Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

C-max 2013 Kamera Procesi

Murat Kav.

Önerilen Mesajlar

@Özer Aksu yukarı doğru mesajlarımı okursanız resimleri ekledim resimlerin üzerinde çalışacak parçalar ve kodları mevcut bağlantı şekilleri ile birlikte :)

@Murat Kavuk bey yazmış Nasıl yaptığımızı mavi fakra soket temin edip ekranın arkasından sarı olan girişteki tırnağı biraz kazıdık soket oturacak şekilde :)

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Murat Kavuk said:

Serkan daha önce yazmıştı, doğrudan gps anteninin soketini kullanmışlar (mavi soket, her yerde bulmak daha kolay). Demekki onda da bu kablo yokmuş. Kamera girişi kehribar rengi.

Onlar bu eksik kabloyu şu şekilde çözdüler sanırım; mavi fakra soketi buldular, modüle kadar koaks kablo ile gittiler. Ekranın kamera girişinde mavi soketin girişini engelleyen çıkıntıyı falçata ile kaldırdılar. Sen de aynısını yapabilirsin. Yada ekrana giriş için "fakra I" ya da "fakra Z" soket bulabilirsin.

Bu resmi daha önce koymuş muydum? Yararlı olabilir. Bu sistemin teoride TMC desteği var. Ama bunun için ilave kablolar lazım. Bende de hepsi var, ama bir türlü montajını yapamadık. Dur bakalım ufak bir projem daha var, onda deneyebilir miyiz..

baglantilar.jpg

Ekranın arkasından module kadar kablo mu ?Eminmiisin ?bu zaten yolcu ayağına kadar hazır gelmiyor mu soket ayaklari bosta idi .

Asagidaki resimdeki soket girecek fakra kablo module kadar çekmeye gerek yok diyor Ruslar böyle değilse ben vazgeçtim bu işten şimdidden

Pin 33 END3_ SHIELD (Protection against interference)
Pin 34 leads to "display camera in fakra "-" (ground) 
Pin 35 leads to "display camera in fakra "+"

up303414-20141119i160103.jpg.68f06076587up303414-20141118i165008.jpg.fae531164e2

Bir saat önce, Serkan Karakoca said:

@Özer Aksu yukarı doğru mesajlarımı okursanız resimleri ekledim resimlerin üzerinde çalışacak parçalar ve kodları mevcut bağlantı şekilleri ile birlikte :)

@Murat Kavuk bey yazmış Nasıl yaptığımızı mavi fakra soket temin edip ekranın arkasından sarı olan girişteki tırnağı biraz kazıdık soket oturacak şekilde :)

Mesajınızı okudum serkan bey verdiğiniz parçaların içinden sadece modul benim işimi görüyor diğerleri uygun değil araciniz hb benim sedan soket kazımam gibi bir düşüncem yok bu nedenle doğru soketi sormak istemiştim. Onuda buldum Teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Özer Aksu said:

Ekranın arkasından module kadar kablo mu ?Eminmiisin ?bu zaten yolcu ayağına kadar hazır gelmiyor mu soket ayaklari bosta idi .

Asagidaki resimdeki soket girecek fakra kablo module kadar çekmeye gerek yok diyor Ruslar böyle değilse ben vazgeçtim bu işten şimdidden

Pin 33 END3_ SHIELD (Protection against interference)
Pin 34 leads to "display camera in fakra "-" (ground) 
Pin 35 leads to "display camera in fakra "+"

up303414-20141119i160103.jpg.68f06076587up303414-20141118i165008.jpg.fae531164e2

Mesajınızı okudum serkan bey verdiğiniz parçaların içinden sadece modul benim işimi görüyor diğerleri uygun değil araciniz hb benim sedan soket kazımam gibi bir düşüncem yok bu nedenle doğru soketi sormak istemiştim. Onuda buldum Teşekkürler 

Şu dökümanıda ekleyim buraya :) focus 3 Hb için bu yolu izledim ...

1-BAGAJ KAPAĞI BAKALİTİNE  KAMERANIN MONTAJI
Bagaj kapağı bakalitini söküyoruz.içerden 8-10 tane somun sökmemiz gerekecek bagaj iç plastiğini aldığımız zaman daha sonra vidaları gevşettik bagaj kapağındaki bakaliti aldık. kameranın kasasına göre kartondan bir kalıp çıkarttık sıfıra sıfır bakalitin iç bölümünden işaretledik çizdik kalemle kamera kasasının sıfıra sıfır oturacağı şekilde bir yer açıcaz  bakalite bakalit düz dururken yerinde kamera SOLDA  kalacak şekilde olacak .
2-KAMERADAN GERİ GÖRÜŞ MODÜLÜNE  KADAR TESİSAT ÇEKİLECEK 

Kameranın soketinin dibinden itibaren kaç kablo varsa renklerine uygun kalarak modüle kadar güzelce izole ederek ses yapmayacak şekilde modüle kadar tesisat çekiyoruz.Kameranın dibindeki soketten sonrasındaki yeşil soketi kesin 4 -5 parmak kablo bırakarak.ŞEMADAKİ RENKLERE GÖRE KAMERA KABLOLARIN BAĞLANTISI MODÜLE YAPILIYOR .

