Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Mahkemeyi kaybettim

Önerilen Mesajlar

Gecen yil cektigim ev kredisinin dosya masrafi icin bankadan dokumanlari almak icin gittigimde hakem heyetine gitmeyim biz masraflari verelim demisti. Dilekce yazdik bana 450 tl para yatirmislar. Fakat bende kesilen komisyon ucreti 750 idi . Bende eksik para yatirildi diye hakem heyetine gittim. Hakem heyeti lehime karar verdi. Banka buna itiraz etti. Mahkemede banka lehine karar verdi. Avukatlik vekalet ucreti mahkeme masraflarini odeyecwgim gibi gorunuyoe gerekceli karari bekliyorum. Avukat vekalet ucreti ne kadar oderim arkadaslar?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kuzenime sordum bu konuyu bakmadan cevaplayamam ama dedi;

Vekalet ücreti+Mahkeme bilirkişi atadıysa en az 200TL+İcraya koyarlarsa o da artı bir ücet v.s. 1.000 TL'yi geçer gibi gözüküyor... Gerekçeli karara da bakmak lazım diye de belirtti kendisi. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bildiğim hakem heyeti kararları 3000 tl ye kadar ödemelerde zaten mahkeme kararı esasında kabul görüiüyor.Size yapılan eksik ödeme için hakkınızı aramışsınız  sonra başka mahkeme sizi haksız bulmuş. Size gelen son tebligat ile yine hakem heyetine bir başvurun bakalım ne diyecekler. İlaveten ben bir avukatla görüşür mümkünse itiraz davası açardım. Hemen kabullenmeyin derim.

Turhan Onat tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim takildigim nokta neden 750 komisyon ucreti kesilip 450 yatirildi. Bankalardan tuketicinin geri aldigi ucret bu degil mi ? Banka burda tuketiciyi kandirmaya calismadi mi sizce ?banka actigi davada benim kotu niyetli davrandigimi soylemis . Ilginc olan banka benden expertiz ve ipotek tesis ucreti toplam 685 tl kesmi ama savunmasinda bu ucretleri kendinin almadigini baska bagimsiz kuruluslara odedigini soylemis ancak orada odedigi toplam expertiz ve ipotek ucreti 625 lira bende 63 lira fazla para kesmis ben savunmamda bunlarida yazmisitm ilk durusmada hakim kabul etti. Bankadan detayli dekont ve faturalari odemeleri istedi Dunku durusmada iceriye girdik hicbir sey soylemeden karar verdi

Benim dusundugum gerekceli kararda bankalarin binde 5 oraninda komisyon alabilecegi yasallasmis bu yuzden 60 lira kredinin binde 5 si 300 tl yapiyor 24 kasim 2014 tarihinde yururluge girmis galiba ama ben ev kredisini 07 temmuz 2014 cektim. Yanlisim varsa duzeltim kanunlar geriye donuk islemez ilkesi geregi binde 5 mevzu beni kapsamamasi lazim degil mi hakimde binde 5 kanundan dolayi bankayi halki gordu bu yonde karar verdigini dusunuyorum . Tabi hukukcu degilim belki farkli seyler vardir

Bankanın teklifini kabul etmişsiniz sonrasında şikayet etmişsiniz.  Başlangıçta o tutari kabul etmeyip hakkınızı arasaydiniz bunlar yaşanmamış olurdu . Hayırlısı diyelim 

Ama ozer bey banka bana dosya masrafinin geri odemede yazdigim dilkecede bi oran ve bi miktar yoktu bankada gorevliye konustugum da zaten 750 odenir demisti

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bankalar bu tur durumlarda (ozelliklede Garanti) karsi dava acip kazaniyor diye duydum. bu sebepledir ki, Turk hukuk sistemine cok fazla guvendigim icin, odedigim 3bin TL masrafi, Allah sizi bildiginiz gibi yapsin diyerek takipsiz biraktim. tavsityemdir, gecmise donuk bankalara kafa tutmayin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

750 tl kesilmişti dediniz onun üzerinden gidiyorum. 

Bankanın size ödediği 450 TL sizden kesilen dosya masrafıdır. Geri kalan 300 tl ise muhtemelen exper ücretidir ki, bunu banka faturalandırabildiği için yani size krediyi verebilmek için zorunlu masraf yaptığından bunu sizden temin ediyor. Bazı bankalar bunu sizden kredi başvurusunda peşin olarak tahsil ediyor. 

