Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 01/08/2019 in all areas

 1. 4 points
 2. 3 points
 3. 2 points
  Bence Yeni Focus’un alt yapısını kullanarak daha kısa aks aralığı ile yeni B sınıfı üzerinde inşa ediliyor olacak. Fazlası: https://anasayfa.focusclubtr.com/forddan-yeni-sehir-crossoveri-casus-cekim-2020/ Önde gördüğümüz farlar geçici dikkate almayın. Arka stoplar da oldukça yüksekte konumlanmış duruyor. İç mekanı ise Fiesta ve Focus’un aynı çizgisinde.
 4. 2 points
  Ben başlığa konu olan Euro 5 1.6 dizel psa motoru daha önce ki aracım 2012-2013 model citroen c4'de 3 yıl boyunca kullandım. Onda ki ismi 1.6 e-hdi olarak geçiyor. Keza 308'de de bu motoru deneyimledim. Bunlardan sonra aynı motora sahip 2015 1.6 tdci Focus'u aldım. 3 araçta da 1.6 psa motoru hararet sıcaklığı konusunda hep benzer tepkilere sahip. Kışın çok soğuk havalarda motor geç şekilde ideal çalışma sıcaklığına erişiyor. 90 dereceye eriştiğinde ise yokuş inişlerinde, dur kalk veya düşük hızlı trafiklerde 60-80 derece civarlarına düşüyor. Tekrar hızlanırsam yine 90 dereceye çıkıyordu. Özellikle ortalama hız sürekli düşükse 60-80 aralığını geçmiyordu. 1.6 tdci motorun çalışma düzeninde, sesinde, performans ve tüketiminde, hava sıcaklığının normal olduğu koşullarda ki ısınmasında bir anormallik sezmiyorsanız bu motorun normal çalışma şekli böyle. Aynı motorun kullanıldığı hem c4'de hem 308'de hem focus'da benzer sorun olacak değil ya.
 5. 2 points
 6. 2 points
  Ford'dan Düzeltmeler: Renkli yol bilgisayarı, opsiyonlardan bağımsız Titanium'dan itibaren standart. Elektrikli park freni ve otomatik tutunma (auto hold), otomatik şanzımandan bağımsız Trend X'te standart.
 7. 2 points
  Bu gözardı edilmemesi gereken bir bulgu. Kalorifer iyi ısıtıyorsa su ısınmış demektir. Göstergede karşılığını bulmuyor olabilir.
 8. 2 points
  16 km yolda motor suyu ısınmıyorsa termostat açık kalmış demektir üstadım. 1.0'lar emisyon ve verimlilik açısından motorla birleşik egzoz manifoldu tasarlayıp, motor suyunu buradan geçirerek motorun hemen ısınmasını sağlamışlar. Benim aracım dış hava sıcaklığı +13 derece üzerindeyken 1.5 kilometrede ısınmış oluyordu. Şuan sıcaklık +3 derece ve 2.5 - 3 km yol yapınca ısınıyor arkadaşlar. Isınmışdan kastım da 85-90 derece, hararet göstergesinin orta çizgisinin ucu. Referans olabilir diye bilgileri paylaşıyorum.
 9. 2 points
 10. 1 point
  2016 Focus'um için Çin'den Aliexpress üzerinden verdiğim gündüz ledi geldikten sonra yaptıracak yer bulamayınca kendim yaptım ve alacak olanlar için faydalı olur ümidiyle sizlerle de paylaşayım. Öncelikle gündüz led'lerini şu linkten pazarlıkla 80 dolara (yaklaşık 300TL) aldım. Bu arada benim aldığım ürün gündüz BEYAZ, gece MAVİ yanıyor. ( https://tr.aliexpress.com/item/Gloss-Model-12v-LED-Auto-Car-DRL-daytime-running-lights-Bumper-Front-Fog-lamp-with-dimming/32505538798.html?detailNewVersion=&categoryId=200000226 ) Gerekli Malzemeler: - Gündüz LED - Düz tornavida - 12-13 (sanırım) anahtar veya ingiliz anahtarı - Elektrik bandı NOT: Başka hiçbir kablo vs gerekmiyor, gönderilen ürün tamı tamına uyuyor 1. Öncelikle aracımızdaki eski sis farının çerçevesini söküyoruz. Yeni ledli çerçeveleri kablolar aradaki boşluktan içeri girecek şekilde takıyoruz 2. Farları sökmemiz gerekiyor, aslında sağdakinin sökmek de yeterli de sökmesi kolay, alttan kabloyu almamız daha kolay olduğundan ikisini de sökün. Bunun için Yakup beyin Youtube'da paylaşmış olduğu videoyu izleyebilirsiniz. 