Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

4 saat önce, BulentGulsahin yazdı:

Lastikle 230 km gordunuz. 

CPC5 ile 215 i gecmiyor yorumuniz cok garip lastik markasi degisince arac daha mi hizli gidiyor demek istediniz. Oyleyse cok sacma

Sürat ise aradığımız Bridgestone adrenalin demek istiyorum, sağlamlık ve araca uygunluk ise CPC5. Tabii ki hızlı gitmesi lastik iyi anlamına gelmez, biraz da şoföre bağlı ?

--2 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, Ozan Kar yazdı:

Cem abi vermiş ama daha net olarak 

215/50R17

Dunlop SP Sport FM800 325TL

Continental Premium Contact 6 580TL

Bu ölçülerde ise evet bu fark tamam ?. 205/55/16 diye düşündüm ben, o yüzden sordum. 250 lira 1 lastikte farkeder mi şaşırdım oncan sordum. Gerçekten fena fark ?

--6 dakika sonra eklendi--
4 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Yuvarlanma dirençleri farklı ise hızı etkileyebilir, ama 15 km/h değil tabii, onda rüzgarın azizliğini ya da hava filtresinin tozunu falan da düşünmek lazım. 

Abi rüZgar, havanın sıcaklığı, hava basıncı, yolun durumu, vs falan ben şöyle söylim 238 km hızdı tam net hatırlamıyorum, kadranı görünce şok olmuştum ? aracın kontrolü zorlaştı o arada baktım kadrana zafen. Tabii çok faktör vardır ama gerçekten de bu hızı gördüm eşim de şahittir. Tabii resim çekme gibi bir çılgınlık yapmadım. Neden o kadar hızlıydım onu da bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Az önce başka bir forumda Falken ve Dunlop ile ilgili yorumlara bakarken bir kullanıcı, Bu lastiklerin yere temas genişliğinin dar olduğunu ve lastikçide bizzat denedigini yazmış. 195/60/16 ebatlı Falken ve Dunlop  lastiğin 16 cm civarı yerle temas ettiği , Michelin primacy 3 lastiğin ise 18 cm civarı yerle temas ettiğini yazmış. Lastik basinclari da aynıymış. Lastiklerin yol ile temas ettiği alanı araştıran bir test bulamadım. Bu konuda fikri veya bilgisi olan varsa bilgi verebilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Ahmet Altınalan yazdı:

Az önce başka bir forumda Falken ve Dunlop ile ilgili yorumlara bakarken bir kullanıcı, Bu lastiklerin yere temas genişliğinin dar olduğunu ve lastikçide bizzat denedigini yazmış. 195/60/16 ebatlı Falken ve Dunlop  lastiğin 16 cm civarı yerle temas ettiği , Michelin primacy 3 lastiğin ise 18 cm civarı yerle temas ettiğini yazmış. Lastik basinclari da aynıymış. Lastiklerin yol ile temas ettiği alanı araştıran bir test bulamadım. Bu konuda fikri veya bilgisi olan varsa bilgi verebilir mi?

Arabanın altında mı yoksa olduğu yerde mi? Bu kadar fark fazla ise janta nasıl oturacak bunların da limiti var yoksa virajda bile yerinden çıkar lastik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Arabanın altında mı yoksa olduğu yerde mi? Bu kadar fark fazla ise janta nasıl oturacak bunların da limiti var yoksa virajda bile yerinden çıkar lastik.

Arabanın altındayken. Çünkü lastik takıldı ve basınçlarına bakıldı diye yazmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Ahmet Altınalan yazdı:

Arabanın altındayken. Çünkü lastik takıldı ve basınçlarına bakıldı diye yazmış.

Lastiği janta takıp basınca bakılmış olabilir, ben şimdi kadar böyle bir test/yazı görmedim ? Eğer fırsat olursa bakarım bakabildiğim markalara.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Lastiği janta takıp basınca bakılmış olabilir, ben şimdi kadar böyle bir test/yazı görmedim ? Eğer fırsat olursa bakarım bakabildiğim markalara.

