Jump to content

Leaderboard


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 01/05/2019 in all areas

 1. 4 points
  Bugünkü havacılık konumuz 1975 THY Fokker 28 (Bursa isimli) uçak kazası. Fokker bir hollandalı uçak üreticisi. Potansiyeli görür almanyaya gider , işini geliştirir, savaş sonrası almanyanın uçak yapması yasaklanınca , hollandaya döner ve orada üretime devam eder zamanının en büyük uçak üreticisi durumuna bile gelir. 1973 te fabrikanın gizli sahibinin Hollanda prensi olduğu iddia edilir. Bu zat Bilderberg in kurucusudur ve Türkiyeye gelir , 5 adet F28 uçağı THYye satar (rüşvet müşvet anlayın işte) . Bu uçaklardan ilki 1974te izmirde kalkışta, ikincisi 1975 te istanbula inerken, üçüncüsü 1979 da ankaraya inişte düşer . Bunların adı uğursuza çıkarılır (fıtrat söylemi yeni değil yani bu ülkede). Son ikisi uçuştan kaldırılır ve yabancı ülkelere satılır. Onlar da orada düşer . Yani bir kalemde alınan 5 uçağın hepsi düşmüştür. Uğursuzluk, fıtrat ne derseniz deyin 1975te ben ilkokul3 öğrencisiyken hayal meyal hatırlıyorum. Bu uçak istanbula inişte teker koyar koymaz veya koymak üzereyken havaalanı elektriği kesiliyor . Her yer kararınca pilot pas geçmeye karar veriyor (pas geçme kavramını "go around" Türkiye bu kaza ile öğrendi) ve yeniden motora güç veriyor. Jeneratör 30 saniye sonra elektik veriyor (Uçak kazalarındaki tesadüf faktörü 1 dk erken veya geç gelse muhtemelen bu kaza olmayacak). Bu sırada kalkış sırası bekleyen bir amerikan 707 si vardır Ona kalkış önceliği veriliyor ve Fokker28 marmara üstünde bir tur atıp tekrar inecektir. Fakat bir süre sonra F28 ile radar ve telsiz bağlantısı kesilir. Uçak marmaraya düşmüştür. Florya köşkünün açığına. Kurtulan yoktur resmi olarak 41 gayrı resmi olarak 42 kişi hayatını yitirmiştir(hostesin bebeğini kaçak olarak getirdiği söyleniyor) . Enkaz şu an hala orada. Bazen balıkçıların ağlarına parçaları takılıyormuş. Ancak kaza ertesinde hiç bir arama kurtarma çalışması yapılmamıştır. 1-2 kişinin cesedi yanılmıyorsam yalova-balıkesir açıklarında karaya vurmuştur. Diğerleri hala uçağın içindedir. Kara kutu çıkarılmamıştır. Kaza sebebi araştırılmamıştır. Bugün hala enkaza dalma yasağı var diye bilinir (gerçi 2014te el cezirede enkaza dalış videosu yayınlandı) . Kaza sonrasında ambarlı açıklarında uçağın iniş takımlarından biri ve flap ı karaya vurmuştur. Bunun da uçağın iniş pozisyonunda denize paralel sanki denize inmeye çalışırken düştüğü izlenimini verdiği söylenmektedir.
 2. 3 points
 3. 3 points
 4. 3 points
  Gecenin bu vaktinde ben bunu nası okudum sence
 5. 3 points
  Bugün bende ilk kez 25 kr verdim poşete hem de severek/isteyerek; kasiyer hanımefendi çok güzel teklifte bulundu, kabul etmek zorunda kaldım
 6. 3 points
  Millet alışamadı. Bizim evin karşısında bim var. Millet poşetsiz çıkıyor. 100 kişiden 1 kişide anca gördüm. Yaşlı bir amca bir elinde baston bir elinde de 1.5 kiloluk yoğurt. İlk defa vatandaş iktidarın çıkardığı bir düzenlemeye karşı çıkıyorlar. Biz millet olarak küçük hesapların insanıyız galiba. Memleket felakete sürüklenirken biz hala poşet derdindeyiz.
