Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kaza yaptım aracımın perte ayrılması mümkün mü?

Önerilen Mesajlar

takriben 60 km hızla yokuş yukarı doğru çıkarken bir anda sağda duran araç u dönüş yapmak için önüme kırdı. Bu kırma mesafesi yaklaşık 5-6 metre olduğu için kurtaramadım ve adamın son ön çamurluk hizasından çarptım. Çarpma sonucu ön 2 hava yastığım açıldı. ön cam kırıldı. aracın ön tarafında da hasar oluştu. Kaskom yok, ama trafik raporuna göre 8de8 karşı tarafa verilir diye düşünüyorum. Bu durumda aracım tamir edilse bile değer kaybına uğrayacağı için aracı perte çıkartmam mümkün mü? Perte ayrılması için ne yapabilirim? 9 yıllık sürücülük hayatımda ilk kazam olduğu için bu işlemlere tam anlamıyla hakim değilim.

Kazadan birkaç fotoğraf

IMG-20150730-WA0022.jpg

IMG-20150730-WA0048.jpg

3.jpg

1.jpg

2.jpg

Burak Kunverdi tarafından düzenlendi
yazım hatası
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karşı tarafın trafik sigortası sınırlarına kadar o kanalı kullanabilirsiniz, onarım faturasının trafik sigortası kapsamına gelmeyen kısmı + değer kaybı için karşı tarafa dava açmanız gerekebilir. Tabi ki dava öncesi söz konusu bedeli Mercedes'in ruhsat sahibinden talep edebilirsiniz.  

Pert Total yani trafikten çekme işlemi sigorta şirketleri tarafınca yapılır, sizin vak'a da zaten kasko'nuz olmadığı için pert işlemi uygulayacak taraf yok, zaten kasko'nuz olsa da aracınızda (görebildiğim kadarı ile) pert gerektirecek bir hasar da yok. 

... canınıza bir şey gelmemiş, mal hasarını bir şekilde telafi edersiniz ... büyük geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karşı tarafın trafik sigortası sınırlarına kadar o kanalı kullanabilirsiniz, onarım faturasının trafik sigortası kapsamına gelmeyen kısmı + değer kaybı için karşı tarafa dava açmanız gerekebilir. Tabi ki dava öncesi söz konusu bedeli Mercedes'in ruhsat sahibinden talep edebilirsiniz.  

Pert Total yani trafikten çekme işlemi sigorta şirketleri tarafınca yapılır, sizin vak'a da zaten kasko'nuz olmadığı için pert işlemi uygulayacak taraf yok, zaten kasko'nuz olsa da aracınızda (görebildiğim kadarı ile) pert gerektirecek bir hasar da yok. 

... canınıza bir şey gelmemiş, mal hasarını bir şekilde telafi edersiniz ... büyük geçmiş olsun. 

Tek tesellim çok bana ya da karşı tarafa bir şey olmadı. Ancak mal da canın yongası işte. O kadar çalışıp çabalayıp araç alıyoruz, birilerinin hatası yüzünden maddi kayba uğruyoruz. Hava yastıkları açılması yine çok dert olmayacaktı ama onlar patladı, ön göğüs komple yerinden çıktı. Bunların hepsi aracın olası satışında değerini düşüren etmenler. Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hava yastıkları açılması yine çok dert olmayacaktı ama onlar patladı, ön göğüs komple yerinden çıktı. 

Vuruş açınız nedeni ile hava yastıklarının açılması gerekirdi, zaten açılmışlar. Sağ Airbag büyük olduğu için (litre bazında) daima camı içeriden kırar, ön göğüs zarar görmemiştir. Sağ airbag üzerindeki kapak ile birlikte geliyor ... airbag değişiminde toparlanır. Kaput ve tampon değişecek, ön tampon iç parçası ve belki de sağ şase ucu değişecek, sağ çamurluk kasmıştır (büyük ihtimal ile) o düzeltilecek ve boyanacak ... kasma nedeni ile sağ ön kapı ağzı ezilmişse işlem orada da tekrarlanacak. Sağ şase kolunun da (araç söküldüğünde bakmak lazım) kontrol edilmesi şart. 

Ama esas hasar Mercedes'te ... sol aks, gitmiş ... darbe büyük ihtimal ile şase'ye işlemiştir ve motor beşiği kesin hasar almıştır. Sol ön çamurluğun altında Westinghouse ve ABS ünitesi var ... var oğlu var. Karşı tarafın işi hem uzun sürecek, hem de epey masraf açacak.

Tavsiyem elinizdeki tutanak ve karşı tarafın trafik sigorta poliçesi ile aracınızı servis'e çekip işlem başlatmak olacak. Mercedes'in trafik sigorta şirketinin eksperi aracınıza bakmak için geldiğinde mümkün ise yakınlarda olun ve aracınızın hasar listesine -ikame- parça yazmamasını sağlayın. Yaklaşık 10k+ tutacak olan hasarınızın tamamının sigorta tarafınca ödeneceğinden eminim ama yukarıda da belirttiğim gibi -değer kaybı- konusunu ayrıca gündeme getirmeniz ve net şekilde talep oluşturmanız gerekiyor. 