3. Soldaki (akü tarafındaki) farı çıkardıktan sonra far soketindeki 12 numaralı kablonun biraz gerisinden dışını soyup LED lere giden kablonun birinde mavi kablo var headlight yazan onu oraya bağlıyoruz. 4- LED'in kontrol cihazından toplamda 4 kablo + 2 ledlere kablo gidiyor. Bunlar GÜÇ+(Battery+) / TOPRAKLAMA (Ground) / ACC FUSE / Far (Headlight) şeklinde ve ingilizce olarak üzerine kağıt yazıp göndermişler zaten. 5- Motor kısmındaki sigorta kutusunu açıyoruz ve aşağıdaki resimdeki gibi 3 kabloyu oraya bağlayacağız. Sigortanın resmini de ekledim yeterince anlaşılır sanırım. 6- Sigortanın içine 2 kablo girecek, sigortayı tutan vidayı gevşetip oraya da topraklamayı sabitliyoruz. 7- Modülü sigorta kutusunun yanına sıkıştırdım ve ledlerin kablo bağlantılarını da tamamlayınca farları yerine takabilirsiniz. İşte bu kadar kolay Birkaç örnek foto (Gece modunda yani far açıkken mavi renkte yanıyor, onu da çekince eklerim)
 11. 1 point
  Ford, resmi olarak 2019 yılında duyuracağını açıklamıştı. Tümü: https://anasayfa.focusclubtr.com/2019-ford-kuga-casus-cekim-ilk-kez-yakalandi/
 12. 1 point
  Brent fiyatları düşmez, yıl ortasına doğru daha da yükselir. Dolar asla düşmez. Devletin paraya ihtiyacı bitmez, yapılandırılmış vergi ve sigorta borçlarından arzu edilen tahsilata ulaşamadılar, yeni para kaynağı da yok. Özetle bundan sonra indirim mindirim olmaz. Olursa da misli binidirmiyle gelir. Haydi hayırlısı.
 13. 1 point
  Böyle bir şey varmı yahu. %25 indirim nedir. Böyle bir indirim olabilir mi? İndirim yapmadıkları vatandaş varmı? 3bin lira indirim mi olur? Yetkili servisin taa.... Akşam akşam asabım bozuldu. Garanti adı altında resmen soyuluyoruz.
 14. 1 point
  hocam hala ezbere konuşuyorsun, hava yeterince soğuksa, inişte yeterince uzunsa bal gibi soğur. Senin mantığınla hava soğutma diye bir şey olmazdı. Bu sabah özellikle dikkat ettim çoğu yokuş yukarı olan 3 küsür kmde 60 derecenin üzerine çıkmadı ışıklar (kontak açınca oradan başlıyor zaten) hava -3 dereceydi.
 15. 1 point
  Teşekkür ederim tavsiye için
 16. 1 point
  Enjektörlerin yağ sorunu için yaklşık 350 tl bir masraf oldu. 200 tl pompacıya verdim enjektörlerin temizliği ve ayarı için. 150 tl de keçesi,pulu, plastik aksamları vs ve üst kapak contası için verdim. O bölge açılınca mutlaka üst kapak contası da yenilenmeliymiş. İşçilik ne kadar tutuyor bilmiyorum. Ben başka işlerde yaptırdığım için toplu vermiştim. Ama arabanın çekişi , vites aralığı harika oldu.
 17. 1 point
  Teşekkürler bilgilendirme düzenleme için
 18. 1 point
  Eski araçlarımın birinde egzoz manifoldundaki oksijen sensörünün yuvası çatlamıştı oradan kaçırıyordu. Kalorifer açamıyorduk kokudan ve pıs pıs diye ses oluyordu.
 19. 1 point
  Kabinde duman ve benzeri kokuların başlıca kaynakları: Egsoz manifoldu ve/ya takip eden elemanlarda, turbo,dpf, egsoz borularında bir yerde kaçak olması. Bildiğimiz egsoz kokusu gelir. Enjektörlerin üstünde kaçak olması. Yağ/egsoz dumanı kokusu gelir. Yağ/Soğutma suyunda kaçak olması. Yağda kaçak olursa yanık yağ kokusu, soğutma suyunda kaçak olursa iğrenç bir kimyasal koku gelir. Bazende sorun giderildikten sonra polen filtresine ve arabanın içine sinen koku kalabilir.
