Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Good Year Egp / Continental Cpc5

Erdal Aydın

Önerilen Mesajlar

Kötülemek için söylemiyorum ama bu forumdakilerin hepsi Goodyear'ci yani kimse çıkıp Conti demeyecek zaten :)

Good Yeardan herhangi bi menfaat yoksa kullanıcı deneyimi olduğunu düşünüyorum.

Ama dediğim gibi çoğu forumlarda cpc5 > egp şeklinde. Çokça araştırdım egp > cpc5 sadece ford forumlarinda. Neyse vardır bi hikmeti herhalde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Autobild Belarus'un çok detaylı ve teknik verilere dayalı bir incelemesini zar zor okudum geçenlerde.

215/55-16 ebadında yapıldığı için ayrıca kıymetli bence.

Özetle:

Tüm parametreler gözetildiğinde sıralama aşağıdaki tabloda soldan sağa, yani incelemenin galibi Goodyear EGP

Kuruda en iyi Michelin Primacy 3
Islakta en iyi Goodyear EGP

En düşük yakıt tüketimi Goodyear EGP

En konforlu Goodyear EGP, Dunlop Sport Bluresponse, Conti CPC5

En iyi direksiyon hissi Goodyear EGP

En sessiz Yokohama C Drive 2

Rusça bilenler yerinde inceleyebilir.

Result.jpg

Tabii genel olarak bakarsanız premium markaların ürünleri arasındaki farklar çok düşük, net bir şekilde yönlendirici veri yok.

Kısacası isteyen istediğini savunur ve hepsi de haklı olur. 

Ama dediğim gibi çoğu forumlarda cpc5 > egp şeklinde. Çokça araştırdım egp > cpc5 sadece ford forumlarinda. Neyse vardır bi hikmeti herhalde.

Bence tamamen öznel değerlendirmelere dayalıdır, kanıta değil de kanaate dayalı bilgi toplayan topluluklarda etkilenme kolay olur, öznellik hep ön plandadır.

Tabii kullanıcı deneyimi de birebir beklentilerle uyuşmadığı takdirde yanlış yönlendirebilir. 

Hakan'ın da yazdığı gibi bizde bir Goodyear esintisi olmuş, ondan etkilenilmiş, başka yerlerde Alman (!) malı sağlam ve dayanıklı (!) Conti almış yürümüştür.

Ben genelde çok yönlü bilgi toplamaya çalışır ve beklentilerimi tanımladıktan sonra en uygun lastiği seçerim.

Söz gelimi şehirçinde kullanan ve efendi giden biri ile benim gibi azgın bir viraj hastasının beklentileri örtüşmez, bana Eagle F1 Asym2 ancak yetecekken diğer arkadaş ucuz bir Petlas ile mutlu yaşayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracımın üzerinde gelen Michelin Primacy HP lerden sonra Goodyear aldım.

Michelin'lerin sıfır asfalt üzerindeki performansından ne ilk zaman, ne de son zamanda memnundum.

Ama goodyear'ın perrormansından oldukça memnunum şu an için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

alakasız olacak ama ben milliyetçi birisi olarak petlas derim. diğerlerinden ne kadar fazla farkı olabilirki... ihracat yapan birçok ülkeye mal satan firma hemde yerli. kendi malımıza sahip çıkmazsak başkalarının pazarı olur çıkarız. ilkokullarda uygulanan yerli malı günlerinin faydası pek olmamış malesef insanımıza. petlas takan kaza yaparda büyük firmaları kullanan yapmazmı? ayrıca destekleyezki daha iyisini yapsınlar. örneklemek gerekirse japon araçları ilk yapıldığında çin araçları kalitesinde idi. artık kalite dendimi japonlar akla geliyor. her marka hemen hemen böyledir. testler için mutlaka bir planları vardır. rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir pazarda yerinde sayan yokolur gider.

Serkan erden tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

alakasız olacak ama ben milliyetçi birisi olarak petlas derim. diğerlerinden ne kadar fazla farkı olabilirki... ihracat yapan birçok ülkeye mal satan firma hemde yerli. kendi malımıza sahip çıkmazsak başkalarının pazarı olur çıkarız. ilkokullarda uygulanan yerli malı günlerinin faydası pek olmamış malesef insanımıza.

Doğrudan cana kasteden bi durum bu, ben de genelde yerli malı yurdun malı düşüncesine sahip biriyim. Fakat bu biraz farklı bi durum. Lastik alacak çoğu insan ya kullanıcı yorumları ve test sonuçlarına bakarak karar veriyor. Petlas kullanan çok yok çevremde durum böyle iken daha çok bilindik ve kalitesini ispatlamış markalara yöneliyoruz haliyle. Keşke testlere katılsa da biz de hem yerli hem ucuz mal sahibi olabilsek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gy sitelerini detaylıca inceleyin, mesela son yaptıkları kış lastiğinde portakal yağı karışımı vardı, %5-7 gibi rakamları tam hatırlamıyorum..

neden, kışa dayanıklı meyvede ondan, adamlar kendi lastiklerini başka lastiklerle karşılaştırdıkları gibi özellikle kendi lastikleri ile de kıyaslıyorlar

mesela egp ın eg den %7 daha iyi fren yaptığını atıyorum %1 daha az yakıt yaktırdığı vb..

bugün gidin 1 tane 20 ml kayısı, yağı, şu veya bu yağı alın dünya para verirsiniz.

