Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Michelin CrossClimate İzlenimlerim

Hakan G.

Önerilen Mesajlar

• 2 hafta sonra...

Bu sabah itibari ile araca monte ettirdik, bayi 1100 tl dedi, önceki lastikleri 200 den saydılar, 900 e geldi, konforda bariz artış var, direksiyon biraz daha yumuşadı, yol sesi nerdeyse yok gibi, ama primacylerden biraz daha çabuk ufalanacak gibi geliyor, çok yumuşak hamurlu, karlı ve buzlu yol daha yok buralarda..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...

Lastik ile ilgili kar ve buzlu yollarda şehiriçi baya bi tecrübem oldu. Aktarmak istedim.

1. Yaklaşık 20-25 derece arası karla kaplı bir eğimi çıkamıyor. 

2. Aracın alt boşluğu seviyesinde kar yüksekliği bulunan düz bir yolda rahatlıkla ilerliyor.

3. Yaklaşık 5 veya 10 derece arası eğimli buzlu bir yolda park etme ve çekiş sağlayabiliyor. 

4. İnişlerde buz üstü frenleme ve motor freni ile buz üstü ilerleme gayet iyi. (Beni baya bi şaşırttı)

5. Buzlu bir yolda sağ veya sola doğru aşağı inişlerde biraz yanal kayma oluyor.(ama kokutacak derecede değil)

Genel olarak uzun yolda yarı yolda koymaz, şehir içi yolun kardan temizlenmediği (yaklaşık 25-30 cm karda) yerlerde, eğimi yaklaşık 20 dereceden yüksek kar kaplı yollarda bu lastik iş yapmaz. Kış lastiğimidir? Bence harika bir kış lastiği, aynı zamanda çokta sessiz bir kış ve yaz lastiği. Çoğu araç sürücüsü arkadaşımın hafif kış şartlarında rahatlıkla kullanabileceği bir lastik. Ama 25-30 cm karda zorlanabilecek bir lastik.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

40 dakika önce, Mehmet Demir said:

Bence seneye bir kez daha yorumlayın, bu kadarda başarılı olamayacaktır. 6 ayda bir takılan lastikte performans düşerken tüm yaz araçta kalacak lastiği düşünemiyorum 

Çalışıyor, pas tutmuyor işte :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende aynısını düşünüyorum mehmet hocam ile...

ilk kış performansı iyi olacaktır, muhtemelen ilk yaz performansıda iyi olacaktır. ama önemli olan o hava değişimlerine maruz kalan lastik seneye bu zamanlar şimdiki kadar memnuniyet sağlayabilecek mi?

bana pek olası gelmiyor ama büyük konuşmamak lazım tabi... benim bu lastiğe para vermem için en az 1 sene daha bekleyip yorumları takip etmem lazım

Mert Yürüyen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benzer bir başlık daha var, orada şunları yazmıştım:

"Yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum Cross Climate'ı. 

n11'de düşük fiyatla görünce kışın ara sıra karlı bölgelere giden biri olarak Antalya'nın sıcak kışında bayılmayacak, karda da kaymayacak bir opsiyon olarak mantıklı geldi.

Kar kısmını yorum yapamıyorum şimdilik.

Ama kuru ve ıslakta yaz lastiklerini kesinlikte aratmadığını, tutunmanın neredeyse 20 Bin km devirmiş CPC5'lerden kuru ve ıslakta kat kat iyi olduğunu, ayrıca ıslakta kızaklama direncinin daha yüksek olduğunu rahatlıkla yazabilirim. Üstelik kıyaslamayı 205 ve 215 tabanlar arasında yapıyorum. 

Düz gidişte ve dönüşte kararlı ve istikrarlı, geri bildirimi yeterli. Yani ılık kışta memnunum, karda buzda ne olur ileride göreceğiz. Diş yapısına rağmen oldukça da sessiz.

Tek dezavantajı var, taban çok sert, bu da küçük engebeler karşısında aracı konforsuzluk sınırına getiriyor ve açıkcası beni de pek mutlu etmiyor. Yani bu haliyle dört mevsim kullanmaya pek tahammül edemem. 

