Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Makyajlı Kasa Focus Geri Viteste Fren Yapınca Ses

Selman Gündağ

Soru

Merhabalar,

Arkadaşlar yılbaşında aldığım makyajlı kasa focusumdan cidden çok memnunum. Ancak yaklaşık iki ay önce geri viteste ilerlerken kırt diye bir ses geldi ve bir daha 3 hafta boyunca olmadı. Arkasından yine geri viteste ilerlerken frene bastığımda yine aynı ses geldi. Oldukça yavaş hareket etsem bile hafif frene bastığımda aynı ses geliyor. Tahminim ve çevremdeki arkadaşların tahmini balatalardan geldiği. bu aralar 2-3 güne bir aynı sesi duyuyorum ve beni çok rahatsız ediyor.Hiç başına böyle bir olay gelen var mı? Sizce servise başvurmalı mıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 15 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 1

ses sorununa forum ortamında cevap vermek zor aslında ...

önce servis ağzı ile konuşayım...

- frene bastığında "duruyor mu?" ...o zaman önemli değil  :)

...gırgır konusunu hallettiğimize göre devam edebiliriz.

Aklıma iki ihtimal geliyor, arka pabuç (fren) hafifçe -kenar- yapmış olabilir (pizza'nın gevrek kenarını gözünüzde canlandırın ... tabi burada bir kaç mm'lik fark'tan bahsediyoruz.) eğer öyle ise arka balata sökülür, kenar kısmı hafifçe taşlanır ... sorun biter. Arka aks'tan -oturma- sesi geliyordur, bunu da ayağınızda lastik ayakkabı ile koşarken aniden durduğunuz zaman ayağınızın ayakkabının içindeki o hafif ileri doğru kayma hissi gibi gözünüzde canlandırın. Eğer öyle ise aks kafalarına biraz yağ sürülür ... geçer ... vs.vs. Bunun gibi bir kaç neden daha var aklıma gelen, ama hepsi önemsiz şeyler. Bakım yakın tarihlerde ie bakım'a götürdüğünüz zaman söylersiniz, eminim servis kolayca halleder ... yok bakıma daha var, bu ses beni rahatsız ediyor derseniz o zaman kuZu'yu servis'e götürün, arkadaşların çayını için ... hallederler.

... iyi, keyifli & sağlıklı sürüşler dilerim.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

Kaan bey , bakıma daha var aslında araç 8000 km olmak üzere. Adem bey inde aracında aynı sorun olması sadece bende mi var bu sorun korkusunun gitmesine neden oldu. Mehmet bey geri vitese geçmede hiç öyle bir sorun olmadı. Arabayı sakin kullandığım için genelde temkinliyimdir.  Bir kaç defa daha aynı sesi yaparsa galiba servise bir uğrayacağım. Tekrara teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

selamlar konulara bakarken tesadüfen gördüm. aynı sorun bugün başıma geldi.geri giderken frene sert basınca tok diye ses geldi bir kaç defa denedim aynı ses geliyor.daha önce vardıda benmi fark etmedim yoksa sorun sonradanmı oluştu bilmiyorum.sorunu olan arkadalar nasıl çözüm buldu yazarlarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aynı ses bendede vardı ses 25.000 km den sonra yapmaya başladı geri giderken ilk frenlemede yapıyordu sesi sadece balataların azaldığını biliyordum sesi ona bağladım 30.000 km ye kadar ses devam etti fakat sadece dediğim gibi ilk frenlemede sonrasında bakımda balatalarımı değiştirdim değişim esnasında balata kaliper oturma yüzeylerine gres sürdürttüm ses artık gitti dahada duymadım 

Sergen Kesgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Konunun üzerinden epey zaman geçmiş. Ben haftaya cumartesi aynı sorundan servise götüreceğim. Tur oto çözüm bulamazsa başka bir servise götüreceğim. Geriye doğru hareket halindeyken debriyaj peşinden frene bastığınızda zankkkk diye bir ses çevredekiler bile garip garip bakıyor. Konu ile ilgili sonuç alırsam buraya yazarım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
05.10.2015 - 17:14 tarihinde, orhan.yanikoglu yazdı:

Aynı sorun bende de var. Geriye doğru yavaşça giderken özellikle ön tekerler manevra yapıyorsa geliyor.

Aynı durum var bende de, geri manevra ve ilk hareket sırasında tok bir ses. Çok takmıyorum, daha önce forumda konu olmuş, on düzen geometrisinden kaynaklanabilecegi söylenmişti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Fatih Öncü yazdı:

Konunun üzerinden epey zaman geçmiş. Ben haftaya cumartesi aynı sorundan servise götüreceğim. Tur oto çözüm bulamazsa başka bir servise götüreceğim. Geriye doğru hareket halindeyken debriyaj peşinden frene bastığınızda zankkkk diye bir ses çevredekiler bile garip garip bakıyor. Konu ile ilgili sonuç alırsam buraya yazarım..

Şöyle bir ses mi?

http://www.focusclubtr.com/topic/8466-kalkışta-gelen-ses/?do=findComment&comment=379754

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhabalar benim makyajlı focusta da aynı problem oldu ilk olarak bende balata demiştim servise gittim balatalara ve DİSK'e baktılar ve sorun yok dediler aracım 9000 km falandı. Sonrasında bu ses normal birinci ve ikinci viteste de olmaya başladı. Frene bastığımda geliyor gibiydi. Ancak sonrasında yani 15 bin km civarında frene basmadan da yarım debriyajda geldi. Tabi ara ara yapıyordu 2 hafta bir gibi velhasıl aracım 40 bin km ses iyice artınca servis sesi kaydetti ve merkezlerine göndererek onay aldı ve garantiden baskı balatayı değiştirdiler. Şuan herhangi bir sorun yok. Aslında ilk başta fren balatasından geldiğinden emindim ama sonuç bu şekilde

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.