Siz 750 TL için hakem heyetine başvurmuşsanız ve banka da size zaten 450 tl ödemişse, bunun da 300 tl si exper ücretiyse davayı kaybetmiş olmanız kaçınılmazdı ve öyle de olmuş anladığım kadarıyla. 

Sizin hakem heyetine 750 TL lik bir başvurunuz olduğunu kabul edersek.

-Hakem heyeti 750 tl nin size iadesine karar veriyor. 

-Banka bu karara karşı tüketici mahkemesine itiraz ediyor. Ve biz 450 TL yi zaten müşteriye ödedik. 300 TL de exper ücreti. Haliyle burada bizim ödeyeceğimiz bir para kalmadığından hakem heyeti kararının iptaline karar verilsin deniliyor. 

-Mahkeme gerekli belgeleri topladıktan sonra dosyanı bilirkişiye veriyor (genelde 150-200 tl arası bir bilirkişi ücreti ödeniyor bilirkişiye) ve bilirkişi raporunu ibraz ediyor ve hakem heyeti kararının iptaline karar verilmesini ya da davanın reddine karar verilmesi takdirini hakime bırakıyor. Hakim hukiki değerlendirmesini yapıp karar veriyor. Burada sizin davayı kaybettiğinizi görüyoruz. Hakem heyeti kararı iptal edilmiş demektir. 

750 TL üzerinden ele aldığım için Avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince bir kere 750 TL vekalet ücreti doğar. 

200 TL bilirkişi ücreti doğar.

29,20 başvuru harcı, 30,75 tl yargılama harcı doğar. 

ortalama 40 tl de tebligat masrafı olmuştur. (Duruşma gününü bildirmek için ve bilirkişi raporunu size göndermek için yapılan tebligatların ücretleri)

Bankadan aldığınız parayı geri ödemezsiniz. Çünkü o zaten sizin hakkınızdır. 

Bu şekli ile sizin cebinizden çıkacak olan para 

750+200+29,20+30,75+40=1.049,95 TL gibi bir para ödersiniz. 

NOT: Anladığım kadarıyla yazdım. Duruşmadaki kısa kararı paylaşabilirseniz bizimle tam olarak yazarız. 

7 saat önce, Ibrahim U. said:

bankalar bu tur durumlarda (ozelliklede Garanti) karsi dava acip kazaniyor diye duydum. bu sebepledir ki, Turk hukuk sistemine cok fazla guvendigim icin, odedigim 3bin TL masrafi, Allah sizi bildiginiz gibi yapsin diyerek takipsiz biraktim. tavsityemdir, gecmise donuk bankalara kafa tutmayin.

Türk Hukuk Sistemine güvenmemekte kişisel olarak haklı olabilirsiniz. Buna bişey diyemem. Ama garantiye bir ayrıcalık yapmak diye bir şey yok. 

3000 TL kredi masrafınız varsa, bunların içinden exper ücreti olan kısmı çıkartıp (hakem heyeti limiti 3000 tl) hakem heyetine itiraz edebilirsiniz. 

Exper ücretini kesinlike çıkartınız talebinizden. Çünkü o ücret bankanın size krediyi verebilmesi için mecburi harcamış olduğu bir ücret. Bunu da belgelendirebildiği için sizden tahsil ediyor. 

Bu şekilde başvurursanız kesinlikle haksız olarak sizden alınan ücreti geri alırsınız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

750 tl kesilmişti dediniz onun üzerinden gidiyorum. 

Bankanın size ödediği 450 TL sizden kesilen dosya masrafıdır. Geri kalan 300 tl ise muhtemelen exper ücretidir ki, bunu banka faturalandırabildiği için yani size krediyi verebilmek için zorunlu masraf yaptığından bunu sizden temin ediyor. Bazı bankalar bunu sizden kredi başvurusunda peşin olarak tahsil ediyor. 

Siz 750 TL için hakem heyetine başvurmuşsanız ve banka da size zaten 450 tl ödemişse, bunun da 300 tl si exper ücretiyse davayı kaybetmiş olmanız kaçınılmazdı ve öyle de olmuş anladığım kadarıyla. 

