Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yeni Crash-Test Protokolü..iyi Bildiklerimiz Kötüymüş.

H. Cenk

Önerilen Mesajlar

Uzun zamandır amerikan yayınlarında crash test protokollerinin değişmesi gerektiğini okuyorum. Sigorta şirketleri varolan test sonuçlarının gerçek hayatla örtüşmediğini söylüyor hep. Normalde kazalar tam karşıdan değil genel olarak çaprazdan vurma şeklinde . Amerikan Karayolu idaresi (IIHS) bugüne kadar yanılmıyorsam 56 km gibi hızla araç genişliğinin %50 sinden çarptırıyordu. Ancak bu da yetersiz kaldı.IIHS small overlap dediği yeni bir protokol sonuçlarını açıkladı. Bunda araç biraz daha yüksek hızla (64 km gibi) ve araç genişliğinin %25 ini kapsayacak şekilde çarptırılıyor. Daha yüksek hız ve daha küçük alan nedeniyle çarpan noktalara daha fazla yük biniyor. Özellikle 1500 kg üstü araçlarda sonuçların çok değişeceği düşünülüyordu nitekim öyle oldu. Önceki çarpışma testlerinde en başarılı olan (özellikle onlar seçilmiş) 1500 kg üstü orta-üst sınıf araçlar özellkle seçilmiş. Sonuçlar iyi, yeterli, sınırda ve zayıf olarak değerlendirilmiş. Sonucu açıklanan 11 araç içinde sadece iki tanesi iyi, bir tanesi yeterli, 4 tanesi sınırda ve 4 tanesi zayıf olarak değerlendirildi. Oysa hepsi daha önceki testlerde maksimum güvenli çıkmıştı. Bu da yeni bir çağın başladığının göstergesi.

Çok sevdiğimiz Audi A4: sonuç kötü

Çok sevdiğimiz VW CC ve BMW 3 serisi sonuç marginal

Ve işte iyi bir sonuç beklediğimiz gibi Volvo S60.

Vee FORD grubunu lüks markazı yeni Lincoln MKZ Sonuç maalesef sınırda.

Toplu sonuçlar:

CAB49B7A7E8B47908B518E959BC3685C.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tabii benim anlamadığım noktalar var..Mesela MKZ de dummy üç bölgede iyi bir bölgede yeterli koruma almış. Yani sürücü korunmuş ama yapı ve kinematikten kötü.Bu da genel sonucu etkilemiş... Bu testte amaç içindekileri korumak değil mi ,MKZ de korumuş işte ???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim dikkatimi çeken direksiyondan çıkan hava yastğından hiç birisi yararlanamamış. Sadece BMW da hava yastığı işe yarıyor gibi.

Bir de yine BMW nin dikiz aynası yerinden çıkmış. Bu kötü bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gunumuzde firmalarin bir cogu guvenlik onlemlerini arttirdi.Iki arabanin carpismasi,takla atma durumu vb olaylarda cogu arabanin guvenlik seviyesi ust duzeyde ancak isin icine dorse arkasi, agac gibi sert cisimler girdiginde malesef daciadan tutun rolls-royce`a kadar butun arabalar guvensiz kaliyor.Isin ozu crash test`lerin gelismesi cok guzel bir haber umarim yakin zamanda hizlari dahada artirip daha etkili testler uygularlar.Bu arada CC`nin kapisi koptugunda istemsiz bir gulme geldi bana :D

Cihan Buğdaycı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ikiz aynasının yerinden çıkması o çarpmanın şiddetine göre normal

Bence asla normal değil, çünkü bitek BMW nin aynası çıktı yerinden. Demekki çıkmaması lazım.

Hava yastığı hakkında yaptğım yoruma da cevap bekliyorum, ben mi yanlış gördüm onları.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hava yastığında problem yok, araç soldan darbe alıyor haliyle sürücü o yönde tepki gösteriyor yani hepsinde havayastığına çarpıyor ama sıyırıyor bir çoğu fakat yan hava yastığı olanlarda darbeyi bununla absorbe etmiş..

