Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

15.05.2019 - 09:15 tarihinde, Kerem Bozdoğan yazdı:

Bahsettiğiniz yer ve lastik benim de aldığım yer muhtemelen.

2-3 ay önce 2015/55/16 Nokian Line aldım. Satıcısı Nokian markasının türkiye distribütörü.

Şu an fiyat nasıl bilmiyorum ama ben adet fiyatı 256 TL'den almıştım. Kupon, puan derken adet fiyatı 230 gibi bişeye gelmişti.

Lastikler şu an takılı ve memnuniyetsizlik yaşadığım bir durum olmadı. Önümüzdeki 3-4 yıllık süreçte gözlemleyeceğim durumlar fikrimi olumlu/olumsuz etkileyebilir ama şimdilik memnunum.

Ben sınırları zorlamayan, ortalama kullanıcıyım.

Dediğiiz gibi bende çok sınırlarını zorlamam ve nokian ile iglili çok iyi yorumlar okudum ve çok şaşırdım. Biraz daha idare etsin lastiklerim 2-3 aya kadar alırım gibi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

2 ay kadar önce 2018 mk3,5 düz vitesi verip yine 2018 mk3,5 PS sanzimanli aldığım Focus uzerinde gelen CPC2 lastikler tahminen aracın makul bir süreden fazla yerinden oynatilmamis olması sebebi ile atlama yapiyordu(90 km/h sonrasinda titreme, balans tutmama) gerek Continental gerekse Otosan nezdinde  4 lastiğin de değişimi için verdiğim kısa bir mesai (aslında  pek de kolay olmayabilirdi) neticesinde lastik degisimini onaylattim...

Aslinda bu is biraz da işime yaradi keza CPC2 lastikleri daha once baska bir araçta 6 ay kadar kullanmış ama pek begenmemistim, takasa verdigim duz vites aracta da Michelin Primacy 3 vardı ve kesinlikle CPC2 den daha iyi hissettirmisti bana. 

Değişim onayinda özellikle CPC6 veya bütçeye takilmazsa Michelin Pilot Sport 4 talebim oldu, keza CPC2 hem istemiyordum hem de artik uretimde değildi. Bu iki lastik disinda herhangi bir sipariş gecilmemesi icin de Çetas Izmire ricada bulundum.. Neticede CPC6 butce rakamina uydu ve araca takildi.. 

205 /55 R16 91V olarak 15.hafta 2019 üretimi takilan lastiklerden şu ana kadar çok haz aldim.. yağmurlu havada test edemedim lakin kuru zeminde bircok açıdan (ani kalkis, yokuş kalkış,  ani fren, süratli uzun viraj, yüksek sürat, sessizlik, arnavut kaldirimi taşlı yol, site içi hiz tümseklerinden geçiş vb.) deneme firsatim oldu..

MPS4 deneme firsatim henuz olmadı fakat özetle kısa listesinde ve/veya aklinda CPC6 olanlara kesinlikle tavsiye edilebilir bir lastik olduğunu rahatlikla söyleyebilirim.. Aşınma vb olaylarıni zamanla göreceğim ona bir şey diyemiyorum henüz... 

1-Good Year EfficientGrip Performance

2-Michelin Primacy 3

3-Continental Premium Contact 2

4-Continental Premium Contact 6

Son 3 Focus aracimda kullandığım lastikleri kendi acimdan sirlasam şu şekilde olurdu...

4, 1, 2, 3 

Can Sümer tarafından düzenlendi
İmla
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Şubat 2019 da Focus Sedan 2015 Trendx paket araç satın aldım ve bu benim ilk Ford aracım.Görevimden dolayı şuan Batman ilinin bir ilçesindeyim.Yazlık lastik almayı düşünüyorum. Bu konuda ne önerirsiniz.Benim şuan için aklımda Lassa 205/55 R16 91V Greenways latikleri var. Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Ahmet İnanç yazdı:

Ben Şubat 2019 da Focus Sedan 2015 Trendx paket araç satın aldım ve bu benim ilk Ford aracım.Görevimden dolayı şuan Batman ilinin bir ilçesindeyim.Yazlık lastik almayı düşünüyorum. Bu konuda ne önerirsiniz.Benim şuan için aklımda Lassa 205/55 R16 91V Greenways latikleri var. Teşekkür ederim.