... yeniden büyük geçmiş olsun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bildiğim kadarı ile trafik sigortaları sadece hazinenin belirlediği rakamlar kadar ödeme yapıyor daha fazlasını karşı taraftan dava ile almanız gerekiyor, ancak tamirat bedeli aracın %35'unu geçtiği durumlarda araç kaskolu olmasada pert sayılıyor (en önemli nokta bu aracınızın piyasa değeri ve çıkan hasar tutarı), bu noktada eksperin tutumu çok önemli, tamirci şirketleri devreye sokarsanız aracı pert'e ayırmak istemeyeceklerdir (taş kökü mü yiyecekler) ben illede bu aracı pert etmek istiyorum derseniz %35 hasar oluşmuş olması yeterli diye biliyorum ve yine aracı pert ederseniz bundan maddi olarak 3-5  zararlı çıkarsınız bunu da peşin peşin kabul edin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bildiğim kadarı ile trafik sigortaları sadece hazinenin belirlediği rakamlar kadar ödeme yapıyor daha fazlasını karşı taraftan dava ile almanız gerekiyor, ancak tamirat bedeli aracın %35'unu geçtiği durumlarda araç kaskolu olmasada pert sayılıyor (en önemli nokta bu aracınızın piyasa değeri ve çıkan hasar tutarı), bu noktada eksperin tutumu çok önemli, tamirci şirketleri devreye sokarsanız aracı pert'e ayırmak istemeyeceklerdir (taş kökü mü yiyecekler) ben illede bu aracı pert etmek istiyorum derseniz %35 hasar oluşmuş olması yeterli diye biliyorum ve yine aracı pert ederseniz bundan maddi olarak 3-5  zararlı çıkarsınız bunu da peşin peşin kabul edin.

Yani her halükarda zararlı çıkıyorum. Perte çıkarmayı başarsak değerinin altında rakam elime geçecek. Yok tamirini yaptırsak bu sefer de araç hasar kayıtlı görünecek, hem piyasa değeri düşecek hem de sigorta bedellleri yükselecek. Karşı tarafa aracımın değerini düşürdüğü için dava açsam mutlaka kazanırım, emsalleri var ama Türkiye'de bir dava ne kadar sürüyor malumunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Maalesef ki durum böyle %100 haklı bile olsanız her durumda zararlı çıkıyorsunuz, ancak aracınız büyük ihtimalle pert sayılmayacak en azında fotoğraflardan öyle anlaşılıyor, bu durumda değer kaybı başvurusu yaparsanız zararınızı en aza indirebilirsiniz diye düşünüyorum, bunun için aracınızı satmış olsanız dahi 2 yıl boyunca hakkınız var.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun. Ayrıca maddi değer kaybı için de dava açabiliyorsunuz aklınızda olsun. Böylelikle ucuza satıp dengeleyebilirsiniz.

Merak ettim bu kaza anında eğer aklınızda ise tabi, hava yastığına başınızı koydunuz mu? Emniyet kemeri takılımıydı? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun. Ayrıca maddi değer kaybı için de dava açabiliyorsunuz aklınızda olsun. Böylelikle ucuza satıp dengeleyebilirsiniz.

Merak ettim bu kaza anında eğer aklınızda ise tabi, hava yastığına başınızı koydunuz mu? Emniyet kemeri takılımıydı? 

Teşekkür ederim. Emniyet kemerini her zaman takarım. Bugün bir kez daha daha anladım önemini. Hava yastığı yüzüme geldi, güneş gözlüğü de vardı ama öyle canımı acıtacak bir darbe olmadı. Herhangi bir kızarıklık vs yok. Biraz pudralandım o kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

daha önceki aracım fulence idi kendim bariyerlere girmem sonucu servise çektirdim ve 17.500 tl hasar  çıktı ağır bir kaza olmamasına rağmen parçalarının  pahalı olması nedeniyle aracımın kasko bedeli 34800 tl idi ve piyasası 35000-37000 bandında olduğu ve daha önce kaskodan 4000 tl lik oanrım yaptırdığımdan dolayı  kasko değerinin % 50 hasar olmasına rağmen kasko şirketi yaptıracağını kabul etmem durumunda 32000 tl ödeyeceğini beyan etti 10 gün fiyat arttırmak  için uğraştım yaptırsam bile binemeyeceğimi düşündüm ve pes ederek 32000 Tl yi aldım.pert oranı şirkete göre değişiyor ve benimki AK sigorta idi % 50 ile zor pert ettirdim bir dahada yanından geçmeye tövbe ettim.birde sakın bankalara yaptırmayın banka kaskoyu yapıyor  arkasında durmuyor.acenteler müşteriyi memnun etmek için daha fazla zorlayabiliyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pert oranı diye bişey yok. Sigorta şirketi için hangisi karlı ise onu uygularlar. Ya yaptırıp tamir parasını ödeyecek ya da araç bedelini ödeyip aracı satacak. Tabi sınırda kaldığı durumlarda müşteri memnuniyeti için sigortalının tercihi değerlendirilebilir vs. Temel olarak olay bu. En azından bir kaç sene önce buydu. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gitmişsin Mercedes'e çarpmışsın.

Daha pert,yok hasar,yok değer...

Bırakıp kontağı gideydin evine:)

Evet Mercedes'e çarptım ama suçlu ben değildim. Adam 2 metre kala önüme kırınca kurtarma şansı da yoktu maalesef. Zaten polis tutanağı da aynısın söylüyor.

Öncelikle çok geçmiş olsun.

Sanırım bu hasar ile aracı,yetkili serviste yapılmadığı sürece,pert etmezler düşüncesindeyim.

Umarım hakkınızıda hayırlısı olur da son kuruşuna kadar alırsınız araç bedelini. 

Tamir olacak. Pert kelimesi geçmedi bile, adamların kafasında yok o. Bu sene düğün yapacağım diye kasko yaptırmadım, şimdi de sigortanın eşdeğer parça saçmalığı ile uğraşacağım. Adamlara itiraz bile edemiyoruz çıkan yönetmeliğe göre. Böyle de saçma bir durum söz konusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.