3-MODÜLÜN MONTAJINI GÖNDERDİĞİM RESİMDEKİ GİBİ YAPIP GRİ SOKETİ TAKIP YERİNE  OTURTUN ...

4 -GRİ SOKETİN ARKA TARAFINDAKİ ÖN TARAFA GİDEN KABLO RENKLERİNİ TAKİP EDİN RENGİNDEN YOLCU BÖLMESİNDEKİ KAPAĞIN ORADAKİ SOKETTEN KOPARTMADAN SIYIRIN 3 KABLO VAR 2 Sİ ÖNE KADAR GİDİYOR (KABLO SAYISINI YANLIŞ BİLMİYORSAM )DOĞRU İKİ KABLOYU BULUP SIYIRIN EKRANA YUKARI DOĞRU  GİDEN DİĞER UCU FAKRA SOKETLİ KABLOYU  BUNLARA BAĞLAYIN EKRANA GİDEN VİDEO GÖRÜNTÜ KABLOLARI BUNLAR 
5-ELM 327 KABLOSU İLE BEYİNDEN AKTİF ETMENİZ KALDI AKTİF HALE GETİRDİĞİNİZDE GERİ VİTESE GEÇİLDİĞİNDE ÇALIŞMASI LAZIM ...

@Özer Aksu 4.maddeyi uyguladınızmı ?

öne giden kablolar varmı sizde gri soketin arkasından ?

3 kablo öne doğru gidiyor mavi yeşil siyah yolcu tarafındaki bu bakalitin altındaki sokete kadar :) kablolar sokete girmeden ordan kabloyu sıyırın ekran için 2 tane fakra soketleri olan kabloları burdan ek yapıcaksınız :) ekranın arkasına fakraları takıcaksınız ...

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2. Numara zaten var ona gerek kalmayacak kablo alacağım orjinal 

30 dakika önce, Serkan Karakoca said:

@Özer Aksu 4.maddeyi uyguladınızmı ?

öne giden kablolar varmı sizde gri soketin arkasından ?

3 kablo öne doğru gidiyor mavi yeşil siyah yolcu tarafındaki bu bakalitin altındaki sokete kadar :) kablolar sokete girmeden ordan kabloyu sıyırın ekran için 2 tane fakra soketleri olan kabloları burdan ek yapıcaksınız :) ekranın arkasına fakraları takıcaksınız ...

Evet bunlar zaten var 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunlar varsa kolay işiniz :) 

kameranın dibinden 6 tane kablo geliyor benim araçta sistem bence aynı Sedan veya Hb diye ayıracaklarını düşünmüyorum .

bu uçların bir tanesi boş 5 tanesi kullanılıyor.

bu uçların 3 tanesi modüle geri kalan 2 taneside direk öne ekrana giden kablolara bağlanıyor :)

yardımcı olabildiysem mantığı Hakkında ne mutlu uzaktan ancak bu kadar :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Serkan Karakoca said:

Bunlar varsa kolay işiniz :) 

kameranın dibinden 6 tane kablo geliyor benim araçta sistem bence aynı Sedan veya Hb diye ayıracaklarını düşünmüyorum .

bu uçların bir tanesi boş 5 tanesi kullanılıyor.

bu uçların 3 tanesi modüle geri kalan 2 taneside direk öne ekrana giden kablolara bağlanıyor :)

yardımcı olabildiysem mantığı Hakkında ne mutlu uzaktan ancak bu kadar :)

Mantığını anladım gibi Kamera avrupadan geliyor diğer modül ve kablolar için şahsuvaroğlu ve Er-ol otodan fiyat alıyorum hangisi uygunsa sipariş geceçegim . Bu arada sedan da kamera sağda oluyor HB'lerde Solda bu ayrımı neye göre yapmışlar onu da anlayamadım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Özer Aksu said:

Mantığını anladım gibi Kamera avrupadan geliyor diğer modül ve kablolar için şahsuvaroğlu ve Er-ol otodan fiyat alıyorum hangisi uygunsa sipariş geceçegim . Bu arada sedan da kamera sağda oluyor HB'lerde Solda bu ayrımı neye göre yapmışlar onu da anlayamadım

Görüntü açısındadır bence kameradaki doğru pinlerin 2 tanesinin yerini değiştirince muhtemelen oda görüntüyü düzeltiyordur yada ters çevirip veriyordur :)

modül eğer orjinal olmaz ise çalışmaz üstündeki kod tutsa bile bilginiz olsun otosandan sipariş geçmiştik o zamana kadarda 10 tane modülle muhatap olunmuştu ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Özer Aksu said:

Orjinal sistemde modülden ekrana gelen kablo iki parça. Bir tanesi taban tesisatında, diğeri de panel tesisatında. Bunlar kısmen siz de hazır olabilir, hepsi olabilir, hiç olmayabilir de. Biraz şans işi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Murat Kavuk said:

Orjinal sistemde modülden ekrana gelen kablo iki parça. Bir tanesi taban tesisatında, diğeri de panel tesisatında. Bunlar kısmen siz de hazır olabilir, hepsi olabilir, hiç olmayabilir de. Biraz şans işi.