Bütçenizle birlikte, son sayfadan geriye doğru okumanızı ve bu kategoride de yer alan test sonuçlarına göre seçiminizi yapmanızı öneririm. Şu an size özel yazılabilecek bir kriter yok ortada.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Herkese merhabalar,

Foruma yeni üye oldum fakat uzun zamandır forumu takip etmekteyim. Forum sayesinde bir çok konuda bilgi sahibi oldum, faydalandım. Herkese çok teşekkür ederim.

Focus mk1 aracım için yaz lastiği arayışı içerisindeyim. Ankara'da yaşıyorum, yıllık yaklaşık 10 bin km yol yapmaktayım. Lastik ebatı 195/60R15. Şu an için bana yakın gelen Hankook Ventus Prime3 K125.  Bu lastiği kullanan arkadaşlardan ricam tavsiye eder misiniz? Islak zemin ve virajlarda sıkıntılı olduğunu belirten de var aksine iyi olduğunu söyleyenler de var. Bu lastik haricinde önerilerinize de açığım.  Şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 dakika önce, Yavuz E. yazdı:

. Lastik ebatı 195/60R15. Şu an için bana yakın gelen Hankook Ventus Prime3 K125.  Bu lastiği kullanan arkadaşlardan ricam tavsiye eder misiniz? Islak zemin ve virajlarda sıkıntılı olduğunu belirten de var aksine iyi olduğunu söyleyenler de var. Bu lastik haricinde önerilerinize de açığım.  Şimdiden teşekkür ederim.

Ederim ve kişilerin birkaç yorumundan ziyade testleri kontrol edin ? Ayrıca anahtar kelimelerle arama yaparsanız o lastik hakkında yazanlar çıkacaktır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14.06.2019 - 23:59 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

Ederim ve kişilerin birkaç yorumundan ziyade testleri kontrol edin ? Ayrıca anahtar kelimelerle arama yaparsanız o lastik hakkında yazanlar çıkacaktır. 

Islak zeminde ve virajlarda tam tersine harika bir lastiktir. Kim söylediyse ya başka lastik denememiştir ya da çok yüksek süratlerde denemiştir lastiği. Hele ki ıslak zeminde çok çok iyi bir frenlemesi ve yol tutuşu var. Ben lastik alırsam bundan alıcam. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracımda önde Lassa greenways 205x55x16 arkada continantal contact 2 205x55x16 lastik var. Ön lastikler 1 aylık arladar bir yıl daha dayanır. Ancak ses performans ve verdiği güven bakımından hiç güvenemiyorum. Daha önce focus 3 aracımda Good year effective 215x55x16 lastik vardo ve aracımın performans konfor güven hepsi kusursuzdu. Aracı genel olarak sert ve hızlı kullanannbirisiyim. Fakat focus 3.5 aracımda üzerindeki lastiklerden dolayı veya baska bir medem olabilir ama lastiklere baglıyorum ne güven nede konfor alamıyorum. Daha çnce Good Year efective kullandığımdan 215 taban genişlikli perfprmance lastik almayı düşünüyorum. Vereceğim ücret konfor güven ve performans olarak bu farka deger mi daha iyi alternatif varmı tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

39 dakika önce, Oğuz Gün yazdı:

Vereceğim ücret konfor güven ve performans olarak bu farka deger mi daha iyi alternatif varmı tavsiyelerinize ihtiyacım var

Benzer veya aynı ölçüdeki testleri kontrol edin derim ? Bu kategoride de mevcut. Ben ucuz olmadığı sürece almazdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 saat önce, Oğuz Gün yazdı:

Ancak ses performans ve verdiği güven bakımından hiç güvenemiyorum.

