Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Android 6.0 Muhallebi

Semih O.

Önerilen Mesajlar

28-29 Mayıs 2015'te düzenlenen Google'ın sekizincisini düzenlediği Google I/O 2015'te beklenildiği üzere Android'in yeni versiyonu Android M adıyla tanıtıldı.

Gelenekselleştirdiği üzere tatlı isimleriyle anılan yeni sürüm için kod isim olarak şimdilik "M" seçilmiş. Artık buna Android 6.0 Muhallebi mi derler, Maraş Dondurması mı derler orasını Google bilir.

I/O etkinliği ile yeni sürümün geliştiricilere yönelik dağıtımı başladı. Son kullanıcılara yönelik versiyonun 2015 sonbaharı gibi geleceği düşünülüyor.

Tanıtımda benim dikkatimi çeken noktalardan biri şu ki, Android'in otomobillerde kullanımının yaygınlaşıyor olmasına küçümsenmeyecek vurgular yapmışlar. Bu konuyu kendi adıma oldukça önemsiyorum zira, açık kaynaklı yazılımın otomobillerde alışılageldik multimedya/navigasyon sistemlerine çağ atlatacak yeni bir yola sürüklemesi mümkün. Hayal gücünün sınırı yok malum.

Neyse lafı çok uzatmayayım.

Tanıtımda bu sürümle ilgili en çok öne çıkan mevzular performans ve batarya verimliliği ile ilgili. Eee işletim sistemine tatlı adı veren adamlar, önbellek sorununu da tereyağı procesi, "Project Butter", ile çözmüşlerdi. Lollipop ile 64-bit desteği ve ART de tamam oldu. "M"uhallebide performans başlığının altı pek dolmuş deği henüz.

Bataryada ise þöyle bir durum var. Şimdi batarya cephesinde yeni bir şey yok. Hala üstten sıkıp alttan yalıyoruz. Lakin, Nokia 3310'a bir adım daha yaklaştık :) Mantık aslýnda basit. Android "M"uhallebi Artık tezeği çıkan sensörler Yardımıyla kullanıcı aktivitesini, telefon performansını optimize etmek için kullanacak. Yani günlük rutine göre yatıp uyuduğun saatte işletim sistemi sana şeker patlatma oyunundan bildirim yollamayacak da, alarm, telefon işlevi gibi temel işlerin yürümesini sağlayacak. Yani mevcut sistemde derin uyku olarak adlandırılan sistem biraz daha gelişiyor gibi gözüküyor.

Hazır konu bataryaya gelmişken, Tesla'nın patronu Elon Musk'a da buradan sitemle seslenmek istiyorum. Şu batarya işini çöz artık reyiz. Yapsan yapsan sen yaparsın bu işi.

Böyleyken böyle... Ha bu batarya optimizasyon işinin iyi olduğunu söyleyen testler var. Diyollar ki, Lollipop'a göre 2 kat daha fazla batarya süresi mevcut olabilirmiş...

Son olarak, Google'ın artık tasarım dili haline gelen "Material Design"a aynen devam edeceği malum. Yani arayüz ile ilgili ciddi bir şey yok gibi gözüküyor.

device-lineup-2015.001.png

http://officialandroid.blogspot.com.tr/2015/05/io-2015-mobile-revolution.html

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Android M sürümündeki en dikkate değer gelişmelerden biri uygulama yetkilendirme sisteminde olacak. Uygulamalar bundan böyle "installation" esnasında değil herhangi bir yetkiyi tam kullanma anında kullanıcı izni isteyecek. Bu yönüyle Android, iOS'e yaklaşmış oluyor. 

Ayrıca sanki telefonlarımızın batarya ömrü kaplumbağaları kıskandırırmış gibi, telefondan başka USB cihazları şarj edebilme özelliğini kondurmuşlar.

Hareket sensörlerinden gelen bilgiye göre cihazı derin uykuya sokma moduna ise "Doze" demişler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Android M sürümündeki en dikkate değer gelişmelerden biri uygulama yetkilendirme sisteminde olacak. Uygulamalar bundan böyle "installation" esnasında değil herhangi bir yetkiyi tam kullanma anında kullanıcı izni isteyecek. Bu yönüyle Android, iOS'e yaklaşmış oluyor. 

Ayrıca sanki telefonlarımızın batarya ömrü kaplumbağaları kıskandırırmış gibi, telefondan başka USB cihazları şarj edebilme özelliğini kondurmuşlar.

Hareket sensörlerinden gelen bilgiye göre cihazı derin uykuya sokma moduna ise "Doze" demişler.

Evet yetkilendirmeyi tamamen atlamışım. :)

Bir de parmak izi okuma ve Android Pay ile ilgili bir takım yenilikler var. Aslında yazmıştım ama birkaç sefer ana sayfaya yönlendi. Öyle olunca güme gittiler. Tekrar tekrar yazdım. Gece nasıl canım sıkıldıysa artık. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bataryaları acaba bilerek mi performanssız yapıyorlar.Birileri üzülür kesin.Düşünsenize ayda bir batarya şarj edince noluyor bataryanın da ömrü uzuyor.Yeni batarya ihtiyacı 20 kat azalıyor ve bağğğzı amcalar bu duruma üzülüyorlar sankim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bataryaları acaba bilerek mi performanssız yapıyorlar.Birileri üzülür kesin.Düşünsenize ayda bir batarya şarj edince noluyor bataryanın da ömrü uzuyor.Yeni batarya ihtiyacı 20 kat azalıyor ve bağğğzı amcalar bu duruma üzülüyorlar sankim.