Benim aracım için 

tesisat 3 parça doğrudur 

aracımda taban tesisatı vardı 

bagaj bakalitinden modüle kadar olan tesisat yoktu normal 5+1 kamera kablosu ile çektik :)

taban tesisatı yolcu bakalitinin orda bitiyor çoklu sokette bittiği yerdende yukarı ekrana doğru 2 adet görüntü kablosu çektik fakra soketleri olan :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
12.12.2015 - 12:29 tarihinde, Murat Kav. yazdı:

6: Bagaj kapağı tesisatı (bundan bende hiç kullanılmamış olan bir tane daha var (bakınız yukarıdaki resim))

Murat bey merhabalar, elinizde bu projeden kalan bir şey var mı acaba? özellikle bagaj kapağı tesisatı lazım. ben de nacizhane sizin uyguladıklarınızı kendi aracıma uygulamaya çalışıyorum, anlattığınız bilgiler ışığında...herhangi bir soket, kablo, malzeme yada kalan başka birşey de varsa yazarsanız memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
15.12.2015 - 12:51 tarihinde, Murat Kav. yazdı:

Çayniz arkadaştan alıyorum. Artık ne zaman gelirse. Kablo tipini RG58 yaptım, fiyat aynı.

"Fakra I female straight to Fakra B male RG58 cable 1.5m length"

Murat bey merhabalar.bu kabloyu aldığınız Çin’deki satıcının linki duruyor mu hala sizde?Paylaşırsanız çok memnun olurum.Aracımda tesisat olmadığı için aynısından bana da gerekli...Ekran ve  bagajda modülün yerine kadar olan uzunluk için yeterli midir 1,5 mt.?Mesafesi biraz daha uzun gibi sanki, siz nasıl yaptınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Hasan Güler yazdı:

Murat bey merhabalar.bu kabloyu aldığınız Çin’deki satıcının linki duruyor mu hala sizde?Paylaşırsanız çok memnun olurum.Aracımda tesisat olmadığı için aynısından bana da gerekli...Ekran ve  bagajda modülün yerine kadar olan uzunluk için yeterli midir 1,5 mt.?Mesafesi biraz daha uzun gibi sanki, siz nasıl yaptınız?

Satıcı bu: http://www.ebaystores.co.uk/chinarf 

1,5 metre yetmeyebilir, siz uzun alın gerekirse biraz kesilebilir.

Murat Kav. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, Murat Kav. yazdı:

Satıcı bu: http://www.ebaystores.co.uk/chinarf 

1,5 metre yetmeyebilir, siz uzun alın gerekirse biraz kesilebilir.

Murat bey çok teşekkür ederim linki inceledim sağolun.Paylaşımlarda fakra Z jack hepsine uyuyor demişsiniz.Aslında daha önce 2 tarafı da fakra Z jacklı 5 metre RG174 kablolu ve uygun fiyatlı bir ürün bulmuştum Çin den.Fakat konularda bahsettiğiniz gibi ekran arkasındaki yer darlığından ötürü en azından bir tarafı 90 derece fakra Z jacklı bir RG174 kablo arıyorum.(Sizin Çin den sipariş ettiğiniz ve resmini paylaştığınız ürün gibi bir şey olsa daha iyi olacak sanırım.)O yüzden Çin den sipariş verdiğiniz satıcı linkini istemiştim.Yada mecburen ilk bahsettiğim iki tarafı fakra Z jacklı 5 metre RG174 kabloyu alsam ekran arkasında montajda çok sıkıntı yaşar mıyım?Bu konuda tecrübeniz olduğu için size danışmak istedim.Yine de bir şekilde bu sorun aşılabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynı kişiye doğrudan bu mail ile ulaşabilirsiniz: "[email protected]". Ben uzun süredir yazışmadım ama Michelle adlı bir arkadaş cevap veriyor.

Size aşağıdaki parçalar lazım:

(Ekrandan modüle): Extension cable, Fakra I right angle (female) to Fakra F straight (female), RG174, ~400 cm

(modülden kameraya): Extension cable, Fakra HSD Z (male to male), ~250 cm

proce.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.