Öncelikle farklı marka ve desenlerde ve farklı aşınmışlık durumunda lastikleri kullanarak performans beklemek anlamsız.

Birkaç cevap:

1. 205 ile 215 arasında performans açısından dramatik bir fark olmaz. Ve bu küçük fark aradaki fiyat farkına kesinlikle değmez.

2. Lassa Greenways daha çok ekonomi odaklı olan, genelde iyi kullanıcı geri bildirimleri olan, orta halli bir lastik. Öndekiler yeni olduğuna göre arkalara da iki adet takıp lastik havalarını da düzgün ayarlaıp keyfini sürebilirsiniz. Bu en ekonomik çözüm olur.

3. GY EGP, açılımı Efficient Grip Performance, Greenways'lere göre daha başarılı olabilir, ancak dört adet yeni lastiğin maliyeti bu başarıyı her koşulda gölgeler.

4. "Bir yıl daha idare eder" tabiri performanstan ödün verme anlamındadır, 20-25.000 km'yi aşmış her lastik performans açısından sorunludur. Yani hem tasarruf edeyim hem performans alayım mümkün olmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Öncelikle farklı marka ve desenlerde ve farklı aşınmışlık durumunda lastikleri kullanarak performans beklemek anlamsız.

Birkaç cevap:

1. 205 ile 215 arasında performans açısından dramatik bir fark olmaz. Ve bu küçük fark aradaki fiyat farkına kesinlikle değmez.

2. Lassa Greenways daha çok ekonomi odaklı olan, genelde iyi kullanıcı geri bildirimleri olan, orta halli bir lastik. Öndekiler yeni olduğuna göre arkalara da iki adet takıp lastik havalarını da düzgün ayarlaıp keyfini sürebilirsiniz. Bu en ekonomik çözüm olur.

3. GY EGP, açılımı Efficient Grip Performance, Greenways'lere göre daha başarılı olabilir, ancak dört adet yeni lastiğin maliyeti bu başarıyı her koşulda gölgeler.

4. "Bir yıl daha idare eder" tabiri performanstan ödün verme anlamındadır, 20-25.000 km'yi aşmış her lastik performans açısından sorunludur. Yani hem tasarruf edeyim hem performans alayım mümkün olmaz.

Değerli yorumunız için çok teşeklür ederim. Aslında ömceliğim güvenlik. Şu anda hafif kumlu yolda gaza biraz fazla dokunsam araç pati çekiyor ve kaymaya çok meyilli. Güven vermiyor. Bundan ömce focus 3 araca sahiptim ve üzerinde almayı düşümdüğüm lastikler vardı. O araca kasıtlı olarak bile pati çektirememiştim. Ama bu araçta gazı fazla kaçırsam pati çekiyor. Bunu lastiklerden dolayı olabilir diye düşünmüştüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

Hankook K125 Ventus Prime 3

Ebad 195/50-15

Araç Ford Fiesta 1.0 EB 2013

Daha önce aynı markanın S1 Evo'su vardı.

Değişiklik olsun diye Prime 3'ü aldım.

Dengeli bir lastik, konfor ve performansı güzel harmanlamış.

Düz sürüşte stabil, virajlarda tutunması gayet iyi, daha ESP'yi devreye sokmayı beceremedim. 

Frenlemede ABS'yi fazla devreye sokmadan güzel duruyor.

Direksiyon hareketlerine tepkimesi yeterli, ancak virajda direksiyon hissi biraz cansız, yani atak bir spor lastik değil.

Yine de Fiesta'nın canlılığı ile iyi uyum içerisinde sayılır.

Islakta fazla deneme şansım olmadı. 

Ancak hızlı döndüğüm birkaç virajda taşan yeşillik sulama suyundan geçerken izini hiç bozmadı.

Ses konusunda sağır olduğum için yorum yapmam pek doğru olmaz ama rahatsız edici bir durum algılamadım. 

Pek ucuz değil ama parasının karşılığını veriyor. 

Tercih edilecek lastikler sınıfına yazılabilir. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.