 7. 2 points
  Tüm serinin silecek ölçülerini bulabildiğim kadar aktarıyorum. Piyasada bunlara yakın veya aynı ölçüleri almanız yeterlidir, ortadan bağlantı olduğu için 5-10 mm ile dünyalar değişmeyecektir. Ön Silecek Lastikleri Focus Mk1 için 550 mm ve 475 mm (asimetrik) Focus Mk2 için 650 mm ve 425 mm (asimetrik) Focus Mk2 MCA için 650 mm ve 430 mm (asimetrik) Focus Mk3 için 2 adet 725 mm (simetrik) Focus Mk3 MCA için 2 adet 725 mm (simetrik) Focus Mk4 için 625 mm ve 500mm (asimetrik) Arka Silecek Lastikleri Focus Mk1 SW için 280 mm - HB için 380 mm Focus Mk2 SW için 280 mm - HB için 350 mm Focus Mk2 MCA SW için 305 mm (01.2009'a kdr 280) - HB için 350 mm Focus Mk3 SW ve HB için 305 mm Focus Mk3 MCA SW için 305 mm - HB için 330 mm Focus Mk4 SW için 265 mm - HB için 295 mm NOT: Ayrıca yanlış yazdığım varsa belirtirseniz sevinirim Focus Mk1 (1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005) Silecek Ölçüleri Focus Mk2 (2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011) Silecek Ölçüleri Focus Mk3 (2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018) Silecek Ölçüleri Focus Mk4 (2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025) Silecek Ölçüleri
 8. 2 points
  Yine birikmişleri koyayım:
 9. 2 points
  Gerçek ustalık halkı ve çevreyi düşündüğüne inandırarak kendi çıkarına çalışabilmektir. Tabii bu durumda ustalık kavramını yeniden tanımlamak gerekecek.
 10. 2 points
  İbrahim, Omsa ürünleri en iyisi, Bursa merkezli bir firma. Ataşehir de Saygılı Oto satıyordu ürünlerini. Netten bakabilirsin...
 11. 1 point
  Arkadaşlar...1 Hafta önce aldığım ve hepinizin bildiği şekr kırmızı Focus 3 ümün Gösterge ve ekranını avrupadaki modellerin ekranıyl değiştirdim...Gösterge değişimi ve ekran görüntülerini yüklüyorum öncelikle.... FOTOĞRAF LİNKLERİ ÖLDÜĞÜ İÇİN GÖZÜKMEMEKTEDİR. iLERLEYEN YILLARDAKİ MESAJLARDA FOTOĞRAFLAR MEVCUTTUR. Örnek sayfa: https://www.focusclubtr.com/topic/915-focus-3-gösterge-ekranı-değişimi/?page=8 ORJİNAL GÖSTERGE VE EKRANI ŞÖYLE : Bu göstergenin önünde ,direksiyonun üstünde bir kapakçık var,onu kaldırıyoruz önce : Sonra karşımıza şöyle bir görüntü çıkıyor : Şimdi sıra orjinal göstergeyi sökmekte..Bunu yapmadan önce arabanın aküsünün eksi ucunu sökmeniz şart ...Göstergeyi tutan 2 vida var ve uçları altıgen...Özel uç kullanmnız lazım.... Göstergenin ger iki vidasını söksenizde gösterge yerinden çıkmıyor,çünkü üzerinde de tırtıklı bir yer var yukardan tutan,onuda gösterge yuvasıyla gösterge arasına sokacağınız bir cetvl yardımıyla gevşetip gösterge panelini kendinize doğru çekiyorsunuz : Göstergenin arkasında aracın bilgilerini aktaran soket var,göstergeye ilginç bir kilit mekanizmasıyla sabitleniyor...Onu 2 saat anlamaya çalıştım... O soketin üzerindeki pine bastırıyorsunuz,kare şeklindeki kiliti öne doğru ittirince soket kilidi açılıyor... Ve sonra soketi çıkartıp yeni göstergeye takıyorsunuz,takarken bastırınca kilit mekanizması eski haline dönüyor.Sonrada vidalıyorsunuz...Yeni göstergeniz kullanıma hazır..Aki eksi kutup başını taktığınız anda gösterge otomtikman Türkçeyi tanıyor,araç bilgilerini alıyor.Ve kullanıma hazır hale geliyor. GÖRSELLER YENİLENENE KADAR BU GÖRSEL ANLATMAYA YETECEKTİR. Gösterge Nasıl Sökülür?
