullanımı için çok güzel olabilen bir lastik bana yeterli gelmeyebilir.

Sonuç olarak; benim sizden nacizane beklediğim, bu konuda yapmış olduğum yorumların tamamen kullanım tecrübesiyle sabit olduğunu bilmeniz ve sadece bir tutam daha saygı göstererek bana katılmadığınız, fikrimi gerçekçi bulmadığınızı düşündüğünüz yorumunuzu dalga geçmeye meğil etmeden dile getirmenizdir hepsi bu. Sürçü lisan ettiysem kusura bakmayın, inşaallah kalp de kırmamışımdır. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Sonuç olarak; benim sizden nacizane beklediğim, bu konuda yapmış olduğum yorumların tamamen kullanım tecrübesiyle sabit olduğunu bilmeniz ve sadece bir tutam daha saygı göstererek bana katılmadığınız, fikrimi gerçekçi bulmadığınızı düşündüğünüz yorumunuzu dalga geçmeye meğil etmeden dile getirmenizdir hepsi bu. Sürçü lisan ettiysem kusura bakmayın, inşaallah kalp de kırmamışımdır. Teşekkür ederim.

Peki, tamam...

Elimden geldiğince...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu konu dalga geçmemek için ciddi çaba gösterilen bir konu. Lastiklerin çalışma mantığı bu kadar yoruma açık değil. Bunlar dünün teknolojisi de değil. İleri seviyeye taşınmamış bir olay da değil bu, o kadar yarış ralli formula var ve onların ar-gel'erinden edinilen bilgiler de az çok kullanılıyor.

Bu sebeple buraya mahmut marka lastikler şundan bundan çok çok iyi yazıp eleştirel bir yorum bulmamayı beklemeyin. Gerçekten dalga geçmiyoruz forumun seviyesi müsade etmediği için de bana gelip on yüz bin milyon kişi mahmut marka lastikleri koruyup ADAC ve tyrereviews'teki dergiler kötü dese ben degilere inanırım. Asfalt daha kötü olabilir, yollar kirli olabilir de bu çoğunlukla genel yol tutuşta azalmaya yol açar, toplamda ciddi bir fark yaratmaz bence.

Yarattığını kanıtlayan ve bilimsel olarak ciddi test yapan bir Türk kurumu da yok malesef, olsa da haklı çıksanız, ben ona da razıyım.

Ya da her şeyi kenara bırakalım herkes çevresinde kimlerin hangi lastikten memnun olduğunun anketlerini yapsın paylaşalım en iyi alstiği seçelim. Herkes doğru olduğunu düşündüğü şeyi savunacak, üzülüp kırılacak bir şey yok bence burada ki böyle yapmazsak neyin doğru neyin yanlış olduğunun tespitini de direkt yapamaz, gerçekten ülkemizde testlerle çelişen sonuçlar veren lastikler varsa onların farkına varamayız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Şunu şunla karşılaştırdım" şeklindeki bireysel ifadelerin sürücü beklentileri, sürücü algı düzeyleri, lastik aşınma düzeyleri, yol koşullarının değişkenliği, araç marka ve modeli gibi ciddi farklılıklar nedeniyle güvenilirliğinin pek yüksek olmadığına inanıyor, bu kadar değişken bir ortamda kişisel kanaatlerden genelleyici kesin ifadelere varılmasını ve tek başına bunların karar aldırıcı nitelikle kullanılmasını pek doğru bulmuyorum. 

Bu bence önemli bir tespit, bir kere daha belirtmek istedim. 

Uygun bir zamanda lastik seçimi ile ilgili bir blog yazısı da hazırlayacağım, orta vadeli plana koydum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.