Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

veysel kılıç

Önerilen Mesajlar

205/55/16 Goodyer UG 8 lastiği 800 tl ye aldım.

Petlas için fiyat yüksek bence.

Fiyat olarak aynı ölçüyü diğer markalarla kıyasladığımızda fark açılıyor..( Goodyear UG8 263 tl görünüyor 195/55/R16 üstelik :) )

http://www.ucuzu.com/lastik-c3615/goodyear/ultragrip-8-195-55-r16-87h-p49743481/

Petlas artık kaliteli bir lastik, yaz kış tercih ederim.. Tavsiye de ederim ^_^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus 1 aracıma 195/50/R16 Petlas Snowmaster W651 aldım 4 adet.. (720 TL)

Özellikle kış lastiği olarak Petlas'ı es geçmeyiniz, Ankara şartlarına ve fiyatına göre kesinlikle tercih edilebilir..

muhtemelen ölçüden dolayı, keşke yakın ancak daha yaygın dolayısıyla ucuz bir ebat seçseydiniz. Mesela F3ler 215 55 16 olarak geliyor ben 205 55 16 UG8i 760tlye aldım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ölçü milimetrik, tolerans malesef yok.. :) Orjinal ebatlara dönmeyi hiç istemiyorum. Zaten herhangi bir bayiye gittiğinizde bulamayacağınız bir ebat. Fabrikadan istedik 2012 / 40.hafta üretimi geldi...

205/55/R16 ise peynir ekmek gibi üretiliyor, kullanılıyor..Bu ebatta Petlas'ı 600-640 TL ye bulmak mümkün...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çevremde kullanan arkadaşlar var lassa dan gayet memnunlar özellikle kış lastiklerinden bizde babamın arabasına aldık kış lastiği henüz yeni taktığımız için deneme fırsatım olmadı ama memnun kalacağımızı tahmin ediyorum daha önce lassa yaz lastiklerini kullanmıştım focus 1 aracımda gayet memnundum.O yüzden sizde sıkıntı yaşamazsınız memnun kalırsınız :) petlasın kış lastikleri ise karda gerçekten iyi yolu kavrıyor , mondeo da babamın aracında daha önce 1 sene kullandık petlası, gerçekten daha önce karda böyle giden lastik görmedim artık mondeo dan mı yoksa petlastan mı kaynaklanıyor bilemiyorum ama beni memnun etmişti ,arkadaşımda c-max aracında petlas kullanıyor o da çok memnun aracının karda yol tutuşundan .ama petlasın lastik ömrünün biraz daha az olduğu söyleniyor kullananlar arasında ben uzun süreli kullanmadım sadece 1 kış kullandım o yüzden ömrü ile ilgili yorum yapamayacagım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Petlas'ın vakum derinliğinin iyi olmadığından bahsediliyordu, 1 yılda vakum derinliğinin bitebileceğini söylemişti lastikçi bana.

Vakum derinliği en fazla Michelin ve Continental de varmış.

Goodyear'ın diş derinliğinin yarısı kadar vakum derinliği var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vakum derinliği ne? Vakumun bir de derinliği mi oluyor, nasıl vakum oluyor, emme pompalı mı bu lastikler? Ben niye bu kadar cahil kalmışım?

Valla ben lastikçilerin yalancısıyım. Ayrıca Michelin'e bakıldığında diş yapısı kadar küçük kanalcıkların derinliğini görebiliyorsunuz. Yani o küçük kanalcıklar (ki onların vakum olduğu söylendi bana) lastik tabanına kadar ulaşıyor. Bunun Continental'de de böyle olduğu söylendi. Ancak bu ikisi dışında diğer hiç bir markanın bu şekilde yapmadığını söyledi. Örneğin benim aldığım Goodyear UG 8 lastiklerde diş derinliğinin yarısına kadar var o küçük kanalcıklar. Bu da michelin ve Continental'in daha uzun ömürlü olmasını (kış koşullarında) sağlıyormuş.

Bunu bildiğim halde neden goodyear aldım. Memleketimdeki lastikçiler sağolsun. Hepsiburada.com da da michelin A 4 yoktu. Sonuçta da ug 8 bilinen, kullanıcıları tarafından memnun kalınan bir lastik diye düşündüm.

Tabi sizin bu konuda bizi aydınlatacak (kulaktan dolma bilgilerle konuşan lastikçilerin söylediklerinden daha fazla bilgiye sahip olduğunuz kesin tabi de, durum bu)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esnafın şahsına münhasır yorumu olduğunu tahmin ettim zaten, aslında kast edilen tutunmayı kolaylaştırıcı etki, ama bunun fiziksel anlamda vakumla alakası yok, amacını aşan bir yakıştırma olmuş.

Kış lastiklerinde kaba ve kavrama yönünde tepe üstü üçgen görünümlü diş yapısı özellikle kar çamur gibi ortamlarda daha iyi tutunma sağlama ve çekiş kabiliyetini arttırmak için şart.

Bu kaba diş yapısının düzeninde dikkat edilen diğer bir husus ise su akışının kolaylaştırılması ve kızaklama (aquaplaning) oranının azaltılması.

Aşağıda UG8'in desenine bakınca ne demek istediğim daha kolay anlaşılır.

__tfmf_roksk4550ysawwzfrkivpa55_ab342364-0e2f-40f6-a8a9-faa2f9fd7b11_0_680.jpg

İnce kanalcıklar ise yüzey genişletme amaçlı, yani lastiğe yük bindiğinde deformasyon olduğunda kauçuk yüzey bu kanalcıklar sayesinde kendi üstünde kayarak yere sürekli düz bir yüzeyle temas edebiliyor.

Bunların lastiğin tabanına kadar inmesinin çok fazla önemi yok. Neden derseniz yaz lastiklerinin aksine kar lastikleri profil derinliği birkaç mm azaldığı anda dahi karda çekiş ve tutunma gücünü kaybediyor. Yani amacına hizmet edemez oluyor.

Aşağıdaki görselde sıfır lastik (9 mm profil), az ve çok aşınmış lastiklerin (7.5 ve 4 mm profil) değişik ortamlardaki performansı var, sıfır lastiğin değeri 100 kabul edilerek diğerleri oranlanmış.

Göreceğiniz üzere 7.5 mm profil derinliğinde dahi kar performansı belirgin azalmakta.

Kısacası kar lastiklerini tabana inecek 2-3 mm profil kalacak şekilde kullanmak anlamsız, bu nedenle kanalların tabana kadar inmesi de şart değil.

profiltiefe_bei_reifen.jpg

Bir de ekleme, bildiğiniz gibi kar lastiklerinin diş yapısı yanında soğukta yapışma özelliği artan kauçuk karışımı performansında önemli ikinci etken.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.