 12. 1 point
  Bazı opsiyonları kalktı. Daha önce konuşmuştuk bu motor ve şanzıman ile belli ağırlıktan sonra yeni emisyonu karşılamıyor.
 13. 1 point
  İndirimin geldiği ilk günlerde kasım ayının 2-3'ü gibi olabilir,1.6 corolla life bitmek üzereydi ve eşime aldık,tamamen stok kalmadığı için Tahminim stok olsaydı sadece kasımda 10 bin üzerinde corolla satarlardı
 14. 1 point
  Pabucunun dama atılacağını anlayınca
 15. 1 point
  Laf açılmışken, MK3 arka silecek nasıl sökülüyor. Ön silecekler rahat sökülüyor da arka sileceği sökemedim. Youtube da bir video var ondanda bir şey anlamadım. Hatta, yeni silecek hala duruyor. Bu arada eski silecekte canlandı herhalde, düzgün silmeye başladı.
 16. 1 point
  MCA ile büyümüş https://www.focusclubtr.com/topic/17623-focus-mk1-mk2-mk3-mk4-silecek-ölçüleri-ön-ve-arka-1998-2018/
 17. 1 point
  Kapalı garajda taktım deneme için 2-3 kere çalıştırdım. Öyle bir şey olmadı. Ama daha trafiğe çıkmadım.
 18. 1 point
 19. 1 point
  Bu resme yakın. Resim uydurma ama, bu tasarım kugaya gitmiş görünüyor.
 20. 1 point
  Focustaki ebleh yüzü sanırım Kuga/escape için tasarlamışlar. bana pek güzel göründü sankim bir Levanteye veya Stelvioya bakıyor gibi oldum. Güzel mi olacak ne. E hadi hayırlısı be Not: Umarım daha güzel jant bulurlar.
 21. 1 point
  Mevcut Kuga'da arka kısım pek güzel değil. Bunun en güzel yanı arkası. Tavandan hafifçe basıklaşan yapısıyla ve dolgun kalçasıyla Q5'i andırıyor. Bu hali bile çok hoş. Önde de buna yakın bir şey çıkarsa sadece kozmetik olarak gerisinde kaldığı Qashqai'nin işi zorlaşır.
 22. 1 point
  Küçük hesaplar zorumuza gidiyor ama hamuduyla götürünce helal olsun götürüyor da yapıyorda diyoruz
 23. 1 point
  Benim çıkardığım sonuç(Zaten yukarıdan birileri daha önce keşfetmiş ), Türkiye'de bir halt yapacaksan, büyük yap. Örneğin, halk yediği kazık büyüdükçe hiç fark etmiyor. v.s.
 24. 1 point
  Benim için tek sıkıntı para verdiğim poşetle adamın reklamını yapmak. Logo kalkarsa sorun yok ama madem parasını veriyorum sakız da alsam en büyük boy poşeti alırım. Bu işi anında fırsata çevirenler de var. Bildiğim kadarıyla ekmek ve diğer unlu mamüller için poşetler ücretsiz. Geçen akşam pide fırınında, poşet yasak ya onun için veremiyoruz, dediler. Halbuki ekmeği poşete koymak zorunda. Aklınca poşet masrafından kurtulacak. Sürekli pide aldığım bir yer olmadığından üzerinde durmadım. Bir daha da en acil durumda bile uğramam olur biter. --4 dakika sonra eklendi
 25. 1 point
  Evet aynı şeyi bende düşünüyorum. Yapıştırma olanlar gerçekten orjinal durmuyor. Yada benim gördüklerim gerçekten iyi yapılmamıştı. O yüzden forumda sormak istedim. Krom çıta satan bir kaç tuning mağazasında arkadaşlar bana orjinal kromlu satılan araçlarında fabrikada yapıştırıldığını söylemişti ama bana pek inandırıcı gelmemişti Bende bir kaç inceleme yaptım, fabrika çıkışlı kromlu olanlar, krom ve cam lastiği ile tümleşik olarak monte ediliyor. Bir yapıştırma yok en azından. Büyük ihtimal lastiği üreten firma krom metal parçanın üzerine lastiği enjeksiyon yaparak üretiyor. Şimdi asıl sorum şu, bu orjinal veya orjinale yakın kromlu çıtaları nasıl temin edebilirim?
