Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Mk3 Makyajlı Dizel Manuel Focus'da Kalkış Sırasında Sürtünme Sesi

Guest Cenk Demirel

Soru

Öncelikle herkese merhaba. Foruma uzun zamandır üyeyim fakat ilk defa başlık açıyorum. Yanlışım olursa kusura bakmayın lütfen..

Sorunuma gelecek olursak; 30 bin km'de (30 bin bakımı yeni yapıldı) 2015 makyajlı dizel manuel titanium focus aracımda ilk kalkış sırasında dik yokuşlarda yahut aracın zorlanarak kalkacağı durumlarda, tam kavrama sırasında demirin demire sürtmesi gibi bir uğultu/inilti sesi geliyor. Bu ses gelmeye başladığında debriyaj balatasından yanık kokusu geliyor. Bu sorundan dolayı 15 bin bakımından sonra aracımı servise verdim. Sorunun baskı balatadan olduğunu söylediler ve Türkiye'deki değil, yurt dışından üretilen yeni bir parçanın getirileceğini söylediler. Sonuç olarak aracımın baskı balatası, debriyaj bilyası ve bir kaç parçası daha değişti şanzımanla ilgili. Bir müddet bu ses kesildi fakat tekrar aynı ses gelmeye başladı. Normalde aracı hiç zorlamam, yarım debriyaj bile kullanmam. Biraz araştırdım internette bu sorunun voland'dan kaynaklandığını söyleyenler var. Bu focus'lar da kronik bir arıza mı ? Daha önce başına gelen oldu mu ? Çözüm bulabilen var mı ? Şimdiden teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

İşin ilginç yanı şu ki bu ses geldiğinde balatadan yanık kokuları gelmeye başlıyor. Tamam araç zorlanıyor ama balatadan koku gelecek kadar bir zorlanma değil bu. Biz genel merkezi aradık, Ford bu sorunla ilgili yeni bir parça geliştirmiş o sebeple Türkiye'deki yedek parçayı kullanamıyoruz. Almanya'dan bu parçanı gelmesini bekliyoruz demişlerdi. Parça takıldı ama 1-2 ay sorunsuz kullanabildim sonra yine ses gelmeye başladı. Merak ettiğim bu kronik sıkıntının sürüşe yahut arabaya bir zararı olur mu ? Servisten sorun olmaz demişlerdi ama kullanıcı tecrübelerine de önem veririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

İşin ilginç yanı şu ki bu ses geldiğinde balatadan yanık kokuları gelmeye başlıyor. Tamam araç zorlanıyor ama balatadan koku gelecek kadar bir zorlanma değil bu. Biz genel merkezi aradık, Ford bu sorunla ilgili yeni bir parça geliştirmiş o sebeple Türkiye'deki yedek parçayı kullanamıyoruz. Almanya'dan bu parçanı gelmesini bekliyoruz demişlerdi. Parça takıldı ama 1-2 ay sorunsuz kullanabildim sonra yine ses gelmeye başladı. Merak ettiğim bu kronik sıkıntının sürüşe yahut arabaya bir zararı olur mu ? Servisten sorun olmaz demişlerdi ama kullanıcı tecrübelerine de önem veririm.

Bu ses balatanin siyirma sesi ve bu siyirmadan gelen koku.

Siyiran balata daha cabuk bitiyor, etkisi azaliyor demek. Kabullenilen degerler icinde kalacagindan problem olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Servet Ö. yazdı:

Bu ses balatanin siyirma sesi ve bu siyirmadan gelen koku.

Siyiran balata daha cabuk bitiyor, etkisi azaliyor demek. Kabullenilen degerler icinde kalacagindan problem olmaz.

