Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

Bir saat önce, Tolgahan Duman yazdı:

205 55 R16 lastik ebatim

--2 dakika sonra eklendi--

Goodyear EGP araştırdım biraz fakat Türkiye koşullarında olumsuz yorumlarda gördüm yoksa kafamdaki lastiklerden bitanesi oydu

Yorumlar ne kadar objektif o da ayrı konu. Her lastik için bir sürü olumsuz yorum yapılabiliyor. Ya da tam tersi. Kimi gider Petlas bayılır, Micheline saydırır. Kimi başka bişeye . Sonuçta hepsinde problem çıkabilir. Aralarında büyük uçurum olmayan premium markalardan birini tercih etmek lazım. Herkesin deneyimi farklı sonuçta.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

2012 model focus 3 hb aracımı 3 ay önce aldım. üzerinde fabrika çıkışlı 215 55 R16 ebatlarında Goodyear EfficientGrip 4 oluklu lastikler vardı. Yol tutuşu iyi, fazla ses yapmayan, sürüş sırasında güven veren bir lastikti. Lastiğin ömrü dolduğu için sadece 1 hafta kullanma fırsatım oldu ama beni yeterince tatmin etti. Bu yüzden Goodyear EfficientGrip Performance 4 oluklu lastiklerden aldım. Lastiklerimden memnunum tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2014 sedan da 3 oluklu Goodyear EGP 6k km dir kullanıyorum ne ıslak zemin  ne viraj nede sıcak asfaltta hiç bir sıkıntı yaşamadım orjinal eskiyen conti lerden çok daha konforlu çok daha iyi geldi bana 4 oluklunun ne farkı var denemedim bilemem

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı geceler herkese..İstanbula geleli 3 ay oldu, aracı aldığımda üzerinde premiorri kar lastiği vardı..sözde sıfır(öyleymiş harbiden)..uğultu çoktu ama..hız arttıkça artıyor, yolcunun bile dikkatini çekiyordu..2004 golfte ses gelmiyordu, focusa toz konduramıyordum bende..neyse ki servis uğultunun keten kırma sonucu lastikten olduğunu belirtti, lastikçi de yazlığa geçerken orta merkezde olan dengesizliği gösterdi vs..Muş'un ilçesindeydim -20 -30 lar..tam oranın lastiği, sağlam kar olduğundan kullandım..sorun olmaz ama yüksek hızlarda dengesizlik yaratır vs dediler..sorunda yaşamadım hiç..dişleri vs epey iyi..tayin, taşınma yük derken orada cüzi miktara başka memura verdim lastiği..verirken (nisan ayı) harbiden lastik 2016 aralık son hafta üretimi imiş onu gördük..neyse..aracı satarım belki derken plan değişti..aracı satmıyorum..ve havalar soğudu..muştan ayrılma planı olmadığından 4 adet gy efg almıştım yazlık(bilsem istanbulu 4 mevsim alırdım).. kış lastiği alacağım ve okyanusta kayboluyorum üstadlar..makul seviyede(yazlık gibi 1000 tl üzeri çıkamam) 700-800tl maksimum kış lastiği alacağım..istanbul sancaktepe kullanım yerim..bir öneriniz var mıdır? 

focus 2013, hb..ebat: 205/55/16 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 saat önce, Kadir Kocatürk yazdı:

orjinal eskiyen conti lerden çok daha konforlu çok daha iyi geldi

Uzun süreli kullanılmış lastikten sonra yeni ne taksanız iyi gelir, kıyaslamayı modellerin sıfır hali üzerinden yapmak lazım.

3 saat önce, Halit AYDIN yazdı:

bir öneriniz var mıdır? 

Birinci terciih

http://kolayoto.com/lassa-snoways-3-205-55r16-91h.html

İkinci tercih

http://kolayoto.com/petlas-snowmaster-w651-205-55-r16-91h.html

Başkasına da bakmam.

Aslında Istanbul dışına çıkmayacaksanız Istanbul gibi ılıman iklimli bir şehirde birkaç gün yağan karda arabayı kullanmamayı göze alarak yaz lastikleri ile kışı geçirmek pek mümkün.

Ben öyle yapardım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Uzun süreli kullanılmış lastikten sonra yeni ne taksanız iyi gelir

Aynen çok haklısınız bayağı bi eskimişti yeniler çok yumuşak ve konforlu

10 saat önce, Cem Boneval yazdı:

kıyaslamayı modellerin sıfır hali üzerinden yapmak lazım.

Cem bey kısa bir yazı ama ben defalarca okudum yinede anlamadım sıfır hali kıyaslama nasıl yapılır firmaların lastik deneme imkanları varmı bana hiç denk gelmedi yeni lastiği takıyoruz ben bunu beğenmedim birde şunu takalım bir tur atayım mı  nasıl diğerine göre farklı mı diyebiliyor muyuz ben niye bu imkandan faydalanmadım zaten lastiği değiştirirken sensörü de kırmışlardı üstleri nede almadılar kırıkmış dediler. Cem bey ben bu goodyear bayine çatarım yarın 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Istanbul gibi ılıman iklimli bir şehirde birkaç gün yağan karda arabayı kullanmamayı göze alarak yaz lastikleri ile kışı geçirmek pek mümkün.

Ben öyle yapardım.

bu kış öyle düşünüyorum bende

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Uzun süreli kullanılmış lastikten sonra yeni ne taksanız iyi gelir, kıyaslamayı modellerin sıfır hali üzerinden yapmak lazım.

