Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada)

Batuhan Gümüş

Önerilen Mesajlar

Merak edenler icin: http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/Line.htm

Mid Range: http://www.tyrereviews.co.uk/Search/Size/215-55-16/Season/Summer/Class/Mid-Range/Order/Rating

Premium: http://www.tyrereviews.co.uk/Search/Size/215-55-16/Season/Summer/Class/Premium/Order/Rating

Nokian icin yapilan yorumlarda (yazlik icin, kislik lastikleri zaten porfektooo) mid range bir lastigin premium range lastiklerden iyi olduguna inanamiyorum gibi laflar falan var.

Eger bu yazlik lastiklerinden memnun kalirsam yaz-kis nokianciyim demektir. Digerleri sadece polemikten ibaret olacak benim icin. Datalar yalan soylemez :) (GoodYear, Michelin, Bridgestone, Lassa, Continental ve Dunlop kullanmis birisi olarak tabi)

Servet Özkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

37 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Bence yanlış yapıyorsunuz ama muhtemelen tanıdıklardan lastik alıp taktırmak için :) 

Başka bir ayara gerek yok, hayırlı olsun.

NOT: Yukarda dediğim yazılım ayarı hariç tabi.

aslında tanıdık değil başka şansım olmadığı için :) polatlı da pek seçenek yok birde bridgestone var onada 230 dediler olmadı onada yönelebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Burak Ün said:

aslında tanıdık değil başka şansım olmadığı için :) polatlı da pek seçenek yok birde bridgestone var onada 230 dediler olmadı onada yönelebilirim.

Bulundugun yere kargo gelebiliyorsa ve yine orada lastikci varsa balans yapabilen neden kendini kisitliyorsun? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Servet Özkan said:

Bulundugun yere kargo gelebiliyorsa ve yine orada lastikci varsa balans yapabilen neden kendini kisitliyorsun? :)

aslında biraz aceleye geliyor şuan üstündeki lastikler baya kötü. ama haklısınız acele edip yanlış tercih yapmaya gerek yok biraz daha araştırıp iyisini almalı. teşekkürler :)

yalnız dediğiniz markayı araştırdım biraz çok başarılı sonuçlar almış testlerden. ankarada lastik jant dünyası diye bir mekandan fiyat aldım 175 tl gibi çok uygun geldi. acele etmemek işe yarıyor gibi :) @Servet Özkan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Burak Ün yazılanları ciddiye alın bence, ücretsiz kargo ile gelebilen pek çok seçenek var.

Bir-iki tane de ben ekleyeceğim.

Makyajlı Focus'ların standart 205/55-16 ile geldiğini yazmam herhalde 205 konusundaki endişenizi ortadan kaldırır. 

http://www.hepsiburada.com/bridgestone-205-55r16-91v-er300-oto-lastik-ucretsiz-montaj-uretim-yili-2015-p-OTLSTBRI61861900

http://www.hepsiburada.com/nokian-line-205-55-r16-91v-yaz-lastigi-uretim-yili-2015-p-OTKMT428317

http://www.hepsiburada.com/continental-205-55r16-91v-contipremiumcontact5-oto-lastik-uretim-yili-2015-p-OTLST0356252

Benim tercih sıralamam

1. Goodyear Efficient Grip Performance

2. Nokian Line (daha çok denemek amacı ile)

3. Continental Premium Contact 5

2 saat önce, Servet Özkan said:

Nokian icin yapilan yorumlarda (yazlik icin, kislik lastikleri zaten porfektooo) mid range bir lastigin premium range lastiklerden iyi olduguna inanamiyorum gibi laflar falan var.

Daha önce de yazdım, Line serisi kullanıcı yorumları göklerde iken detaylı inceleme ve karşılaştırmalarda vasat.

Data demişken son Autobild yeni bir inceleme başlattı, taze bilgi, ebad 205/55-16, ilk aşamada fren performansı değerlendirildi.

Tablo şöyle (ıslak, kuru ve toplam fren mesafesi)

ABLastik.JPG.3aa790b0eb4ad2bcf1f17ccc641

Kaynak: http://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2016-205-55-r-16-5629291.html

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Cem Boneval said:

Daha önce de yazdım, Line serisi kullanıcı yorumları göklerde iken detaylı inceleme ve karşılaştırmalarda vasat.

Data demişken son Autobild yeni bir inceleme başlattı, taze bilgi, ebad 205/55-16, ilk aşamada fren performansı değerlendirildi.

Tablo şöyle (ıslak, kuru ve toplam fren mesafesi)

ABLastik.JPG.3aa790b0eb4ad2bcf1f17ccc641

Kaynak: http://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2016-205-55-r-16-5629291.html

Vasat Derken? 14. Sirada. Ayrica bu inceleme sadece frenleme. Overall da sopa yedirebilir diger firmalara :) Kim bilir?

