Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

veysel kılıç

Önerilen Mesajlar

Ama hava 7 derecenin altında yerler kupkuru iken ben bir fark göremiyorum .. Bunu denediz mi ? Bize kış lastiği satanlar 7 derecenin altında kış lastiği daha iyi tutar diyor. Ben de diyorum ki bu o kadar bariz değil . BU bir kandırma olabilir. Kötü bir yaz lastiği ile iyi bir kış lastiği farkı olabilir ama bizim kullandığımız iyi yaz lastikleri ile iyi kış lastikleri arasında bu kadar fark yok gibi diyorum.     inanılmaz üs

Aniden yok olmuşsun....

Uzaylılar kaçırmadı değil mi?

Noktayı koyalım:

1. Kuruda düşük ısıda yaz lastiği ile kış lastiği arasında frenleme ve tutunma açısından fark olmayabilir, buna yönelik fazla inceleme yok, bulduğumu biri bu: http://www.whatcar.com/car-news/dry-conditions/1206075

2. Islakta ve karda/buzda daha iyi oldukları konusunda hemfikiriz 

3. Kış aylarında genelde kullanacağımız iklim şartlarını biz belirleyemediğimiz için karma performansı değerlendimek lazım ve bu konuda da kış lastiğine pek laf edecek kimse yoktur sanırım.

4. Istanbul göreceli ılıman iklim sayıldığından şehir içi ulaşımda kış lastiği zorunluluğu çok anlamlı olmaz. Ancak şehirlerarası yollar özellikle İç ve Doğu Anadolu'ya yöneldiğimizde kış lastiği gerekliliği tartışılmaz hale gelir.

5. Burada önemli olan denetimin sağ duyulu bir şekilde yapılmasıdır ki şimdiye kadar bu anlamda şikayet okumadım. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ya arkadaş almayan almasın, kış lastiğine bok atmak neyin nesi?

isyan ediyorum ; lastiğe bok atan yok ...

lastiğin önerisi ne olacak zaten ; belli başlı firmalar var bu konuya kafa yoran gelişim için para harcayan ; diğerleride o ne yaparsa arkasından taklit ediyor ...  bütçenin el verdiği en iyisini alırsın biter ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar yaklaşık 10 gün önce focusuma lassa marka kar lastikleri aldım. Nasıl acaba lassa lar iyi mi kullanan var mı? Memnuniyet ve memnuniyetsizliklerinizi belirtirseniz sevinirim. Çünkü 60 günlük müşteri memnuniyeti süresini geÇirmek istemiyorum. Bu arada lastikler 205/55/16 toplam 880 tl.. fiyat uygunluğu nasıl acaba?

isyan ediyorum ; lastiğe bok atan yok ...

lastiğin önerisi ne olacak zaten ; belli başlı firmalar var bu konuya kafa yoran gelişim için para harcayan ; diğerleride o ne yaparsa arkasından taklit ediyor ...  bütçenin el verdiği en iyisini alırsın biter ...

ilk ileti sadece lastik konusunda tavsiye istemiş.. konu dönmüş kış lastiği gerekli midir değil midir olayına..

lafım sadece size değildi, habire konuşuyoruz konuşuyoruz ama boşa konuşuyoruz bence. birisi der ki kış lastiği gereksiz, diğeri gerekli der, başka biri gerekli ama 4 taneye gerek yok, çekiş lastiklerine taksam yeterli, burda böyle sayfalarca anlatırız ama sonunda yine herkes bildiğini yapar.

aynı şey android vs ios içeren konularda da var..

benim de isyanım bunaydı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sanki kuruda , yaz günü yollar gidiyorda ; birde kış lastiği çıkardılar... trafik kış lastiği yok diye oluyor :) ...  senede 1 hafta kar yağacak diye lastik alsam 300 tlden 4 tane orta halli , 190 tl'den 4 tane çin malı lastik külliyen zarar ...  Yok efendim kış lastiği daha iyi tutunurmuş bilmemneymiş ; sanki trafik akıyor ; 20 ile giderken kış lastiği tutunsa ne yazar   :)   kar yağınca binerim toplu taşımaya giderim işime , yağmadığı zamanda normal lastiğimle devam ederim ...  

Kış lastiği almak istemeyenlerin böyle yapması daha iyi bence. Hem lastik masrafı yok hemde yolda yaz lastiğiyle en ufak birşeyde aracımızın maddi zarara uğrama şansı yok. Almamda almam diyenler için çok mantıklı toplu taşıma..

Aniden yok olmuşsun....

Uzaylılar kaçırmadı değil mi?

Noktayı koyalım:

1. Kuruda düşük ısıda yaz lastiği ile kış lastiği arasında frenleme ve tutunma açısından fark olmayabilir, buna yönelik fazla inceleme yok, bulduğumu biri bu: http://www.whatcar.com/car-news/dry-conditions/1206075

2. Islakta ve karda/buzda daha iyi oldukları konusunda hemfikiriz 

3. Kış aylarında genelde kullanacağımız iklim şartlarını biz belirleyemediğimiz için karma performansı değerlendimek lazım ve bu konuda da kış lastiğine pek laf edecek kimse yoktur sanırım.

4. Istanbul göreceli ılıman iklim sayıldığından şehir içi ulaşımda kış lastiği zorunluluğu çok anlamlı olmaz. Ancak şehirlerarası yollar özellikle İç ve Doğu Anadolu'ya yöneldiğimizde kış lastiği gerekliliği tartışılmaz hale gelir.

5. Burada önemli olan denetimin sağ duyulu bir şekilde yapılmasıdır ki şimdiye kadar bu anlamda şikayet okumadım. 

Kesinlikle katılıyorum..