 26. 1 point
  Yeni başlık açmadan buradan devam edeyim. Kriz var, satışlar düştü deniliyordu ya, Pazar genel anlamda %35 dolaylarında daralmış gözüküyor. Ancak C1 sedanlar incelenirse, en çok satan olmaları nedeniyle, özellikle Kasım ve Aralık'ta satışlar coşmuş gerçekten. Dövizdeki erken dönem belirsizlik yalnıza Eylül-Ekim'i etkilemiş gibi. Çoktan aza ay ay satışlar: Sene sonundaki coşkudan (bknz. filo) nasibini alamayan iki model Astra ve Focus. Focus'ta model değişimi etkili olabilir.
 27. 1 point
  Konu ile ilgili daha ayrıntılı bir yazı burada var. İşin komiği ben bu uçaklarla defaten Ankara'ya ve İzmir'e uçtum, o zamanlar hem okuyor hen de turizm acentasında çalışıyordum.
 28. 1 point
 29. 1 point
  Ben golfe uygulamıştın OMSA nınkileri ama ben önermiyorum. Çünkü bunlar siyah orijinal plastiğin üstüne yapışma olduğu için çıkıntılı duruyorlar yani standarttan çıkık duruyorlar. Çok da hoş olmuyor. Bir tane görüp ona göre karar verin derim. Krom manyağı benim bile (jazzdaki hikayemi hatırlayın) focusu en kromsuz modelden almam , forumda satılan/önerilen orijinal kromlara bile yorum dahi yapmamam dikkat çekici
 30. 1 point
  Her tekerleğe farklı güç göndermesi teknik olarak mümkün değil. Uygun tekerleğe fren yaptırarak çalışıyor ESP.
 31. 1 point
  La yumurtacı. Asıl fesat olan sensin. Bişi yazmadım sadece sana sordum hemen sen fesatlığa verdin.... Böyle ele veriyonuz kendinizi. Fesli tavuk okudum ben.... Te alam yaaaa.... --41 dakika sonra eklendi-- + Bu konu nası petlasın en iyi kış lastiği konusu gibi tartışmaya kapalıdır.... Yorum yapamazsın yumurtacı....
 32. 1 point
  Türkiye de maşallah herkes her konuda bilgi sahibi herşeyi iyi bilirler birde doğru olduğunu iddia ederler ,aman inanmayın bunlara esp +tcs özellikle kaygan zeminde hayat kurtaran sistemlerdir yolunuzda tcs nizde hep açık olsun...
 33. 1 point
  yokuş inerken hızlanmasını engellemek için manuele alıp vites küçültüyorum.
 34. 1 point
  Vatandaş 4 tane poşeti 400 liraya doldurmuş, poşete 1 lira veriyorum diye isyan ediyor.
 35. 1 point
  BIM ve A101 toplam şube sayısı 13.000 civarında. Ortalama günde 300 poşet satsalar: 13.000 x 300 x 0.25 = 975.000TL yapar. %40 markete masrafı için kalıyor, %60 devlete "Geri Kazanım Katılım Payı" olarak gidiyor. Yani devlete sadece bu iki zincirden ayda yaklaşık 17 Milyar para akacak, bakalım kimler poşet zengini olacak? Siz Mart sonuna kadar hayatın tadını çıkartın, Biz nasıl olsa sonra canınızı çıkartacağız... Anonim'in kardeşi
 36. 1 point
  Aslında orada bass'ı sonuna kadar açsak da sesin bozulmadığını göstermiş olduk Yine de uzun süre o şekilde dinleyince mide de garip bir his, bir kıpraşma başlıyor. O nedenle ayarı ortada tutmak daha iyi.