Sizin hakem heyetine 750 TL lik bir başvurunuz olduğunu kabul edersek.

-Hakem heyeti 750 tl nin size iadesine karar veriyor. 

-Banka bu karara karşı tüketici mahkemesine itiraz ediyor. Ve biz 450 TL yi zaten müşteriye ödedik. 300 TL de exper ücreti. Haliyle burada bizim ödeyeceğimiz bir para kalmadığından hakem heyeti kararının iptaline karar verilsin deniliyor. 

-Mahkeme gerekli belgeleri topladıktan sonra dosyanı bilirkişiye veriyor (genelde 150-200 tl arası bir bilirkişi ücreti ödeniyor bilirkişiye) ve bilirkişi raporunu ibraz ediyor ve hakem heyeti kararının iptaline karar verilmesini ya da davanın reddine karar verilmesi takdirini hakime bırakıyor. Hakim hukiki değerlendirmesini yapıp karar veriyor. Burada sizin davayı kaybettiğinizi görüyoruz. Hakem heyeti kararı iptal edilmiş demektir. 

750 TL üzerinden ele aldığım için Avukatlık asgari ücret tarifesi gereğince bir kere 750 TL vekalet ücreti doğar. 

200 TL bilirkişi ücreti doğar.

29,20 başvuru harcı, 30,75 tl yargılama harcı doğar. 

ortalama 40 tl de tebligat masrafı olmuştur. (Duruşma gününü bildirmek için ve bilirkişi raporunu size göndermek için yapılan tebligatların ücretleri)

Bankadan aldığınız parayı geri ödemezsiniz. Çünkü o zaten sizin hakkınızdır. 

Bu şekli ile sizin cebinizden çıkacak olan para 

750+200+29,20+30,75+40=1.049,95 TL gibi bir para ödersiniz. 

NOT: Anladığım kadarıyla yazdım. Duruşmadaki kısa kararı paylaşabilirseniz bizimle tam olarak yazarız. 

Türk Hukuk Sistemine güvenmemekte kişisel olarak haklı olabilirsiniz. Buna bişey diyemem. Ama garantiye bir ayrıcalık yapmak diye bir şey yok. 

3000 TL kredi masrafınız varsa, bunların içinden exper ücreti olan kısmı çıkartıp (hakem heyeti limiti 3000 tl) hakem heyetine itiraz edebilirsiniz. 

Exper ücretini kesinlike çıkartınız talebinizden. Çünkü o ücret bankanın size krediyi verebilmesi için mecburi harcamış olduğu bir ücret. Bunu da belgelendirebildiği için sizden tahsil ediyor. 

Bu şekilde başvurursanız kesinlikle haksız olarak sizden alınan ücreti geri alırsınız. 

Umit bey expertiz ucretini ayri 435 tl ipotek tesis ucreti 250 tl komisyon ucreti 750 tl yani 750 nin icinden expertiz ucreti yada ipotek tesis ucreti yok

26.42 hayat sigortasi

6.61 hayat sigortasi kullandirma komisyonu

435.15 expertiz ucreti

750 kullandirma komisyonu

250 ipotek tesis ucreti

113.03 konut sigortasi

39.03 konut sigortasi.kullandirma komisyonu

Bende kesilen ucretler bunlar

1. Ben konut ve hayat sigortasini baska bi firmaya yaptirabilir miyim evet komisyon ucreti almasi dogru mu.?

2. Ipotek tesis ucreti +expertiz 685.15 ama bankanin savunmasinda ipotek tesis ucreti +expertiz ucreti 623 tl aradaki 62 tl nereye gitti?

3. Komisyon ucreti 750tl kesmis 450 tl sini geri yatirmis 300 tl niye yatirilmamis neye kesilmis

Bana verdikleri dokumanda yukarida yazdiklarin disinda bisey yok. Ben mahkmeye bura yazdigim gibi dilekce halinde verdim. Banka savunmasinda ipotek tesisi ucreti ve expertiz ucretini odedigi kurumlar ve miktarini yazmis ama oda bende kestigi ucretten az 62 tl fazla kesmis ve benim 450 tl nin bilerek kabul ettigini kesilen ucretlerin matbu forma aciklandigini imzalandini soylemis.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.