Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2015 Focus Titanium'a Navigasyon eklemek isteyenler belirtsin lütfen!

Önerilen Mesajlar

• 1 ay sonra...
Bir saat önce, Muzaffer ASLA said:

Selam arkadaşlar,Çalışmalarım sonuçlandı ve navigasyon aktif hale geldi.Sadece SD kart ve bazı eksik yazılımları tamamlamak suretiyle sistem aktif oluyor.Geri görüş kamerasınında alt yapısınıda aktif ettim.sadece modul,kamera ve tesisat kaldı.Şunu belirtmek isterim ki sadece navigasyonu, geri görüş kamerası olmadan aktif etmek eldeki imkanlardan ötürü mümkün değil.çünkü APIM'i tam olarak halen konfigüre edemiyorum.Sonraki aşama olarak orijinal donanımda video izleme ile cep telefonumdaki görüntüyü kablosuz aktarmak var.ilerleyen zamanlarda sizi bilgilendireceğim.tüm forum üyelerine çalışmalarında başarılar dilerim.

Emeğiniz ve bilgilendirmeniz için teşekkürler @Muzaffer ASLA

Navigasyon SD kart ile çalıştı yani doğrumu anladım 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Muzaffer ASLA said:

Ve SD kart kesinlikle kopyalanamaz.Bu Yüzde Secure Digital olarak adlandırılır.belirli bir algoritma ile şifrelenmiştir

ufak bir düzeltme, SDnin açılımında bulunan secure içindeki verilerin şifrelenmiş olduğunu göstermiyor, bilgilerin güvenli olarak saklandığını gösteriyor. Yani veri kaybı yaşanmayacağını taahhüt ediyor. Şifreleme yapan ford ve yöntem gerçekten çok zekice, karttaki bilgiler kartın donanım kimliği ile şifrelenmiş durumda. aynı veriler başka bir karta aktarıldığında şifresi açılmış veri tamamen anlamsız bir veri oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Muzaffer ASLA said:

Düzeltme için arkadaşımıza teşekkürkür ederim.Lakin önceden belirttiğim gibi yanlış anlaşılmasın SD kart bilgileri kopyalandığı zaman SdCard.key isimli bir dosyada kartın içinde beraber kapyalanıyor.Kart kopyalandığında veriler hiçbir zaman anlamsız hale gelmiyor.Veriler her zaman anlamlı fakat,sistemin SD kart yuvasına kartı taktığınızda önce SdCard.key dosyasını okuyor ve SD kartın donanımsal kimlik bilgisi ile karşılaştırıyor.Eğer donanımsal kimlik verisiyle, okunan key dosyasının içindeki veri aynı değilse kartın kopyalandığını anlıyor ve sistem hata veriyor.SD kartı, ford haricinde farklı sektörler de yetkilendirme amacıyla kullanılıyor.örnek vereçek olursak e-cüzdan gibi güncel bir uygulamayı örnek verebiliriz.Yani sadece veri taşıma ve saklama amaçlı kullanılmıyor.Bu nedenle ozan arkadaşımızın dile getirdiği gibi çok zekice bir yöntem.

demek istediğim veriler şifrelenmiş durumda, bu veri yanlış anahtarla açılırsa tamamen anlamsız bir veri çıkar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 saat önce, Muzaffer ASLA said:

İşte bahsettiğim bu navigasyon modülü ise SD karttan başkası değil.SD kartı incelediğinizde donanım olarak sadece bellekten ibaret olmadığını göreceksiniz.SD kartın donanım yapısında bir microcontroller ve cevre birimlerinin olduğunu göreceksiniz.Ve SD kart kesinlikle kopyalanamaz.Bu Yüzde Secure Digital olarak adlandırılır.belirli bir algoritma ile şifrelenmiştir.İçindeki bilgiyi başka karta kopyalamanız mümkün fakat kopya olduğu için çalışmayacaktır.Çünkü SD kart key adı verilen donanımsal kimlik ile kart koruma altına alınmıştır.

Hocam SD Secure Digital demek, fakat kopyalanamaz demek degildir. Bu soylemis oldugunuz yontem SD kartlara ozgu de degildir. Her mediada yapabilirsiniz. Okuyabildiginiz her bilgi hangi key'e dayanirsa dayansin tum sabitler ve degiskenler spoof edilebilir.

