Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

1 dakika önce, Onur Sezgin yazdı:

geçen gün denk geldi video...viraj dediniz,

bunu izledikten sonra michelinlerin parçalanmasından ciddi olarak korktum (ama kısa sürdü :D)

bu arada yaklaşık 55 bin km kullandım, 2013 üretim, 5mm civarı dişleri kalmıştı. Aslında kuruda fena değillerdi hala ama ıslakta tamamen bitiklerdi ve gözle bakıldığında her yeri kılcal çatlak doluydu :) 

--1 dakika sonra eklendi--

bir şey daha, 4 jantta da dış tarafa 60 gram civarı balans kurşunu koydular, hiç bu kadar yüksek gördüğümü hatırlamıyorum, lastikler mi dengesiz anlamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

bunu izledikten sonra michelinlerin parçalanmasından ciddi olarak korktum (ama kısa sürdü :D)

bu arada yaklaşık 55 bin km kullandım, 2013 üretim, 5mm civarı dişleri kalmıştı. Aslında kuruda fena değillerdi hala ama ıslakta tamamen bitiklerdi ve gözle bakıldığında her yeri kılcal çatlak doluydu :) 

bunu izleyince viraja girmeye korktum :) düz yolda sürcem artık... :P 

• Haha 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Ozan Kar yazdı:

4 jantta da dış tarafa 60 gram civarı balans kurşunu koydular, hiç bu kadar yüksek gördüğümü hatırlamıyorum, lastikler mi dengesiz anlamadım.

Jantları kontrol ettirdin mi hiç? Bu kadar kurşunu duyunca jantta eğrilik olabileceği geldi aklıma

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

Jantları kontrol ettirdin mi hiç? Bu kadar kurşunu duyunca jantta eğrilik olabileceği geldi aklıma

yolda bi sıkıntısı yoktu (200+ hızlar dahil)

bide 4üde aynı oldu dış 60-70 iç 10-15

benden önce takılan da benzerdi hatta dış 40-50 iç 15-20 filan diye hatırlıyorum o da farklı ölçü aynı lastik replika sıfır jant. adamların makinasında gariplik var dicem ama 120ye kadar bi titreme vs yapmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
‎28‎.‎06‎.‎2017 - 09:20 tarihinde, Kaan Zaim yazdı:

İnşallah 1 seneyi devirdikten sonrada bu söyledikleriniz devam eder :). Bende sıfır set michelin primacy 3 aldım (Hala da üzerinde). Ancak ilk başlarda sizinde belirttiğiniz gibi olan lastik, 1 yıl sonunda bu özelliklerini kaybetmeye başladı. Aslında Brigestone turanza kullanım ömrü boyunca bana göre daha dengeli bir lastik. Muhtemelen bir sonraki lastiğiniz gene bridgestone olacaktır :)

Eveeet 1 yıl dolmak üzere Kaan Gel hele bakem. Geçen yılki fikirlerim hala aynı. Ama bu lastiğin ömrü en fazla 3 yıl. Neden mi? Eriyor çünkü. Özelliklerinde bir kayıp yok ama normal bir lastikten önce erimeye başlıyor. E napalım canım erirse yenisini alırız biz de.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

Eveeet 1 yıl dolmak üzere Kaan Gel hele bakem. Geçen yılki fikirlerim hala aynı. Ama bu lastiğin ömrü en fazla 3 yıl. Neden mi? Eriyor çünkü. Özelliklerinde bir kayıp yok ama normal bir lastikten önce erimeye başlıyor. E napalım canım erirse yenisini alırız biz de.

Bende GY F1 Asymmetric 2'de üçüncü yılımı dolduruyorum. 

Aşınma yok, sertleşme var, ve bu da artık yol tutuşu olumsuz etkilemeye başladı.

Kaymak asfaltta acemi buz patencisi gibiyim. 

Hep yazarım, kabul edilebilir performans için sınır 30.000 km / 3 yıldır. Devamında kaybınız çok olur.

Şimdi durduk yerde lastik arayacağız. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

31 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

Eriyor çünkü. Özelliklerinde bir kayıp yok ama normal bir lastikten önce erimeye başlıyor.

Primacy e ben ömür biçemiyorum abi. Eski aracımda 1 sene içerisinde oluşan derin ufalanma/parçalanma üzerinde diş derinliği iyi olmasına rağmen tedirgin etmişti beni. Ki 2.senesinde yeniledim.