Birinci terciih

http://kolayoto.com/lassa-snoways-3-205-55r16-91h.html

İkinci tercih

http://kolayoto.com/petlas-snowmaster-w651-205-55-r16-91h.html

Başkasına da bakmam.

Aslında Istanbul dışına çıkmayacaksanız Istanbul gibi ılıman iklimli bir şehirde birkaç gün yağan karda arabayı kullanmamayı göze alarak yaz lastikleri ile kışı geçirmek pek mümkün.

Ben öyle yapardım.

Bireysel araçlara zorunluluk olmadığından yaz lastiğiyle devam etmeyi düşündüm..Derece 7 nin altına düşüyor..Lastik hamuruna, ömrüne zarar vermez mi Cem abi? Çabuk yıpranmaz mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Kadir Kocatürk yazdı:

Aynen çok haklısınız bayağı bi eskimişti yeniler çok yumuşak ve konforlu

Cem bey kısa bir yazı ama ben defalarca okudum yinede anlamadım sıfır hali kıyaslama nasıl yapılır firmaların lastik deneme imkanları varmı bana hiç denk gelmedi yeni lastiği takıyoruz ben bunu beğenmedim birde şunu takalım bir tur atayım mı  nasıl diğerine göre farklı mı diyebiliyor muyuz ben niye bu imkandan faydalanmadım zaten lastiği değiştirirken sensörü de kırmışlardı üstleri nede almadılar kırıkmış dediler. Cem bey ben bu goodyear bayine çatarım yarın 

Maalesef bizlerin bunu yapma şansı yok. Değerlendirme derken şöyle; hafızayla eskiye dönüp benzer şartlar altında değerlendirmek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 saat önce, Kadir Kocatürk yazdı:

Cem bey kısa bir yazı ama ben defalarca okudum yinede anlamadım sıfır hali kıyaslama nasıl yapılır 

Yeterince açık yazmamışım demek. İki türlü yapılır, lasitğiniz yeni iken hafızanızda yer ettiği haliyle, ya da başka birisinde aynı araçtan var ve farklı bir lastiği yeni takmış iseç

İlki çok muğlak olur hafızaya dayandığından, ikincisi çok zor.

Özetle yıpranmış lastikten sonra yeni lastik taktığınızda size iyi gelmesi çıkarmış olduğunuz modeli kötülüğünden değil yıpranmışlığından olduğunu unutmamak ve buna dayanarak şu marka model bundan iyi derken iki kere düşünmek lazım.

13 saat önce, Halit AYDIN yazdı:

Bireysel araçlara zorunluluk olmadığından yaz lastiğiyle devam etmeyi düşündüm..Derece 7 nin altına düşüyor..Lastik hamuruna, ömrüne zarar vermez mi Cem abi? Çabuk yıpranmaz mı?

Yıpranmaz, aksine hamuru sertleşir ve göreceli az aşınır, ama performansı da ona göre azalır. Tabii bu daha çok ıslak/karlı/buzlu zeminler için geçerli. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

30 bin km de cpc2 den biri balon yapması sonucu yaz lastiği arayışına giriştim.

aslinda  goodyear egp 4 kanallı veya conti pc5 almayı dusunuyordum.

sonrasında testlere bakar iken  Hankook Ventus Prime 3 K125 lastik dikkatimi çekti.

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-Auto-Express-Summer-Tyre-Test.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2017-Auto-Bild-Summer-Tyre-Shootout.htm

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-AutoBild-Summer-Tyre-Test.htm

ve bu lastiğin 4 aded fiyatı n11 de 808 tl.

arkadaslar üstatlar...

bu fiyata daha iyisi varmı yoksa maceraya atılmayıp egp veya cpc5 e mi yönelim.

ayrıca bi hususta daha bilgi rica edim 30k kullanılmıs cpc2 nin biri balon yaptıgından kalanları degerlendirebilmemin bir yolu varmıdır tesekkurler.

uğur özsabır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

39 dakika önce, uğur özsabır yazdı:

bu fiyata daha iyisi varmı yoksa maceraya atılmayıp egp veya cpc5 e mi yönelim.

Prime 3'le deneyimim olmadı ama Ventus S1 evo oldukça başarılı. Ayrıca Prime 3 fabrika çıkışı farklı modellerde gözlmledim.

Yani macera sayılmaz, bence denemeye değer. Tabii satıcı sağlam ise. 

41 dakika önce, uğur özsabır yazdı:

kalanları degerlendirebilmemin bir yolu varmıdır

Yok. Balans kontrolunda deformasyonlar fark edilebilir. 30.000 km yapmış lastikte çok da fazla uğraşmazdım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün okuldan bir arkadaşta lassa kış lastiği aldı..Sen anlarsın hocam diye sordu tam bilemedim..çok etkilemez ama dikkat etse iyi olurdu filan dedim..lastiklerin dışında "O" işareti var beyaz..bende de var..carrefour da akşam baktım..lassa özel koymuş hepsine.. dışta olan bölüm için sanırım..üretim tarihleri de o tarafta..ikisinde görünüyor ikisinde yok diyor hoca ve olmayanlarda tarihte görünmüyor..takılırken tarihleri görmüş..44. hafta üretimi hepsi..Yani out, in vs karışmış..desen çizgileri aynı yönde ama diyor..aynı olur mu görmeden anlamadım..yazın benim patlama sonrası lastikci de goodyear da in kısmını dışa takmıştı..sonra diğer gittiğim lastikçi değişmişti..bu durum çok etkiler mi arkadaşlar? saygı değer @Cem Boneval abimize de danışalım:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.