Konu ozelinde soyle bir dert var, bu islem oyle ahmetin mehmetin yapacagi is degil. Kopyalanacak her kart icin bu islem tam tersine yapilmalidir. Bu yuzdende oyle piyasada gibi kirilmis versionunu bulamiyorsunuz. Aslinda kirilmasi icin once neyin ne oldugunu bilmek gerekiyor, bunun icin once aracin multimediasinin nasil okuduguna bakmak lazim. Daha sonra ona gore kirip(aslinda tum datalari manuel olarak ayni islemden gecirmekten bahsediyoruz) daha sonra ayni islemi tersinden kopyalanacak hedefe gore tekrar yapmaniz lazim. Yani cifte reverse engineering gerektiriyor. Kisacasi her kart icin yapilmasi gereken bir islem oldugundan oyle piyasada kirik versionlarini downloadable content olarak gormuyorsunuz. Kafayi takan coktan kirmistir ama :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On Tuesday, February 09, 2016 at 21:34, Muzaffer ASLA said:

Teşekkürler arkadaşlar.Bu çalışmayı hobi amacı güderek yaptım.amacım bu işin olabildiğini kanıtlamaktı.Lütfen özelden yardım taleplerinde bulunmayın.Zira teknik bilgileri ayrıntılı bir şekilde paylaşmamı istemeyiniz.Çünkü bu  etik bir davranış olmaz.Zira bende embedded code yazan biriyim.Bu yüzden emeğe saygım vardır.Bundan dolayı çok özür dileyerek affınıza sığınıyorum.

Konuyu merak edenlere yüzelsel bir bilgi geçmek istiyorum.Sistemdeki SD kart yuvası 2 farklı şekilde konfigüre edilebiliyor.

1-Meyda için(sadece bellek-usb disk gibi düşünebiliriz)

2-Navigasyon donanımı için ayrı bir modül.(kullanıcı tarafından değiştirilebilen modül)

Medya olarak kullanıcaksak sistem ses,müzik,resim ve film gibi medya formatlarını görüyor.Başka hiçbir dosya türünü görmüyor.içinde yüklü olsa dahi sistem bunu algılamıyor.

Navigasyon donanımı olarak konfigüre edilmişse SD kart yuvası bu seferde sadece bazı özel dosyaları görüyor.Elektronikten anlayan arkadaşlar bilirler epromların içinde bulunan *.bin vb gibi program kodlarını görerek işliyor.

kısacası navigasyonu çalıştırmak için araçta navigasyon modülünün takılı olması gerekli.bu modülle koordine olarak çalışan bir navigasyon yazılımı,bu arayüzü ekrana basacak olan flash uygulaması ve navigasyon yazılımını lisanslayan ayrı bir yazılım ile bu yazılıma ait ana sistem yamalarına ihtiyaç duyuyor.

İşte bahsettiğim bu navigasyon modülü ise SD karttan başkası değil.SD kartı incelediğinizde donanım olarak sadece bellekten ibaret olmadığını göreceksiniz.SD kartın donanım yapısında bir microcontroller ve cevre birimlerinin olduğunu göreceksiniz.Ve SD kart kesinlikle kopyalanamaz.Bu Yüzde Secure Digital olarak adlandırılır.belirli bir algoritma ile şifrelenmiştir.İçindeki bilgiyi başka karta kopyalamanız mümkün fakat kopya olduğu için çalışmayacaktır.Çünkü SD kart key adı verilen donanımsal kimlik ile kart koruma altına alınmıştır.

ilgi gösteren arkadaşlara tekrar teşekkür eder,çalışmalarında başarılar dilerim.

Merhaba kolay gelsin çalışmalarınız çok merak ediyorum ama neyi kanıtladınız ben ortada herkezin az çok bildiği bilgiden başka birşey göremiyorum görmek demişken nasıl yaptınızı paylaşmak istemiyorsanız önce eski hali sonra da yaptınız işin sizin demek istediğiniz gibi anlamamız için bir video olarak kanıtlayın herkezin inanacagı şekilde sonuçta bir foruma insan bilgi paylaşmıyacaksa neden bir şeyler yazar modaratörler doğru veya yanlış bilgiyi kontrol etsinler bu arkadaşın bir çalışması olabilir ancak yapmışta olabilir ama kendisinden başka birisi ile paylaşmıyacaksa buraya neden yazar ayrıca ortada ne resim ne video nasıl yaptıgını anlatmazken karar bu yazıları okuyanların tekrar kolay gelsin... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aşamalarını yazıyor arkadaşımız sonuçta bize inandırmak gibi zorunluluğu da yok zaten :) Ayrıca bizi yanıltmak kime ne katacak :yeah: 