Ramazan D. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arabayı aldığımda kışlıklar vardı üzerinde godyear ultragrip 9 ses yapması dışında çok iyi lastik veya da hiç kışlık lastik kullanmadığım için normal olan bi durum bana farklı geliyor, yazlık lastiklerinide teslim almıştım alırken michelin p3  üç yıllık lastikler 2 hafta önce yazlıkları taktırdım diş derinliği iyi durumda olmasına rağmen virajlarda zorladığımda kayma başlıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Bende GY F1 Asymmetric 2'de üçüncü yılımı dolduruyorum. 

Aşınma yok, sertleşme var, ve bu da artık yol tutuşu olumsuz etkilemeye başladı.

Hep yazarım, kabul edilebilir performans için sınır 30.000 km / 3 yıldır. Devamında kaybınız çok olur.

Şimdi durduk yerde lastik arayacağız. 

Abi seçim seçenekleri sunsalar uzun ömürlü ama yıldan yıla özellikleri azalan lastik mi yoksa kısa ömür ama performansı değişmeyen mi diye ben kısa ömürlüyü seçerdim. Yollarımız belki biraz daha düzgün olsa 4 yıl kullanılabilir pilot sport lar.

--2 dakika sonra eklendi--
1 saat önce, Ramazan D. yazdı:

Primacy e ben ömür biçemiyorum abi. Eski aracımda 1 sene içerisinde oluşan derin ufalanma/parçalanma üzerinde diş derinliği iyi olmasına rağmen tedirgin etmişti beni. Ki 2.senesinde yeniledim.

Primacy benim 1 yaz anca dayanabildiğim lastiklerdi. Tmm sessiz konforlu ama sürekli patinaja düşmesi ve dediğin gibi kısa zamanda sanki 5 yıllık lastik haline gelmesi gerçekten kötü. Benim yukarıda yazdığım lastik Pilot sport 4 bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

32 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

seçim seçenekleri sunsalar uzun ömürlü ama yıldan yıla özellikleri azalan lastik mi yoksa kısa ömür ama performansı değişmeyen mi diye ben kısa ömürlüyü seçerdim.

Kesinlikle...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 Sene Continental prenium Contact 2 kullandım tek gözlemlediğim problem ön tekerleklerde kenarlarda soyulma ve çatlama oldu.Yol tutuşu ve özellikle virajlarda güven veren bir yapısı vardı 215-55-r16 Daha sonra 1 takım 205-55-r16 Mıchelın Prımacy 5 taktırdık 3 ay falan gibi bir süredir kullanıyorum özellikle virajlarda Continental gibi güven vermiyor sanki her an araba kayacakmış gibi bir his oluşuyor. Şimdilik  bir sıkıntı gözükmüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Cem Boneval yazdı:

aynı sorunu şu an bende yaşıyorum hocam. Yumuşak kışlıklardan sonra sert Turanzaları takınca (31.000 km kullanıldı bu lastikler) , şuan bariz bir yol tutuş sorunu yaşıyorum. Sırf basınçları kontrol altında tutmak için michelin'in lastik basınç aletini falan aldım. Çünkü her lastikçi, her alet farklı ölçüyor, standardı yakalamak imkansız... En azından kendim takip ediyorum. Şuan aracın kapısında yazan değerler olan 33 psi ile kullanıyorum fakat arabada tek başımayken ön taraf biraz oynuyor. Sanırım 32 ile deneyeceğim. Sonuç olarak bu lastikler beni bu yaz ancak çıkarır, seneye nisan gibi yeni lastik alınacak gibi görünüyor... 40.000'i bulacaktır diye tahmin ediyorum kışlık mevsimine kadar... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim GY EfficentGrip Performance'larda 30.000kmyi az biraz geçti,

Bu sabah 90 dereceye yakın bir sola kıvrılan virajda (ana yol değil ve herhangi bir araç yokken) biraz zorlayayım dedim aracı ve 60-70km/h gibi bir hızla virajda arka kopma eğilimi gösterdi ve esp devreye girip arkayı toparladı.

Geçmişte daha sert girdiğim de bile esp girmezdi devreye, bizimde lastik miadını dolduruyor sanırım.

(Not: Böyle şeyleri kalabalık yollarda ve bilhassa aracınızda sizden başkası varken denemeyin)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.