 37. 1 point
  Yakıt konusunda yıllardır söğüşlenirken gıkını çıkarmayan sevgili halkım poşet savaşlarında aslan kesildi. Komik ötesi bir ülkede yaşıyoruz. Hepsinin bir izahı var mutlaka ama benim idrak yeteneğimin ötesinde.
 38. 1 point
  Çevreyi düşünülerek yapılmış bir eylem olsa, misal işe önce elektronik eşyalarda kullanılan pillerin doğru şekilde toplanması ve imha edilmesiyle başlarlardı. İnsanımızın kaçı biten kalem pillerini bir torbada biriktirip, geri dönüşüm kutusu arayıp bulup oraya atıyor yahut yetkili merciler bunun kontrolünü, denetimini gerektiği gibi yapıyor ki ? Bir kalem pilin doğada zararsız hale gelip kendi kendine kaybolma süresi nereden bakarsanız 300 yıldır. Her bireyin, hanenin kullanıp bitti diye çöpe attığı pillerin toplam zararını varın siz hesap edin. Çevre için poşet kullanımını engelleme bahanesine çok fazla sarılıyorlarsa içeriği doğaya zarar vermeyen yahut minimum zarar veren doğa dostu poşetlerin kullanılmasını zorunlu kılmak, denetimlerini sıkı yapmak, hatta bu poşetlerin geliştirilmesi için çaba sarf etmek gerekirdi. Neyse, netice itibariyle poşet mevzusunun özü, yüce devletimiz ek bir gelir kapısına daha ulaşmış bulunuyor. Vergi mevzusunda olduğu gibi poşetten alınan paranın da ek gelir kapısı olma özelliğini şu skeç gayet güzel anlatıyor.. http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/156559/olacak-o-kadar-allah-vergisi
 39. 1 point
  ben alıyorum poşeti para ile malum 2 poşet 100-150 tl ye doluyor, 50 krş tan kaçacak halimiz yok.. para ile satıldığı kadar sağlam olsalar bari. günümüz poşetleri dayanıksız ve doğaya karışabilir türden. toprağa giren zehir çoktan girdi bile. dereleri denizleri kirletenlere göz yumulurken poşet ne ki.
 40. 1 point
 41. 1 point
 42. 1 point
  Arkadaşlar biliyorsunuzki Focus'a Kuga göstergesi takınca yakıt ibresi biraz dengesizleşiyor.Bir türlü düşük yakıt uyarı lambası yanmamıştı.Ve geçenlerde inatla lamba yanana kadar kullandım.Evet lamba 60 km kala yanıyor.Yakıt ibresi kırmızıya kadar gelmesi gerekiyor.Ve yanlış hatırlamıyorsam lamba yandıktan sonra 47 litre mazot aldım.Paylaşmak istedim.
 43. 1 point
  2020 model Tit. MK3 Kuga 300k + satılıyor, kuyruk var, ahali sırada bekliyor falan... Bu ileti burada dursun da...
 44. 1 point
  Arka farlar sanki yeni tanitilan Focus'u andiracak gibi geldi bana.
 45. 1 point
  Bu sene Amerikaya plan yok (simdilik). Ilk firsatta getiririm, beni bunnarla korkutamazsin
 46. 1 point
  Bende bir LED stop merakı var. İnternet ve alışveriş sitelerine baktığımda pekçok örnek var ancak bir enayilik var. Makyajlı kasa için pek yok aliexpress ve ebayde. Biz makyajda stopun değiştiğini biliyoruz. Bu durumda makyajsızınki makyajlıya uymaz. Ancak satıcılar mesela 2012-2017 HB lere uyar gibi yazıyorlar. Bu doğru olabilir mi ? Bunu nasıl kesinleyebiliriz. Makyajsızın stopu makyajlıya uyuyor olabilir mi ? Mesela: İlan (2010-2017 arası tüm focuslara uyar yazmış) Mesela amerikan Spec-d tuning firması Bu stopun ürün adında 2012-2014 yazıyor ancak açıklamasında 2015-2016 Spec-D Bu da aynı firmanın youtube videosu . 2012-2016 focus yazıyor . Hey hem makyajlı hem makyajsız demek bu Led stop hakkında bilgisi olan var mı ?
This leaderboard is set to Istanbul/GMT+03:00Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.