şimdi bir tekerlekte kaç lt kauçuk, kaç lt doğal yağ var, maliyete etkisi ne, fren, yakıta etkisi ne hepsinin bir hesabı vardır.

atıyorum petlas %100 kauçukla teker yapar,  100 le giderken kışın 55 metrede durur,

lassa alırsınız ucuz yağ kulanır, konola gibi, 50 mt de durur

portakal yağı koyarsınız pahalı, 45 mt de durur..

petlas lastik alıyorsanız, duracağınız zaman 10 mt evvelden frene basmaya başlarsınız, her iki arabada zamanında durur..

ama anayolda hızlı giderken yan yoldan hatalı bir araba çıkar karşınıza, frene bastığınızda petlas kaza yapar, gy durur..

işte mesele bu.. bazen yurdun malı iyi olamayabiliyor, tabi destelemezsek para kazanmazsa nasıl arge ye para harcıyacak, önce traktör lastiği satsın kazandığını argeye harcayıp daha iyi lastikler yapsın, elbette alırız.. e o gelişirken diğerleride yerinde saymıyor, ciddi atak yapamıyorsanız her zaman geride kalmaya mahkumsunuz..10 mt için petlas almasam bile bu fark 2 mt ye iner gelecekte, gider petlas alırım vb...

bütçe müsait olduğu kadar iyisini almakta fayda var. en ucuzunu değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Egp taktırdım bende yaklaşık 20 gün önce 205/55/16 ve gayet iyi gördüm şimdilik. Fordlar emsallerine göre sert süspansiyona sahip Egp de yumuşak. Conti alan bikaç arkadaşım balans sorunu ve lastik yanlarında kırılmalar yaşadılar ki ilerde titreme yapıyor baya araçta, bu yüzden tavsiye etmem. Egp birçok açıdan üstün zaten teknik verilerde paylaşılmış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynı seçim arasında bende kaldım 2 ay önce, neredeyse tüm testlerde birbirine yakın iki lastik arasında desenleri hoşuma giden cpc5 i aldım :)

Egp rercih etmememdeki diğer neden ise önceki lastığimin efgp olması ve bana göre çabuk sertleşmediydi, performans serisi daha iyimidir bu konuda bilmiyorum. Gönlümden geçeni aldım ve 205 taban aldığım için de fiyat olarak uyguna geldi, memnun kalmazsam da bi daha alırım dedim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkesin sürüş tecrübesi ve beklentisi farklı olduğu için, yorumlar çok öznel oluyor. Eh, insan kendi için de kendi aracında o lastiği kullanmadan bir şey diyemiyor. Bazı net kriterler dışında internet üzerinden karşılaştırma yapıp uygun fiyatlı olanı seçmek en doğru seçenek oluyor genelde. En azından ben öyle yapıyorum. Sonuçta peynir değil, "şunun da tadına bakayım", "şundan 500 gr ver" gibi değil :)

Ben karşılaştırma için şu siteyi kullanıyorum;

http://www.rezulteo-lastik.com.tr/lastik-bul

Çok detaylı incelemeler, güzel blog yazıları da var. Tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
03.06.2015 - 23:31 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

Conti almayın derim.

neden conti almayın dediniz açıklarsanız sevinirim Focus 2 aracımda var Şimdide Focus 3 e lastik alacağım ama contiden başka lastik kullanmadığım için başka lastik düşünmüyordum neden alma dediniz yazarsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Nazmi Kırma yazdı:

neden conti almayın dediniz açıklarsanız sevinirim Focus 2 aracımda var Şimdide Focus 3 e lastik alacağım ama contiden başka lastik kullanmadığım için başka lastik düşünmüyordum neden alma dediniz yazarsanız sevinirim

Halt yemişim yazdığım vakit :) 

Conti Prem 5 ise düşündüğünüz model, alınız efendim öneriyorum. Eski modeller ise pas geçin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Halt yemişim yazdığım vakit :) 

Conti Prem 5 ise düşündüğünüz model, alınız efendim öneriyorum. Eski modeller ise pas geçin.

evet şu anda Focus 2 de conti 5 var Focus 3 e de conti 5 düşünüyorum

şimdi rahatladım doğtusu :sofeer:

--10 dakika sonra eklendi--

ama ebat olarak 215 55 16 mı 205 55 16 mı 215 ciddi anlamda fiyat farkı var 205 alsam sorun olurmu

Nazmi Kırma tarafından düzenlendi
bilgi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.