Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Tdci Yıllık Ve 15.000-75.000-105.000 Km Bakım Ücretleri

Serdar yaman

Önerilen Mesajlar

Bu konuda emin misin abi?

Evet, DPF temizliği ayrı iş.

CC sitesinden alıntıdır:

Benzinli ya da dizel motorlu araçlara, Carbon Clean makinaları ile uygulanan kurum ve karbon temizleme işlemi sırasında, makinanın depo bölümüne benzinli (MV3) ya da dizel (MV4) temizleme kimyasalı doldurulur. Daha sonra, makinanın üzerinde bulunan bağlantı boruları, aracın yakıt hattına bağlanır. Böylece aracın supap, supap yolları, enjektörler ve pistonlarındaki karbon birikimini gideren özel temizlik kimyasalı (sıvısı), doğrudan motorun yakıt yoluna gönderilir. Bu işlemden sonra, araç, rölenti devirde 45 dakika çalıştırılır. Bu işlem sırasında, egzozdan damlayan siyah renkli sıvı gözle görülebilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Carbon Clean artık pek önerilmiyor otörler tarafından. Çünkü bazı istisnalar dışında kurum temizliği faydadan çok zarar verebiliyor.

Hangi otörler ne demişler, bunu da paylaşır mısınız?

Sürekli şehir içinden özellikle kısa mesafe ve soğuk iklimde kullanılan araçlarda, özellikle uzun yol yapma şansı pek yoksa kurumlaşma kaçınılmazdır.

Bu niteliklere uyan araçlarda  30-45.000 km arası düzenli CC yapılmasında fayda vardır. 

Ama yazdığınız gibi dizellerde 3000 dd ve benzinlilerde 4000 dd ve üstünde 30 dakika süre ile 3-6 ayda bir seyir halinde olabilen araçlarda kurum yapmak motor sıcaklığı ile kendiliğinden olur büyük ölçüde.

CC ancak 100.000 km'yi bir hayli aşmış ve olumsuz şartlarda çalışarak aşınmış motorlarda ilk kez yapılırsa olumsuz etkiler doğurabilir, nedeni de aşınmış segman, gömlek, süpab kılavuzları vb. izolasyon noktalarına oturarak aşınan noktaları tıkayan ve işlevsel hale gelen kurumun sökülüp atılması sonrasında performans kaybından tüketim artışına, yağ yakmadan düzensiz çalışmaya kadar bir dizi istenmeyen durumun oluşmasıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hangi otörler ne demişler, bunu da paylaşır mısınız?

Sürekli şehir içinden özellikle kısa mesafe ve soğuk iklimde kullanılan araçlarda, özellikle uzun yol yapma şansı pek yoksa kurumlaşma kaçınılmazdır.

Bu niteliklere uyan araçlarda  30-45.000 km arası düzenli CC yapılmasında fayda vardır. 

Ama yazdığınız gibi dizellerde 3000 dd ve benzinlilerde 4000 dd ve üstünde 30 dakika süre ile 3-6 ayda bir seyir halinde olabilen araçlarda kurum yapmak motor sıcaklığı ile kendiliğinden olur büyük ölçüde.

CC ancak 100.000 km'yi bir hayli aşmış ve olumsuz şartlarda çalışarak aşınmış motorlarda ilk kez yapılırsa olumsuz etkiler doğurabilir, nedeni de aşınmış segman, gömlek, süpab kılavuzları vb. izolasyon noktalarına oturarak aşınan noktaları tıkayan ve işlevsel hale gelen kurumun sökülüp atılması sonrasında performans kaybından tüketim artışına, yağ yakmadan düzensiz çalışmaya kadar bir dizi istenmeyen durumun oluşmasıdır.

Asıl işi OTOMOTİV olan ve titri "Makina Mühendisi" olan otörler tarafından alınma bir bilgi. Bunu söyleyen alalade mühendisler değil fabrikada üretim prosesinde yeralan mühendisler.