O kadar da fena değillerdir ya. Bence değillerdir. Yok canım.

Öyle olsaydı verimlilik üzerine bu kadar gitmezlerdi. Sorun sadece telefon endüstrisine has değil malum. Adam uzayda da bunu kullanıyor.

Mevcut teknoloji, Li-İon gibi kuru bazlı bataryalarla ne kadar sürdürülebilir o tartışmalı bir konu. Akü gibi yaş bataryaların ise ciddi boyut sorunları var. Öyle olunca yeni bir yöne gitmesi kaçınılmaz gibi. Akademik anlamda da ciddi çalışmalar var, sektör de konuyla epey ilgileniyor.

Tesla Motors, namı diğer Elon Musk amca Amarikaya devasa bir arge ve üretim tesisi kuruyor mesela.

Ivjw1r5.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sony lerde stamina modu vardı, 5.0.2 ile birde ultra satamina modu çıkmış.. tel e 5 i daha kurmadım, çünkü aynı 4.4.2 de olduğu gibi arka planda çalışan google play pili tüketiyormuş.. normalde ekran birinci sırada olması gerekirken, play ın %37 gibi pil tüketim değeri varmış..

bu sorun şimdilik sonradan kurulan sony lere ait..

hani 1-2 dak da tam şarj olan 1000 döngülü pil icat edilmişti, çıksın ortaya yeter..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sony lerde stamina modu vardı, 5.0.2 ile birde ultra satamina modu çıkmış.. tel e 5 i daha kurmadım, çünkü aynı 4.4.2 de olduğu gibi arka planda çalışan google play pili tüketiyormuş.. normalde ekran birinci sırada olması gerekirken, play ın %37 gibi pil tüketim değeri varmış..

bu sorun şimdilik sonradan kurulan sony lere ait..

hani 1-2 dak da tam şarj olan 1000 döngülü pil icat edilmişti, çıksın ortaya yeter..

Birçok telefon üreticisi uzun zamandır güç tasarrufuna yönelik yerleşik uygulamalar sunuyor aslında. Ama işlevleri genellikle ekran parlaklığını kısmak ve işlemci saat hızını sınırlandırmak gibi şeylerle sınırlı. Onun haricinde kullanıcının farkında olarak ya da olmayarak bu sürece çok olumsuz katkıları var. Uygulama öncelikleri ve yanlış yetkilendirmeler esas pil katilleri.

Yani siz internete bağlı olduğunuz her anda konum bilgileriniz, kullanım alışkanlıklarınız, ilgi alanlarınız gibi bir çok şey arka planda birilerinin veritabanına doluyor.

Sony için durumu çok iyi bilmiyorum ama Google için konum servislerinin kapatılmasının sizin bahsettiğiniz sorunu büyük ölçüde çözdüğünü okumuştum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Semih O.,

sony de stamina moduyla, net ten tamamen kopuyorsunuz ekran kapalı iken, ama istediğiniz uygulamanın çalışmasını istiyorsanız bunları seçiyorsunuz..

mesela bende whatsapp çalışır, olurda mesaj gelirse melodi çalar.. ekran kapalıyken bile, ama diğer uygulamaların dan bildirim almam, epostalar vb..

bu şekilde telefonumun şarjı eğer oyun oynamazsam, biraz web de gezinme ki çoğu zaman tapatalk tan foruma bakmak oluyor bu, çok konuşmayan biri olarak 1,5-2 gün gidiyor.. (xperia zr)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

@Mehmet Demir, @Semih O.;

Sony  hele de ultra stamina modunda telefonu 3310 a döndürerek adeta, şarj süresinide 3310 unda üzerine çıkartıyor. Telefonu şarj edemediğimiz çok acil durumlarda baya işe yarıyor. Misal bir keresinde dışarda iken şarjım %7 kalmıştı, ultrastamina moduna aldım 3 saat boyunca telefon konuşmaları yapmama rağmen hala şarj %7 idi. Faka bu modda telefonun menüsü bile değişip sabitleniyor, sadece telefon, mesaj, kamera, albüm, alarm vs gibi uygulamalar kullanılıyor sadece diğer uygulamalar ekranda dahi yer almıyor. Stamina modunda ise kullanıma göre 1-2 gün şarj gidiyor, 7-10 saat gibi ekran süresi alınabiliyor.

Bakalım 6.0 marshmallow ile nasıl olucak görücez. (tel:sony Z3)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 3 ay sonra...

Bizim hatunun Desire 816 sına da geldi. 

O telefonun en büyük sorunu hafıza: orjinal hafıza 8 GB 4,5 unu android yiyor. 2.5 civarlarında temel uygulamalar var. FB, instagram, HTC feneri, htc hava durumu felan . Bunlar karta yüklenemiyor ve telefon çok ciddi hafıza sorunu yaşıyor. Güncelleme 1.05 GB olarak geldi. telefondaki her şeyi sildik kendi fenerini, FB messengeri falan , kaşeleri boşalttık , mail eklerini sildik falan anca 1,05 GB yer açıp güncellemyi yaptık. Sonra yeniden sildiğimiz uygulamaları yükledik. 

SD cardı hafıza ile birleştirme bizi çekmişti 16 GB card var telefonda. Fakat kart ile hafızayı birleştirmek için karta format atması gerekiyor. İçindeki her şeyi kaybettikten sonra ne anladım ben o birleştirmeden. 

Telefon kitkattan lolipopa geçince acaip hızlanmıştı ama lolipoptan M e geçince hızlanmadı hatta belki azıcık yavaşladı 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.