Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus Yol Tutamıyor Mu?

Bahadır Atay

Önerilen Mesajlar

Aynı değer yada daha altında olsa sürücüye hissettirdiği önemli. Jazz kullanırken limitlerini yaklaşmaya çekinirdim.
Focus aldıktan sonra hissi olarak kendimi daha güvende hissettim. Şirketin Peugeot`e binince tirsiyorum. Bence tamamen algı konusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Algı meselesi doğru ama teknik değerler belirleyici. Örneğin ben bi önce ki 2.5 da daha hisli bir kullanım olduğunu düşünüyorum. Fakat 3 te aynı hissi vermiyor. Direksiyon farkı olsa gerek.

Obaaa Süleyman gitti yine garaj kapısı desene:):)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esasında bize o güven hissini veren aracın virajda tutunmasından ziyade, direksiyon hissiyatı bana göre.
Sıklıkla Volvo S40 d2 kullanıyorum. Her gün kullandığım aracım ise Focus 3. Her ikisinin de virajda benzer karekterler sergilediğini söyleyebilirim ama Focus daha çok güven veriyor. 
Nedeni ise bana göre tamamen direksiyon hissiyatı. Sanki ne dersem onu yapacakmış gibi, nereye çevirirsem oraya dönecekmiş gibi, tekerleklere hükmettiğimi hissettiriyor. Volvo ise gevşek direksiyonu ile ne yaptığını kestiremediğim bir his uyandırıyor bende. 
Ama sonuç olarak Focus ile 100 km/h ile döndüğüm bir virajı Volvo S40 ile de dönebilirim. Muhtemelen de bu iki arabanın limitleri birbirine çok yakın. Ama hissedilen çok farklı.

Bir de Volvo da ister istemez bir süre sonra sakin kullanmak istiyorsun, ben ağır başlı bir arabayım, efendi ol der gibi bir direksiyon karekteri var. [emoji3]

Ümitciğim Volvo S40 ve Ford Focus platform kardeşidir. Pek çok parçası birbiri ile aynıdır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Ogün Özemre yazdı:

Ümitciğim Volvo S40 ve Ford Focus platform kardeşidir. Pek çok parçası birbiri ile aynıdır.

olsa bile sürüş karakterleri çok farklı gerçekten, ağır abi ve hoppa kardeş kıvamında. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22.07.2017 - 11:37 tarihinde, Kubilay Yıldırımbayazıt yazdı:

Motorları aynı ama motor yağları farklıemoji16.pngemoji16.png

Aynı motor denilen olay motorun aynı tasarımda olmasıdır. Biraz daha açmak gerekirse. Bir firma Ar-Ge bölümünde bir motor tasarlar. Kilometrelerce saatlerce testleri yapılır. Görülen kusurlar ve zayıflıklar giderilir. Bütün testlerden geçer notu aldıktan sonra seri üretime karar verilir. 

Focusta bulunan 1,6 tdci PSA motorunun kullanıldığı araçlara bir bakalım 

Peugeot: 206-207-307-308-407-508-2008-3008-Partner-Expert

Citroen: C3-C4-C5-C3 Picasso-C4 Picasso-DS3-DS4- Berlingo-Jumpy

Fiat: Scudo

Ford:Fiesta-Fusion-Focus-Mondeo

Volvo:C30-S40-V40-V50

Mazda: 3

(hem 90-110 hem 95-115 lik motorların kullanıldığı araçlar bunlar unuttuğum illaki vardır içlerinde.)

Bu kadar modelde kullanılan motorların bir fabrika tarafından üretilmesi mümkün değil demeyelimde çok büyük bir tesis yatırımı gerekli. O yüzden bu motorlar her firma tarafından PSA lisansı ile üretilir. Her yiğidin yoğurt yiğişi farklı olduğundan. Her firmanında tedarikçisi ayrıdır. Tedarikçiler ayrı olduğu için kullanılan malzemelerde de illaki farklılıklar vardır. Kullanılan yazılımlarda farklılıklar vardır. Firmalar bu farklılıkları gözeterek. Ve kendi anlaşması olduğu firmanın yağını övecektir. 

Siz içinize sineni kullanın yeterli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.