CC para tuzağı dışında bir fonksiyonu olmayan uygulama.

Bu arada kurum yakmak için sadece motor sıcaklığı değil, motora yük bindirmek de gerekli. Bahsettiğim devir aralığı maksimum güç devrine yakın bir aralıkta.

Benzinli motorda kurum minimal düzeyde olacağı için buna da gerek yok.

Son dönemde özellikle yetkili servislerin parayı alma yollarından biri olarak kullanılmaya başlandı.

Kaldı ki son yıllarda kullanılan dizel kalitesinin artmasıyla beraber(10 ppm kükürt oranı) kurum riski de azaldı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok konu dışı oluyoruz ama...

CC para tuzağı dışında bir fonksiyonu olmayan uygulama.

Bu kadar katı olmamak lazım. İlk mesajımda problem araç grubunu tanımladım, dizelse katmerli zaten. Bu sınıfta yararlı olacağı konusunda kuşkum yok.

u arada kurum yakmak için sadece motor sıcaklığı değil, motora yük bindirmek de gerekli.

Yükten anlamaz kurum, yük ısıyı arttırıyor sonuçta. Bunun için yüksek viteste ve hava direncine karşı hız yaparak gitmek lazım, tabii hız sınırlarını aşmayarak, bundan iyi yük olmaz.

Benzinli motorda kurum minimal düzeyde olacağı için buna da gerek yok.

Bu da hedef kitleyi dışlayan başka bir genelleme.

Son dönemde özellikle yetkili servislerin parayı alma yollarından biri olarak kullanılmaya başlandı.

Suistimale açık olduğu kesin...

Kaldı ki son yıllarda kullanılan dizel kalitesinin artmasıyla beraber(10 ppm kükürt oranı) kurum riski de azaldı.

Doğru ama hedef kitlede risk hala var. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok konu dışı oluyoruz ama...

Bu kadar katı olmamak lazım. İlk mesajımda problem araç grubunu tanımladım, dizelse katmerli zaten. Bu sınıfta yararlı olacağı konusunda kuşkum yok.

Yükten anlamaz kurum, yük ısıyı arttırıyor sonuçta. Bunun için yüksek viteste ve hava direncine karşı hız yaparak gitmek lazım, tabii hız sınırlarını aşmayarak, bundan iyi yük olmaz.

Bu da hedef kitleyi dışlayan başka bir genelleme.

Suistimale açık olduğu kesin...

Doğru ama hedef kitlede risk hala var.

Ben CC'nin yararsız olduğunu kendim değil bu işi kendilerine "meslek " edinmiş uzmanlardan alıntıladım. Bizzat yüzyüze alınmış bir bilgi!

Üstelik bizim gibi hobi düzeyinde değil yaşamlarını otomotive vakfetmiş uzmanlar.

Neyse benim amacım,hem faydası olmayan hatta zararlı olabilme riski taşıyan hem de ekonomik olarak bir yük getiren suistimale açık bir uygulamayı afişe etmek.

Isteyen yapar,isteyen yapmaz.

Ha bu arada yük derken gerçek anlamdaki yükten değil 'motoru zorlama ' kapsamında kullanılmıştır.

Didaktik yaklaşımınızdan dolayı yine de teşekkür!!!(öğretmenim)

Hasan Seyyitoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben CC'nin yararsız olduğunu kendim değil bu işi kendilerine "meslek " edinmiş uzmanlardan alıntıladım. Bizzat yüzyüze alınmış bir bilgi!

Sözüm size değil ama mesleği olduğu halde bilgisi bazen benden az olan o kadar çok kişi tanıdım ve olay yaşadım ki bilimsel kuşku bahanesi diye yutturmaya çalışacağım şüphecilik iliklerime işledi. 

Ha bu arada yük derken gerçek anlamdaki yükten değil 'motoru zorlama ' kapsamında kullanılmıştır.

Herhalde...