İsterseniz yok isterseniz var diyebilirsiniz tabiki. Ancak soğuk ve kuru zeminde mutlaka frenlemede veya tutunmada bir fark olacaktır. Tabiki bu benim şahsi görüşüm.. Bu arada Adrenalin serisi gerçekten mükemmel bir lastik bir çok testlerde gösterildi. ER300 lerim bittiği zaman araç satılmazsa kesinlikle Adranalin serisi alacağım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ama sonunda yine herkes bildiğini yapar.

Alperen T.S Elliot'dan alıntıdır: "Başladığım yerdeyim, ama artık nerede olduğumu biliyorum"

En azından benim uğraşım olabildiğince nesnel kanıta, yoksa kişisel deneyime dayalı bilgi ve verilerle kafasında soru işareti bulunanlara yardımcı olmak içindir.

Zaman zaman doğru bildiğim yanlışları da öğreniyorum.

Sonuçta konudan tümüyle ilgisiz bir akış gerçekleşmediği sürece bu tür tartışmalardan bir kişi bile yararlansa işe yaramış demektir.

İsyan etmek ise serbest tabii ki...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alperen T.S Elliot'dan alıntıdır: "Başladığım yerdeyim, ama artık nerede olduğumu biliyorum"

En azından benim uğraşım olabildiğince nesnel kanıta, yoksa kişisel deneyime dayalı bilgi ve verilerle kafasında soru işareti bulunanlara yardımcı olmak içindir.

Zaman zaman doğru bildiğim yanlışları da öğreniyorum.

Sonuçta konudan tümüyle ilgisiz bir akış gerçekleşmediği sürece bu tür tartışmalardan bir kişi bile yararlansa işe yaramış demektir.

İsyan etmek ise serbest tabii ki...

Abi ben de paylaşımlarınla aynı yönde düşünüyorum, hatta yazarken senin yazdığın şeyler de aklıma geldi, yani yararlanan illa ki yararlanacaktır diye düşündüm ama bakıyorum bu tarz şeylerde herkes topun bir tarafına vuruyor, sonuçta hiçbir şeye ulaşamıyoruz. holdinglerin birim toplantıları gibi sonuca ulaşmayan konuşmalar :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hem lastik masrafı yok hemde yolda yaz lastiğiyle en ufak birşeyde aracımızın maddi zarara uğrama şansı yok.

mertkan sen zonguldakta tak tabi , istanbulda 10 km 'yi 1 saatte alırken kabak lastle bile kaza yapman imkansız ; yol yürümüyor yol ...  trafiğe çözüm bulsunlar palet takıp gezerim aracımla ... herşey tıkır tıkır işliyorda ; kış lastiğine kaldı istanbul ... 

neyse Alperen'inde dediği gibi , bu konunun sonu yok ... Ama illa bir öneri istiyorsanız ; paranızın ve bütçenizin yettiği en iyi lastiği alın ... >Zaten başka bir öneri olamaz :)

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alperen neden celallendi anlamadım. Konunun 14. sayfasındayız. Herhalde kış lastiği önerecek olan çoktan önermiştir.

Dün sabah Enginin kış lastiklerinin 54 ilde özel araçlarda da zorunlu olduğunu buraya taşımasıyla bu tartışmalara girdik..  bence iyi de yapıyoruz. çünkü hangi kış lastiğinden önce kış lastiğinin gerekliliği netleşse daha iyi olmaz mı ? Ayrıca Enginin mesajından önceki günlerde de başlıkla direk ilgisi olmayan pek çok mesaj var bakarsan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben katılıyorum Alperen abiye. Bu konu bu kadar tartışmaya açık değil. En uyduruk lastikten alsanız bilde Cem abi'nin dediği gibi yazlıklardan %30 tasarruf ediyorsanız amorti ediyor zaten ki 215 yerine 205 aldıysanız karınız bile oluyor olabilir.

Bir de herkes 7 derecenin altı diyor da 0 derecenin altını dert eden kişi sayısı çok az. O değil de konusuna yazmayı unuttum sabah 6-7 gibi Bilkent'e giderseniz her türlü ABS ESP testini yapabilirsiniz. Havanın gece 0'ın altına düştüğü her ilde zorunlu tutulmalı.

Diğer mesele de "insan"ların 90% civarı güvenli takip mesafesi nedir, niye öndekinin dibinden gitmemeliyim bilmezken, kışlık lastiklerin ıslak zeminde kurtardığı kaza sayısının da göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar daha önce konuşuldu mu bilmiyorum ama bi sorum olacak.

Bugün babama 2010 model fiesta aldık ve üzerindeki yazlık lastikler 195/55/15,

195/65/15 kışlık alsak sıkıntı olur mu?

Oldukça farklı gösteren bir kadran'a sahip olursunuz..

100, 94 olur :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar daha önce konuşuldu mu bilmiyorum ama bi sorum olacak.

Bugün babama 2010 model fiesta aldık ve üzerindeki yazlık lastikler 195/55/15,

195/65/15 kışlık alsak sıkıntı olur mu?

% 6 daha büyük oluyor 65 yanak ile belki çamurluğa sürtmez ama çap epeyce büyümüş olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oldukça farklı gösteren bir kadran'a sahip olursunuz..

100, 94 olur :)

100 ile giderken gerçek hızım 94 olacaksa güzel bişey

% 6 daha büyük oluyor 65 yanak ile belki çamurluğa sürtmez ama çap epeyce büyümüş olur.

o zaman sorumu düzeltiyim herhangi bir zararı olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.