Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kayseri Dempa Prins LPG Montajı

Erkan T.

Önerilen Mesajlar

Herkese Merhaba

Kayseri'de olupta Prins taktırmak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilmek amacıyla deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Prins yetkili bayii olan Dempa'da lpg montajı yapıldı. Forumlarda Kayseri için en iyisinin Dempa olduğunu okumuştum birkaç yerde. Montaj sırasında araç başında duramadim ama yapılan işçilik motor kısmında çok temiz görünüyor. Fotoğraflarını koyacağım daha sonra. Enjektörler olmasa motoru iyi bilmeyen birisi anlayamaz lpg olduğunu. Dempa'dan önce gittiğimiz bayi enjektör olarak keinen ve bosh marka kullanıyoruz, sizinkine bosh takacağız demişti. Buradaki enjektörlerin üzerinde ise Prins logosu var. Önemli bir fark mı bilmiyorum. Ayrıca manuel yağlama sistemi konuldu. Faydası var mı emin değilim. Kimisi subap erimesini öteler diyor kimisi boşa masraf diyor ama 150 tl fark için kafamda soru işareti kalmasın istedim.

Sürekli benzinliğe gir çık sevmediğimden 60 lt tank koydurdum. Çocuklu ailelerde biraz sıkıntı olabilir çünkü baya küçülüyor bagaj.

Hoşuma gitmeyen tek şey tanktan çıkan hortumların konumu. Ama usta tankın yanından indiremeyiz oradan şase geçiyor, en uygun yer burası dedi. Her yeni focus'ada bu şekilde montaj yapmışlar. Yinede bagajın yan tarafındaki halının arkasından geçirilebilir miydi acaba diye düşünmeden edemiyorum. Görüntü rahatsız ediyor.

Aracın lpg ye geçişi hiç hissedilmiyor. Çekişte çok az bi fark var ama bunu araca yüklenen minimum 100 kg ilave ağırlığa bağlıyorum. Benzin ve lpg depoları dolu olunca da ağırlık biraz daha artıyor.

Yakıtı haftalık aldığımdan bitiremeden depoyu dolduracağım sanırım her seferinde. Bu yüzden göstergesini sol taraftaki çekmece içerisine koydurdum, gizli kaldı.

Bugün ise biraz kozmetik için uğraştım. Bagaj açılınca kötü görüntüyü en aza indirmek için tankı bagaj döşemesi ile aynı kumaşla kaplattım. Ayrıca tankın önüne istediğim zaman açıp kapatabileceğim bir bölme yaptıracağım.  

Yakıta gelince, beklediğimden fazla ekonomi sağladı. Benzinde 0,33 tl yakıyordum, lpg de 0,18-0,19 tl ye düştü. Benzin 4,81 tl, Lpg 2,17 tl.  Değerler depo ölçümüdür ve Kayseri trafiğindedir. Şehire ve fiyatlara göre değişiklik gösterecektir. Yol bilgisayarı 6,5-6,8 arası gösteriyor. 10 gün oluyor lpg’yi taktıralı.

Aracın garantisinin bitmesini beklemedim çünkü senelik lpg ve benzin masrafı arasındaki fark 3750-4000 tl arası olacak benim için. Araca da 3-4 sene binmeyi düşünüyorum. Bakım masraflarını falan çıkarsak bile ciddi ekonomi sağlıyor. O yüzden riske girdim.

Umarım taktırmak isteyenlere yardımcı olur.

Erkan T. tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hayırlı olsun, bendeankarada prins sistemini yeni taktırdım tüketimim sizinkilere yakın. ben simit tank koydurdum pişman oldum. bagaj yükseldi yedek lastik boşa çıktı vs. usta silindir takarsak borular, soba borusu gibi dışardan gider çirkin görünür demişti sanırım sizde ona takıldınız :) bence takılmayın silindirik daha iyi keşke bende silindirik taktırsaydım hem daha fazla yakıt alırdı hem de yedek lastik bagajda dolanmazdı. fotoğrafları bekliyorum bende ;) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

erkan bey ne kadara mal oldu hayırlı olsun bu arada

Teşekkürler,

yağlama sistemi dahil 2400 tlye takıldı. 150 tl de yakıt fişi kampanyası vardı ama bir hafta once bitmiş. ruhsata daha işletmedim. + masraf ne kadar olacak bilmiyorum o yüzden tam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Hayırlı olsun

