Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

merhabalar, aranıza f3 hb style 2012 1.6 tdci ile yeni katıldım, üzerinde 215/55/16 petlas kar lastiği var. yazlık lastik alıp değiştireceğim.

konuyu baştan sona kadar okudum.  Goodyear EfficientGrip Performance 205/55R16 91V  önerilmiş. internette fiyatı 180tl civarı. 

Güncel olarak başka önerileriniz olur mu?

Ayrıca, kapı eşiğinde lastik no su 215/55/16 yazıyorsa, başka ebatta bir lastik takıldığında muayenede geçirmediklerini duydum. Tecrübe eden oldu mu acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 dakika önce, Fatih Özgütürk said:

Ayrıca, kapı eşiğinde lastik no su 215/55/16 yazıyorsa, başka ebatta bir lastik takıldığında muayenede geçirmediklerini duydum. 

Kapı eşiğinde lastik hava basınçlarını hatırlatan bir etiket bulunuyor.

Aaracın tescil belgesinden hangi tür lastik ebadlarına izin verildiği yazılıdır.

Bu da Focus için 205/55-16, 215/55-16, 215/50-17 ve 235/40-18 şeklindedir. En azından fabrika çıkışı böyle.

Focus MCA'ların stnadrt 205 ile geldiği de düşünülürse muayene sürecinin böyle bir durumu kusur olarak algılaması son derece anlamsız olur. 

Yeni öneri var mı derseniz, brikaç mesaj yukarıda son test sonuçlarında bir sıralama var.

Üst sıralardakilerin hepsinin yeterli lastikler olduğunu söylemek mümkün. 

Kolay ulaşılabilir ve makul fiyatlı olması bile yeterli seçim kriteri olarak alınabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem bey hızlı geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim.

Önceki aracım da da goodyear vardı modelini hatırlamıyorum ama genel olarak bir sorun yaşamadım. 

Yapılan testte de mükemmel sonucu çıkmış. 

Lastiği bulduk, şimdi fiyat araştırmasında sıra :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaklasik 1000km once Nokian Line 205/55R16 91V lastik aldim. Tanesi 180TL den.

Az biraz eskittikten sonra kendimce Ankara sartlarinda testler yaptim. Hic bir testte sicaklik 10C derecenin altinda degildi.

1. test islak/kuru asfalt, viraj testi.

Araba hic kopmadi, nasil girdiysem oyle ciktim. Daha onceki yazlik/kislik lastiklerim hep kopar ESP devreye girerdi. ESP devreye girecek bir durum yaratmadi. Hatta bakalim nerede kopacak diyerek viraja tam gaz icten girip icten ciktim. Korkutmadi bile, tum hareketlerimde guvende hissettirdi.

2. test islak/kuru asfalt, sert fren testi. Metre olcumu yapmadim.

90km/h da test yaptim. Kuru asfaltta neredeyse hic ABS devreye girmedi. Gayet net bir sekilde durdu.

Islak asfaltta son anda ABS devreye girdi ve cikti. Kuruya gore asiri bir artis gormedim fren mesafesinde, gayet yeterliydi.

3. test patinaj testi.

Aslinda boyle bir bilinen test yok. Ama benim kendimce bir kriterim.

Evimiz dik bir yokusun ortasinda, evin onunden yolu 90derece kesecek sekilde geri geri cikip sonra sola tam kirip yukari hareket ediyorum. Boyle bir durumda eski lastiklerimin tamami egimden dolayi yanaklara yakin yuk bindirip yolu tutana kadar patinaja kaliyordu. Bu abi banamisin demeden direk tutunup devam ediyor. Bir baska konu ise eski lastiklerimin yokus yukari gaza yuklendigimde direksiyonu hissettirmeyecek kadar patinaja kalmasiydi arabanin. Bu lastiklerle arabanin limitlerinde degilsem eger boyle bir durum yasamadim.

4. test sonumleme.

Bu aslinda bir test degil ama hissiyat. Diger yaz/kis lastiklerime gore kiyaslanamayacak kadar konforlu diyebilirim. Arabama sikca binen arkadaslarim, aa arabana birsey mi yaptin cok yumusak olmus diyorlar. Kabaca ornek veremek gerekirse arnavut kaldirimli yolda sokak arasinda giderken neredeyse asfaltta gidiyormus hissi veriyor.

Simdiye kadar negatif degerlendirebilecegim hic bir durum yasatmadi bana. Yakit ekonomisi kismini pek degerlendirmedim acikcasi, cunku ruh halime gore degisiyor :smiley2k:. Sadece yorumlarda "asiri sessiz, sesi yok bile" diye abartilmis. Sessiz mi? Evet, ama oyle duymuyorum falan demek pek yanlis. Uzun omur ve saglamlik konularini yasadikca tecrube edecegim.

Parasini son kurusuna kadar hakeden bir lastik.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Başlık uzun süre önce açılmasına rağmen konu güncelliğini hep korumuş doğal olarak. Aracımın üzerinde goodyear EGP var. Ebatlar 205/55/16/91V. Çok yıpranmış olmasalar da tarihleri yaklaştığı için bu yaz sonunda değiştirmeyi düşünüyorum. Daha önce hiç lastik değiştirmedim çünkü aracımın üzerinde bunlar geldi. İzmir'de yaşadığımı da düşünecek olursak, sizce; yakıt, yol tutuş, ıslak zemin performansı ve ses desibeli gibi benim için önemli olan özelliklere göre hangi lastik markasını tercih etmeliyim. Bu arada yaptığım kısa bir araştırma da fiyat, yakıt ve yol tutuş olarak EGP öne çıkıyor. Altarnatif önerebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
3 saat önce, Muharrem B. said:

Bir modelle kısıtlamamak adına modellerinden kullanan veya bilgisi olan arkadaşların tecrübelerini bilmek istedim. 

Olur mu öyle şey yahu. Senin dilinden örnek vereyim, image vardır jpeg, image vardır vektörel, ikiside adobe ürünü diyip geçebilir misin? 

Spesifik örnek verebilmek lazım. http://www.tyrereviews.co.uk/ sen bence buradan takıl :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Buradaki yorumlar ve iyi lastik markalarının fiyatlarını karşılaştırarak focus 2.5 arabama good year efficent grip performance aldım hepsiburadadan tanesi 169 tl.. Bursadaki bayilerde en iyi aldığım fiyat 230 tl idi.. Bir lastiğin farkıyla siboplari değiştirip balans yaptırdım.. Aşağı yukarı 200 liralık karım oldu.. Burada yorum yapan herkese teşekkürler..ölçüler 205 55 16.. 2016 7.hafta üretimi geldi..

Eski lastiğim michelindi.. Ama 50000 km ve 5 yıl olmuştu.. Ondan tahmin ediyorum eskiler lastikse şu ankiler başka bişey:)... Müthiş yumuşadı araba.. Kasislerde vs.. Eskiden duyduğum ses baya azaldı.. Bunu karşılaştırmak icin yazmıyorum.. Yanlış anlaşılmasın ?

Hilmi Solak tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada) olarak değiştirdi
  • Yakup Ç. A., bu konuyu kilitledi
  • Yakup Ç. A., bu konunun kilidini kaldırdı

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.