Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 1

Powershift Yağ Değişimi (1.6 Ti-vct Kuru Kavrama Pws)

kadir sönmez

Soru

arkadaşlar merhaba

daha önce konuşuldu ama bulamadım yerini , powershift lerde şanzuman yağı değişimi gerekiyor mu gerekiyorsa kaç km. de değiştirilmesi lazım

bi de benim araçta silkme sorunundan dolayı kavrama değişmişti bu değişim yapılırken yağ boşalıyormu acaba?, yani servis yağı da değiştirmiş olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
On 20.08.2015 at 12:00, kadir sönmez said:

Kaan bey siz ne diyosunuz?

...yukarılarda bir yerde yazmıştım ... bakayım.

Ahanda ...

On 19.08.2015 at 18:22, Kaan Yagizer said:

Az miktarda yağ, daha doğrusu yağ buharı! sistemin içinde tabi ki var ...

...sistem kapalı devre, içerdeki az miktarda (yanlış hatırlamıyorsam 1lt civarı ... belki de 1,5lt) yağ çalkalama / pompa vs. yolu ile değil ... ısı transferi, yani "buharlaşma" ile içeride dolaşıyor ve -yağlama- yapıyor.

Sistem kapalı! olduğu için kavrama değişimi vs. nedenler ile açılmadıkça değişime veya yağ eklemeye gerek yok. Eğer şanzımanı açarsak zaten içerideki yağı süzüyor, parçaları temizliyor ... gerekirse değiştiriyor, kapatırken de azıcık yağ ekliyoruz. 

Başa döneyim ... kuru kavrama sistemi ile çalışan şanzımanlarda (en azından ZF ve Getrag'larda) periyodik şanzıman yağı değişimi vs. yok, 80-90k olduğunda büyük bakım yapacağız ya , triger'e vs.'de bakılacak ... orada kontrol eder,olmadı açar - süzer - yağ ekleriz ... kuZunuzu iyi günlerde kullanın. 

Kaan Yagizer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
16 dakika önce, Kaan Yagizer said:

... 20-30k'da bana şanzıman indirtip yağ değiştirirsen ben de seni "Allah başımızdan eksik etmesin abimi!" diye sever, hatta iki yanağından öperdim @Yakup Çağatay  ...valla - billa öperdim :öp:

Çok pahalı evet :D:D Ama ZF'li arabalar da çok pahalı :P:zha: 

Ama abi biliyorsun artık şanzımanlar motordan daha pahalı hale geldi (Yine ZF için) Arabayı doğru sürmeyi bilmeyen adam için motordan ziyade şanzıman yağı daha önemli bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Yakup Çağatay said:

Şanzıman yağlarınızı 30-40 bin hatta uzun kullanacak kullanıcıların 20 bin km'de bir değişmesini tavsiye ediyorum :) 

Tam otomatik şanzımanlar ve PowerShift buna dahil.

'Yok abi bunların yağı değişmiyor' diyen olursa farklı yere uğrayınız :) Yağı değişmeyen şanzıman yok. (ekstrem varsa bilmiyorum)

bunun bizim kuru titrek powershift ile ilgisi yok tabi değil mi?

teyit edelim, biri gelir okur, bilgi sahibi olur ^_^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 dakika önce, Mert Yürüyen said:

haydaa...

kaan abinin eser miktarda bahsettiği yağdan mı bahsediyoruz şimdi?

netleştirelim şu mevzuyu yahu... olmuşum 22.000 km huylandırma beni :) 

Seninki için 40'e kadar devam veya 30 bin'de değiştir istersen. Tabi bu benim fikrim sadece daha iyi olması ve ileriye yönelik daha çok dayanması için. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Seninki için 40'e kadar devam veya 30 bin'de değiştir istersen. Tabi bu benim fikrim sadece daha iyi olması ve ileriye yönelik daha çok dayanması için. 

tedbirli olmakta fayda var, malum alet hassas zaten... bunu yazıyorum, muhtemelen yaz sonu 30.000 e gelmiş olucaz tatiller sonrası bakımda eylülde... bir @Kaan Yagizer i darlarız. -bknz. en sevdiğim şey- :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Mert Yürüyen said:

tedbirli olmakta fayda var, malum alet hassas zaten... bunu yazıyorum, muhtemelen yaz sonu 30.000 e gelmiş olucaz tatiller sonrası bakımda eylülde... bir @Kaan Yagizer i darlarız. -bknz. en sevdiğim şey- :) 

Titrek dediğin olay hep oluyorsa bi ara buluşalım bi akşam muhallebi yeriz :D Bi tecrübe edelim şunu yahu, üretimden kalkacak hala yaşayamadık :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Yakup Çağatay said:

Titrek dediğin olay hep oluyorsa bi ara buluşalım bi akşam muhallebi yeriz :D Bi tecrübe edelim şunu yahu, üretimden kalkacak hala yaşayamadık :D 

çok hafif... ama neresini merak ediosun şu meretin anlamadım gitti :) biz en iyisi önce muhallebiyi yiyelim sonra sen testini yap, çok kısa sürecek eminim :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim Fiesta ps aracımda titremeyi yazılımla azalttılar ancak sonradan tekrar eskisi kadar olmasada titreme yineledi. Kavrama grubunda bir modifikasyon olduğunu ve yenisiyle değişmesini istediğimi söylesemde şu anda değişim için limitlerin üzerinde değerler almıyoruz dediler ve değişimi yapmadılar aracımın garantisi yıl sonunda bitiyor çok kullanılmadığı için şu anda sıkıntı yok ama biliyorum ki seneye  değişim şart olacak ama o Zaman'da garanti bitecek. Şimdi eğer bir parçada modifikasyon olmuşsa bu şu anlama gelir eskisi olmadı onun yerine bunu geliştirdik. Bu mantıkla düşünürsek öncesinde satılan tüm araçların koşulsuz değişim yapılması gerekmez mi? Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
18 saat önce, Yakup Çağatay said:

benim araç 89.000 km oldu ve daha hiç şanzıman yağı bildiğim kadarıyla değişmedi (araç powershift) bakımlarda sürekli serviste yapılır

Alparslan Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.