Kaldi ki birkac metre fark var (Ilk premium rakibine 1 metredende az). Fazla agir oldu bence vasat, ne dersin?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Cem Boneval said:

Resmen Top Gearin eski kadrosunu canlandirdin gozumde. Kisitli test kriterleri bunlar. Frenlemesi en iyi demek yerine Top bilmemkac testi falan diyorlar ve evet vasat degil, cunku premium rakiplerini kovaliyor adamlar. O listelere girememis birsuru firma da var tabi. 2015 testinde 3. olmus. Daha ne yapsin :) Ha bu arada bu lastiklere eLine'i da dahil etselermis keske :) Yine diyorum testler pek ciddiye aliniyor ama test kistaslari cok kisitli. Eldeki hesap carsiya uymayacak bir cok urun var mesela o kafada :) Cok ince hesaplar icindesin bence, hemde kriterlerin pek bi eksik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Servet Özkan said:

Cok ince hesaplar icindesin bence, hemde kriterlerin pek bi eksik.

Komik...

Datadan dem vuran sensin. Sonra sunulan datayı beğenmiyorsun.

Testlerdeki dataya burun kıvırdığına göre bu konularda engin deneyim ve görüşlerin olmalı ki onlara tutunmayı tercih ediyorsun.

Onları da bizlerle paylaşsan da biz de nasiplensek.

Kanaat önderliğini sevgi ve saygı ile karşılamaya hazırım.

Kanıtları kabul etmediğimize göre kanaatlere başvuracağız demektir. 

Önemli not: Testlerin kuşkuyla karşılanması gerektiğini, araç, ebad ve değerlendirme farklarının olabileceğini, hatta taraflı olabileceklerini hep yazdım. Ancak çok sayıda incelemenin sonucu aynı yöne işaret ediyorsa dikkate alınmadan geçilmemesi gerektiğini de aynı şekilde savundum.

Çıkış noktamızı hatırlayalım: Nokian kötüdür demedim, kullanıcı yorumları ile detaylı dergi/kurum inceleme sonuçlarının örtüşmediğine dikkat çekmeye çalıştım.

Benim gözümde denemeye değer bir lastiktir, hesaplı bulsaydım F1 asymm2 yerine alıp denemeyi dahi düşünürdüm, ama sadece XL'leri göreceli makul fiyata bulabildim, bu yüzden de almadım.

Yeniliklerde kişisel gözlemlere meraklı olduğumu CrossClimate kullanmam ile kanıtlayabilirim sanrım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Cem Boneval said:

Komik...

Datadan dem vuran sensin. Sonra sunulan datayı beğenmiyorsun.

Testlerdeki dataya burun kıvırdığına göre bu konularda engin deneyim ve görüşlerin olmalı ki onlara tutunmayı tercih ediyorsun.

Onları da bizlerle paylaşsan da biz de nasiplensek.

Kanaat önderliğini sevgi ve saygı ile karşılamaya hazırım.

Kanıtları kabul etmediğimize göre kanaatlere başvuracağız demektir. 

Önemli not: Testlerin kuşkuyla karşılanması gerektiğini, araç, ebad ve değerlendirme farklarının olabileceğini, hatta taraflı olabileceklerini hep yazdım. Ancak çok sayıda incelemenin sonucu aynı yöne işaret ediyorsa dikkate alınmadan geçilmemesi gerektiğini de aynı şekilde savundum.

Çıkış noktamızı hatırlayalım: Nokian kötüdür demedim, kullanıcı yorumları ile detaylı dergi/kurum inceleme sonuçlarının örtüşmediğine dikkat çekmeye çalıştım.

Benim gözümde denemeye değer bir lastiktir, hesaplı bulsaydım F1 asymm2 yerine alıp denemeyi dahi düşünürdüm, ama sadece XL'leri göreceli makul fiyata bulabildim, bu yüzden de almadım.

Yeniliklerde kişisel gözlemlere meraklı olduğumu CrossClimate kullanmam ile kanıtlayabilirim sanrım. 

Bak yine baska bir dilden konustuguma inandirilmaya basladim ben yine.

Benim gosterdigim gercek kullanici yorumlari. Senin gosterdigin sadece tek bir acidan bakan test sonuclari? Dogru mu?

Kanaatse evet diger insanlarin ticari kaygilari olmadan yaptiklari yorumlar. Evet test ortamlarina mi guvenirsin yoksa insanlarin kumulatif yorumlarina mi dersen kesinlikle yorumlara derim, cunku isin icinde herhangi bir kaygi olmadigini tahmin edebilirim. Hic oyle bir onderlik kafam olmadi, benden boyle bir beklentin yokturda sanirim :) Bu mu derdi(m/n)iz? Engin tecrubemde yok yukardada kullandigim 5-6 lastik markasina kadar yazdim diger insanlarin yorumlarina pek guveniyorum ama. Vasat lafi pek bir oteritervari ucari ve gereksiz oldugu konusunda pek bir eminim ama ;)

Ayrica hicte komik degil ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

41 dakika önce, Cem Boneval said:

Niye Pirelli değil de Hankook?