Ayrıca daha önce de yazmıştım sanırım Türkiye'de satılanlar 94XL (extra load), tabii bu yük sınıfına çıkabilmesi için muadili 91'i için ideal basınç değerinin 3-4 Psi üstünde kullanılması gerekiyor, ben 91'e razıyım 31-32 hava ile kullanıyorum."

Yılbaşında bin küsur kilometrelik yol yaptım.  Datça yarımadasının düzü olmayan virajlarında, Marmaris ve Bodrum'un düzgün yüzeyli, güzel virajlı asfaltlarında son derece performanslı kullandım ve hiç bir rahatsızlık hissetmedim. 

Zaman zaman zemin ısısı 0 derece civarına düşse de sorun yaşamadım. Yani kuru kış asfaltı performansı iyi not almaya devam ediyor. Bir tek Bekçiler köyünde buz tutmuş bir geniş alanda buz denemesi yaptım ve gerek kalkışta, gerek tutunmada ve gerekse frenlemede yeterince kontrollu idi. Kesin karar vermek için yeterli değil ama yine de güven veriyor. 25-26 derece yolda tırmanmak (%50 eğim demek) klasik kış lastiği için de zor görevdir.

Ömrüne gelince, Michelin hep uzun ömürlü lastik yapar, bunda da istisna olacağını sanmıyorum. Tabii ayrı ayrı yaz ve kış lastik setlerine göre farklı olabilir. Yine de iki yıllık kullanım, iki ayrı setin dört yıllık kullanımına karşılık gelebilir, takma çıkarma derdi ve maliyetlere de bakılırsa ne kadar müsrif bir seçenek olabilir ki?

Ben Antalya için ideal kış lastiğimi buldum, yazın değiştiririm ama, başta sertliğinden dolayı... 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçtiğimiz hafta İstanbul içinde karlı ara sokak, otopark,site içi yollarda kullandım. Kuru ıslak performansından zaten memnunum. Benim kullanımımda herhangi bir dezavantajını görmemiştim hatta virajda iyi tutuyor bile diyebilirim. Gelelim karlı yollara bence yeterli ama aynı günlerde kullandığım kış lastiği takılı araçların bir tık gerisinde gibi hissettim. Yani kış lastiği traktör gibi hiç zorlanma patinaj oynama yapmadan giderken bu lastik ufak oynama ve patinajlar yapıyor ama yolda bırakmıyor. Zaten İstanbul gibi yılda iki üç günü karlı geçen bir şehir için ideal bence. Eğer ben kar kış dinlemem aklıma gelince çıkarım yollara her yere her havada giderim diyorsak o zaman kış lastiği alınmalı. Arabayı bu aralar eşim kullanıyor Şile yolu üstünde okula gidiyor haftada üç gün. Bu lastiği mesela Şile taraflarında akşam çıktık eve döneceğiz kar bastırmış hava bozmuş yolda bırakmasın, ekstra kış lastiği masrafı ve depolaması olmasın diye aldım. Kar şartlarında kış lastiğinin bir tık gerisinde bence.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 11 ay sonra...

Lastik üzerine yeni başlık açmamak adına bu başlık altından sormak istedim     İstanbul kışında hafta sonları haricinde aracımı kullanmıyorum. Yazlık -kışlık almaktansa kışın acil durumlarda ya da bunaldık gezinti yapalım durumlarında Crossclimate'in yeterli olacağı forum ve test videolarında var. Fakat henüz şu sorulara yanıt bulamadım ;

1. Yaz mevsiminde tüketimi ne kadar etkiler? 

2. Yine yaz mevsiminde lastik sesi rahatsız edici boyutta mı?

3. Diyelim bir kış sonra yaz gördü ikinci kış performansı yeterli seviyede olur mu? (ağır kış şartları olmayan yerleşkede) 

Uzun süredir kullanan arkadaşlar tecrübe ve görüşlerini alabilirmiyiz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.