 20. 1 point
  Focus 1.6-1.5 dizel öyle değil dışarısı 30 derede değilse. Biz de size yalan söylemiyoruz ya
 21. 1 point
  Mertcanın yazdığı dizel, benzinli zaten hızlı ısınıyor. Benimde 10 kmlerde ibrenin oynamadığı olmuştur. Hele yokuş aşağı inerken soğur bile.
 22. 1 point
  Bahsettiğiniz sorunu 2006 Dizel focusumda bende yaşıyorum fakat kaputu açıp kokuyu kontrol etmedim. Bende motor soğukken arabayı çalıştırıp belli bir süre sonra mesela 10 km 100 110 Km hız arasında ilerledikten sonra Trafik ışıklarında durduğumda içeriye egzoz dumanının kokusu geliyor, hareket halinde bir koku yok ama çalışır vaziyette motor ısınıpta durunca koku geliyor. Enjektör dibinden yağ atma sorunu bendede var baya sızdırıyor ve o yağ motorun sağ tarafına aşağıya doğru akıyor. Tamircide Aracı life kaldırıp altına baktık, usta o akan yağın motordan çıkan egzoz borusuna değip yandığını, bu yüzden koku yaptığını söyledi. yağ atma sorununuz kalmadıysa yağ çıkarmak için tamircilerde sprey var bende kullanmıştım 1 defa. o spreyi alıp direk yağlı bölgeye sıkın yağı giderecektir. sanırım 10 liraydı spreyin kutusu. 3 4 kutu çok rahat işinize yarar. ama alt kısımlarda ve egzoz çıkışının çevresinde yağ bırakmayın. Enjektörlerin yağ sorunu için ne kadar masraf ettiniz ?
 23. 1 point
  Yine birikmişleri koyayım:
 24. 1 point
 25. 1 point
 26. 1 point
 27. 1 point
 28. 1 point
 29. 1 point
 30. 1 point
 31. 1 point
 32. 1 point
  Kulaklarımdaki turbo vızıltılarından kurtulma arzusu ile ben de yeni Focus ile ilgili kısa deneyimlerimi aktarayım: Deneme sürüşü aracımız Focus ST Line, alıştığımız mavi, 1,5 dizel 8 ileri otomatik, cam tavandan B&O'ya, 235/40-18 lastikten LED fara tam dolu paket, mağaza girişi 259.500 TL. Dış tasarım: Şık, eski kasaya göre oturaklı, dengeli çizgilerle yakışıklı bir HB. Olmamış dediğim pek bir şey yok. Sedan aynı heyecanı yaratmıyor ve arkası oldukça huzursuz geldi bana. İç tasarım: Derli toplu sayılır. Pek kara ama olsun. Kokpit yeterince mesafeli, ferah hissediliyor. Gösterge paneli iyi değil, ama kötü de değil, diğer öğelere göre yine de zayıf kalıyor. HUD çok başarılı, zengin ayar imkanı, tabii meraklısına, ben beş dakika sonra kapatıp rahat ettim, yoksa çorbadaki sinek gibiydi. iPad bozuntusu panel işlevsel sayılır, en iyi yanı onun da kapatma düğmesinin olması. genel olarak kumandalar kullanışlı, rahatsız eden bir yanı olmadı. İşçilik ve malzeme kalitesi de eskiye göre çok daha iyi geldi bana. Sadece kapı iç kaplamalarını sevemedim. Cam tavanı da Allah sevenine bağışlasın, tepemde parlayan güneşten hoşlanmıyorum. Kalsın... Ses sistemi kaliteli olsa da B&O prestij amaçlı kullanılmış, yani öyle hayran bırakacak bir yanı yok. Sesin stereo dağılımı güçlü, baslar yeterince derin ve gövdeli, orta sesler yeterince detaylı, tizler nispeten sert. Genel anlamda iyi ama güzel setlerde yaşanan "bir de bu parçayı şu sistemde dinleyeyim" hissi yaratmıyor. Maliyeti yükseltiyorsa almaya gerek yok. İklimlendirme sessiz çalışıyor, ancak üfleme gücü pek vasat. Düğmeli vites ve elektronik el freni kolay alışılabilinecek yararlı değişimler, ama elim sürekli vites kolunu aradı, iki kerede el freniyle dönesim geldi, ama olmadı işte. Geri görüş kamerası ve otomatik park da kolay alışabileceğim özellikler. Küçük bir eleştiri süslemelere, sağda solda karbon desenli dekorlar, orta konsolda fırçalanmış siyah alüminyum falan, biraz rüküş geldi bana. Varsın bu da nazarlık olsun. Bagaj: Küçük stepne ile son derece