Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

VW'in başı kötü belada...

Kaan Yagizer

Önerilen Mesajlar

Belanın ismi "emisyon" ...haberlere göre VW Amerika'da küçük hacimli (2.0lt civarı) Dizel araç satmak için emisyon verileri ile oynamış ve testlerden düşük emisyon değerleri ile çıkmalarını (dolayısı ile çok ama çok düşük vergi verilmesini) sağlayan bir yazılım kullanmış.

http://www.businessht.com.tr/otomotiv/haber/1131038-volkswagene-abdden-ceza

VW üst yönetimi özür dilemiş olsa da görünen o ki çok büyük bir ceza'ya çarptırılacaklar (milyar dolarlar seviyesinde) bunun da ötesinde açıkça "dolandırıcılık" ile suçlanmaya başladılar ki zaten Amerika'da iyi satamayan VW için bu çok ama çok kötü bir haber.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem abi'de sohbette vermişti konusu geçince yazalım bizde :D 

1 sene önce falan muhabbeti aramızda yine geçmişti, bu olayın beklendiğini dile getirmiştin abi hatırlarsan. Abd'de oldu devamı gelir belki başka yerlerde de.
Geçenlerde de Hyundai ceza yemişti. (yakıt verimliliğini olduğundan fazla gösterdiği suçlamasıyla 350 milyon $)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üstelik iş cezayı ödemek ile bitmiyor.

...şöyle anlatayım. Diyelim ki bir Audi TDI aldınız (Amerika'da) aracın -yeşil- pulu olduğu için federal ve eyalet hükümetlerine düşük vergi veriyorsunuz.  Sonra bu bomba patlıyor ... hükümet sadece VW'ye dava açmıyor ki ... sizin aracınızdan eksik aldığı vergiyi (faizi ile birlikte) son kullanıcıdan, yani sizden talep ediyor. Yani kendinizi 30 - 50k USD'lik bir ceza ile başbaşa buluyorsunuz.  Eh ... orası Amerika, tabi ki önce ceza'yı ödeyecek millet, arkasından da gidip VW'ye dava açacak.  İtibarın yerle bir olmasına mı yanarsın? Milletin sana binlerce dava açmasına mı? 

Yalan yok, sektörden biri olarak resmen tırstım, ürperdim ... Allah kimseyi bu duruma düşürmesin. 

NOt : Ek bilgi ... VW'nin bu kapsamda (2009-2015 arasında) sattığı 485,000 araç varmış (Amerika'da) bunun yarısı dava açsa ... off.

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tam da "en çok biz sattık, toyotayı beklentimizden önce gömdük geçtik" demişlerdi ki... resmen ellerinde patlamış!

Regülasyon uyumsuzlukları ve bu uyumsuzluğu dolandırıcılık şeklinde yapmak amerikanya da pek hoş algılanmayacaktır, bizdeki gibi 23 günde unutmazlar yani :director:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 milyar $ cezayı ödeyince Bugatti'yi kapatır, Skoda'yı satar, Seat'ı bağışlar, topu diker gibi felaket senaryoları üretmeye çalıştı galiba  ^_^ Ama olmayacak iş değil ABD'de bu iş patlarsa devamı Avrupa'dan gelir mi? Avrupa'da durum nedir onu da merak ettim. Türkiye'de de araçlar TÜV'den geçmiyormuş hadi bakalım :P

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 Milyar dolar (onunla da bitmiyor, daha son kullanıcıların açacakları davalar var) inanılmaz bir miktar.  Bu kadar para herkesi batırır ... Zuckerberg (Facebook) dünyanın en zengin adamlarından, servetinin 30 küsur milyar dolar olduğu söyleniyor, o bile bu parayı (eminim) tak diye çıkaramaz. 

böyle bir ceza resmi hale geldiğinde hisse değerlerinde yaşanacak düşüşü de göz önüne alırsanız ... VW batmasa dahi .... siz anladınız gerisini.

Ek : Benim anlamadığım, kafamın basmadığı şu : Bu işe kim izin verdi? Nasıl onay aldılar? Kimse onlara "Mal'mısınız siz?" demedi mi?

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 Milyar dolar (onunla da bitmiyor, daha son kullanıcıların açacakları davalar var) inanılmaz bir miktar.  Bu kadar para herkesi batırır ... Zuckerberg (Facebook) dünyanın en zengin adamlarından, servetinin 30 küsur milyar dolar olduğu söyleniyor, o bile bu parayı (eminim) tak diye çıkaramaz. 

böyle bir ceza resmi hale geldiğinde hisse değerlerinde yaşanacak düşüşü de göz önüne alırsanız ... VW batmasa dahi .... siz anladınız gerisini.

bugün çok keyifli gördüm üstad seni, klavyeye saldırıyorsun resmen :smiley2k::kıhkıh:  halbuki pek de seversin vosvos tayfasını ^_^

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

keyifli? ...daha çok kızgın.

Ruh halimi şu şekilde anlatayım ... oturmuş Okey oynuyoruz, bakıyorsun ki hep karşında oturan kazanıyor ...bir değil, iki değil. Bu ne be? Sonra eleman öksürüyor ve etrafa taş saçılıyor, meğer balya ile taş çalıyormuş. İşte hissiyatım bu şekilde (yaklaşık) 

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ruh halimi şu şekilde anlatayım ... oturmuş Okey oynuyoruz, bakıyorsun ki hep karşında oturan kazanıyor ...bir değil, iki değil. Bu ne be? Sonra eleman öksürüyor ve etrafa taş saçılıyor, meğer balya ile taş çalıyormuş. İşte hissiyatım bu şekilde (yaklaşık) 

Daha açık ifade edilemezdi herhalde :)

İlginç bir haberde Türkmenistan'dan geldi, Türkmenistan hükümeti Alman araçları Audi, BMW ve Mercedes satışlarını yasakladı ! Sınıra gelen araç yüklü TIR'lar içeri alınmadı ! 

Sabahtan bu yana Volkswagen AG'nin hisseleri %20 oranında değer kaybetmiş, yıl başından itibaren düşüş eğilimine girmiş olan şirketin toplam değer kaybı yıl itibarı ile %25 olmuş. Çok fena.

1131179_1fa1b218d6f3fe6c3f461ffdaf164530

http://www.haberturk.com/ekonomi/otomobil/haber/1131179-volkswagende-emisyon-skandali

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

süper tasvir...:+1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.