Bende kurum yakmayı motoru zorlamanın doğrudan kolaylaştırmadığını, yük altında daha fazla karışımın silindire püskürtüldüğünü ve daha güçlü patlamalarla daha fazla ısı üretildiğini ve yakma sürecinde bunun etkili olduğunu anlatmaya çalıştım ve hava direncinin de belli hızlardan sonra (80+) bu anlamda yeterli "yük" olduğunu yazdım.

Didaktik yaklaşımınızdan dolayı yine de teşekkür!!!(öğretmenim)

Estağfurullah ama bilgime güveniyorsam "inatçı ve ısrarcı" olabilirim... :kıhkıh:  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben CC nin faydasını ilk arabam benzinli focus da görmüştüm. Araç benzinde tıkanıyor gitmiyordu. Lpg de tamircime gittim. bir tur attık aynı. Sadece CC yaptık, tekrar yola çıktığımızda en ufak bir problem kalmamıştı. Üzerine 25 bin km yol yapmama rağmen tekrar tıkanma olmadı. Subapların yanında enjektörleri de temizlediğini bizzat denemiş olduk.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Estağfurullah ama bilgime güveniyorsam "inatçı ve ısrarcı" olabilirim...

Tamam Üstadım,

Sizin otomobil konusundaki Engin bilginiz ve tecrübeniz takdire şayan.

CC konusundaki ısrarım bilgisine ve uzmanlığına çok güvendiğim kişilerden aldığım bilgiye dayalı.

Ama iddia sahibi siz olunca yabana atılmaması gerekir.

Saygılarımla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaşlar.

Aracım 11.000 KM'de Mayıs ayında da 1. yıl doluyor. Servise gitmek için iki aşamada atbaşı gidiyor diyebilirim.

Bugün Ankara'da ki servisleri aradım ve fiyatlar çok uçuk geldi. Yorum ve önerilerinizi yazarsanız memnun olurum.

Araç 2013 Focus Dizel

BAŞER: 422 TL

OTOKOÇ: 550 TL + KDV

TAN OTO: 500 TL

TUR OTO: 313 TL (Polen Filtresi Hariç) Filtre dahil fiyatı: 440 TL (neden iki ayrı fiyat verme gereği duydular anlamadım)

BOLU: 640 TL

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaşlar.

Aracım 11.000 KM'de Mayıs ayında da 1. yıl doluyor. Servise gitmek için iki aşamada atbaşı gidiyor diyebilirim.

Bugün Ankara'da ki servisleri aradım ve fiyatlar çok uçuk geldi. Yorum ve önerilerinizi yazarsanız memnun olurum.

Araç 2013 Focus Dizel

TUR OTO: 313 TL (Polen Filtresi Hariç) Filtre dahil fiyatı: 440 TL (neden iki ayrı fiyat verme gereği duydular anlamadım)

Polen filtresi değişim gerekliyse değiştiriliyor. O yüzden fiyat vermişler. Fakat filtrenin orjinali 70tl, nasıl oluyorda 440Tl fiyata denk getirmişler merak konusu. Bu arada Polen filtre değişimine işçilik kesemezler, şayet periyodik bakım işçilik ücretine dahil olmalı.

Servet Özkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Polen filtresi değişim gerekliyse değiştiriliyor. O yüzden fiyat vermişler. Fakat filtrenin orjinali 70tl, nasıl oluyorda 440Tl fiyata denk getirmişler merak konusu. Bu arada Polen filtre değişimine işçilik kesemezler, şayet periyodik bakım işçilik ücretine dahil olmalı.

15000 bakım işçiliğinde polen filtresi dahil değil, o yüzden yazarlar. koku yapmıyorsa yada üflediği havanın şiddeti düşmediyse polen filtresine gerek yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba arkadaşlar.

Araç 2013 Focus Dizel

Polen dahil 400e yaptırırsınız bence :) biraz daha pazarlık edin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.