Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var, ben Konya İstanbul gidip geliyorum ara ara daha önce konusunu açtığım kiralık trendX focus da michelin lastik vardı benim style focus da goodyear var michelin de sessizlik viraj performansı çok iyi olması yanında 220 km hıza erişebiliyor, ancak sorum şurda olacak benim 115 lik canavar 215 i geçirtemiyorum ve baya uzun süre denedim (sonuç olarak da 4 saat 45 dk da istanbul a gelmiş oldum :)  ) lastiklerin nasıl ne kadar etkisi olabilir bu duruma.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar merak ettiğim bir konu var, ben Konya İstanbul gidip geliyorum ara ara daha önce konusunu açtığım kiralık trendX focus da michelin lastik vardı benim style focus da goodyear var michelin de sessizlik viraj performansı çok iyi olması yanında 220 km hıza erişebiliyor, ancak sorum şurda olacak benim 115 lik canavar 215 i geçirtemiyorum ve baya uzun süre denedim (sonuç olarak da 4 saat 45 dk da istanbul a gelmiş oldum :)  ) lastiklerin nasıl ne kadar etkisi olabilir bu duruma.

Yuvarlanma direncine bakmak lazım modellerini biliyorsanız.

Aralarında bariz fark varsa hıza etkisi %0,5'in altında olur.

Tabii lastik basınçları eşit ve uygunsa. 

Son hız denemesi için lastikleri ön 34-35, arka 36-38 yapmakta yarar var. Ama dikkat edin "son" hız denemeniz olmasın.

Hızı etkileyecek faktörler arasında sıralamada en sonlarda gelir.

Rüzgar birinci sırada yer alır. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben hep 32 de tutarım lastikleri 36 fazla derlerdi ama kulakdan duyma araştırmadım yarın tam modelini öğrenirim diğer araç İstanbul da, ama benim anlamadığım 115 hp araç 240 görmesi lazımdı bence çok zorlanmadan diğer araçlarda da öyle mi durum bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben hep 32 de tutarım lastikleri 36 fazla derlerdi ama kulakdan duyma araştırmadım yarın tam modelini öğrenirim diğer araç İstanbul da, ama benim anlamadığım 115 hp araç 240 görmesi lazımdı bence çok zorlanmadan diğer araçlarda da öyle mi durum bilmiyorum.

teknik olarak imkansız. adamlar zaten hesabı yaparken, devir dişli şu bu hesabı yapıp, son hız diye teknik özelliklere bu bilgiyi koyuyorlar.

arkadan rüzgar alması lazım, belkide az da olsa aşağı meğil. forumda aratırsanız cem abi nin eklediği bir hesap var. devir dişli böl-çarp 1000 devirdeki hız ortaya çıkıyor..

güvenli devir max 6000 se 6 ile çarpılıp son hız bulunuyor ki teknik bilgilerdeki değerde budur sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

215/55/16 ebatlı lastikler çapına göre oldukça pahalı lastikler. 205/55/16 ların 150 den başlayan fiyatlarına rağmen 215 ler 200 civarından başlıyor. İşe yarar bir lastik içinse 300 TL den itibaren bakmak gerekiyor.

Hiç şüphesiz lastik sektörünün ülkemizdeki dışarıdan bakıldığında "iyi" diye nitelendirilebilecek üyeleri Michelin, Continental, Goodyear, Bridgestone, Pirelli, ... Bunların dışında diğer bir çok marka var. Sava'sından tutta, Marangoni'sine kadar...

Şimdi iyi diye nitelendirilebilecek ve bir çok testte de "iyi" diye nitelendirilen Goodyear EfficientGrip Performance lastikleri Hepsiburada.com da 249,90 TL fiyat ile buldum. Lazım olan varsa buradan da duyurmak istedim.