Balata zorlandığında sıyrılma olur ve koku gelebilir buraya kadar zaten normal. Ama bu sürtünme sesine benzer inilti/uğultu olayının olmaması gerek. Aracın içinde sadece ben değil, o an aracın yanından geçen biri bile bu sesi çok rahat duyabiliyor. O sesin gelmesine sebep ne ki ? Bunun uzun vadede araca bir zararı olur mu kullanıcı deneyimleri bazında merak ediyorum açıkçası. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Cenk Demirel yazdı:

Balata zorlandığında sıyrılma olur ve koku gelebilir buraya kadar zaten normal. Ama bu sürtünme sesine benzer inilti/uğultu olayının olmaması gerek. Aracın içinde sadece ben değil, o an aracın yanından geçen biri bile bu sesi çok rahat duyabiliyor. O sesin gelmesine sebep ne ki ? Bunun uzun vadede araca bir zararı olur mu kullanıcı deneyimleri bazında merak ediyorum açıkçası. 

Siyirma sesi o zaten :) Herhangi bir problem olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Servet Ö. yazdı:

Siyirma sesi o zaten :) Herhangi bir problem olmaz.

Daha önce deneyimlediğim başka araçlarda böyle bir ses duymamıştım. Ama sürüşe yahut araca dair bir sorun teşkil etmiyorsa bakalım belli müddet daha kullanmaya devam edeyim. Dik yokuşlarda yokuş kalkış desteği olmasına rağmen bile el freniyle ilk kalkışı yapıyorum ki balata fazla zorlanmasın. O kadar da dikkat ediyorum yani. Bakalım biraz daha zaman geçsin. Yorumlarınız için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim araç 2012 styl hb, garanti devam etmekte, 1 haftadır bu sorun yüzünden araç servisde.

servis çıkan uğultunun videosunu çekip otosana gönderdi, otosan kullanıcı hatası diye garantiye sokmadı.

servisle görüşüp itiraz ettim, forumlarda bu sorun için garanti kapsamında işlem yapıldığını söyledim.

tekrardan otosanla konuşucaz dediler hala cevap yok. bakalım  sonuç ne olacak.

Servise daha önce bakım için götürdüğümde bu sorundan bahsetmiştim.

Servistekiler de sorun kronik otosan dan güncelleme bir parça gelicek, biz ozaman size ulaşıp çağıracaz demişlerdi. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Focus almadan once enistenin 2014 focus aracini kullandigimda kalkista surtme sesinin ne oldugunu sormustum garantiden komple debriyaj degisti ama ses gene basladi demisti cok garibime gitti demekki kronikmis.  

Bu sorunu bilipte makyajli kasadada iyilestirilme yapilmamasida garip

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

her yaz zonguldak a giderim..sizin tırmanışlar süper zaten.. gerekmedikçe vites değiştirme, varsın 1 - 2 ile tırmansın..hele o keskin virajlarda 1 e düşmek lazım..o şehirde focus u olan başkalarıda vardır sonuçta, onlardan birileri ile konuşmak lazım yada serviste samimi biri size bu sorun ile alakalı dürüst cevap vermeli içinizin rahat etmesi için..

volan ın görevi yanlış bilmiyorsam ilk çalıştırma, baskı balatanın bir yüzüde onun üstünde montajlı sanırım..eğer volanda bir şey olsaydı söktüklerinde görürlerdi..volanda bilinen arıza dişlerinde kırık olmasıdır..

garantili araç götürün servise tekrar, durmadan arıza kaydı açtırın.. aynı arızayı 3. veya 4. kez mi ne yaparsa değişime kadar giden süreç işleyebilir diye biliyorum..ama mahkeme şart..gönüllü iş yok..

değiştiler, aynı ses yine yapıyor diyorsunuz, kaç km bindiniz bu sürede ve kaç ay..bu forumda istanbul da yaz günü şile mi demişlerdi bir yerde haftasonu yoğunluğunda rampa da ki dur kalktan baskı balatasını yakıp bitirenler var, sadece focus değil başka markalarında arabalarını kenara çektiğini söyleyen arkadaşlar var.. kısaca, kalkışta yokuş kalkışta olsa gereğinden fazla gaz verirseniz; bitebilir erkenden..düşünsenize 1-2 saatte bitirenler var rampada..