Daha ucuz :) 

otomobilde marka bağımlılığınız var lastikte niye yok . Seçin bir markayı devam edin işte. Otomobil alırken böyle ıcık cıcık incelemiyoruz, 3 kuruşluk lastik için treadwearine kadar değerlendiriyoruz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Servet Özkan said:

Senin gosterdigin sadece tek bir acidan bakan test sonuclari? Dogru mu?

Yanlış.

Yakubun da refere ettiği test yöntemini kısaca özetleyeyim. 

Ayrıntısı Almanca ama yi,ne de merak edersen burada: https://www.adac.de/_mmm/pdf/So%20testet%20der%20ADAC%20Reifen%20Stand%202-2015_198601.pdf

Lastik temini süreci

Her bir modelden 6 farklı tedarikçiden toplam 28 adet satın alınıyor.

Test sonrası da bir takım lastik daha satın alınıp kullanılanlarla fark olup olmadığına bakılıyor. 

Böylelikle üreticinin teste özel lastik sunmasının önüne geçilmesine çalışılıyor. 

Sürüş özellikleri (günlük manevralar) kriterleri

Düz gidiş

Belli bir direksiyon açısından sabit dönüş çapı

Direksiyon hareketlerine tepki süresi ve niteliği

Lastiğin verdiği geribildirim hissi

Arka lastiğin sürüş çizgisine tepkisi

Sürüş güvenliği (limitlerde davranış) kriterleri

Geyik manevrasına tepkiler (önden-arkadan kayma, salınım vb.)

Simüle virajlarda slalom sürüşte direksiyona tepkiler ve ulaşılabilen hız

Sabit dairesel dönüşte kaymadan ulaşılan hız, kaymaya başlayacağına nasıl belli ettiği ve direksiyon tepkilerine itaati

Bütün bu testleri iki ayrı sürücü yapıyor

Frenleme

100'den 1 km/h hıza inme mesafesi

Yukarıda saydıklarım önce kuru sonra da eşit şekilde ıslatılmış zeminde yapılıyor. Ayrıca ıslak zeminde düz gidişte ve virajda kızaklama hızı belirleniyor.

Konfor

Normal şehir yollarında sürüş esnasında değerlendiriliyor, özellikle sertlik hissedilirse not ediliyor.

Ses

İki farklı sürücü araç içinde kapatılmış motorla 80'den yavaşlama sürecinde sesi değerlendiriyor, olumsuz etki varsa not ediliyor.

Aynı işlem dışarıdan ECE normalrına göre mikrofonla kaydedilerek değer dB olarak tanımlanıyor

Tüketime etkisi

Sabit 100 km/h hız ile 2 km'lik parkurda iki gün üstüste tüketilen yakıt kaydediliyor

Aşınma 

Benzer araç ve parkurda 15.000 km'lik değişik hız ve koşullarda konvoy sürüşü gerçekleştiriliyor, ayrıca Bridgestone'un aşınma simülatöründe başka bir set 5.000 km'lik parkur simülasyonuna tabi tutuluyor.

Her iki testten gelen lastiklerde lazer mekanimalı yüksek duyarlılıklı ölçüm sistemi ile diş derinliği kaydediliyor. 

Hız kategorisine uyumluluk

Merdane ile sürülen lastikler hız kategorisinin koşulları açısından sınandığı gibi daha yüksek hızlara ulaşma konusundaki güvenlik eşiği de değerlendiriliyor. 

Bu kadar ayrıntılı bir incelemenin karşısında bireysel görüşler. Kullanıcıların yüzde kaçı malım kötü der? 

Birini seçmek zorunda kalsam ben test yöntemini tercih ederdim. Öznelliği tartışılmayacak bireysel görüşleri değil.

Haliyle ikisinin örtüşmesi mükemmel olurdu, mesela F1 asymm2'de olduğu gibi. 

Bence komik olmaya devam ediyor.

Sevgili @Burak Ün tartışma sporundan hoşlanırız. Yol almanın, gelişmenin ve anlaşmanın antrenemanıdır. 

Bir saat önce, H. Cenk said:

otomobilde marka bağımlılığınız var lastikte niye yok

Otomobilde de yok bende, lastikte niye olsun?

Her tür bağımlılık zararlıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Lastik Seçimi (Genel Sorular ve Yorumlar Burada) olarak değiştirdi
  • Yakup Ç. A., bu konuyu kilitledi
  • Yakup Ç. A., bu konunun kilidini kaldırdı

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.