Ben de hiç rastlamadım. Böyle bir yorum ve bilgiyle de ilk defa karşılaşıyorum. Çok ilginç geldi. Bu sebeple forumda paylaşmak istedim. Teşekkür ederim Yakup bey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben yanlış mı anladım bilmiyorum ama aynı ağırlık altında, aynı basınçta, aynı genişlikteki lastiklerin yere bastığı alanların farklı olmasını ben pek anlayamadım. Farklı geometri ya da malzeme farklılıkları neden olabilir ama böylesine bir fark olması çok mantıklı gelmedi. Bir de nasıl ölçmüşler acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Semih O. yazdı:

Ben yanlış mı anladım bilmiyorum ama aynı ağırlık altında, aynı basınçta, aynı genişlikteki lastiklerin yere bastığı alanların farklı olmasını ben pek anlayamadım. Farklı geometri ya da malzeme farklılıkları neden olabilir ama böylesine bir fark olması çok mantıklı gelmedi. Bir de nasıl ölçmüşler acaba?

Bahsi geçen yazıyı aynen aktarıyorum:

"bu lastiklerin tabanı dar basıyor, 195 ebadında olan lastiğim 185 lastiklerden bile daha dar basıyor bunu bayii ile inat ettikten sonra ölçtük ve kendisi bile şaşırdı hatta 15dk lastik basınçlarına baktı vs. H serisi Michelin Primacy 3 195/60/16 lastik getirtildi takıldı ve basan kısmı 18cm civarı ölçüldü oysa Falken/Dunloplar 16cm anca geliyordu."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Ahmet Altınalan yazdı:

Bahsi geçen yazıyı aynen aktarıyorum:

"bu lastiklerin tabanı dar basıyor, 195 ebadında olan lastiğim 185 lastiklerden bile daha dar basıyor bunu bayii ile inat ettikten sonra ölçtük ve kendisi bile şaşırdı hatta 15dk lastik basınçlarına baktı vs. H serisi Michelin Primacy 3 195/60/16 lastik getirtildi takıldı ve basan kısmı 18cm civarı ölçüldü oysa Falken/Dunloplar 16cm anca geliyordu."       

Farklı markalarda aynı ebadda lastik tabanları farklı boyutta olabilir ama bu normal ölçüyü ±0,5-1 cm geçmez.

Yazıdaki ifadede zaten ölçümün pek hassas olmadığı anlaşılıyor.

Kaldı ki lastiğin zemine basma genişliği performansla ilgili tek bir kriter olarak algılanmamalı. 

Yük altında tabandaki değişim, virajda yanağa doğru yatmada oluşan profil, hamurun yuvarlanma direncine etkisi gibi çok sayıda değişken devreye girecektir. 

Ölçümü hassas yapmak için lastik tabanına taze boya sıkıp bir tur yerde döndürmek ve yerdeki izi ölçmek lazım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Herkese selamlar,

Yarın sabah yazlık lastik sipariş edeceğim. 3 Marka model arasında kaldım. 4 Lastik için maksimum bütçem 1.000 TL Civarı.

Lassa Driveways 205/55R16 91V (214 TL)

Goodyear Eagle Sport 205/55R16 91V (205 TL)

Bridgestone Turanza T001 205/55R16 91V ( 240 TL)

Yüksek hızlarda, bol virajlı yollarda genel de seyir ediyorum. Ortalama 1 yılda, 40 Bin KM yol yapan birisiyim.

Kolayoto.com'dan ürünleri sipariş edeceğim. Lassa için ciddi bir pozitif yorum var.

Tecrübeli abilerden acil öneri bekliyorum, hemen sipariş geçeceğim.