çok dik yerlerde bende hissediyorum focus ta bir sorun olduğunu..öyle rahat kalkamıyor..1300 kg lık araba için kullandıkları baskı-balatanın çapı az küçük olabilir veya malzemesi daha çabuk aşınan..daha önce pejo lar için söylenirdi. 0 aracınki 20-30 binde bitiyor, değişince malzeme daha kaliteli daha uzun gidiyor diye..ama sizde değişen de pek işe yaramamış gözüküyor.

geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şirket aracı olarak 2 farklı dizel focus 2013 kullandım. Her ikisinde de aynı problem vardı. Özellikle dikkat ettim. yokuşta kalkarken fireni salmadan debriyajı çektiğimde geliyordu. Servis kabullenmişti verilen cevap bunlarda bu kronik :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aynen bende de yokuşda da yapıyor düz yolda da yapıyor.

--16 dakika sonra eklendi--

Şimdi servisle tekrar konuştum, araç 66bin km de olduğundan garantiye sokamıyormuş otosan, km düşük olsa değiştiririz demiş ve konuyu kapatmışlar.

araca bir zararı yok diyor servis, sadece uğultu yapıyor böyle kullanmaya devam edin diyor.. hay Allahım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2012 model aracım dördüncü yılında 100k km den itibaren bu sesi yapmaya başladı, her zaman yapmıyordu servise bir türlü sesi ispat edememiştim. Bu şekilde 125k km ye kadar kullandım. Baskı ve balata değişti, şuan 132k km deyim henüz ses ve sorun yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Maalesef Zonguldak yani yaşadığım şehir ciddi yokuşlu bir yer. Mehmet Bey de buna değinmiş zaten. 15 bin bakımından önce bu ses gelmeye başlamıştı. Servise götürdüm, garanti kapsamına soktular. 1 hafta araç serviste yattı ve şanzımanı indirdiler komple. Bu ses ile beraber Focus'larda şu 1.vitese zor geçme durumu da vardı benim aracımda ve vites geçişleri biraz sertti. Almanya'dan yeni bir parça getirdiler, üretimi henüz yeniymiş. Şanzıman sisteminde komple bir kaç parça değişti balata ve bilya ile beraber. Aracı teslim aldıktan sonra bir kaç dik yokuşta denedim bu ses kesilmişti. Ve 1.vitese zor geçme sorunu ortadan kalktığı gibi vites geçişlerim çok yumuşadı şuan tam kıvamında fakat 30 bin bakımına bin km kala bu debriyajdan gelen ses tekrarlamaya başladı. Servis daha öncesinde problem olmayacağını söylemişti. Şimdi yokuşta da kalksam o sesi çıkaracağı evreye gelmeden evvel mutlaka kalkışı yapmış oluyorum. Mümkün olduğunca el freni ile yokuşlarda kalkış yapıp balatayı zorlamamaya çalışıyorum. Bu şekilde ses gelmiyor ama sorun geçmiş değil bundan eminim. Şimdilik düz yolda falan bir sıkıntısı yok. Eğer işlerin daha ters gitmeye başladığını yahut sürüşe ciddi etki etmeye başladığını hissedersem bir daha vereceğim servise. Gördüğüm kadarıyla bu problemi çözebilmiş olan da yok. O sebeple aracı şuan vermemin de bir anlamı kalmıyor. Değişim talep edip mahkemelerle uğraşsam ve aracı değiştirseler yine makyajlı focus verecekler ki bu sorun kronik olduğu için onda da aynı problem devam edecektir. Bu başlığı açtım ki bu kronik sorunu gerçek anlamda halledebilen bir kullanıcı olursa lütfen deneyimlerini bizimle paylaşsın ki bizler de aynı yoldan gidebilelim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.