Ben beklemekle beklememek arasında ve brc veya prins arasında kararsızım. Araçlar konusunda çok bilgi sahibi değilim Netten okuduğum kadarıyla az buçuk biliyorum Adanada yaşıyorum bildiğiniz sağlam referanslı prins bayisi var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun

Ben beklemekle beklememek arasında ve brc veya prins arasında kararsızım. Araçlar konusunda çok bilgi sahibi değilim Netten okuduğum kadarıyla az buçuk biliyorum Adanada yaşıyorum bildiğiniz sağlam referanslı prins bayisi var mı ?

Adana için malsef benim tanıdığım yok. Ama montaj önemli, iyi araştırın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
O heyecan bende 6000 km sürdü [emoji4] Sonrasında taktım lpg. Hayırlı olsun aracınız.

Sagolun Allah razi olsun:) Dun aradim Balikesir merkezde bu iste iyi bir yer varmis ,Landirenzo takarim motor garantisi veriyor dedi ya da isteesen Brc,drdim prins dedi o da olur ,bi 2000 olsun bakalim hele :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün fiyat aldım bir yerden ve aynı zamanda başka bir forumda yeni tanıştığım bir arkadaştan da bilgi aldım. Kendisi Çarşamba günü İzmir'de bir bayiide Brc için randevu almış ,100.000km motor garantili imiş montaj.Yanlış anlamadıysam:) Bana verilen fiyatta sizin yaptırdığınız fiyatlar civarında ve Landirenzo kit takarsam ,marka motor garantisi veriyor dedi usta.Sizde herhangi bir garanti durumu söz konusu değil mi ? Bu konuda girdiğiniz riskten bahsetmişsiniz şimdi gördüm de.
@Ertan T.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracın motorla ilgili üretici garantisinin devre dışı kalacağı kesin.
Ayrıca her yetkili servis LPG'li araçları bakım için kabul etmiyor.
Ben çok umursamam çünkü bu şekilde özele kaçınca bakım maliyetlerim düşer.
Ama garanti saplantılı kişiler ne kadar risk alır bilemem.
İkincisi bu LPG'cilerin verdiği garanti kapsamı nedir. Tut ki komple kapak değişimine, hatta motor değişimine gidecek bir arıza çıktı, kabul edecekler mi?
Yoksa salt LPG sistemini garanti altına alıp diğer "motor arızalarını reddetmenin binbir yolu" filmini mi oynatacaklar?
Bilgisi  olan? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mutlaka onlarda kacis yolu deneyeceklerdir ,yetkili servislerde bile olusan bir arizayi gidermemek icin bin bir bahane yaptiklarini duyuyor ,sahit oluyoruz.Kendi acimdan motor disi ,ozellikle sanzimanla alakali servis destegi sursun ,yeter.lpg takildiginda da gordugum her servis baska bir yol izliyor.acikcasi zorunluluk olmadiktan sonra servise duzenli bakim icin.gidecegimi de pek sanmiyorum.sanayi de buyudum ,isin teknik.detaylarina da ekstra girerim ama bana katilacaginizi umuyorum.bu konuda da...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mutlaka onlarda kacis yolu deneyeceklerdir ,yetkili servislerde bile olusan bir arizayi gidermemek icin bin bir bahane yaptiklarini duyuyor ,sahit oluyoruz.Kendi acimdan motor disi ,ozellikle sanzimanla alakali servis destegi sursun ,yeter.lpg takildiginda da gordugum her servis baska bir yol izliyor.acikcasi zorunluluk olmadiktan sonra servise duzenli bakim icin.gidecegimi de pek sanmiyorum.sanayi de buyudum ,isin teknik.detaylarina da ekstra girerim ama bana katilacaginizi umuyorum.bu konuda da...

Aslında motor harici garantiniz devam ediyor. Fakat lpg li olduğundan aracınızın serviste tamiri yapılamıyor. Servislerin lpg li araç tamiri konusunda yetkileri yok. İnş olmaz ama diyelim ki aracınız şanzımanla ilgili sıkıntı çıkarttı. Lpg yi söktürüp giderseniz aracınızı tamire alırlar garantiden. Lpg sadece motoru garantiden çıkartıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.