yeterli. İniş biniş: Kapılar kolay ve geniş açılıyor, tok ve kolay kapanıyor. Kaliteli hissi veriyor. Arka kapı kelebek camı arkaya dazla uzanıyor, çarpmamak lazım. Sürüş: Gerçek keyif burada başlıyor. Motor bildik ve minik dev karakterinde, boyundan büyük performans gösteriyor. Gaz pedalı karakteristiği ile de ilgili kuşkusuz ama 120 km/h'ya kadar son derece akıcı ve performanslı kullanıma izin veriyor. Şanzıman da oyunbozanlık yapmıyor. Daha yüksek hızlarda dizel ve küçük hacim performansı sıradanlaştırıyor. Yine de şunu belirtmeliyim, kendi arabama göre hiç öyle "yani..." dedirtecek bir güç eksikliği hissetirmedi. İyi mi, kötü mü, bilemedim. Herkes pek sessiz dese de bana ne motor ne de yol sesi öyle pek az gelmedi. Yani makyajlı eski kasaya göre farklı değil, hatta lastik sesi daha fazla (235'i unutmayalım). Şanzıman: Öncelik sağlamlık ve üst viteslerde ekonomi sağlamak. Asla bir çift kavrama ataklığında değil. Ama rahatsız edici de değil. Gayet kararlı, şartlara uygun seçimleri yapıyor. Manüel kullanımda paletler küçük ve vites atmaları biraz yavaş kalıyor. Yani manüel modda kullanmanın pek bir artısı yok. Sorun çıkartmıyorsa bu haline razı gelirim. Yol tutuş: Şiir gibi. Yok neymiş torsiyonmuş, gidin Allah aşkına, eski kasayı suya götürür susuz getirir. Tabii ST-Line, kabul, ama bana bunu ST diye satsalar da kabulüm olurdu. Yatmıyor, kaykılmıyor, kıçını asla bırakmıyor, zorlanınca da burundan kayıp frenlemeye başlıyor. Bu haliyle Kemer yollarında kullandığım en iyi araba desem yalan olmaz. Kendi arabam yanında pek mahcup kaldı. Tabii 235/40-18 Michelin Pilot Sport'ların katkısı büyük. Ama ben de aynı lastiği 225/45-17 kullanıyorum. Diğer seriler aynı başarıyı yakalar mı bilemedim. Ama ST-Line tramvay tramvay... Konfor: Eh işte. Sert. Lastik havaları 35 idi, rolü var, tabii ST-Line süspansiyonun da etkisi var. Yani "ben spor arabayım, yolu hissettiririm arkadaş" havasında. Düzgün asfaltta sorun değil de işte pek kötü yola düşmemek lazım. 65 yanaklı leylek Trend X'ler eminim daha konforludur. Direksiyon sistemi: Tek kelimeyle mükemmel. Bir elektrik destekli sistem için inanılmayacak kadar keskin, kararlı, duyarlı. Frenler: Çok iyi. Eski kasadaki yumuşak hamur havası ve baştaki 1 cm'lik ölü boşluk gitmiş, dokunmaya duyarlı ve kontrollu stabil bir fren sistemi gelmiş. Nihayet! Tüketim. Test aracı ortalaması, ben dokunmadım, 7,9L/100km. Ben masumum, kullanımımda değişmedi. Sonuç: Amacına çok uygun geliştirilmiş bir sportif araç, salt görünüşte değil işlevde de. 160'a verin hemen alayım dedim, sadece güldüler. Olmuş, hatta iyi olmuş, yok yok çok iyi olmuş. Titanium severler başka kapıya lütfen. Nasıl? Yok arkaya oturmadım. Allah düşürmesin, oraya oturmaya muhtaç olmayayım. Ama görünüşte geniş ve rahat gibi.
 33. 1 point
  eco servis, 4 yaş üstü garantisi bitmiş araçları kapsıyor ve sisteme ön tanımlanmış model ve motor tiplerinde diye yazıyor. focus için 359 tl mesela, hadi bizim 1.0 da yağdan 425 olsun..mu?? belkid dahil bile değil sisteme.. garantisi bitipte eco servisten yararlanan 1.0 motor sahibi var mı acaba? benim garanti 3+2 olunca 619 tl öptüler.. yapılan hiç birşey yağ-yağ filtresi-tapa-hava filtresi..güya birde bu 5. bakımdan dolayı %15 veya 17 indirimli hali dışarda yaptırsak işçilikle 350-400
 34. 1 point
  Orjinalden şaşmayın Motorunzun ve turbonuzun düşmanıdır toz iyi süzmeniz gerekir 7500 kmde bir hava filtrelerinizi değiştirin
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.