Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

93W 97H 97W lastik ne anlama geliyor?

Misafir

Önerilen Mesajlar

Harfler Maksimum Hız'ı gösretiyor.

1.6 EB ile W lastik geldiğini gördüm.
W - 270
V - 240
H - 210

Sayılar ise bir tekere düşen yükü gösteriyor
93 - 650 kg
97 - 730 kg

Bana sorarsanız V yeterlidir.Yük ise sizin kullanımınıza bağlı diyelim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani tercih w97 olmalı gibi bu araç için lastik öneriniz ne olurdu acaba Michelin primacy 3  almak niyetindeyim ancak fiyati 412 tl dolaylarında çok yüksek 215/55/R16 tercihim.

W sınıfı bir lastik maliyet artışından başka ne katkı sağlar orası tartışılır. Bu konu zaten uzun uzun tartışıldı açıklamalar da mevcut, 205 kış için son derece yeterli bence.

http://www.focusclubtr.com/topic/5880-kış-lastiği-için-önerileriniz-nelerdir/

edit: kışlık değilmiş pardon ama lastik konusunda bir çok bilgi bulabilirsiniz fikir vermesi açısından. Yazlık lastikler için de çeşitli başlıklar mevcut.

Semih O. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

W sınıfı bir lastik maliyet artışından başka ne katkı sağlar orası tartışılır. Bu konu zaten uzun uzun tartışıldı açıklamalar da mevcut, 205 kış için son derece yeterli bence.

http://www.focusclubtr.com/topic/5880-kış-lastiği-için-önerileriniz-nelerdir/

edit: kışlık değilmiş pardon ama lastik konusunda bir çok bilgi bulabilirsiniz fikir vermesi açısından. Yazlık lastikler için de çeşitli başlıklar mevcut.

kışlık lastiklrim var yazlık arayisindayim burada tercihten ziyade lastik tercihinde bu değerlerin ne anlam ifade ettiğini öğrenmek istemiştim yardımlarınız ve açıklamalarınız için teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.goodyear.eu/tr_tr/all-about-tires/understand-your-tire/reading-your-tire/#tire-width

lastikkod.thumb.JPG.27229ac0d1d7bbe375a5

Focus için yeterli ve geçerli yük indeksi 205/55-16 için 91, 215/55-16 için 93. 
Yük indeksi hesabı haliyle araç ağırlığı/4 değil.
Tam yüklü araçla sert bir viraj alırken sert fren yaptığınızda viraj dışındaki tekerleğe binen yük bunun iki katı olabilir. 
Hız indeksi için de aracın fabrika verisi son hızı üzerine %10 koymakta yarar var.
Verilen azami hız değerleri 10 dakikalık test ölçümü için geçerlidir, 11.dakikada lastik parçalanabilir, bu nedenle emniyet aralığı yararlı olacaktır. 
1.6 Ecoboost modeller dışında yaz lastiğinde V , kış lastiğinde H yeterlidir.
Lastik fiyatı yük indeksi, hız kategorisi ile düz yanak genişliği ile ters orantiılıdır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.goodyear.eu/tr_tr/all-about-tires/understand-your-tire/reading-your-tire/#tire-width

lastikkod.thumb.JPG.27229ac0d1d7bbe375a5

Focus için yeterli ve geçerli yük indeksi 205/55-16 için 91, 215/55-16 için 93. 
Yük indeksi hesabı haliyle araç ağırlığı/4 değil.
Tam yüklü araçla sert bir viraj alırken sert fren yaptığınızda viraj dışındaki tekerleğe binen yük bunun iki katı olabilir. 
Hız indeksi için de aracın fabrika verisi son hızı üzerine %10 koymakta yarar var.
Verilen azami hız değerleri 10 dakikalık test ölçümü için geçerlidir, 11.dakikada lastik parçalanabilir, bu nedenle emniyet aralığı yararlı olacaktır. 
1.6 Ecoboost modeller dışında yaz lastiğinde V , kış lastiğinde H yeterlidir.
Lastik fiyatı yük indeksi, hız kategorisi ile düz yanak genişliği ile ters orantiılıdır. 

1.6 ecoboost dışında v demişsiniz cem bey kafam karıştı suan ben 93 v mi 93W mi kullanmalıyım. 215/55/16 alacağım yaz lastiği.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üzerinde gelen lastiğin özelliklerinde almanız en doğrusu. Bende W serisi vardı, şu anda da yine CPC5 W serisi takılı. Son hız fabrika verisi 222 km/h, ben kadranda fazlasını rahat gördüm ve hızlanma devam ediyordu ama sapaktan otoyoldan ayrılacağım için düştüm. Yani marifet diye yazmıyorum ama V serisinin sınırına ulaşmak teorik olarak mümkün.
Ayrıca unutmamak lazım ki daha yüksek hız kategorisindeki lastikler ısıya daha dayanıklı hamur ile üretilirler ve bu da performanslı kullanımda ısınan lastiğin hem frenlemede hem de yol tutuşta göreceli başarılı olmasını sağlar. Yani son hız değerine ulaşmadan da faydasını görmek mümkün. Yol sesi de hız kategorisi arttıkça yükselir, bu ne kadar fark edilir ondn emin değilim. 
Yine de yok ben sakin kullanırım öyle maceralı işlerim yoktur diyorsanız V serisi de işinizi görür. ben kendime böyle bir söz veremiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.