Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kaloriferin geç ısıtması ve elektrikli ek ısıtıcı (PTC)

Doğan Kurban

Önerilen Mesajlar

Benim arabada 1.6 tdci hararet en dipten hafif kalktigi anda sicak vermeye basliyor. Aktif ön izgara motor optimum sicakliga ulassin diye kapali duruyor disaridan soguk hava girmesin diye. Belki o arizalidir dicemde bilemiyorum. 1.0 EBnin cilvesi olabilir.

En kotu cakmakliga takilan ufak isiticilardan alip arkadaki girise takip en azindan oğlunuzu daha erken isitabilirsiniz, aklima gelen bu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende bir 1.0 kullanıcısı olarak bu konuyu açmayı planlıyordum okuyunca park ettim ki sadece bende değilmiş sorun bariz ortada motor geç ısınıyor :) ben izmir için söylüyorsam artık soğuk illeri düşünmüyorum bile :D

iş yerimle ev arası yakın 5 dakika ama yola çıktığım andan itibaren %70 yokuş inip %30 düz yolda gidiyorum iş yerimin kapısına geldiğimde hararet göstergesi yeni yeni kıpırdanmaya başlıyor ki bu %30luk kısımda 80-90 km gibi hızlarla gidiyorum :)

uzun lafın kısası soğuk sabahlarda daha fazla üşümemek için kaloriferi açmıyorum...

tabi bu durum hararet göstergesi 90'a geldiği durumlar için geçerli değil o zaman canavar gibi ısıtıyor bence tek sorun motor geç ısınıyor... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Devir kaçta ortalama kullanımda? Birde hararet göstergesi ne diyor bu sıralarda.

Devir 2000-2500 arasında kullanıyorum ısındıkca devir 1750-2000 arasına düşürüyorum ve 10 dk boyunca hararet kıpırdamıyor.Sonrasında kıpırdanıp toplamda 15 dk sonra direk 90 hararet diyor ve sıcak hava vermeye başlıyor tam anlamıyla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fiesta'da 2-3 dakikada ılık üflemeye başlıyor, ama dış ısı 3-5 derece civarında iken, öyle eksileri görmüyoruz burada.

15 dakika bana fazla göründü. 

Rölantide beklemeden kalkmak ve başta zorunlu değilse havalandırmayı hiç açmamak, 3-5 dakika sonra devreye almak biraz hızlandırabilir. 

Yani kalorifer radyatörü sirkülasyona ne kadar geç girerse motor soğutma suyu o kadar çabuk ısınır. 

Termostat açma-kapama değerleri de kontrol ettirilebilir.

Hocam benim aracın da motoru bir türlü ısınmıyor.Bu termostat değerlleri nedir acaba?Benim termostatda sıkıntı olabilir dediler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugün sabah dışarısı 0 derece idi, 10 km yol gittim. 5. km den sonra elimi tuttum havalandırmaya, dk lar geçtikçe elimi azda olsa yakacak kadar ısındı..

dış hava sıcaklığını dikkate almak lazım. aynı yolda erzurumda ısınmaması normal olur. aracımı sürekli 1500-2250 devir aralığında kullanırım..

yokuş aşağı küçük vites yüksek devirle inilse bile sadece sürtünmeyle ısınmaz motor, benzinde yakması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

Arkadaşlar konuyu hortlatmak değil amacım ama bugün servisteki ustanın söylediğini iletiyim istedim. 1.0 ecoboost aracımın geç ısıtması ile ilgili konuşurken 5 dk içinde ılık havayı vermeye başlaması gerekir dedi. 15 dk da sıcaklaşmaya başlaması normal değilmiş. Ustanın sözleri bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar konuyu hortlatmak değil amacım ama bugün servisteki ustanın söylediğini iletiyim istedim. 1.0 ecoboost aracımın geç ısıtması ile ilgili konuşurken 5 dk içinde ılık havayı vermeye başlaması gerekir dedi. 15 dk da sıcaklaşmaya başlaması normal değilmiş. Ustanın sözleri bunlar.

Hiç sıcak gelmiyor muydu? Hemen, tam ısıtmıyor diyorsunuz sanki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onlar zamanlı test yapıyorlar, öyle mi değil mi baksınlar hele.

Kalorifer sistemini kontrol edecekler. Su deposundaki o beyaz tortu yada kireçlerdende şüphelendiler acaba etkisi varmıdır diye. Ayrıntılı bakacaklar ama hayırlısı bakalım. Teslim ederken bunlar böyle cevabını bekliyorum açıkcası.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuzey ülkelerinde araçlarda değişik bir ısıtma sistemi kullanılıyor, doğrudan yakıt deposundan beslenen bir tür brülör gibi.

Bu sisteme Türkçe "nasıl diyor siz ven bilmiyor" ama sabit kalorifer denilebilir belki; uzaktan kumanda veya saatli ayarla araç çalışmazken ve durduğu yerde devreye sokma mümkün. Dondurucu soğukta bile 10-15 dakikada araç içi ve motor ısınıyor ve buzlar çözülüyor.

Aslında Doğu'da yaşayanlar sonradan taktırsa ne güzel olur.

Hocam bahsettiğiniz sistem kamyoncuların hepsinde bulunan, lüx segment araçlarda opsiyonel (mondeo selective'de opsiyonel olarak var) uzaktan kumanda edlebilen veya zaman ayarlı "Webasto" denilen sistem. Motorin ile çalışıan bir brulör'dür. Genellikle yakıtı depodan alır. Kuru ve sulu dedikleri sistemler var. Kuru sistem sadece araç içerisine sıcak hava üflemekle beraber çok hızlı ısıtır ve çok az yakıt harcar (24 saatte 2 lt.). Maliyetide oldukça uygundur. Sulu tip dedikleri aracın motor sıvı sistemini de ısıtır yani hem aracın kabini hemde motoru ısınır. Oldukça kullanışlı bir sistem. Tüm kamyoncular bilir, zaman zaman kamyonda yatmaları gerektiğinden onlar için çok gerekli bir sistem. Dizel yakıt ile çalıştığından tüm dizel araçlara otomobiller de dahil olmak üzere kolayca montaj yapılabiliyor, ama araç benzinli ise ayrıca mazot deposu takılması gerekiyor, benzinli versiyonu yok diye biliyorum.

Kalorifer sistemini kontrol edecekler. Su deposundaki o beyaz tortu yada kireçlerdende şüphelendiler acaba etkisi varmıdır diye. Ayrıntılı bakacaklar ama hayırlısı bakalım. Teslim ederken bunlar böyle cevabını bekliyorum açıkcası.

Kaloriferin geç ısınması (sadece sizin araç için değil, genel bir problem olarak konuşuyorum) sistemde oluşan kireçlenme sorununun en önemli belirtisidir.

Birde şunu eklemeden geçmeyelim Ecoboost motor teknolojisinde kullanılan özel işlemler  (sürtünmeyi en aza indirmek) yüzünden motor geç ısınıyor olabilir. Bunu ben çok iyi ısıtan araçlarımda "Bor" katkısı kullandıktan sonra ısıtma sorunu yaşadığım da anlamıştım. 

Hakan Saraylı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.