Jump to content

Hasan çinçik

Member
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

16 Poor

About Hasan çinçik

 • Rank
  Ambiante

Profile Details

 • Location:
  Kayseri
 • Car:
  17 focus 1.5 tdci titanium
 • Job:
  Memur
 • Gender:
  Bay
 • Age 33

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Evet bende bu şekilde yapıyorum zaten. Ama Bazen yolda birini beklemek gerekebilir araba zorunlu olarak çalıştırılmak istenebilir. Yakup Çağatay hocam sağolsun sorumun cevabını verdi P konumunda motorun uzun süre çalışmasında sakınca olmadığını öğrenmiş oldum.
 2. İlk mesajı da anlatmaya çalışmıştım. Yine anlatmaya çalışayım. 3 gün önce arabamı uygun bir yere park ettim. Motoru çalışır vaziyette bıraktım. Arada bir devri 3-4 bin devirde sabit çalıştırdım. Amacım motoru ısıtmaktı. Bu şekilde yaklaşık yarım saat araç içerisinde bekledim. Bu yarım saatlik kısımda kafama takılan ve bunu sorun hale getirmeme sebep olan yaşadığım durumu anlatayım. Normal kullanımda vites kolunu N konumundan D konumuna aldığımızda arabanın verdiği tepkiyi düşünün, o tepkinin benzerini yarım saatlik süre zarfında iki kere yaşadım. Ve hatayı kendimde aradım. Bu sebeple araç rolantide uzun süre çalışacaksa, vites hangi konumda olması gerekiyor onu öğrenmeye çalışıyorum.
 3. İşi detayına girmeye çalışmadan dolayı anlaşılmadı. evet dediğiniz gibi sorumun cevabını aldım. Peki uzun süreli park halinde çalıştırmada p veya n hangi konumda olmalı? Kusra bakmayın anladığım bunlar çok basit konu ama kafama takılıyor kafamda netleştirmem gerekiyor.
 4. Merhaba arkadaşlar. Forumda aradım sorumun cevabını bulamadığım için konu açtım. Daha önce açılmış ise şimdiden özür dilerim. Benim aracım 2017 1.5 tdci ford focus titanium start stoplu ve otomatik vites. Aracımın park halinde uzun süre 30-40 dk gibi rolanti ve yüksek devirde çalıştırmak otomatik şanzumana zarar verir mi? Zorunlu olarak geçenlerde çalıştırdım ve motorun ısınması için arada bir 3 bin devir üzerine çıkıp sabit tuttuğum oldu. Yarım saatlik süre zarfında iki defa sanki vitesi p konumuna almış gibi ufak ve sarsıntısız bir şekilde ileri doğru yekindi. Ama Araç kesinlikle hareket etmedi. Bu durum aklıma takıldı ve acaba bir sorun olmuşmudur. Üstadlarımın görüşünü almak isterim. İlk defa otomatik vites araç sahibiyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca vites konumu bir süre p de bir sürede n de olacak şekilde çalıştı. Bu durum hangi konumda oldu onu hatırlamıyorum.
 5. Aranan cevap geldi çok teşekkür ederim. Bende biraz araştırdım termistör (ntc veya ptc) olduğunda yön farketmediği bilgisini öğrendim ama yinede bir kuşku vardı. sizde bu konuda bilgili olmanız ve konu hakkında bilgi vermeniz beni fazlasıyla mutlu etti ve ne yapmam gerektiğini öğrendim. Araştırmamda hiç karşıma çıkmayan terim ise thermocouple bunuda öğrendiğime göre sorun kalmadı demektir. Kendimce düşünüp uygulamak istediğim yöntemi söyleyim. Yanlış uygulama varsa uyarırsan sevinirim. Sensör termistör ise bağlantıyı istediğimiz gibi yapabiliyoruz sıkıntı yok. Ama thermocouple ise dikkatli olmak gerekiyor dediniz. Bende elm327 var bununla egzoz gaz sıcaklık değerini anlık olarak takip ederek sensöre deneme yoluyla rastgele kabloları temas ettirecem(sensör kablosunda artı veya eksi kabloyu belirleyici renk, çizgi, kablolardan biri kalın, ince gibi ayırt edici hiç birşey yok) . Motoru en az bir gün hiç çalışmamış olacak ve kabloları temas ettirdiğim esnada sadece kontak açık kalacak yani motoru çalıştırmayacağım. Eğer forsacanda sensör dış ortam sıcaklığına yakın değer verirse bağlantıyı doğru kabul edip o şekilde lehimletip gerekli izole işlemleri yapılacak. Doğru bir yaklaşım mı görüşlerini almak isterim. Tavsiye için teşekkürler. Not:mobilden yazıyorum yazım hataları var ise özür dilerim.
 6. Biraz araştırdım anladığım kadarıyla kablosu kopan sensör Egzoz gazı sıcaklık sensörü sanırım. Üstadlardan yardım bekliyorum. Kabloları ters bağlamak istemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim.
 7. Şimdi kontrol ettim sensör ve söket kısmında herhangi bir numara yada etiket yazmıyor. Kablosu kopuk olan sensörün söketini bulunduğu yerin resmini ekledim. Ayrıca yanında iki tane daha söket var ve bu söket lerde yine egzoz üzerindeki sönsörlere bağlı. Resimle de anlatmaya çalışayım.
 8. 2017 1.5 tdci ford focus titanium start stoplu aracımın resimde de işaretli olan sensörün kablosu dibinden koptu. Genelde deneme yanılma yoluyla kablo bağladıkları için oto elektrikçiye götürmek istemedim. Tamiri nasıl yapılabilir? Artı eksi ucu var mı? Bu sensörü adı nedir? Yardımlarınızı rica ediyorum.
 9. İletişim Bilgileri İletişim Kanalları: Özel mesaj ile Beklenen Karşılık Aralığı: (300-500TL) Alınacak Ürün Hakkında Aracım 2017 model ford focus 1.5 tdci titanium sedan kasa. Aracıma uygun Ptc Heater arıyorum. Sanırım uygun modeli bv6n-18d612-ca bu. Yurt dışı öneride olabilir. Herkesinde istediği gibi bende mümkün olan en uygun fiyata arıyorum. Çünkü aracı kazalı aldım. Maliyetini minumum seviyede tutmaya çalışıyorum. Teşekkürler.

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.