Edit : Yakıt, yol tutuşu harfleri A'ya doğru mu iyileşme sağlıyor? Öyleyse yakıt verimliliğinde lassa diğerlerini dövüyor. Benim için yakıt önemli bir konu.

Furkan Çiçek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Furkan Çiçek yazdı:

Herkese selamlar,

Yarın sabah yazlık lastik sipariş edeceğim. 3 Marka model arasında kaldım. 4 Lastik için maksimum bütçem 1.000 TL Civarı.

Lassa Driveways 205/55R16 91V (214 TL)

Goodyear Eagle Sport 205/55R16 91V (205 TL)

Bridgestone Turanza T001 205/55R16 91V ( 240 TL)

Yüksek hızlarda, bol virajlı yollarda genel de seyir ediyorum. Ortalama 1 yılda, 40 Bin KM yol yapan birisiyim.

Kolayoto.com'dan ürünleri sipariş edeceğim. Lassa için ciddi bir pozitif yorum var.

Tecrübeli abilerden acil öneri bekliyorum, hemen sipariş geçeceğim.

Edit : Yakıt, yol tutuşu harfleri A'ya doğru mu iyileşme sağlıyor? Öyleyse yakıt verimliliğinde lassa diğerlerini dövüyor. Benim için yakıt önemli bir konu.

ADAC verilerine bir göz at istersen bence seçimlerde yanlışın var 

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2018_Sommerreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId=313499&SourcePageId=31821

diğer lastik boyutları için https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Tugay Yılmaz yazdı:

Nasıl bir yanlış? Fiyat / Performans ve maksimum bütçeme göre seçim yapmaya çalışıyorum. 4 yıldır 205-55-16 ebatlar kullanıyorum.

Bu seçtiğim modeller f/p olarak kötü mü?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Furkan Çiçek yazdı:

Nasıl bir yanlış? Fiyat / Performans ve maksimum bütçeme göre seçim yapmaya çalışıyorum. 4 yıldır 205-55-16 ebatlar kullanıyorum.

Bu seçtiğim modeller f/p olarak kötü mü?

fiyat olayına bişey diyemem ama lastik dediğin 2yılda bir alınmıyor 1 ay daha geç al ama iyisini al.

Aşağıdaki 3 lastik arasında bir seçim yap bence ama continental pc5 tavsiye ederim bende bu yıl taktım ortalama yakıt tüketimim 5.5tan 5.2lere düştü birde bu yanından düşün.

Bridgestone Turanza T001 Evo

Continental Premium Contact 5

Hankook Ventus Prime 3 K125

https://anasayfa.focusclubtr.com/2018-adac-yaz-lastigi-test-sonuclari-205-55-r16-v/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Tugay Yılmaz yazdı:

fiyat olayına bişey diyemem ama lastik dediğin 2yılda bir alınmıyor 1 ay daha geç al ama iyisini al.

Aşağıdaki 3 lastik arasında bir seçim yap bence ama continental pc5 tavsiye ederim bende bu yıl taktım ortalama yakıt tüketimim 5.5tan 5.2lere düştü birde bu yanından düşün.

Bridgestone Turanza T001 Evo

Continental Premium Contact 5

Hankook Ventus Prime 3 K125

https://anasayfa.focusclubtr.com/2018-adac-yaz-lastigi-test-sonuclari-205-55-r16-v/

Bu lastiklerin ömrü ne kadar ki? 2013 aracımda bu benim alacağım 3. set olacak ? Gerçi ilk seti saymayalım, o gençliğin verdiği sürüşle baloncularla geldi geçti ?

Şöyle sorayım, bu ay ki bütçeme göre mecbur bu skalada kalmam lazım. Conti'nin lastiği aynı sitede 300 küsür bandında. Kartımda o kadar limit kalmadı. O yüzden benim bu bütçe ile seçim yapmam lazım. Başa döneceğim ama en iyisini seçmem lazım o ürünlerde, bu şekilde bir tercih önerisinde bulunamazmısın 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.