Senin aracında veya x aracında da aynı şeyi yaşarsın...Hava yastıklarının hacminin önemini ve hızını burada daha iyi anlıyoruz..

Ufak tefek parçaların testlerde çıkması da hepsin de çıkacağı anlamına gelmiyor.

Misal focus airbag'leri 2 kademe de açılıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence asla normal değil, çünkü bitek BMW nin aynası çıktı yerinden. Demekki çıkmaması lazım.

Hava yastığı hakkında yaptğım yoruma da cevap bekliyorum, ben mi yanlış gördüm onları.

audide de çıkmış dikkatli bakarsanız. hava yastığı konusuna gelince admin yeterince açıklamış
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten Audi başta olmak üzere ikiside kötü denilebilecek notlar almışlar. :D

MKZ de direksiyonun içeri doğru hareketi korkunç . BU nedenle dummy hava yastığına değemiyor bile direk sol boşlukta ön göğse çarpıyor.

Benim bahsettiğim asıl konu da bu zaten, direksiyon sabit kalamadığı için dummyler hava yastığından faydalanamıyor diye düşünüyorum ben.

Volvo S60 ı çin malı diye kötüleyen bir tanıdığım vardı, bu videoları ona izletmek lazım. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zaten Audi başta olmak üzere ikiside kötü denilebilecek notlar almışlar. :D

Benim bahsettiğim asıl konu da bu zaten, direksiyon sabit kalamadığı için dummyler hava yastığından faydalanamıyor diye düşünüyorum ben.

Volvo S60 ı çin malı diye kötüleyen bir tanıdığım vardı, bu videoları ona izletmek lazım. :D

Ümit dikkat ettim de direksiyonu en az hareket eden gene S60.. CCde A4te MKZ de direksiyonun sağa kayması en büyük sorun gibi görünüyor (en kötüsü MKZ değil CC galiba resmen yolcunun direksiyonu olmuş CCde) nden kazalarda direksiyonun arkaya doğru hareketine engel olan teleskopik direksiyon gibi şeyler yaptılar ama sağ-sol hareketi düşünmemişler. Sanki direksiyonu sabit tutacak değişiklikleri yapsalar hepsi gene çok iyi korur gibime geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güvenlik önemli olmasına önemli de üreticiyi de araç ağırlığı - maliyet - kullanışlılık gibi farklı kriterler arasında denge kurmaya zorluyor.

Çok değişik açılardan çok farklı yüklerin binmesi söz konusu olabilir.

Eğer gerçekten güvenliği birinci sıraya yazacaksak ralli raçlarındaki gibi çelik kafes, özel koltuk, 6 noktalı emniyet kemerleri, otomatik yangın söndürme tertibatı falan kullanılmalı ve kask takılmalı.

E bunları da yapmak mümkün olmadığına göre üreticinin bulduğu orta yolu kabullenmek ve adam gibi ullanmak ön plana çıkıyor.

Çarpışma testleri değişik marka ve modeller arasında karşılaştırma olanağı sağlasa da asla genel geçer bir güvenlik bilgisi veremez, yukarıda değindiğim kaza çeşitlilikleri nedeniyle.

Üreticiler büyük olasılıkla kaza verilerinden oluşan bir bilgi bankasına dayanan kaza simülasyonları ile bilgisayarda yeterli güvenlik yapılanmasını sağlıyor ve bunu üretime yansıtıyorlar.

Haliyle Euroncap ve muadili çarpışma testlerinden de geçeceklerini var sayarak bu yönde aracın performansını daha bir geliştirmeye çalışıyorlar.

Açıkcası günümüzde sağlanan güvenlik düzeyinin hala geliştirilmeye açık olmakla beraber oldukça başarılı bir düzeyde olduğunu ve yukarıda saydığım unsurlar arasında iyi bir denge yakalanmış olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca lütfen değerlendirirken araçtaki deformasyondan çok mankendeki simüle yaralanmalara dikkat edelim, ki bu alanda da bu hızlrada üç araçta bacak yaralanması dışında sonuçların çok iyi olduğunu söylemek lazım.

Dediğim gibi bu beni için fazlası ile yeterli...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.