Buyrun linkini veriyorum. Almak isteyenlere hayırlı olsun.

http://www.hepsiburada.com/liste/productDetails.aspx?productId=otysf999904&categoryId=259720

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-yeni-focus-17-inch-jant-ve-lastik-7-mm-micheline-alman-uretim-168208723/detay/

Hadi buyur buradan yak.

En çok istediğim jantlar ve o jantlarda sıfıra yakın Michelin lastikler bir tarafa, en çok merak ettiğim Goodyear lastikler ve jant lastiklerin yarı fiyatı bir tarafa. :D

Bu C max jantlarını seviyorum. Hem orjinal, hem de hoşuma gidiyor.

Diğer yandan Efficient Grip Performance serisi lastikleri de merak ediyordum. Hatta Michelin'i abartanlardan mıyım diye de kendi kendime bir test yapma taraftarıydım.

Bu gün bakınırken Goodyear lastikleri çok uygun bir fiyata bulduğumu yukarıda da paylaştım.

Yine aynı şekilde çok beğendiğim bir jant olan C max jantlarını da buldum ve lastikler görüldüğü üzere gayet düzgün ve yıpranmamış duruyor. Ve sadece lastiklere vereceğim fiyata ilaveten Bin TL daha eklersem bu jantları almış oluyorum. Yani Bin TL ye orjinal C max jantı sahibi olacağım. Ancak ikinci el lastik almanın mantıklı mı mantıksız mı olduğuna karar veremiyorum ve bin tl ekstra para vermek ne kadar akıllıca diye sormadan edemiyorum.

Siz olsanız C max jantı ve michelin lastikleri mi, yoksa sıfır Goodyear lastikleri mi tercih ederdiniz.

Not: Parayı havale edip, lastiklerin gönderilmesini beklemek ayrı bir risk tabi. Sonuçta adamı görmeden bilmeden alışveriş yapıyorum. Ne öneririsiniz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence o adam o jant lastik takımını 2250ye satamaz. Yine bence 1500 teklif et. :D 

O 3000km  yaptım dese de 30000bin de olabilir

adam 1500-1600 kabul ederse parayı burdan birine yolla o gider alır yani.. Hatta beğenmezse almaz da . Sen de kargo margo otobüs gelen giden tanıdık bir şey bulursun kastamonu için 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 janta geçme düşüncesinin cazibesine rağmen fiyat bana pahalı geldi. 

Çıkma jant ve lastik için fazla...

Fiyat bana da pahalı geldi, bu durumu söyledim. 2000 son yazmış.

Bence o adam o jant lastik takımını 2250ye satamaz. Yine bence 1500 teklif et. :D

O 3000km  yaptım dese de 30000bin de olabilir

adam 1500-1600 kabul ederse parayı burdan birine yolla o gider alır yani.. Hatta beğenmezse almaz da . Sen de kargo margo otobüs gelen giden tanıdık bir şey bulursun kastamonu için 

O lastikler max 5-6 bin yapmıştır. Bundan eminim. Benim arabamda da bu lastiklerden var. İlk aldığımda bu haldeydi, çok az bir zaman geçmesine rağmen bazı ince dişleri yok olmuştu lastiğin. Yani lastiklerin yeniliğine ben inanıyorum.

Ama Cem bey'in de dediği gibi sırf ikinci el lastiğe 1000 TL civarı para vereceğim. Bu saçma geliyor.

Dediğiniz gibi yapıp 1600 TL vereceğim. Adam da satmayacak böylelikle. Yani ben olsam satmazdım galiba :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Iyiki sorduk yahu. Insan yapamazsin lastik janti al der. :)

Saka bi yana bu ara nerde solugu alacagim belli degil.

Cuma Samsun'a, onumuzdeki hafta sonuna Adana ya gitme ihtimalim var. Biraz is biraz da gezme amacli. Bakalim artik.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada) olarak değiştirdi
  • Yakup Ç. A., bu konuyu kilitledi
  • Yakup Ç. A., bu konunun kilidini kaldırdı

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.