Rica edelim işlemler tamamlandığında video fotoğraf vs paylaşılır muhtemelen :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 09.02.2016 at 18:33, Muzaffer ASLA said:

Selam arkadaşlar,Çalışmalarım sonuçlandı ve navigasyon aktif hale geldi.Sadece SD kart ve bazı eksik yazılımları tamamlamak suretiyle sistem aktif oluyor.Geri görüş kamerasınında alt yapısınıda aktif ettim.sadece modul,kamera ve tesisat kaldı.Şunu belirtmek isterim ki sadece navigasyonu, geri görüş kamerası olmadan aktif etmek eldeki imkanlardan ötürü mümkün değil.çünkü APIM'i tam olarak halen konfigüre edemiyorum.Sonraki aşama olarak orijinal donanımda video izleme ile cep telefonumdaki görüntüyü kablosuz aktarmak var.ilerleyen zamanlarda sizi bilgilendireceğim.tüm forum üyelerine çalışmalarında başarılar dilerim.

Muzaffer bey konu hakkında detaylı bir paylaşım yaparsanız seviniriz. Zira bu konu da çok takip var. Orjinal SD kartı seve seve servisten alabilirim lakin yazılım kilidi kalmadığı sürece Sd kart tek başına malesef işe yaramaycaktır

Bilal Şentürk tarafından düzenlendi
ekleme
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 11.02.2016 at 22:51, Muzaffer ASLA said:

Navigasyon yazılımının kilidini kaldırsanız dahi çalışmaz.Nedenini önceki yazılarda çok küçük ip uçları vererek açıkladım.benim gibi meraklı olan arkadaşlar lütfen araştırsınlar.Ben geceli gündüzlü yaklaşık 4,5 ay gibi bir süre harcadım.Sistemin çalışma mantığını anladıktan sonra çalıştırdım.Bilgiyi hazır vermek bilginin kıymetinin değersizleşmesine neden olur.Bu nedenle çok küçük ip uçları vermeye devam edeceğim.Fakat ayrıntılı bilgi vermeyeceğim.Çünkü etik olmaz.Ayrıca çalışmalarım tam bitmiş değil,halen bulmacanın eksik tarafları var.Çünkü focus'un alt yapısında Türkiye pazarında olmayan birçok özellik var. C346 kasa tipi focus 2010 yılında tasarlanmış olmasına rağmen birçok özelliği bünyesinde barındırıyor.Bu nedenle affınıza sığınarak forumdaki arkadaşlarla bu bilgileri paylaşamadığım için çok özür diliyorum.lütfen beni anlayınız.ilginize tekrar teşekkür eder,tüm arkadaşların çalışmalarında başarılar dilerim.

muzaffer bey çalışmanız kendinize hayırlı olsun. Tabiki hiç birşeyi paylaşma mecburiyetiniz yok. Lakin takdir edersiniz ki burası bir forum sitesi ve insanlar birbirleriyle paylaşım içindeler. Hak veriyorum size zira 4,5-5 ay gibi bi emeği paylaşmak istememeniz de normal, bazı programlama tekniklerinden bahsetmişsiniz. Zaten forumda herkes elektronikçi yada yazılımcı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Bize  Türklerden fayda yok anlaşılan ben rusları beklemeye devam ediyorum. Onlar bilginin kıymetinin değersizleşmesini pek önemsemiyormuş. Gerçi burda asıl problem olan ford. 90000 TL verip de alınan bir araca  8 inç ekran koyup da navigasyon koymazsan bana burda böyle saçma espriler yaptırırsın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

30 minutes ago, Zafer Yusoğlu said:

Bize  Türklerden fayda yok anlaşılan ben rusları beklemeye devam ediyorum. Onlar bilginin kıymetinin değersizleşmesini pek önemsemiyormuş. Gerçi burda asıl problem olan ford. 90000 TL verip de alınan bir araca  8 inç ekran koyup da navigasyon koymazsan bana burda böyle saçma espriler yaptırırsın. 

Navigasyon koymayan kim pardon? :) Sizden yazılım ve harita ücreti istenmiş ve tercih etmemişsiniz. Bu gayet doğal bir süreç.

'Ben ekran istiyorum ama navigasyonunu beğenmiyorum' diyenlere bir yol sadece. Size diretilmesi ve pahalı sunulması daha uygun olacaktı sanırım. :yeah: 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.